Test: Wilier Triestina Cento 1HY – hybridná záležitosť

Test: Wilier Triestina Cento 1HY – hybridná záležitosť

Ako vyzerá medzistupeň medzi e-bikom a klasickým modelom bicykla bez motoru?

Na úvod hneď priznávam, že nie som žiadny odborník na e-biky. Skúšal som, nie však na dlhé jazdy, či testovanie. V tomto prípade sa mi do rúk dostal tkz. hybrid. Je to vlastne medzistupeň medzi klasikou a e-bikom. Má motor, batériu, ale všetko v kompaktnejšom balení. A hlavne, po vybití batérie, alebo prekročení rýchlosti 25 km/h má byť jazda čo najviac podobná klasickému biku. Realita? Sadol som a vyskúšal.Prvý dojem


Ako som spomínal, jazdil som zatiaľ len na svoj pohon. Preto som všetky pocity a porovnávania robil voči klasickému cesťáku. Tým, že sa amatérsky venujem aj pretekaniu, žijem vo svete karbónu a váhy do 8 kg . Preto som bol zvedavý, čo predvedie tento koncept.Na prvý pohľad sa mi páči, že nevyzerá „e-bikovo” zvláštne. Počas výjazdu ma zdravia cyklisti a nie motorkári. To je dobré znamenie . Žiadna divná geometria, nevytŕčajúca obrovská baterka. V podstate, až na druhý pohľad si všimnete, že tu niečo nehrá so zadným nábojom. Oproti klasike je robustnejší. Ukrýva pohonnú jednotku. Tá je v tomto prípade od dodávateľa ebikemotion. Ide o renomovanú značku, ktorá dodáva aj iným top producentom bicyklov ako Colnago, Orbea…Pohon


Ovládanie pohonu je vyriešené tlačidlom na hornej rámovej trubke, ktorá svojou farbou tiež prezrádza úroveň batérie. Hlavným benefitom tejto koncepcie má byť hmotnosť. Ja som navážil niečo cez 12 kg. Na elektriku veľmi slušné, som zvedavý, ako sa váha prejaví pri jazde bez podpory.Výbava


Rám má klasickú „neebike” konštrukciu a je z karbónu. Páčia sa mi detaily ako integrované vedenie bowdenov, spracovanie, nástrek. Bicykel je vybavený mechanickou Ultegrou najnovšej generácie. Tá nepotrebuje komentáre. Je výborná. Súčasťou sú aj kotúčové brzdy od rovnakého výrobcu. Fungujú na jednotku a k tomuto bicyklu sa mi vyslovene hodia. Kolesá sú zn. Miche, obuté do plášťov Vittoria šírky 28 mm. Jazda na 28-čkách bola veľmi pohodlná, pekne sa odvalovali, na horšom asfalte boli pohodlné. Sedlo je z dielne Selle Italia, model X1. To je samozrejme subjektívna záležitosť, mne by sedelo skôr niečo so širšou špičkou. Komplet špecifikácia na tomto odkazeAppka


Pred samotnou jazdou som si nainštaloval aplikáciu od ebikemotion do telefónu. Okrem bežných funkcií zaznamenávania jazdy, slúži aj ako monitor pohonnej jednotky. Čo ma milo prekvapilo je, že pripojenie jednotky k appke (v tomto prípade bežiacej na iPhone 6s) prebehlo v sekunde. Žiadne dlhé párovanie, vyhľadávanie… Najviac som ju využíval na sledovanie stavu batérie a miery pomoci. Pri zaznamenaní jazdy cez appku ma zaujal záverečný sumár (na obrázku kopec Cerov vrch). Je tam zhrnuté aj to, koľko batérie som na danej jazde minul a akú mieru pomoci motora som využil. Let"s go!


Samotná jazda prebehla v rovinatom teréne s jedným 4-km stúpaním (Cerov vrch, asi 20 km od Trnavy). Počas výjazdu som pre test vyskúšal aj všetky stupne pomoci, či vypnutú jednotku, ale vždy som sa vrátil k top 3-ke. K najväčšej pomoci. Ako je všeobecne známe, legislatíva umožňuje pomoc motora do rýchlosti 25 km/h. Tak to aj v praxi fungovalo (až do 25,9 km/h). Rozbeh bol vďaka motoru citeľne svižný, jednotka si jemne "zavrnela" a už som letel. 25-tka tam bola hneď. A keďže úvod jazdy bol rovinatý, priemernú rýchlosť som udržiaval asi na 30 km/h. Čo som si musel opakovane pozrieť v appke, či mi naozaj motor nepomáha. Čakal som, že po prekročení 25 km/h nastane spomalenie, prejaví sa hmotnosť, či iný môj predsudok . Nič. Pocit ako na bežnom cesťáku. Pekne tuhý rám, na rovine tých pár kíl necítim. Postavím sa do pedálov a žiadne pazvuky. Tak to má byť!Spotreba batérie v týchto okamžikoch skoro žiadna. No to sa už teším na finálny kopec, nech si užijem tú elektriku. Hupky, rozumej malé krátke kopce, žehlím bez zadýchania. Nonstop nechávam hrubú pílu kompaktu.

Konečne spomínaný kopec. V úsekoch so sklonom asi 7 % mi appka ukazuje už maximálnu možnú mieru pomoci. Zaradená malá píla, striedam jazdu v sedle aj zo sedla. Celú dobu je pomoc motora prirodzená. Žiadne umelé pocity. Ako keď je človek v top forme na bežnom bicykli . Na vrch stúpania som sa dostal v komfortnej zóne. Vďaka pomoci v najstrmších pasážach bola jazda veľmi plynulá, bez straty rýchlosti, nutnosti sa hore lámať.Cieľovku si nájde!


A to je asi hlavný benefit tohto bicykla a tejto koncepcie hybridov. V exponovaných úsekoch motor podrží, pomôže tak akurát. A pri jazde bez pomoci je to ako na bežnom bicykli. Mám chuť ho vziať do Bormia a dať si s ním Stelvio .

Viac podrobností o tomto modeli sa dozviete aj priamo na stránkach výrobcu Wilier.
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo (Tomáš Cepka)
Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Môj rok s elektronickou Ultegrou - všetko, čo potrebujete vedieť

Môj rok s elektronickou Ultegrou - všetko, čo potrebujete vedieť

Zoznámili sme sa na Vianoce 2021, úvod vzťahu bol intenzívny, elektróny lietali vzduchom a rovno prezradím, že to neskončilo len pri rozbaľovaní.
Keď je limit jazdec a nie stroj - Giant TCR Advanced 1+

Keď je limit jazdec a nie stroj - Giant TCR Advanced 1+

Na tomto bicykli som síce ešte celú sezónu neodjazdil, ale už viem zhodnotiť plusy a mínusy, ktoré tento univerzálny „pretekár“ má.
Unboxing cestnej rakety -  BMC Teammachine SLR 01 Disc Two

Unboxing cestnej rakety - BMC Teammachine SLR 01 Disc Two

Zapálený cyklista si rád zasníva, aké by to bolo, keby takýto top bicykel prišiel jemu a on si ho musel vybaliť a poskladať.
keyboard_arrow_up