Shimano STEPS E7000 – ešte dostupnejší systém komponentov pre e-biky

Shimano STEPS E7000 – ešte dostupnejší systém komponentov pre e-biky

PR článok

Ak sledujete trendy v najmladšom segmente horských bicyklov – e-bikoch, tak určite ste už niečo začuli o vychytávke Shimano STEPS E8000, ktorá v minulom roku poriadne rozprúdila vody na poli elektrobikov. Z nej vychádza verzia E7000.

Zatiaľ čo táto sada E8000 bola určená predovšetkým pre agresívnejšie jazdy v náročných terénoch a prudkých stúpaniach, Shimano teraz prichádza so systémom elektrickej asistencie pohonu STEPS E7000, vyvinutom viac pre rekreačných horských cyklistov, ktorí radi objavujú nové miesta a chcú si užívať pocit zo svojej jazdy.Hlavný rozdiel medzi STEPS E7000 a jeho starším bratom spočíva v riadiacich a zobrazovacích jednotkách, pritom je ale nakonfigurovaný takým spôsobom, že ponúka väčšinu výhod E8000, ale v cenovo priaznivejšom variante. To nahráva samozrejme aj výrobcom bicyklov, ktorí môžu spustiť cenu e-bikov o niečo nižšie. Čo sa týka jazdných vlastností, zaradiť ho môžeme niekde medzi model E6000 určený na trekking a jazdenie v meste, a prepracovaný model E8000, ktorý využijú tí najnáročnejší jazdci. Rozdiel cítiť najmä v lepšom zrýchlení, zatiaľ čo E7000 ponúka riadenú a plynulú jazdu.Jednotka pohonu


Táto ľahká kompaktná pohonná jednotka umožňuje zachovať rovnakú geometriu ako pri bežných horských bicykloch, čo je dôležité pre dobrú ovládateľnosť a prirodzený pocit z jazdy. Jej nízky profil s ochranným krytom odolným voči vode a blatu je navrhnutý tak, aby zvládol všetky riziká jazdy v teréne, ako vyčnievajúce korene či skaly.Motor je vďaka svojmu kompaktnému, elegantnému a integrovanému dizajnu nenápadný a priam sa „zmiešava“ s rámom. Nízka váha 2,8 kg a nízky vnútorný odpor umožňuje lepšie narábanie s bicyklom a pedálovanie je hladké a pohodlné aj pri neaktívnej pohonnej jednotke. Q-faktor, teda vzdialenosť medzi ramenami kľúk, vďaka úzkej stavbe jednotky nepresahuje rozmer ako sme zvyknutí z bežného horského bicykla, takže ani toto nezasahuje do manipulačných vlastností. Pozícia na bicykli je tak účinná a prirodzená. Tento jazdný detail je vlastne najdôležitejší zo všetkých a oddeľuje SHIMANO STEPS od ostatných pohonov.S výkonom 60 Nm poskytuje o niečo menej krútiaceho momentu ako motor E8000 s výkonom 70 Nm, ale ponúka mierne širší rozsah a zabezpečuje hladký výkon na všetkých typoch terénu. Na novej sade nie je najlepší motor, ale práve ostatné komponenty, ktoré sú plne kompatibilné s E8000 a pripúšťajú tak úplnú variabilitu. (06)

Riadiaci spínač


Nový motor ponúka všetky obvyklé stupne podpory Shimano, ktoré sa jednoducho prepínajú pomocou spínaču v tvare objímky, umiestneným na ľavej strane riaditok, zatiaľ čo pravá strana slúži na ovládanie prevodov (Di2/mechanika). Ovládanie je intuitívne, so silnou hmatovou spätnou väzbou, aj v prípade zimných rukavíc.Na výber je zo štyroch módov: Boost poskytuje silnú podporu a rýchlu akceleráciu, využijete ho najmä pri strmých kopcoch či dlhých stúpaniach. Trail predstavuje veľmi intuitívne odstupňovanú podporu vhodnú pre technický terén. Eco sa využíva pre dlhé jazdy, keď si situácia žiada dlhšiu výdrž batérie a Power Walk Assist vám pomôže v prípade, že budete nútený zosadnúť a bicykel v kopci potlačiť. Charakteristiky motora sa navyše dajú prispôsobiť podľa preferencií jazdca cez aplikáciu SHIMANO E-TUBE RIDE, kde si vo vašom smartfóne voľbou z režimov Explorer, Dynamic alebo Custom nastavíte intenzitu jednotlivých módov pre ideálnu rovnováhu medzi podporou a trakciou potrebnou na jazdenie. Vďaka snímaču krútiaceho momentu, ktorý posudzuje príkon pedálovania, reaguje systém intuitívne a výkonne bez ohľadu na to, aké nastavenie je zvolené.
Všetko, čo potrebujete vidieť


Aj zobrazovacia jednotka prešla svojim vývojom. Nový model informačného displeja je o niečo menší, kompaktnejší, prehľadnejší a ponúka možnosť bezdrôtového pripojenia k smartfónu či GPS zariadeniu. Na čiernej, ľahko čitateľnej obrazovke môžete sledovať informácie ako čas jazdy, mód podpory, stav batérie, rýchlosť, vzdialenosť, kadenciu, ale pri Di2 aj aktuálny prevod.Verzia STEPS E7000 ponúka oproti predchádzajúcemu modelu viacero zmien. Napriek tomu však bude pre väčšinu užívateľov viac ako dostatočná a primeraná. Tohtoročná novinka navyše prichádza s optimalizáciou pre jazdcov a s vylepšenými komponentami, ktoré podstatne zvyšujú komfort užívania.Nový SHIMANO STEPS E7000 môžete už na prelome septembra/októbra nájsť aj na našom trhu.

Fotky: domovská stránka Shimano
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Test: Husqvarna Mountain Cross 5 -  rokmi overená značka

Test: Husqvarna Mountain Cross 5 - rokmi overená značka

Keď niekto povie Husqvarna, zrejme prvé, čo vám napadne, je buď kosačka, píla alebo motorky. Napriek tomu má značka už slušných 124 rokov a svoje prvé ebicykle uviedli na trh v 2018.
Predstavenie: Novinky RockShox na sezónu 2023

Predstavenie: Novinky RockShox na sezónu 2023

Americký koncern SRAM, pod ktorého krídla patrí aj značka RockShox, poňal predstavenie tohtoročných noviniek vo veľkom a početnom štýle.
Video: Ako prekonať kamene, korene a obrubníky - škola jazdy pre ebikerov play_arrow

Video: Ako prekonať kamene, korene a obrubníky - škola jazdy pre ebikerov

Toto sú jednoduché veci, ktoré pomôžu s jazdou cez prekážky. Čo je najdôležitejší tlmiaci prvok pri jazde?
keyboard_arrow_up