Tlaky v plášťoch naprieč disciplínami

Tlaky v plášťoch naprieč disciplínami

2217 komentárov

scr@tch 06.03.2019   Tlmic Bezdusove Horska Cyklistika Cestna Cyklistika Dusa Cyklistika Plaste

Mnoho jazdcov často zabúda na to, že jediným, čo ich bezprostredne spája s okolitým prostredím sú plášte. Samozrejme, o správny grip či komfort sa stará aj samotný jazdec, alebo odpruženie, no výrazne do toho prehovára práve obutie a najmä tlak v ňom.

 

Dôležitými aspektmi pre zvolenie správneho tlaku sú najmä hmotnosť jazdca, šírka plášťov či nastavenie odpruženia. Ak prihliadneme aj na vonkajšie premenné, pridá sa k ním aj štruktúra povrchu či vlhkosť podložia, ale aj vonkajšia teplota.Pri otázke hmotnosti jazdca hádam nie je nutné nič vysvetľovať. S pribúdajúcou hmotnosťou je vyžadovaný vyšší tlak. Pomery tlakov ale nie sú priamo úmerné pomerom hmotnosti. Napríklad pri plášťoch so šírkou 50 mm (ekvivalent 2,0“) odporúča Schwalbe pre 60 kg jazdca 2,5 baru, zatiaľ čo pre 85 kg 4 bary a 110 kg 5 barov.

Šírka plášťa - cca 60 kg - cca 85 kg - cca 110 kg
25 mm - 6.0 Bar - 7.0 Bar - 8.0 Bar
28 mm - 5.5 Bar - 6.5 Bar - 7.5 Bar
32 mm - 4.5 Bar - 5.5 Bar - 6.5 Bar
37 mm - 4.0 Bar - 5.0 Bar - 6.0 Bar
40 mm - 3.5 Bar - 4.5 Bar - 6.0 Bar
47 mm - 3.0 Bar - 4.0 Bar - 5.0 Bar
50 mm - 2.5 Bar - 4.0 Bar - 5.0 Bar
55 mm - 2.0 Bar - 3.0 Bar - 4.0 Bar
60 mm - 2.0 Bar - 3.0 Bar - 4.0 BarOpačne je tomu pri šírke plášťov. Pri zvyšovaní šírky, tzn. zväčšovaní objemu plášťa, je potrebný nižší tlak pre rovnakú hmotnosť jazdca. Pri správnom vypočítavaní adekvátneho tlaku netreba zabúdať aj na zahrnutie hmotnosti bicykla, keďže aj on pôsobí na samotný plášť.

Odlišné nastavenie odpruženia dokáže zmeniť správanie sa bicykla, ako aj napomáhať plášťom udržiavať pevný styk s povrchom. Správne tlaky vo vidlici či tlmiči dovoľujú absorbovať väčšie nárazy, ktoré tak už nie sú len „starosťou“ plášťov. Pri vyššom tlaku môže mať bicykel tendenciu odstreľovať od povrchu.

Naopak veľmi nízky tlak dokáže znepríjemniť jazdu v zmysle dynamickosti jazdy a prenosu energie, v niektorých prípadoch hrozí aj vyvlečenie plášťu z ráfiku.S dušami či bez


Stále pretrváva rozdelenie jazdcov na tých, ktorí preferujú bezdušové systémy a druhých, využívajúcich duše (či už latexové alebo klasické). Z pohľadu tlakov je viac pozitív na strane “bezduší”. Tie dokážu poskytovať lepšie jazdné vlastnosti aj na nižších tlakoch, pri ktorých na dušiach hrozí preseknutie. Absencia duše znižuje valivý odpor, teda znižuje hranicu tlaku pre identický komfort a výkon oproti dušovým plášťom.Zvolenie vyšších tlakov pôsobí tak na plášť, ako aj na ráfik. Prekračovanie maximálnych hodnôt udávaných výrobcom môže viesť k ich poškodeniu a následkom, ktoré si vie domyslieť asi každý.

Okolitá teplota


Teplota vonkajšieho prostredia má nezanedbateľný vplyv na zmenu tlaku vo vnútri plášťov. Napríklad také letné slnko dokáže zohriať povrch nad 40 stupňov Celzia. Oproti bežnej teplote je to nárast o 20 stupňov, čo je ekvivalent 0,2 baru.

Rovnako je tomu aj na opačnom konci teplomera. V zimnom počasí, kedy klesá vonkajšia teplota k bodu mrazu (0 stupňov), súčasne sa menia aj vlastnosti vzduchu. Spomalenie pohybu častíc má za následok zníženie tlaku. Identickou metódou sa dostávame k úbytku tlaku o 0,2 baru. Preto nie je na škodu skontrolovať si tlak pred jazdou a prípadne zohľadniť aj prípadný rozdiel v extrémnejších podmienkach.

Aké odvetvie cyklistiky, taký tlak


Jednotlivé disciplíny vyžadujú odlišné nároky na správanie sa pneumatiky. Zatiaľ čo na ceste ide o „dokonalé“ odvaľovanie, pri zjazde najmä o trakciu. Najvyšší tlak je využívaný pri cestných bicykloch. Poniektorí jedinci nemajú problém s galúskami nahustenými na 10 barov, i keď ich hmotnosť len s ťažkosťami presahuje 70 kg. Subjektívny pocit však robí svoje, i keď rovnica čím vyšší tlak (aj s prekročením limitu) = lepšie odvaľovanie. Vo všeobecnosti uvádzajú výrobcovia odporúčané tlaky, pre „normálneho“ cyklistu vážiaceho 80 kg, na úrovni 8 barov.

Profesionáli taktiež nie sú jednotní vo voľbe správneho tlaku. V teplých a suchých podmienkach sa prikláňajú k 8-10 barom (galusky). Povrch robí svoje, a teda pri extrémne hladkých plochách, akými sú velodrómy, jazdci (či skôr už len pretekári) využívajúci najmä galusky, nemajú problém aplikovať tlak cez 10 barov. Napr. galuska Continental Olympic má udávaný max. tlak 15 barov. Aj profesionáli sa neraz dostanú na povrch, ktorý so spevnenými asfaltovými cestami nemá veľa spoločného.

Tým hovorím o pavé, ktorého nesúrodosť a nízka adhézia (najmä na krásne vyleštených mačacích hlavách) volajú po znížení tlaku. Eliťáci sa na jarné klasiky pripravujú okrem zmeny šírky plášťov – prirodzene za širšie, v rozmere 26-30 mm, aj podfúknutím na 4,5 až 6 barov.Cyklokros je trošku špecifická disciplína. Striedanie asfaltových úsekov s blatistými/pieskovými alebo trávnatými spôsobuje vrásky mnohým mechanikom. Dokonalý univerzálny grip je v tomto prípade niečo ako nedosiahnuteľný ideál. Najvyužívanejším intervalom profesionálnych jazdcov je tlak do 2 barov.

Keďže galusky znesú nižšie hodnoty oproti bezdušovým či dušovým pneu, poniektorí jazdci (s hmotnosťou do 70 kg) sa cítia najlepšie pri 1 bare (samozrejme, prevažne v mokrých podmienkach).Horské bicykle sú opakom cestnej cyklistiky. Členitý terén vyžaduje na jednej strane dostatok tlaku, aby jazdec nemusel riešiť nečakaný defekt. Na strane druhej čiastočné podhustenie pneumatiky pre docielenie prijateľného komfortu. Opäť, preferencie užívateľov sa líšia, niektorí nedajú dopustiť na tlak okolo 1,5 baru aj pri hmotnosti nad 90 kg. Iní chcú dosahovať vyššiu rýchlosť a pohybujú sa v hodnotách okolo 2-3 bar. Univerzálnu hodnotu by sme preto hľadali asi len ťažko.

Ak budeme pozerať do tabuliek výrobcov, jazdec vážiaci 80 kg by mal voliť niečo nad 2 bary (pre dušové plášte). Nino Schurter na niekdajších galuskách Dugast využíval vpredu 1,3 baru a vzadu 1,8 baru. Dôvodom rozličných hodnôt vpredu a vzadu je najmä ťažisko jazdca, ktoré je situované prevažne na zadnom kolese. Cyklista môže znížiť tlak a získať tým lepší grip, čo je v prípade predného kolesa ako udávajúceho smerovanie bicykla, dôležité.Disciplíny ako enduro či zjazd vyžadujú ešte o čosi nižšie hodnoty, keďže šírky ich plášťov sa pohybujú medzi 2,3“ a 2,6“. Michelin odporúča 2,3 baru pre 75 kg jazdca. S tým by asi nesúhlasili „profíci“, spúšťajúci svoje plášte na úroveň 1,7 – 1,9 baru. Mechanik o Aaronovi Gwinovi hovorí, že dokáže spozorovať/pocítiť zmenu 1 psi. Nuž, profesionál...Výhody – nevýhody


Nižší tlak - výhody:

  • lepší grip (najmä na menej spevnených povrchoch)
  • vyšší komfort

Nižší tlak - nevýhody:

  • skoršie opotrebenie plášťov (závisí od povrchu)
  • problematický najmä na asfalte/pevnej vozovke či teplejšom počasí
  • vyššia pravdepodobnosť preseknutia plášťa

Vyšší tlak - výhody:

  • lepšie odvaľovanie – nižší odpor
  • šetrenie vzoru pneumatiky

Vyšší tlak - nevýhody:

  • horší grip (pri zábere možnosť odskakovania plášťa od povrchu)
  • nižší komfort
Rada na záver


Nezabúdajte si kontrolovať aktuálny tlak vo vašich plášťoch. Prirodzene, vyššie tlaky spôsobujú aj rýchlejší únik. Kvalitný tmel v bezdušových plášťoch či duše v klasických plášťoch dokážu udržať požadovaný tlak o niečo dlhšie. Aj keď sa asi nikdy nezhodneme, ktorá hodnota je tá pravá, keďže sa odlišujeme či už stavbou tela, šírkami plášťov, terénom kde jazdíme a v neposlednom rade, aj subjektívnymi pocitmi. Je dobré si  preto nechať poradiť skúsenejšími jazdcami a vyskúšať prípadné zmeny.

Tak či onak, úloha zvoliť si ideálny tlak je vždy na samotnom jazdcovi. Odporúčané hodnoty používajte ako odrazový mostík a nebojte sa trochu experimentovať s rôznymi tlakmi pre rozličné podmienky. Práve tak si nájdete ten, ktorý bude sedieť vášmu jazdeckému štýlu a preferenciám.

Zdroje a foto: Continental-tires, Schwalbe, Red Bull, Topeak

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Plášte a duše)

Komentáre

Rachela 06.03.2019 (11:15)

9


To, ze vyssi tlak = mensi odpor je pravdou iba pri dokonale hladkych povrchoch (v praxi jedine Velodrom). Pri beznych asfaltovych cestnych povrchoch je toto pravdou iba do isteho bodu, po ktoreho prekroceni sa odpor zase markantne zvysuje (a to natolko, ze je lepsie trochu podfuknut nez "nadfuknut"), a to plati aj pre zdanlivo dokonaly asfalt, hoci aj nanovo polozeny. Idealny tlak sa na ceste samozrejme lisi pre galusky, plaste a TLR, pricom pri plastoch a TLR hra okrem sirky plasta rolu aj sirka rafika, nakolko sirsi rafik zvacsi sirku plasta v horizontalnej rovine, a naopak znizi plast v rovine vertikalnej.
Pre viac informacii k optimalnemu tlaku cestnych plastov/galusiek odporucam druhy diel podcastu Marginal Gains (https://marginalgainspodcast.cc/) od Josh Portnera zo Silca (predtym Zipp). V zasade odporuca ludom spravit prakticky test.

 
N/A Rachela 06.03.2019 (13:43)

0


Pekne si to zhrnul 100% suhlas

 
Plazzer N/A 06.03.2019 (15:30)

0


Presne tak, je to velice subjektivna oblast a kazdy si musi prist na ten svuj jedine dlouhodobym skousenim. Cize tabulky k hovnu.

 
desertfremen 06.03.2019 (11:52)

3


Mne sa tie tlaky v tabuľke zdajú vysoké.
Ja mám 88 kg a na graveli (40 mm plášť) by som podla tej tabuľky mal mať 4,5 bar. Ale 4,5 bar je už dosť tvrdé na pocit pri 40 mm plášti, a oveľa viac sa mi osvedčilo 3 - 3,5 bar.

 
LacoR 06.03.2019 (12:08)

1


neviem si predstaviť, že by som natlakoval svoje mavic Quest pro 27,5 / 2,4 plášte na 3,5baru. Mám cca 100kg, jazdím na 2,5Bar a to je ideál. Max. doporučený je 4Bar, ale povedzme si, to už je dosť hard core aj pri skutočne dobrom nastavení vidlice a tlmiča. Alebo to skutočne dobre nastaviť neviem

 
milos21 06.03.2019 (19:16)

1


Keby som sa držal odporúčaných tlakov na vidlici a plášťoch udávaných výrobcom na moju hmotnosť, tak si nič nezajazdím

 
poliakradovan 25.03.2019 (12:02)

1


No ja som začal s tlakmi na horáku Schwalbe racing ralf 29x2,25 bezdušové cca P=2,5bar/Z=3,0bar po špekulovaní hore dole som si našiel svoje naj. P=1,8bar/ Z=2,0bar. Na cesťáku Conti grand prix 28mm som momentálne na P=6,0bar/Z=7,0bar a ešte budem špekulovať. Teraz príde asi šok! Moja hmotnosť je 135kg! Podľa tabuľky by som musel fúkať tlaky vysoko nad ich maximom. A s prednou vydlou je to obdobne. Mam v nej 7barov a pri predaji mi povedali 15barov!!! Takže ja sa pripájam k názoru, že tabuľky sú nanič. Treba skúšať a nájsť si to svoje TOP nastavenie.

 
Hack3r 06.03.2019 (13:05)

0


tabulky su vzdy len orientacne. to je ako tabulka tlakov na vidle, ak by sme to fukali podla toho su tie vidly tvrde jak kamen. a ak su tie tlaky odporucane s dusami tak by to mohlo aj sediet. bezdusove tlaky sa udavaju o cca 1bar menej

 
Sesulak Hack3r 06.03.2019 (14:16)

0


Tiez si myslim, ze odporucane tlaky na plastoch aj tu v tabulke su na duse a viac menej som tak aj fukal svoje 29x2.2. S bezdusakmi fukam zadne okolo 2.2 baru predne 2.0. Pokial idem cisto tazsi teren tak kludne zadne 2.1 a predne 1.9. Mam s bicyklom okolo 100kg.

 
RoyalNatal 06.03.2019 (13:10)

0


trochu mix informacii, nieco hovoria tieto nezmyselne tabulky, nieco informacia uvedena na plasti, nieco info z rafiku.. (MTB), neviem si predstavit to tlakovat na 4bary, ked uz pri 3 je to optimalne pre komfort a bezpecnost

 
AdamBrosko 06.03.2019 (13:46)

0


Ja len nechápem nech mi to niekto vysvetlí ako môže sa pri nižšom tlaku viac zodierat plášť ako pri vyssom?Veď predsa pri nižšom tlaku je väčšia plocha na zemi tak by sa mal zodierat menej,či?

 
martin9812 AdamBrosko 06.03.2019 (15:23)

-2


Cim mensi tlak, tym vacsia deformacia v danom mieste pri odvalovani. Odporucam si zopakovat fyziku - valivy odpor. Samozrejme plati to pri idealne hladkom povrchu.

 
miko02 06.03.2019 (16:16)

0


Casto sa ako idealny uvazda 15% wheel drop - z neho vypocitane hodnoty tlakov su nizsie ako hodnoty spominane v clanku. Zdroj napr. tu:
https://road.cc/content/feature/180830-how-choose-your-tyre-pressure-balancing-speed-comfort-and-grip

 
Sesulak 06.03.2019 (16:18)

0


Kto by si chcel vybrat, pripadne pozriet plaste podla valiveho odporu, nie je lepsia stranka ako tato: https://www.bicyclerollingresistance.com/

A velmi zaujimave je aj porovnanie valiveho odporu plastov s dusami a bezdusakmi: https://www.bicyclerollingresistance.com/specials/tubeless-latex-butyl-tubes

 
mihoo 07.03.2019 (05:37)

0


mam 80 kg a na horskom jazdim na 54mm plastoch 2 bary a na ceste na 32mm plastoch 4,5 baru (a to som zacinal s 6 barmi ked som vymenil plaste, nechapem ako som na tom mohol jazdit)

 
DudySVK 07.03.2019 (14:25)

0


Tak ja jazdim MTB sirka rafika 25mm moja vaha 71kg. Mam bezduse a v predu mam 1.5b a v zadu 1.6b. neviem si predstavit 2b to by ma asi kazdy konar vystrelil na mars.

 
N/A 09.03.2019 (13:19)

0


ked mam 50kg a Martin ma 1,25bar v prednom, a ma viac ako 80kg, tak to by som ho musel dat este menej hoci na plasti je 2,5-4,5bar, alebo 1,8-3,7bar a to kevlar vyzujem skor a drot sa v zime skrati a a tazsie vyzuje. treba pocitat aj s hmotnostou biku. Ked mam kopec zimneho oblecenia a vybavy, vody na dlhy vyjazd a 16kg bik a niekto ma 10kg bik a zjazduje v lete v kratkom bez batohu, ale to je uz alchymia pre preteky.

 
Pridaj komentár