Test: Fenix HM61R Amber - najlepšia multifunkčná čelovka široko-ďaleko

Svietidlá od značky Fenix sú tradične výborne spracované produkty. Tentokrát však značka prekonala sama seba a najnovšia čelovka HM61R predčila všetky moje (neskromné) očakávania.

Prvý dojem a obsah balenia

Veľká časť svetiel, ktorá sa mi doposiaľ dostala do rúk na test, síce pôsobila na prvý pohľad fajn dojmom, no pri bližšom skúmaní človek zistil, že hlava je hliníkový odliatok a telo plast. To síce na funkciu až taký vplyv nemá, no v prípade pádu a z hľadiska dlhodobej trvácnosti je čelovka HM61R úplne z inej galaxie a väčšina konkurenčných svietidiel pri nej pôsobí ako sortiment z hračkárstva.

Telo svietidla je kompletne obrobené na CNC stroji, vrátane krytu batérie. Štandardný micro-usb konektor nahradil pozlátený magnetický konektor. Povrchovú úpravu tvorí jemné protišmykové “rebrovanie” a čierny tvrdoelox má laserom vypaľované logá. V balení okrem svietidla a hlavového popruhu nájdete 3 500 mAh akumulátor typu 18650, magnetický nabíjací kábel, kovovú sponu a náhradný tesniaci O-krúžok na kryt batérie. Samozrejme aj návod a záručnú kartičku s vysoko-nadštandardnou päťročnou zárukou na svietidlo. V prípade akumulátora sú to 2 roky.


Režimy, parametre, ovládanie a výkon – kompaktné telo a oslnivý výkon

Maximálny výkon svetla činí pomerne úctyhodných 1 200 lúmenov vzhľadom na malé rozmery svetla. Výkon je rozumne odstupňovaný do piatich krokov (5, 50, 150, 400, 1 200 lm) a veľké plus je aj prítomnosť červenej diódy s maximálnym výkonom 5 lm, vďaka ktorej môžete svetlo používať aj ako blikačku.


Červené svetlo sa však hodí napríklad aj pri kempovaní, na osvetlenie stanu a pod. V slabšom režime červeného svetla môžete svietiť nepretržite až 400(!) hodín. Dosvit čelovky činí papierovo 145 metrov, čo je prakticky identická hodnota, ako majú top svetlá tejto značky určené pre bike.


Od nahadzovania poistiek až po bike - najuniverzálnejšie svetlo, aké som testoval

Skôr, než sa pustím do praktických skúseností, ktoré som nazbieral počas februára, rád by som vyzdvihol univerzálnosť tohto svetla. Z môjho pohľadu sa totižto vôbec nejedná len o čelovku, ale naozaj o viacúčelové svetlo, či už do domácnosti, na výlet alebo na bicykel. Svetlo je vybavené praktickou kovovou sponou, vďaka ktorej si ho viete uchytiť napríklad na pútko batoha pri pešej turistike alebo večernej prechádzke. Sponu nemusíte demontovať pri vkladaní do čelového popruhu, svetlo tam krásne zapadá aj s ňou.

Druhá výborná vychytávka je magnetické viečko batérie. Vďaka nemu drží svetlo ako prikované na akomkoľvek feromagnetickom povrchu. Ja som ho testoval napríklad na zdvihnutej prednej kapote auta, na montážnom stojane alebo na dverách elektrorozvádzača pri nahadzovaní poistiek. Jednoduché a maximálne praktické. Aby toho nebolo málo, tak HM61R spĺňa aj certifikáciu IP68 a prežije okrem pádu z výšky 2 metrov aj dlhodobý ponor do hĺbky 2 metre. Pokojne s ním teda môžete ísť plávať, alebo ho umyť pod tečúcou vodou. Mnou vykonaný hodinový záťažový test v bidóne plnom vody prežilo bez akejkoľvek ujmy.


Teória v praxi - postrehy z reálneho používania

V tomto odstavci by som vám rád priblížil informácie, ktoré sa z produktového popisu pravdepodobne nedozviete. Ako úplne prvé som sa rozhorčil nad ďalším novým typom nabíjacieho konektora a ďalšieho káblika, ktorý budem musieť doma opatrovať. V praxi je však magnetický nabíjací konektor po funkčnej stránke dokonalý a viem si predstaviť, že by som mal takýto typ konektora všade od cyklopočítača až po mobil. Nabíjací káblik má dokonca aj dvojfarebnú diódu, ktorá signalizuje stav nabitia batérie. Vravíte si, že čo ak ale zabudnem doma tento atypický káblik? Nuž aj na to Fenix myslel a samotný akumulátor je vybavený micro-usb portom, ktorý môžete po vybratí z tela svietidla nabíjať nabíjačkou od mobilu, powerbankou, z notebooku alebo akokoľvek inak.


Kvalita čelového popruhu s kolískou je štandardne na top úrovni. Svietidlo si môžete na hlave natáčať v rozsahu 180°, pričom ho v pevnej pozícii drží poistná gumička. Čo sa týka ovládacieho tlačidla, tak to rovnako disponuje zeleno/červenou diódou, ktorá presvetľuje protišmykovú šedú gumu a signalizuje stav batérie pri krátkom stlačení. Tlačidlo je veľké, pri teplote okolo nuly netuhne a dobre sa nahmatáva a stláča aj v hrubších rukaviciach, čo je problém napr. na niektorých cyklosvetlách ako BC25R, kde je tlačidlo hladké a zapustené. Tu ho nie je problém nahmatať a stlačiť aj za jazdy v teréne.

Čelovka na bike s prehľadom aj do terénu

Čo by som od čelovky asi až tak moc nečakal je výborná funkcia aj na bicykli. 1200 lúmenov bolo postačujúcich aj v menej náročnom teréne. Teplá biela farba svetla a príjemné rovnomerné rozptýlenie svetelného kužeľa do priestoru umožňovali pohodlnú jazdu aj bez svetla na riadidlách. Na cestnom bicykli som svetlo na riadidlá nosil čisto len ako rezervu. Na horskom bicykli v kombinácii s Fenix BC25R to bola nepriestrelná dvojica, na ktorú nedám dopustiť. Na najsilnejšom režime by svetlo malo vydržať cca 2 hodiny.

Reálna prax je asi taká, že po hodine aj pol padne intenzita niekde na 400 lúmenov a postupne ďalej klesá. V praxi som však pri jazde po asfalte nemal problém fungovať ani v režime so 150 lm. Ak by ste sa teda báli, že po hodine a pol sa svetlo vybije a vy ste nahratí, nič také sa nedeje. Maximálne sa svetlo prepne do 50 lm režimu, v ktorom vydrží vonku určite dlhšie ako vy .


Po stránke dosvitu HM61R tiež príjemne prekvapila, vzhľadom na to, že kužeľ je pomerne rozptýlený, je pocitovo dosvit menší ako napríklad pri BC21R V2.0. Napriek tomu ma dosvit nijako nelimitoval a na turbo režime som nemal nepríjemný pocit ani v rýchlosti cez 40 km/h. Pri plnom výkone je na druhej strane celkom nepríjemné prechádzať v tesnej blízkosti okolo veľkej reflexnej tabule, alebo sérii dopravných značiek umiestnených blízko po sebe. Našťastie so svetlom na hlave viete veľmi jednoducho uhnúť hlavou na opačný smer .


Na čelo aj na prilbu

Cyklistom určite odporúčam dokúpiť nalepovací úchyt ALG-03 V2.0 na prilbu, do ktorého jednoducho zacvaknete svetlo aj s kolískou. Vďaka nízkej hmotnosti a ťažisku svetla (106 g) ho na prilbe prakticky necítite a prilba vám nebude padať do strán ani pri jazde v teréne. Svetlo je však možné voziť (so správne tvarovanou prilbou) aj na čele. Nie je to také pohodlné, ale ak neberiete ohľad na vizáž, tak v prípade potreby je to použiteľné. Pre potreby turistov a bežcov je svetlo v plnom režime pomerne slušný overkill, no rozhodne by som sa s ním nebál ani sám v hlbokom lese .

Jediná vec, čo HM61R-ke chýba k dokonalosti, je pribalený úchyt na riadidlá v balení, čím by využitie tohto svetla bolo úplne ultimátne. Čo sa týka dĺžky nabíjania, tak tá zodpovedá +/- parametrom udávaným výrobcom, t.j. zhruba 4 hodiny pri úplnom vybití. Samozrejme však závisí od výkonu nabíjačky. Cez 0,5 A nabíjačku to bude trvať rozhodne dlhšie.


Plusy

 • skvelý pomer výkonu vzhľadom na rozmery
 • kvalitná konštrukcia a spracovanie tela aj popruhu
 • teplá farba svetla, dlhý dosvit
 • vysoká kapacita vymeniteľného článku (3 500 mAh)
 • magnetický konektor nabíjania
 • článok má vlastný nabíjací micro-usb konektor
 • praktická kovová spona
 • vodotesnosť do 2 metrov (IP68)
 • magnetický úchyt v spodnej časti
 • červená dióda s tromi režimami
 • nárazuvzdornosť

Mínusy

 • na prvý pohľad vyššia cena
 • v balení by mohol byť aj úchyt na riadidlá


Pre koho je toto svetlo určené?

Túto otázku by sa patrilo položiť asi skôr naopak: “pre koho toto svetlo nie je určené?” Určite to nebudú bežci, turisti, cyklisti, bežkári, skialpinisti, rybári a trebárs aj jaskyniari. Svetlo nájde určite využitie aj pri domácich prácach, opravách alebo na záhrade. Možností využitia je naozaj neúrekom a z môjho pohľadu je HM61R zatiaľ najuniverzálnejšie svetlo, aké som mal možnosť testovať.

Z hľadiska konštrukcie je navrhnuté naozaj precízne a vidieť, že Fenix vie presne, čo ľudia požadujú. Toto svetlo v mojom ponímaní nastavilo latku skutočne vysoko a prakticky nie je nič, čo by som mu chcel vytknúť. Potešili by síce nejaké úchyty naviac v balení, ale toto nie je štandardom ani u iných výrobcov.


Áno, určite to nie je najlacnejšie svetlo, ale s ohľadom na výkon, kompaktné rozmery a hmotnosť, spracovanie, kapacitu akumulátora a celkovú funkčnosť si myslím, že je to viac, než dobrá investícia, ktorá vám bude slúžiť k spokojnosti dlhé roky.

Doporučená MOC tejto šikovnej čelovky je stanovená na 90 € a kompletné informácie o testovanom svetle nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Fenix HM61R Amber V 2.0 - (takmer) dokonalá čelovka

Video: Fenix HM61R Amber V 2.0 - (takmer) dokonalá čelovka

Čelovky sú bikermi vnímané zväčša ako doplnok k svetlu na riadidlách. Fenix HM61R Amber druhej generácie je tak trochu borič mýtov.
Test: Fenix BC15R – keď nie je lúmen ako lúmen

Test: Fenix BC15R – keď nie je lúmen ako lúmen

Svetlá Fenix testujem už sedem rokov a BC15R je suverénne papierovo najslabším svetlom, ktoré sa mi dostalo od tejto značky do rúk. Teória je však jedna vec a prax druhá.
Test: Knog Blinder PRO 1 300 - spĺňa všetkých 10 požiadaviek?

Test: Knog Blinder PRO 1 300 - spĺňa všetkých 10 požiadaviek?

Netušil som, že pri výbere denného svietenia mám až 10 podmienok. Koľko z nich spĺňa svetlo od austrálskej značky Knog?
keyboard_arrow_up