Test: HQBC QP -RIDE - okuliare, ktoré príjemne prekvapili

Test: HQBC QP -RIDE - okuliare, ktoré príjemne prekvapili

K tomuto testu som sa dostal v podstate zhodou okolností a o to viac ma nakoniec tieto okuliare prekvapili.

Ako som písal vyššie, okuliare sa ku mne dostali náhodou. Štvrtok večer pred maratónom Horal si v Poprade vybaľujem veci a keď si už spokojne hovorím, že mám všetko, zisťujem jeden problém... moje okuliare. Nie je to síce nič tragické ako tretry alebo prilba, no predstava 7 hod. jazdy v prachu, či jazda takmer 80 km/h z Kráľovej hole bez ochrany zraku nie je nič moc. Predsa len, oči si treba chrániť a na tom si dávam záležať. Potom Lenka z tašky vyťahuje tieto okuliare, ktoré sme niesli na maratón, nech si ich skúsi prípadný tester. Žeby záchrana?Prvotné vyskúšanie dopadlo dobre a zisťujem, že mi sedia v podstate ako uliate. Na čo som si osobne zvykol a nedám dopustiť sú väčšie sklá. Pre niekoho stále image, no pre mňa je to výhoda aj v tom, že vietor nemá ani pri skutočne rýchlej jazde žiadnu šancu a pod okuliare nepodfukuje.

To oceňujem aj mimo sezóny na horách a pri turistike, či skialpe, keď zase pekne duje. Prvá podmienka teda splnená, ďalšou je usadenie na nose. Keďže je tu tvarovateľný nosník, nie je problém to prispôsobiť ani na môj pomerne malý nos.

No a treťou vecou, na ktorej u mňa už viacero modelov stroskotalo je, že vrchná časť okuliarov bola až príliš blízko môjho čela. Následne mi tam pri intenzívnejšom výkone začne okamžite stekať pot a je to nanič. Ale vyzerá, že QP-RIDE spĺňa všetky podmienky, a tak ich beriem ďalší deň na skúšobnú jazdu v Tatrách.Prvá jazda


Zrejme ste si už všimli, že okuliare nemajú žiadnu stredovú priečku a jedná sa o jedno veľké a kompaktné „sklo“. No a to bola vec, na ktorú som si musel chvíľu zvykať. Chvíľu to trvalo, no potom už nevnímam, že ich mám na hlave, čo je základ úspechu.

Čo ma príjemne prekvapilo bola kvalita optiky – to poznáte napríklad aj tak, že prechod na hrane (teda tam kde končia okuliare) je skutočne len trochu posunutý a je jedno či sa pozeráte hore, dole alebo do boku. Alebo si ich dávate rýchlo hore/dole a nepozorujete žiadne skreslenie. Druhou vecou bol naozaj príjemný filter kategórie 3, ktorý je tak akurát.

Pre mňa výborná univerzálna voľba na leto či slnečnú jeseň, predsa len na pochmúrne dni to veľmi nie je. Každopádne sa mi páči zvýraznenie kontrastu. Naozaj sa cez tieto sklá veľmi dobre pozerá. To človek ocení pri rýchlej jazde cez les, kedy dokážu prekážky lepšie vyniknúť. Takže okuliare putovali hneď na poriadny ostrý test...Nakoniec v tomto teste obstáli viac než dobre a hlavne som registroval, ako mi tam asi 2-krát niečo vyletelo do skla... takže opäť sa mi potvrdilo, že ochranu očí skutočne netreba podceňovať. Rovnako som si aspoň trochu overil odolnosť, keďže žiadne známky po náraze ani žiadne škrabance zatiaľ neregistrujem.

Ďalšie poznatky


Čo niekomu môže sedieť, prípadne naopak, je usadenie. Mám tým na mysli, ako pevne okuliare držia. Tým, že nemajú žiadny rám ani stredovú priečku sú výrazne viac ohybné než napr. model Jawbreaker, ktorý používam už roky. Aj keď majú teda straničky pogumovanie (materiál MEGOL), celkovo tak okuliare držia svoj tvar trochu menej, takže pri skutočne poriadne agresívnej jazde sa málinko vedia posunúť.

Na druhej strane zase nie je problém ich nasadiť ak máte napr. čiapku a pod., keďže sa ľahšie prispôsobia a roztiahnu. Spomínané straničky sa dajú jemne dotvarovať, čo vie s usadením zase o trochu pomôcť. Rovnako tomu napomáha aj veľmi nízka hmotnosť cca 26 g.Detaily a spracovanie


Rovnako sa mi páčilo aj celkové spracovanie okuliarov, či už sa jedná o design alebo malé detaily. Nikde teda nič nepretŕča, okuliare sú súmerné a všetko pekne dolieha. Celkový dojem dotvára aj zrkadlové prevedenie skiel, ktorého som fanúšikom.

Navyše ako nosník, tak aj straničky a sklá sú uchytené pomocou malých skrutiek, čo by mala byť výhoda napr. v prípade poškodenia. Aj keď výrobca neudáva, že sklá sú štandardne vymeniteľné. No a poteší aj nápis „Made in Italy“.


Plusy:

  • kvalita skiel (veľkosť, filter, zvýraznenie kontrastu, skreslenie)
  • ničím nerušený pohľad
  • nízka hmotnosť
  • nastaviteľný nosník
  • design

Mínusy:

  • o niečo slabšie usadenie, resp. väčšia flexibilita
  • dodávané bez pevného obalu

Tieto okuliare za seba môžem odporučiť jazdcom, ktorí hľadajú kvalitné okuliare s väčšími (ale nie zase extrémne veľkými) sklami a nízkou hmotnosťou. Navyše ich kvalita je na vysokej úrovni a v ničom nezaostáva za „drahšími“ značkami. O tom svedčí aj fakt, že ich stále rád nosím a kombinujem s tými, čo mám, aby som ladil.

To ma privádza ešte k faktu, že sú dostupné v troch farebných kombináciách (biela, matná čierna, fluo zelená), pričom cenovka je stanovená na 80 €. Viac informácií o tomto modeli vrátane technických údajov sa dozviete na stránkach dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up18thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Zvonček na bicykel aj pre profíkov - UCI a argumenty

Zvonček na bicykel aj pre profíkov - UCI a argumenty

Konečne doplnok bicykla, ktorý zlepší komunikáciu a bezpečnosť pretekárov?
Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl PR článok

Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl

Okrem tepla prichádza s letom a slnkom takmer „nutnosť" nosiť okuliare. Zrak si treba chrániť a ak váhate, ktoré sú tie pravé, pomôcť môže náš menší výber.
keyboard_arrow_up