Shimano Steps – elektromotory pre každú jazdu

Shimano Steps – elektromotory pre každú jazdu

Japonský gigant v oblasti cyklistiky neostáva verný len klasickým mechanickým komponentom. V jeho ponuke v súčasnosti už môžeme nájsť aj elektromotory, pôsobiace v odvetví horskej, ale aj trekingovej či mestskej cyklistike. Pozrime sa teda na jednotlivé vyhotovenia.

Shimano Steps


Aj napriek tomu, že samotné Shimano neprodukuje celé bicykle, jeho výrobky sa nachádzajú na veľkej časti z nich. V tomto prípade Shimano pristúpilo na výzvu, rozšíriť elektronické zariadenia, akými boli sady s označením Di2, aj na elektromotory. Svoju víziu zrealizovalo úspešne, keďže vyše 160 výrobcov bicyklov po celom svete disponuje ich produktmi. Celková ponuka Shimana sa vzťahuje tak na samotné motory, ako aj batérie a cyklopočítače, vzájomne tvoriace jeden celok.Keďže sme sa vyjadrovali o motoroch v množnom čísle, nebude prekvapením, že Shimano dodáva viacero odlišných prevedení, líšiacich sa výkonom, primárnym určením, technickými špecifikáciami a celkovou funkcionalitou.Horské bicykle


Asi tou najhlavnejšou oblasťou pre dobrodružnejších jazdcov sú horské bicykle. Ich všestrannosť sama napovedá niečo o možnostiach jazdiť s nimi na širokom spektre povrchov. V tejto kategórii sa nachádzajú hneď 2 vyhotovenia, a to Steps E7000 a Steps E8000.

Pri odhadovaní rozdielnosti nie je nutné hľadať zložitý kľúč. Vyššie číslo, teda 8000, odkazuje k výkonnejšiemu modelu. Naproti tomu však 7000 disponuje stále dostatočnou silou, asistujúcou počas viachodinových výjazdov.Steps E7000 - terénny pomocník


Začneme od nižšieho, v tomto prípade modelom Steps E7000. Podľa opisu Shimana sa jeho zameranie sústreďuje na „all-terrain“, teda na všetky povrchy. Vývoj tohto variantu bol sprevádzaný technológiami, ktoré má spoločné so svojím silnejším „bratom“, E8000.

Vďaka jeho kompaktnej veľkosti zásadne neovplyvňuje jazdný zážitok, či schopnosť manévrovať s bicyklom. Obal motora je prispôsobený pre znášanie aj väčších nárazov, ktoré sa môžu prihodiť pri ceste kamenistými či lesnými chodníkmi. Spomínaná hmotnosť 2,8 kg je spojená s iným pozitívom, ktorým je úzky, 177 mm Q-faktor.S jeho prispením sa nemusíte obávať zvláštneho držania nôh pri pedálovaní – snahou Shimana bolo priblížiť sa klasickému bez-motorovému bicyklu. Pevnosť motora ako celku je súčasne známkou adekvátneho prenosu energie bez nadmerných strát. Okrem odolnosti po stránke nárazov dokáže vzdorovať aj nepriazni počasia, inými slovami blatu či vlhkosti, snažiacej sa preniknúť z vonkajšieho prostredia.

Pri 250 W výkonu s maximálnym 60 Nm krútiacim momentom, nebude ťažké zdolať prekážky, tak vo forme vzdialenosti, ako aj náročnosti. Súčasťou je nevyhnutne aj batéria, ktorej kapacitu možno modifikovať na základe zvoleného variantu, teda buď 418 Wh alebo 504 Wh.

 • 250 W
 • 60 Nm
 • nízky Q-faktor
 • hmotnosť 2,8 kg
 • zvýšená odolnosť

Steps E8000 - do každých podmienok


Väčší brat modelu E7000 má oproti nemu určité vylepšenia, avšak ich základ je identický. Obdobný výkon, 250 W, disponuje vyšším točivým momentom, konkrétne 70 Nm. Rozdiel možno badať v náročných miestach, najmä pri strmších či rýchlo sa meniacich stúpaniach.

Stabilný a zároveň hladký intuitívny prenos energie z motora prispieva k istejšiemu prejavu na trailoch či klasických lesných chodníkoch. Nesmie chýbať úplná odolnosť, tak voči vode, ako aj nečistotám, s ktorými sa nevyhnutne stretnete. S výkonom sú spojené aj isté obmedzenia, ktoré sa prejavujú výhradne v maximálnej rýchlosti, pri ktorej motor prestáva byť nápomocný.V tomto prípade ide o hranicu na úrovni 25 km/h. Q-faktor, ktorý je totožný s modelom E7000, 177 mm, je ekvivalentom súčasných kľúk mechanickej verzie Shimano XT. Jeho celková konštrukcia prispieva k zvýšeniu potrebného priestoru pre pohyb plášťov, ako aj váhadiel zadného odpruženia.

Prirodzenosť šliapania nie je prítomnosťou motora obmedzená – približuje sa pocitu pri pedálovaní na klasickom bicykli. Dostupné batérie ponúkajú kapacitu od 418 Wh, cez 504 Wh, ale taktiež aj inovatívny model s 630 Wh, ktorý integroval aj slovenský Kellys.

 • 250 W
 • 70 Nm
 • nízky Q-faktor
 • hmotnosť 2,8 kg
 • 3 módy: Dynamic, Explorer, Custom

Dávkovanie výkonu je zabezpečené prostredníctvom 3 módov jazdy, Dynamic (dynamického), Explorer (objaviteľského) a Custom (vlastného). Ich rozdielnosť spočíva v spôsobe využitia výkonu motora.

Pri Dynamic sa uprednostní štýl Boost (najvyšší výkon pre strmé výjazdy a jazdu zo sedla), zatiaľ čo pri Explorer je zvolený štýl Trail (postupné a hladké dávkovanie výkonu). Custom je možnosťou vyvážiť si mód podľa svojich preferencií.

Trekingové a mestské bicykle


Trekingové bicykle sú na pomedzí horských a mestských, či cestných. Ich agilita a športovosť na rovných cestách a zároveň uvoľnenejší posed z nich robia vhodných spoločníkov na rôzne výjazdy. Pri tejto kategórii nie je potrebné využívať maximálnu silu, ale skôr vyvážiť parametre hmotnosti, ceny a výdrže.

Rovnaké hodnoty platia aj v sfére mestských bicyklov, ktoré sú obdobou trekingových, možno s odlišnosťou v geometrii rámu a prídavnými doplnkami, podstatnými pre jazdu v meste.Steps E5000 - utilitaristický minimalizmus


Najnižšia rada motorov od Shimana nie je žiadny outsider, jej prednosťami sú práve menšie rozmery či výkon, ktoré by sa dali nájsť v porovnaní s E8000. Odlišnosť sféry využitia z nich však robí skutočne výhodný komponent.

Identický výkon, 250 W, je asistovaný točivým momentom na hodnote 40 Nm. Čiastočne nižšia váha, takmer o 300 g v porovnaní s jeho konkurentmi, prispieva k celkovo lepšiemu pocitu z jazdy, ako aj pri manipulácii pri prenášaní či tlačení bicykla.Možnosť napájania s 418 Wh a 504 Wh je ďalším dôvodom, prečo ho je možné označiť ako vhodného do podmienok mestského jazdenia. 3 módy jazdy, teda Eco, Normal a High, sú ešte ďalej prispôsobiteľné, prostredníctvom 3 volieb nastavení, Comfort, Sportive a Custom, vďaka ktorým sa upraví pomer dostupného točivého momentu a spotreby energie.

 • 3 módy: Eco, Normal, High
 • plus 3 nastavenia módov: Comfort, Sportive, Custom
 • nízka hmotnosť 2,7 kg
 • 250 W
 • 40 Nm

Steps E6000 - asistent v meste


Jednoduchosť používania, vyžadujúca sa v rušnom prostredí mesta a okolitých ciest, je ústredným mottom pri vytvorení tohto motora. S ňou sa súčasne spája aj odolnosť voči nepriazni počasia či prirodzenosť pedálovania, aj počas účasti motora. Stredná hodnota točivého momentu z už zmienených motorov, teda 50 Nm, je ideálom pre mestskú prepravu či kratšie výlety do okolia.Spoľahlivý a intuitívny systém asistencie pri pedálovaní sa vyznačuje hladkosťou a predvídateľnosťou. Model E6000 disponuje funkciou automatického podradenia na ľahší prevod pri zastavení bicykla, avšak iba za predpokladu, že máte radenie Di2. Ako doplnok pre využitie v meste sa v oblasti reťaze nachádza kryt, chrániaci vaše oblečenie pred možným znečistením.

 • intuitívne asistujúci motor
 • 250 W
 • 50 Nm
 • automatické podradenie
 • 3,2 kg

Steps E6100 - na pomedzí prepravy a oddychu


Najvyšším modelom medzi trekingovými a mestskými bicyklami je Steps E6100. Jeho prednosti sú najmä vo výkone, ktorý vďaka točivému momentu 60 Nm, je „konkurentom“ Steps E7000. Hmotnosť na úrovni 2,88 kg je taktiež jedným z pozitív tohto motora.

Ak by sme ho chceli porovnať s modelom E6000, nájdeme v ňom schopnosť ušetriť až 20 % energie oproti nižšej verzii. Taktiež nesmie chýbať ani automatické podradenie pri zastavení s použitím Di2. Aby sme neboli nič dlžný porovnaniam s inými modelmi, voči E8000 sa prejavuje zníženou hlučnosťou o 2 dB.3 módy, High, Normal, Eco, spolu s dvoma možnými variantmi batérií, 415 Wh a 504 Wh, dokážu predĺžiť dojazd. Napríklad, to čo by ste prešli s asistenciou motora v móde High, je zdvojnásobené v móde Eco.

Shimano taktiež prišlo s inovatívnou aplikáciou, vďaka ktorej je možné sledovať údaje, súvisiace s nabitím batérie, aktuálnej rýchlosti, prejdenej vzdialenosti, zaradeného stupňa, výstrahy pri potrebe servisu a inými. Jednoduchosť spočíva v jej nainštalovaní a následnom bezproblémovom využívaní ako náhrady za, pre niekoho príliš jednostranný, cyklopočítač.

 • 3 módy : Eco, Normal, High
 • 250 W
 • 60 Nm
 • 2,88 kg
 • automatické podradenie
 • tichší chodKoniec koncov, samotné motory nie sú voľne predajné. Vami zakúpený bicykel už jedným, pripraveným k jazde, dozaista disponuje. Preto sa nemusíte báť; zaradenie konkrétneho modelu do určitej kategórie ho už predurčuje pre daný, jemu adekvátny variant motora.
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Orbea Rise M20 - pozoruhodný hybridný ebike

Test: Orbea Rise M20 - pozoruhodný hybridný ebike

Sezóna 2021 bola „vďaka” pandémii veľmi špecifická a posledná testovačka mi prešla rukami pre viac ako 13 mesiacmi. O to viac som sa tešil na testovanie nových kúskov a hneď ten prvý bol vo veľkom štýle!
Video: Dobrá výbava za rozumné peniaze - ebike CTM AREON XPERT play_arrow

Video: Dobrá výbava za rozumné peniaze - ebike CTM AREON XPERT

Jazdili sme elektrický ebike CTM, model AREON vyzeral dobre na papieri, potvrdilo sa to aj v teréne?
Video: Ako jazdí najlepší HT ebike? Kellys Tygon R90 play_arrow

Video: Ako jazdí najlepší HT ebike? Kellys Tygon R90

Top prevedenie ebiku s pevným rámom značky Kellys sme testovali, toto sú veci, ktorými vyniká. Pre koho to bude najlepšia alternatíva?
keyboard_arrow_up