Test: Pumpa Lezyne Micro Floor Drive Digital HVG - freeridová minipumpa

Test: Pumpa Lezyne Micro Floor Drive Digital HVG - freeridová minipumpa

Pumpa je neodmysliteľnou súčasťou výbavy pri výjazdoch a táto je zameraná najmä na tých, ktorí preferujú technické jazdenie a disciplíny.

Celkovo pumpa nepatrí medzi najpopulárnejšie doplnky výbavy. Väčšinu času sa možno nepoužije, no keď na to príde a pumpa nefunguje ako má, dokáže poriadne skomplikovať situáciu. Aj keď sú CO2 bombičky stále populárnejšie riešenie z hľadiska rýchlosti a “námahy”, majú svoje obmedzenia.

Pokiaľ zvolíte kvalitnú pumpu, máte istotu a to aj pri väčšom počte defektov. Jedna taká sa nám dostala aj do testu, konkrétne od značky Lezyne, ktorej schopnosti a limity sme preverili.Prvé dojmy - eloxové farby a CNC opracovanie


Pri veľa plastových (prípadne kombinovaných) pumpách je slabou stránkou práve tuhosť a v neposlednom rade životnosť. V tomto prípade vidieť, že výrobca sa zameral na kvalitu a svedčí o tom celohliníkové telo, ktorého povrch má eloxovú úpravu, do ktorej sú následne laserom vypálené logá a nápisy.Na rukoväti sa nachádza veľké logo Lezyne a CNC-čkom vybrúsené zárezy na založenie hadičky pre lepšiu spratnosť pumpy.Spodok je utesnený hliníkovým blokom, do ktorého sú vsadené eloxom pozlátené úchytky na hadicu, o dĺžke poriadnych 60 cm s adaptérom na galuskový aj auto ventil.Hadička má integrovaný digitálny tlakomer. Dĺžka pumpy v zloženom stave je 30 cm, no význam jej názvu vám začne byť zrejmý hneď, akonáhle sa pokúsite pumpu vyskúšať. Za skutočnú vychytávku považujem výklopnú stupačku na nohu, čo z danej pumpy robí aj “domáceho” pomocníka.Z technických vlastností ešte uvediem, že hmotnosť pumpy je 240 gramov bez plastového držiaku pod košík, čo je vzhľadom na udávanú hodnotu výrobcom trochu “prestrelené”.Univerzálnosť


Na konci hadičky pumpy Lezyne je šikovne vyriešená obojstranná redukcia, ktorá má závit s tesnením po oboch stranách a podľa typu ventilkov si redukciu jednoducho otočíte a dotiahnete. Na otočnej redukcii sa taktiež nachádza “air bleed system”, čo je v jednoduchosti vysvetlené ako výpustný ventil na kontrolované znižovanie tlaku v pneumatikách.Ďalej výrobca k pumpe pridáva rôzne redukcie ako sú Lezyne “speed chuck”, čo vysvetlím ako 90 stupňovú zahnutú redukciu na galusku, ktorú stačí len napichnúť na ventil. Pre vyznávačov loptových hier je súčasťou balenia aj ihlová redukcia na fúkanie.Vymoženosťou Lezyne pumpy je taktiež digitálny tlakomer, na ktorom je možné si jednoducho prepínať medzi meraním tlaku v BAR-och alebo PSI.Praktické skúsenosti


Pri montáži pumpy na bicykel som si uvedomil, že pomerne dosť vyčnieva a je veľká pravdepodobnosť, že by som ju časom trafil nohou alebo by sa nejakým spôsobom uvoľnila. Preto by som volil určite variant, pokiaľ teda jazdíte s batohom, nosiť ju tam, prípadne ju umiestniť na rozumnejšie miesto.

Na fúkanie galuskového ventilu sa dá použiť klasická obojstranná redukcia, ktorú je ale potrebné šraubovať na ventil, alebo spomínaná “speed chuck” redukcia. Pre rýchlejšiu montáž určite odporúčam túto redukciu.Na moje prekvapenie pumpa veľmi rýchlo dohusťovala pneumatiku a za pomoci stupačky to bolo naozaj komfortné. Digitálny tlakomer citlivo reagoval na zvyšovanie tlaku a rukoväť v tvare T sadla do ruky ako uliata.

Plusy:

 • tuhé hliníkové telo
 • navrhnutá špeciálne pre vyšší objem plášťov
 • dlhá hadička s redukciou
 • integrovaný digitálny tlakomer
 • meranie v BAR-och alebo PSI
 • výklopná stupačka
 • univerzálnosť
 • množstvo rôznych redukcií

Mínusy:

 • tlak len do 6.2 bar (k dispozícii je aj variant s označením HPG do 11 bar)
 • váha sa nezhoduje s výrobcom
 • na plastovom držiaku pumpa vyčnieva do strán
Pumpa Lezyne Micro Floor Drive ma príjemne prekvapila svojim výkonom, prevedením a veľkým objemom hustenia. Prepracované hliníkové telo pôsobí masívnym dojmom a vďaka digitálnemu tlakomeru, redukcii na viac typov ventilov a možnosťou citlivého podhusťovania pneumatík sa jedná o skutočne kvalitný kúsok. Cena pumpy je v porovnaní s tými bežnými vzhľadom na použitý materiál vyššia, no koľkokrát za rok investujete do novej pumpy?

V tomto prípade si môžete byť istý, že vás nenechá v štichu vtedy, keď to budete najmenej čakať. Najmä ak sa pohybujete v technickom a náročnom teréne, kde o technické problémy nie je núdza a na výbavu sa potrebujete spoľahnúť. Rovnako je častá úprava tlaku podľa podmienok a práve vtedy oceníte aj vysoký komfort práce, ktorý ponúka. Po funkčnej stránke by som len ťažko hľadal negatíva.Cena pumpy sa pohybuje okolo 84 € a viac info sa dozviete na stránkach Lezyne. Dovozcom na Slovensko je Sloger.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Pumpu sa vždy oplatí mať na výjazde, či už pri zle dofúkaných plášťoch alebo pri nečakanom defekte. Ako dokáže model od značky Lezyne vyriešiť nepríjemnú situáciu?
Čo sa hodí mať v zálohe? PR článok

Čo sa hodí mať v zálohe?

Niekedy to môže byť lanko, či lepenie kvôli defektu, inokedy zas odtrhnutá prehadzovačka. Pozrime sa, čo je dobré mať v zálohe pre prípad núdze - na traile, či v domácej dielni.
Test: Sedlo, ktoré vás posadí na zadok- Selle San Marco Ground short Carbon FX

Test: Sedlo, ktoré vás posadí na zadok- Selle San Marco Ground short Carbon FX

Kvalita, komfort a karbón. Tieto slová reprezentujú toto sedlo, ktoré sa hodí na cestu, ale nezľakne sa ani poriadnej dávky blata v teréne.
keyboard_arrow_up