Test: Amplifi Salvo Polymer Knee zip & elbow – bezpečne a pohodlne

Mať chránič na sebe niekedy znamená vzdať sa pohodlia na biku. Zafixovať nejakú časť tela plastom, kevlarom, nárazu vzdorným materiálom a suchým zipsom. Ale dnešné technológie, dizajn a opakované skúšanie v teréne priniesli svoje ovocie.

Pamätám si, keď som mal 6 rokov a na malú „krosku“ som dostal chrániče kolien pre dospelú nohu. Pretože v tej dobe sa robili 3 veľkosti z plastu - veľké, tvrdé a nepohodlné. Na biku som si prežil už o niečo príjemnejšiu verziu a každým rokom sa navrhovanie chráničov zameriavalo na detaily, ktoré výrobcom poskytli len a len jazdci samotní. A myslím si, že presne takýmto spôsobom prišli na svet chrániče kolien a lakťov od Amplifi - Salvo Polymer Knee zip & Salvo Polymer elbow.


Ako v ortéze?

Chraniče kolien mi na prvý pohľad prišli robustné a bál som sa, že ich budem musieť pri jazde sťahovať na predkolenia, nebodaj baliť do batohu alebo na rám biku. Nemám to rád! Kazí to plynulosť jazdy . Chrániče sú vyrobené z ľahkého kevlaru a neoprénu. Jeho ochrannú funkciu zabezpečujú vložky z materiálov SAS-TEC a 3D EVO pena, ktoré sa dokonale (vďaka teplu) prispôsobia vášmu kolenu. Pri navlečení na kolená som mal naozaj pocit ako v ortéze.


Ale to len vďaka tomu, že chránič fixoval a sťahoval na tých miestach, kde mal. Pritom kopíroval presné tvary a pohyby kolena, a to aj pri pedálovaní - ako v stoji, tak aj v sedle. A to mám rád . Chránič na kolene sa fixuje vďaka pogumovanému pásu v hornej a spodnej časti. Vďaka nemu je na nohe ako prilepený, a to aj v daždivých podmienkach.


Po okrajoch hlavného stredového panela sú vložené menšie kruhové ochranné bloky. Tie chránia veľmi citlivé bočné strany kolena. To ma už viackrát ochránilo pred nechcenou PN-kou od biku. Chránič je vďaka použitým materiálom dobre odvetraný. Samozrejme, akonáhle dáte čokoľvek na nohu, určitý teplotný izolant to bude. Ale v pohode som s nimi odkrútil 4-hodinový tréning a pri vyzliekaní som nemal ten povestný slobodný pocit ako pri vyzúvaní lyžiarok...


Zapínanie a upínanie na nohe

Ako už je napísane v samotnom názve chráničov, hlavným poznávacím znakom bude bočný zips. Jeho veľký prínos som zistil až omylom pri vyzliekaní. Tým, že vám chránič drží na nohe tak, ako som spomenul vyššie, je takmer nemožné ho dať dole - pokiaľ nerozopnete zips. Jednoduché a pohodlné. Neviem prečo, ale pripomenulo mi to korzet . K samotnej stabilite chrániča na kolene poslúžia ešte dva suché zipsy. Pri pedálovaní do kopca som si ich vždy mierne povolil, pri ostrejšej jazde zase trochu dotiahol.


Ochrana lakťov na úzke traily

Na pretekanie s chráničmi lakťov veľmi nie som. Avšak, do bike parku a na ostrejšie trate, kde si chcem bezpečne posunúť schopnosti, ich milé rád užijem. Chrániče Amplifi Salvo Polymer elbow sú odľahčenejšia verzia tých kolenných. Opäť sú vyrobené z ľahkých materiálov, ktoré zabezpečujú nízku hmotnosť, pohodlné nosenie a samozrejme prispôsobujú sa pohybom jazdca. Lakte sú predsa len vaše druhé pruženie.


Viackrát som si hojil mierne odreniny od stromov, ktoré som tesne preletel. Tak som testoval aj chrániče Salvo Polymer elbow. Opäť vďaka vnútornej vložke SAS-TEC ochránia pred tvrdým nárazom. Trošku som sa bál, že pri náraze alebo pri šúchaní po zemi sa mi chránič posunie. Absolvoval som jeden pád a zaň môžem povedať, že Salvo zostal tam, kde mal. Navliekanie na ruku je jednoduché a nebol s ním žiadny problém.


Chránič má na hornej časti jeden suchý zips a vnútorne okrajové pogumovanie. Vďaka tesnému anatomickému strihu a materiálom, z ktorého sú vyrobené, sedia na lakti veľmi dobre aj pri agresívnej jazde.


Celkové hodnotenie ochrany jazdca

Chrániče poskytujú to, čo potrebujete do náročných podmienok - pohodlné nosenie, dostatočná ochranafunkčnosť. To sú hlavné a podstatné „plusy“ a dôvody, prečo investovať do chráničov Amplifi Salvo Polymer Knee zip & elbow. Osobne som nenašiel výrazné negatívum vzhľadom na typ jazdenia, pre ktoré sú určené. Cena chráničov je stanovená na 94.90 € pre kolenný variant a 62.90 € pre lakte. Dovozcom Amplifi na Slovensko je Made4bike.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
MartinKas 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: Canyon Spectral  – „Keď sa trail s endurom snúbi“
Zháňate tátoša do ťažkého terénu? Ak viete, čo od bicykla chcete a ste vyrovnaní s tým, že vám investícia doňho zhltne zopár tisíc, mám pre vás jeden tip.
Test: Continental Xynotal – keď je na trailoch poriadne tvrdo
Continental je výrobca známy predovšetkým z automobilového priemyslu. Ako sa osvedčia plášte, ktoré nesú trochu magický názov Xynotal?
Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila
ABUS sa v mojom ponímaní preslávil výrobou cyklistických zámkov. Avšak v portfóliu nájdete aj iné výrobky a v neposlednom rade aj kvalitné prilby.
keyboard_arrow_up