Test: Set Eddy Current – špeciál pre elektrobicykle

Schwalbe prinieslo novinku čisto vyvinutú pre segment elektrobicyklov. Je kombináciou zjazdového plášťa a špeciálnej zmesi pre zvýšenie trakcie.

Práve trakcia je často kameň úrazu pri elektrobicykli – nie nedostatok sily a výkonu, ale práve preklzovanie zadného plášťa vie strmý výšľap znepríjemniť. Novým trendom v segmente je aj rozdielna veľkosť plášťov vpredu a vzadu. To má svoje jasné opodstatnenie najmä v drsnom horskom prostredí.

plášte bikeplášte bike

Schwalbe uviedlo na trh 27.5“ ako aj 29“ verziu o šírke od 2.4 až po 2.8 palca. Práve širší zadný rozmer zaručuje zvýšenie spomínanej trakcie, opakom je užšia šírka predného plášťa pre lepší prejazd a držanie pevnej stopy. Približná hmotnosť plášťa je 1 300 – 1 400 g, defektov sa báť nemusíte.

Testovacia verzia

Moja 29 palcová testovacia sada bola v rozmeroch 2.4 a 2.6 palca a, samozrejme, používal som ju na celoodpruženom elektrobicykli. Hneď pekne od začiatku chcem spomenúť aj samotnú montáž, ktorá vyžaduje trošku času a kvalitné montpáky. Treba počítať, že ide o ťažký (doslova zjazdový) plášť, kde sa materiálom vôbec nešetrilo, a preto pri nasadzovaní na ráfik vytrvalo odolával. Vyžaduje to trpezlivosť, dobré montpáky a nasadzovanie po malých krôčikoch. Moje odporučenie pri tomto úkone je jednoznačne zainvestovať aj do bezdušového systému, čo ešte viac zvýši pohodu jazdenia a eliminuje možné defekty.

plášte bike
Výrazne hranatý dezén plášťa pripomína skôr plášť motocykla – ako vidíme, elektrobicykle už nie sú ako kedysi len pre dôchodcov, ale veľmi často sú určené do extrémne náročného terénu. Celkový dojem je agresívny, výrazný a po bokoch až hranatý – jednoducho, na prvý pohľad je jasné jeho určenie. Vzor nemá žiadne skosené hrany, ktoré by mohli byť nápomocné valivému odporu, ale o to tu predsa nejde. Predpokladom bolo využitie pomoci elektromotora a nie šetriť nejaké percento z vlastnej sily.

plášte bike

Konštrukcia

Eddy používa overenú základnú kostru plášťa Super Gravity Generation II, ktorá teraz využíva päť vrstiev materiálu naprieč plášťom, pričom tenšie vrstvy sa používajú pod behúňom, kde prirodzene chránia pred defektmi.  Vďaka viacerým tenším vrstvám plášť znižuje valivý odpor a zvyšuje priľnavosť tým, že umožňuje ľahšie absorbovať nerovnosti a lepšie sa prispôsobovať povrchu. Vrstva Apex, ktorá pokrýva celú kostru, sa zmenila z gumy na novú tkaninu, ktorú Schwalbe považuje za najlepšiu ochranu proti prerazeniu. Poslednú vrstvu tvorí zmes Addix Soft, ktorá je jedna z mäkších zmesí a najviac sa stará o celkovú trakciu.

Aké sú vlastnosti?

Schwalbe tvrdí, že ich nová zmes Addix Soft má o 20 % nižší valivý odpor, o 12 % vyššiu priľnavosť, o 4 % silnejšie tlmenie a o 49 % vyššiu odolnosť oproti predchádzajúcej zmesi. Zmes ponúka výbornú priľnavosť pre agresívnejšiu jazdu, takmer ako zmes Ultra-Soft, ktorá sa však viac zameriava na zjazd a pretekanie. Zníženie valivého odporu nebolo pre Eddy prioritou, pretože hlavnou úlohou je priľnavosť, a životnosť. Napriek tomu tvrdia, že nový vzor behúňa má valivý odpor len o 5,5 % väčší ako ekvivalentný plášť Magic Marry. Hlavný rozdiel vo valivom odpore v tomto prípade pochádza zo šikmej nábežnej hrany na Magic Marry, ale pri určení pre elektrobicykel sa tento faktor stáva zanedbateľným.

plášte bike

Pocit z jazdy

Na celé testovanie som si zvolil náročný terén vo Vysokých Tatrách, tunajšie chodníky ponúkajú naozaj široký typ povrchov. Navyše k tomu ma čakalo jarné a upršané počasie, čo je ideálne pre riadne testovanie. Mojím doteraz obľúbeným modelom bol Nobby Nic, musím podotknúť, že taktiež so zmesou Addix. Takže celkom nedočkavý vyrážam na výjazd. Ihneď po pár desiatkach metrov prichádza prekvapenie, a to až neuveriteľné. Jazda s doterajším Nobby Nicom bola na pevnom povrchu sprevádzaná výrazným hlukom. Avšak Eddy si asfaltom prechádza v absolútnej tichosti a dokonca aj bez nepríjemného vibrovania. Takže prvé dojmy sú skvelé a pokračujem štrkovou cestičkou, kde po pravde nič extra neočakávam, pretože na prvý pohľad je jasné, že pre tento terén je stvorený. Očakávania sa splnili – jasná a presná stopa a žiadne prešmykovanie pri stúpaniach. Práve to je pri elektrobicykli nepríjemné, navyše každé prekĺznutie je aj zbytočná strata energie z batérie. Prekvapením bola aj schopnosť tlmenia, avšak treba dbať aj na správny tlak a nahustiť plášte menej ako je zvykom. Ja som svoje nahustil na 1.2 baru a jazda bola veľmi príjemná. Nižší tlak možno na pohľad pôsobí ako mäkký, ale jeho konštrukcia je na nízky tlak prispôsobená a len takto dokáže presne plniť všetky svoje vlastnosti.

plášte bike

Náročnejší skalnatý povrch

Obrovské balvany, skaly, a to všetko ešte v poriadne mokrom prostredí. Znie to ako poriadna výzva, tak prečo to s novým plášťom neskúsiť. Stúpanie prebiehalo celkom úspešne, kamene lepidlom pokryté nie sú, a tak občas k prekĺzavaniu dochádzalo. Ale aj napriek tomu šlo skôr len o správne prenesenie hmotnosti – tak sa plášť ihneď zahryzol do povrchu a riadne zabral. Pri zjazde skvele doplní funkciu tlmenia a najmä užší predný plášť pomôže vidlici odfiltrovať drobné nerovnosti. Práve to je pre vidlicu častým problémom a takto tvoria zohratý pár. Trakcia je naozaj citeľná, čím ďalej som si trúfal viac, pretože predné koleso ani jedinýkrát nepodkĺzlo a presne držalo stopu. 

plášte bike

Brzdenie

Čo sa týka brzdenia, ponúkajú obrovský výkon pri pomalých a stredných rýchlostiach. Pri vysokých rýchlostiach sa zdá byť o niečo dlhšia, avšak treba brať do úvahy najmä povrch. Pri pevnom asfaltovom povrchu je predsa kontakt s povrchom o čosi menší, keďže kontaktnú plochu tvoria výlučne výstupky dezénu. Opäť treba podotknúť, že nie sú primárne určené na jazdu po asfalte...

Špeciálny plášť pre elektrobicykel znie trochu zvláštne a možno na prvý pohľad nevidieť dôvod, prečo by mal byť iný. No rozdiel je výrazný, keďže netreba brať ohľad na valivý odpor ale skôr dbať na bezpečnosť, trakciu a pohodlie. A to Eddy Current spĺňa excelentne. Cena predného aj zadného plášťa je stanovená na 65 €, dovozcom na Slovensko je Paul Lange Oslany.
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
martinbielik 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Marin Alpine Trail E2 - ako sa menia názory

Test: Marin Alpine Trail E2 - ako sa menia názory

Vždy som si myslel, že e-bike je pre lenivých ľudí alebo pre tých skôr narodených, čo už toľko nevládzu. Tak prečo som si jeden kúpil?
Test: CTM Rascal 3.0 – rodák zo Starej Turej s chuťou pretekať

Test: CTM Rascal 3.0 – rodák zo Starej Turej s chuťou pretekať

Spoľahlivé a dostupné – tak by som nazval CTM bicykle, ktoré zaujmú nielen cenou, ale aj potešením z jazdy. Inak tomu nebolo ani teraz.
Unboxing: BULLS Sonic EVO TR1 - objavuj a zabávaj sa

Unboxing: BULLS Sonic EVO TR1 - objavuj a zabávaj sa

Slušná výbava, dobrý výkon, poriadny dojazd a zaujímavý dizajn sú často kritériá, ktoré pri kúpe e-biku zvažujeme. Spĺňa ich aj tento trailový BULLS Sonic EVO?
keyboard_arrow_up