Test: Okuliare HQBC QP8 - okuliare, na ktoré zabudnete, že ich máte na nose

Test: Okuliare HQBC QP8 - okuliare, na ktoré zabudnete, že ich máte na nose

O potrebe ochrany zraku, myslím netreba viesť žiadne debaty. Rovnako bezpečnosť a funkčnosť by mala byť nadradená dizajnovej stránke. To si uvedomujú aj výrobcovia, a preto sa čím ďalej, tým viac stretávame s bezrámovými konštrukciami okuliarov. V čom spočívajú ich výhody?

Okuliare slovenskej značky HQBC nie sú predmetom redakčného testu po prvýkrát, no prémiovo sa jedná o okuliare, ktoré majú bezrámovú konštrukciu, čiže sklá sú z jedného kusu a nožičky sú na ne uchytené priamo. Toto riešenie prináša viacero výhod, ktoré doslova zmenia pohľad na okolitý svet. O tom, aký je to rozdiel, si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.Konštrukcia, prvý dojem


Možno ste zvyknutí, že v prvom odstavci obvykle zvyknem uvádzať aj obsah balenia. V tomto prípade však po otvorení papierovej krabičky natrafíte len na textilný obal z mikrovlákna, v ktorom sú ukryté okuliare. Odpadáva tak aspoň dilema, čo rozmontovať ako prvé .Keď už sme pri tom montovaní – sklá sú so straničkami spojené napevno pomocou dvojice skrutiek, rovnako ako aj nosník. Okuliare sú tak citeľne pevnejšie a nič nemá tendenciu vŕzgať alebo pružiť. Materiál fluo-žltých straničiek tvorí odolný Grilamid TR90, v ktorom sú na koncoch vsadené protišmykové gumové výplne z materiálu označeného ako MEGOL. Z tohto istého materiálu je vyrobený aj nastaviteľný nosník a hlavná výhoda tohto materiálu spočíva v o odolnosti voči UV žiareniu. Mostík ani straničky by tam po čase nemali začať nepríjemne lepiť, alebo sa rozpadať.

Polykarbonátový zorník z jedného kusu má zrkadlovú úpravu a farebne je ladený dočervena. V ľavej časti šošovky vidno malý „punc“, ktorý značí, že sa jedná o značkovú optiku ZEISS. Na starničkách nájdete ešte informáciu, že okuliare sú MADE IN ITALY.Tvar a parametre – skúšanie zásadne iba s nasadenou prilbou


Tvar okuliarov je tak trochu podriadený ich funkcii, ktorou je maximálny výhľad. Zakrivenie skiel na tvári je označené ako BASE7. Popravde, netuším, čo to znamená, ale lemujú tvár veľmi dobre a v tesnej blízkosti. V mojom prípade sa obočie dokonca opiera o hornú časť skiel, čo však na ich funkciu nemá vplyv. Na šírku sú veľmi pružné, no nasadené držia dobre a počas jazdy sa mi neposúvali ani nepadali, aj keď pre dokonalý pocit istoty by mohli byť o chlp užšie. To už je však silno subjektívna záležitosť.

Vďaka širokej „rozťažnosti“ ich nebol problém napasovať horeznačky ani do krajných otvorov v prilbe. Klasickým špecifikom tohto typu okuliarov je, že si ich musíte skúšať jednoznačne s nasadenou prilbou. Bez nej máte pocit, že vám nepristanú a vyzeráte v nich ako Mario Cipollini na vrchole kariéry. Tento drobný neduh sa však rázom rozplynie, keď si dáte na hlavu prilbu a už všetko do seba pekne zapadá. Minimálne teda v prípade prilby HQBC Grafit, ktorú k spokojnosti vozím už dve sezóny, a o ktorej ste si mohli prečítať aj v redakčnom teste.Parametre šošoviek - ZEISS ako záruka vysokej kvality


Spomínané sklá, resp. zorník pochádzajú od známeho a renomovaného výrobcu Carl Zeiss, ktorý napr. dodáva optiku aj do elektroniky značky SONY. Sú kategórie 2 – čiže štandardný filter, ktorý prepustí 18-45% slnečných lúčov do vášho oka. Šírka okuliarí činí 145 milimetrov a sklá majú na výšku 54 mm. Výrobcom udávaná hmotnosť je 27,2 g, čomu zodpovedá aj reálne navážených 28 g.Záťažový test – ničím nerušené zorné pole


Kvé-pé-osmičky som mal možnosť voziť zhruba mesiac a počasie vyšlo naozaj ukážkovo, čo sa podpísalo aj pod mesačný nájazd 1 400 km, počas ktorých som ich mal možnosť dôkladne potestovať. Striedal som ich ako na cesťáku, tak aj na horskom bicykli a zvykol som si na ne prakticky hneď. Veľké sklá vôbec nepodfukuje, rovnako ani hmyz nemá najmenšiu šancu. Čo je však „nebe a dudy“, je rozdiel na strane výhľadu. V zornom poli nemáte absolútne nič. Hore, dole ani na bokoch! Miestami človek normálne zabudne, že na nose vôbec nejaké okuliare má.

Zorník značky ZEISS vďaka oranžovo-červenej povrchovej farbe výborne vykresľuje tiene, čo znamená, že s okuliarmi sa dobre jazdí aj pri častej zmene svetelných podmienok. Pri vjazde z lúky do lesa nemáte tak problém zaostriť na drobné prekážky v podobe voľných kameňov alebo popadaných konárov v lístí. Táto vlastnosť sa určite hodí aj počas zimných športov ako je napr. bežkovanie.

Absencia horného a spodného rámika dovoľuje okuliarom tiež dobre dýchať a nezažil som, že by sa mi zarosili ani počas ranných ciest do práce v hmle. Pohľad cez sklo s filtrom kategórie 2 ma nelimitoval ani počas slnečných dní a naopak, pri vjazde do lesa som nemal potrebu dávať okuliare dole, aby som niečo videl. Šošovky ZEISS pohľad opticky neskresľujú ani ho nijako neprirodzene nezakrivujú.Určenie a cena


Okuliare svojim moderným tvarom myslím nikoho neurazia a podľa môjho názoru sa dajú pokojne využiť na cestnú aj horskú cyklistiku, ako aj na iné športové aktivity, napríklad na bežkovanie. Dokonalý výhľad je veľmi príjemnou a návykovou zmenou a pri kúpe nových okuliarov by som sa ja osobne poobzeral určite smerom bezrámových kúskov, napriek tomu, že dizajn nemusí byť všetkým až tak po chuti. HQBC QP8 vám vďaka kvalitnej konštrukcii a značkovému zorníku určite urobia dobrú službu a zbytočne vám nespravia prievan v peňaženke. Odporúčaná cena je cca 80 €.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up11thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Test: Alpina RAM HM+ alebo okuliare ako stvorené na slnečné dni

Test: Alpina RAM HM+ alebo okuliare ako stvorené na slnečné dni

Začínajúci cyklisti si často kladú otázku, či má zmysel zainvestovať do dobrých a kvalitných okuliarov? Aké benefity reálne prinesú?
Test: Shimano EQUINOX4 Ridescape - na cestu aj do terénu

Test: Shimano EQUINOX4 Ridescape - na cestu aj do terénu

Do testu sa mi prvýkrát dostali aj okuliare a to priamo od známeho výrobcu komponentov Shimano. Ako si poradil pri tak dôležitom doplnku?
keyboard_arrow_up