Test: Porovnanie svetiel Fenix BC21R V3.0 a Fenix BC25R

Svetlá Fenix testujem už nejakú tú sezónu a tento rok sa mi dostala do rúk novinka BC21R V3.0. Pôvodne som ju mal v pláne porovnávať s predchodkyňou BC21R V2.0, než mi to celé došlo.

V prvom rade by to nemalo veľký význam, pretože BC21R V2.0 sa už nevyrába, a tým pádom ani nie je v ponuke predajcov. V druhom rade, toto je jedno z mála svetiel Fenix, ktoré mi až tak neprirástlo k srdcu. No a to hlavné: BC21R V3.0 je prakticky vo všetkých ohľadoch lepšie svetlo ako V2.0. Preto by som vám chcel skôr priniesť pohľad na porovnanie novej „Vé-trojky” s kráľom strednej triedy, a to modelom BC25R, keďže v praxi asi väčšina ľudí bude zvažovať, či si vybrať radšej novú 21-tku alebo osvedčenú 25-ku. Nasaďte si tmavé brýle, začína súboj lúmenov!


Konštrukcia, materiály, parametre a obsah balenia

Hoci veľkosťou a hmotnosťou sú tieto svetlá veľmi podobné, okrem výkonu ich odlišujú hlavne materiály, z ktorých je vyrobené telo svietidla. Kým BC21R V3.0 má s výnimkou spodnej koľajnice na úchyt riadidiel celokovové telo (V2.0 mala kovovú hlavu a plastové telo), tak BC25R má kovovú len hlavu a vrchnú časť tela. Zvyšok, vrátane ovládacieho tlačidla, je z plastu. Tu by som určite ešte zmienil, že ak mal niekto problém s hrkotajúcim svetlom BC21R V2.0 v koľajnici, tak na V3.0 je táto výrobná chyba už pekne odstránená.

Tretia generácia BC21R má po novom vymeniteľný akumulátor 18650 (hurá!), aj keď ja osobne nerozumiem, prečo výrobca nepoužil miesto 2600 mAh radšej výkonnejší 3500 mAh akumulátor typu 18650, ktorým osádza napr. čelovku HM61R Amber. Žiaľ ekonomika asi nepustí a 5-násobný nárast cien lítia za posledný rok sa asi musel kdesi premietnuť. Po funkčnej stránke je samozrejme rozdiel v použití odlišných diód.

V praxi som s oboma svetlami nemal problém zvládnuť dvojhodinový výjazd na plný výkon.
V prípade BC21R V3.0 je hlava osadená modernou diódou Luminus SST-40 s teplotou svetla v rozmedzí 5 500 - 6 500 Kelvinov, čo je v preklade „denná biela”. Maximálny výkon tejto diódy je 1 200 lm. BC25R je osadená starším typom diódy Cree XP-G3, ktorá je však skombinovaná s optikou Cut-off Facula line, ktorá veľmi šikovne smeruje 600 lm výkonu smerom dole - tam, kde je ho najviac treba. V praxi toto svetlo tým pádom pôsobí ako omnoho výkonnejšie, než 600 lm svetlá od konkurencie. Farebné podanie je viac teplé, čo pekne vykresľuje kontrasty v teréne. Konkrétne sa jedná o rozsah 4000 - 5000 Kelvinov, označený ako „neutrálna biela”, aj keď v reáli je farebné podanie viac do žlta.


Rozdiel je aj v použití nabíjacích konektorov a pokiaľ máte „tušáka", že novšia 21-tka bude mať už USB-C port, tak tušíte správne! Po stránke odolnosti vyhráva zlatého bludišťáka BC21R V3.0, ktorý podľa údajov výrobcu prežije šupu z 1,5 metra (BC25R len pád z 1 m) a rovnako aj ochrana proti vode je v prípade svetla BC21R V3.0 na úrovni IP68, čo je odolnosť voči ponoru do hĺbky dvoch metrov. BC25R má stupeň ochrany IP66, čo ochráni svetlo pred prudkým dažďom. Na ponáranie svetla pod vodu však zabudnite.

Obsah balenia je pomerne skromný. Okrem úchytu (ktorý asi nemá konkurenciu) je v balení okrem svetla s akumulátorom a návodu len nabíjací káblik trápnej dĺžky a náhradný tesniaci O-krúžok na kryt batérie v prípade svetla BC21R V3.0. A aby som nezabudol - rozdiel je aj v dĺžke záruky. Lacnejšia 25-ka má štandardnú 2-ročnú zákonom danú záručnú dobu, kým na drahšiu 21-tku ponúka Fenix nadštandardne až 5 rokov záruky na svietidlo a štandardné 2 roky na akumulátor.


Režimy, ovládanie, výdrž

Obe svetlá majú 5 režimov, z toho 4 svietiace a 1 blikací. BC21R V3.0 je odstupňovaná na 1200/400/150/50 + 400 lm blikanie s výdržou 2h/6,5h/11h/33h a BC25R na 600/350/150/50 + 150 lm blikanie s výdržou 2,2h/7h/15h/36h. Akumulátory oboch svetiel majú zhodne po 2600 mAh a logicky BC21R V3.0 s vyšším výkonom dokáže baterku vyšťaviť na doraz za kratší čas ako BC25R. Papierovo je to na najsilnejšom režime 120 min. (BC21R) vs. 132 min. (BC25R). Tento údaj však treba brať len orientačne, lebo ako u väčšiny svetiel, aj tu elektronika s postupom času utlmuje výkon na najsilnejšom režime, jednak aby nedošlo k poškodeniu svetla a druhak preto, lebo oči si postupne privykajú na tmu a nevnímajú tento pozvoľný pokles intenzity osvetlenia.

Ak by vám to však vadilo, stačí preletieť režimy a celý proces začne nanovo. V praxi som s oboma svetlami nemal problém zvládnuť dvojhodinový výjazd na plný výkon. S BC21R V3.0 sa toho na slabšom režime dá stihnúť pochopiteľne aj viac, mne osobne však trochu vadila absencia ešte jedného režimu medzi 1200 a 400 lm, ktorý by pravdepodobne pekne pokryl situácie, kedy človek preklikáva medzi režimom „turbo” a „high”.

Pamäť posledného režimu je samozrejmosťou u oboch modelov, avšak v prípade svetla BC25R sa v blízkosti tlačidla nachádza štvorica modrých lediek, ktorá signalizuje úroveň vybitia. BC21R V3.0 má jednu dvojfarebnú ledku, ktorá v závislosti od stavu vybitia svieti alebo bliká a mení farbu zo zelenej na červenú, čo mi príde zbytočne rušivé, najmä pri poklese batérie pod 85 %, kedy sa rozbliká zelená diódka, ktorá začne svietiť na červeno pri poklese pod 50 %.


Nie je výkon ako výkon - alebo optika dokáže zázraky

Ak by ste si ťukali po čele, že na čo tu porovnávam svetlá so 600 lm a 1200 lm, kde je jasné, že dvojnásobný výkon zotrie ľavou zadnou ten slabší, tak to nie je tak úplne pravda. BC25-ka má totižto „špeci” opitiku a tzv. „facula” šošovku, ktorá zrezáva svetelný tok v hornej polovici a usmerňuje ho smerom dole. Pocitovo je to teda trochu iná 600 lm lampa, než akú by ste dostali od konkurencie. Rozptyl svetelného kužeľa tak pripomína do strán písmeno D a na horizonte vidíte jasne urezanú čiaru, ktorej primárnym významom je zabrániť oslňovaniu vodičov protidúcich vozidiel. Sekundárne dostávate všetok výkon na vozovku pod predné koleso.

BC21R V3.0 naopak na toto veľmi nehrá. Výkonu má na rozdávanie a svetelný tok páli rovnomerne do všetkých strán, aj smerom hore. Toto nie je úplne dobré v premávke, no na nočnom traile máte istotu, že nedostanete po hlave nejakým konárom, ktorý vytŕča na úrovni vašej hlavy. Rovnako aj prejazd „tunela” alebo zarastenej aleje je omnoho príjemnejší s takýmto typom svetelného rozptylu.

BC21R V3.0

Plusy:

 • vysoký výkon vzhľadom na kompaktné rozmery
 • odolné telo a IP68 certifikácia
 • vymeniteľný akumulátor 18650
 • rovnomerný rozptyl svetla bez prepáleného stredu
 • extra dlhý dosvit

Mínusy:

 • akumulátor s kapacitou 2600 mAh
 • slabšia výdrž v režime blikania

BC25R

Plusy:

 • výborný pomer cena/výkon
 • sofistikovaný rozptyl svetla
 • šošovka, ktorá bráni oslňovaniu protiidúcich vozidiel
 • príjemný teplý odtieň svetla
 • kompaktné rozmery, nízka hmotnosť

Mínusy:

 • horšie osvetlenie priestoru nad riadidlami v hustom lesnom poraste
 • akumulátor nie je možné vymeniť
 • svietidlo nemá ochranu voči ponoreniu do vody


Zhrnutie - ktoré svetlo si mám teda kúpiť?

Ak to mám teda na záver nejako zhrnúť,
Naproti tomu, BC21R V3.0 je už svetlo, ktoré zvládne prakticky všetko.
tak obe svetlá sú výborné a ani s jedným rozhodne neurobíte chybu. Pokiaľ jazdíte viac v premávke (cesty do práce, pohyb po meste) vodiči protiidúcich vozidiel vám budú určite viac vďační za BC25R a nebudú vás vyblikávať diaľkovými svetlami. Jej dióda má podľa môjho názoru aj farebne príjemnejší odtieň a pokiaľ jazdíte v otvorenom teréne alebo na širokých zvážniciach, tak sa nemusíte obávať ani horizontálne zrezaného svetelného kužeľa.

Praktické sú aj 4 indikačné diódky, ktoré vám ukazujú vybitie akumulátora. Ako bonus je toto svetlo v porovnaní s 21-tkou o tretinu lacnejšie. Pokiaľ patríte medzi denných „blikačov”, tak BC25R bliká v režime 0/150 lm, takže vydrží podstatne dlhšie na jedno nabitie ako BC21R V3.0, ktorá bliká v režime 50/400 lm, čo výrazne skracuje výdrž batérie v režime blikania.


Naproti tomu, BC21R V3.0 je už svetlo, ktoré zvládne prakticky všetko. Výborný pomer kompaktných rozmerov a vysokého výkonu a vymeniteľný akumulátor k tomu.
Pri presunoch po okreskách budete musieť asi nakloniť svetlo trochu viac dolu a ubrať výkon, no na trailoch si s týmto svetlom vystačíte aj na úsekoch, kde sa treba krčiť popod konáre a vetvy a na turbo režime vám nebude „stískať polky" ani v najhlbšom lese. Ak jazdíte dlhé štreky, chystáte sa na tisíc míľ alebo plánujete vyraziť s odbitím polnoci na Everesting, možnosť vymeniť náhradný akumulátor 18650 je často na nezaplatenie.

To isté platí aj o odolnosti. 21-tku narozdiel od 25-ky neutopíte a pokojne si s ňou môžete ísť fotiť v noci raky na dne potoka. Farebné podanie je v porovnaní s BC25R trochu viac do biela, ale naopak oproti staršej BC21R V2.0 je farebné podanie V-trojky o niečo menej teplejšie. 21-tka vyhráva aj v porovnaní dĺžky dosvitu, ktorý je o 36 metrov dlhší a v praxi s týmto svetlom môžete jazdiť smerom dole rýchlejšie bez nepríjemného pocitu, že neviete, čo sa pred vami vynorí. Pokiaľ vám svetlo často padá, alebo aj vy často opúšťate počas jazdy priestor riadidiel, BC21R V3.0 má väčšie predpoklady na prežitie v prípade pádu.


Snáď som vás dnešným porovnávacím testom nedomotal ešte viac a podľa mojich postrehov vám už bude jasnejšie, do ktorého svetla sa vám viac oplatí investovať. Pokiaľ by ste mali nejaké otázky, pokojne ich napíšte do komentárov a ak to bude v mojich silách, tak vám ich rád zodpoviem.

Kompletné špecifikácie testovaných svetiel nájdete na stránke dovozcu na tomto odkaze. DMOC svetla Fenix BC21R V3.0 je stanovená na 74,90 € a BC25R môže byť vaše za 49,90 €.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Fenix BC15R – keď nie je lúmen ako lúmen

Test: Fenix BC15R – keď nie je lúmen ako lúmen

Svetlá Fenix testujem už sedem rokov a BC15R je suverénne papierovo najslabším svetlom, ktoré sa mi dostalo od tejto značky do rúk. Teória je však jedna vec a prax druhá.
Test: CamelBak Podium Titanium - najlepšia farba a materiál cyklofľaše?

Test: CamelBak Podium Titanium - najlepšia farba a materiál cyklofľaše?

Kto dostal nápad vyrobiť cyklistickú fľašu z titánu a prečo? Má 5x drahšia fľaša aj nejaké praktické výhody?
Predstavenie: Suunto Race Titanium – titánové hodinky s pekným displejom

Predstavenie: Suunto Race Titanium – titánové hodinky s pekným displejom

Kvalitné telo, výborné ovládanie a vhodné nielen na všetky možné športy, ale aj na denné nosenie.
keyboard_arrow_up