Test: Návleky CRAFT SEAMLESS - opora do chladných dní

Test: Návleky CRAFT SEAMLESS - opora do chladných dní

Vôbec prvé návleky na ruky a nohy som si kúpil ešte ako stredoškolák v roku 2007.

Po drese a cyklogatiach boli mojimi prvými doplnkami a aj s odstupom času som stále toho názoru, že sú to tie najuniverzálnejšie a najviac využívané kúsky v mojom cyklistickom šatníku.

Človek ich pohodlne strčí do vrecka zadného dresu, prípadne dá dole aj počas jazdy. Návleky Craft Seamless v tomto ohľade nepredstavujú žiadne revolučné riešenie. Teda až na jeden malý rozdiel... Vo vrecku dresu zaberú polovičné miesto. Znamená to zároveň polovičnú schopnosť zahriať končatiny?Prvý dojem, základné údaje a materiál


Môj prvý dojem po vybalení návlekov (najmä na nohy) bol: „tak toto si na stehná neoblečiem ani náhodou”. V porovnaní so základnými zateplenými lycrovými návlekmi totiž vyzerajú pomerne subtílne. Našťastie, sú však poriadne elastické a natiahnuť ich na „hnáty” nie je až taký problém, ako by sa mohlo zdať. Po stránke materiálového zloženia sú tieto úpletové návleky kombináciou 50 % polyesteru, 40 % polyamidu a 10 % elastanu a samotný materiál je na dotyk príjemne mäkký a tenký. V oboch prípadoch sú k dispozícii 3 druhy veľkostí: XS/S, M/L a XL/XXL.

Návleky sú označené písmenami R a L, čo značí, že každý kus je špecifický pre pravú a ľavú končatinu. Je to hlavne z dôvodu, že zo zadnej časti kolena a v lakťovej jamke je úplet o niečo priedušnejší a spoje rukávov (resp. nohávov) by mali byť z vnútornej strany. Ako som už spomínal, návleky sú pocitovo veľmi pružné a či už na spodnom alebo na hornom leme sa nenachádzajú žiadne silikónové prvky, ktoré obvykle slúžia na zabránenie ich pohybu pri aktivite.

Po dizajnovej stránke ich vzhľad nenarúša výrazný či kontrastný nápis. Priedušnejšie časti sú odlíšené v podobe sivých pruhov, resp. štvorcovej oblasti. Okrem toho ich zdobí len decentný šedý nápis CRAFT s logom značky.Žiadne švy, žiadny problém!


Anglický preklad slova seamless má dva významy: ten prvý značí bezšvový a druhý bezproblémový. Tieto dve vlastnosti idú v tomto prípade skutočne ruka v ruke a pri nosení konkrétne týchto návlekov nepociťujete nijaké nepríjemné „švíky”, ktoré by sa vám zarezávali do kože alebo na nej zanechávali reliéfy po ich vyzlečení. Prechody jednotlivých druhov štruktúr pletenín sú plynulé a jediné švy predstavujú ploché spoje na vnútornej strane. V tomto ohľade sú návleky Craft Seamless naozaj výborné.Anatomický strih a funkčné zóny


Návleky vďaka pomerne tenkej vrstve materiálu a slušnej elasticite výborne kopírujú tvar tela a dobre sedia. V miestach, akými sú zadná časť kolena a lakťová jamka, kde sa človek zvykne o niečo viac potiť, je štruktúra úpletu redšia a návleky v týchto miestach viac dýchajú. Tenký materiál pozitívne vplýva aj na pocit menej obmedzeného pohybu. Návleky nemajú tendenciu krčiť sa v miestach zhybu, a tým pádom vás nejako obmedzovať pri šliapaní. Práve to je jednou z ich hlavných výhod.Ruky a nohy v teple sú základ


Myslím si, že sa určite všetci zhodneme na tom, že prvoradou vlastnosťou pri návlekoch by mala byť schopnosť udržať vás v príjemnom tepelnom komforte. Pri pohľade na tenučké produkty CRAFT sa však sprvu u mňa celkom logicky dostavila vlna skepticizmu. Veľa dôvery vo mne nevzbudzovalo ani prevedenie úpletu, ktoré pripomína skôr spodnú funkčnú vrstvu. Už pri prvom výjazde, počas ktorého vykuklo slnko, som ale rýchlo zmenil názor, nakoľko tieto návleky rozhodne nie sú iba na okrasu, ale reálne i zahrejú.Teória v praxi - poznatky z reálneho použitia


Keďže majú tento rok mesiace apríl a máj viac parametre prelomu októbra a novembra, návleky som využíval prakticky pri každej jazde. Priznávam, že ranné cesty do práce pri teplote +2°C neboli pre nohy veľmi optimálne, ale prežiť sa to dalo. Skôr by som ich odporučil do teplôt v rozmedzí 6 - 18°C, čo je de facto obdobie jari a jesene. Čo ma naozaj milo prekvapilo, bol tepelný komfort vo veternom počasí, kedy som vôbec nepociťoval, že by ich extra prefukovalo a mne bolo chladno. Tieto návleky sú vo všeobecnosti veľmi priedušné a ruky ani nohy sa vám v nich potiť určite nebudú, na druhej strane však tento druh materiálu, žiaľ, v prípade dažďa premokne pomerne rýchlo. O niečo horšie je to s návlekmi i po stránke mechanickej odolnosti voči oderu. Pokiaľ napríklad radi bicyklujete medzi malinami a agátmi, musíte počítať s tým, že sa vám pozatŕhajú. Pri celkom bežnom jazdení po ceste a lesných cestách som ale nezaznamenal žiadne neprimerané poškodenie ich materiálu.Povestnú jednu hviezdičku by som návlekom strhol aj za absenciu silikónových lemov na hornom okraji. So zvliekaním tých na nohy som pri použití obtiahnutých cyklogatí počas šliapania síce problém nemal, no pri chôdzi s voľnými kraťasmi už zo stehien postupne putovali smerom nadol. Obdobným spôsobom som návleky otestoval i počas turistiky na Kľak, a s rovnakým výsledkom. Hoci sa ale zo stehien šmýkali dole, na lýtkach držali dobre, tak som ich využil aspoň ako funkčné podkolienky .

Nadpriemerne rozhodne hodnotím ich skladnosť, dokážete ich totiž bez akýchkoľvek problémov napasovať spolu (rozumej ruky + nohy) do jedného zadného vrecka dresu. A práve to môže byť s bežnými návlekmi občas problém. Samotné návleky na ruky majú v zloženom stave len veľkosť balíčka papierových vreckoviek a počas jazdy o nich ani netušíte. Pokiaľ sa teda v priebehu dňa oteplí, nemusíte sa báť, že by vám boli na príťaž.PLUSY:

  • ľahké a mimoriadne spratné
  • vysokoelastický príjemný materiál
  • výborná priedušnosť
  • ergonomický strih
  • široká škála tepelného komfortu
  • nenápadný dizajn bez potlače


MÍNUSY:

  • rýchlo premoknú 
  • nižšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu
  • chýba silikónový lem
Ak by som mal v kocke zhodnotiť návleky Craft Seamless Arm a Craft Seamless Leg Warmers, musím skonštatovať, že napriek polovičnému objemu a hrúbke materiálu majú v porovnaní so štandardnými návlekmi z lycry obdobné tepelné vlastnosti, sú omnoho priedušnejšie a pocitovo sa v nich oveľa lepšie hýbe. A hoci im z môjho subjektívneho pohľadu k dokonalosti chýba silikónový lem, s ktorým by držali na svojom mieste pevne za každých okolností, jedná sa o skutočne vydarené kúsky, ktoré vám môžem len a len odporučiť.

Odporúčaná maloobchodná cena je v prípade návlekov na nohy 34 € a v prípade návlekov na ruky 30 € . Viac informácií sa dozviete na stránkach slovenského dovozcu CRAFT.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up7thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Tielko CRAFT Nanoweight – pre mňa najdôležitejšia vrstva

Test: Tielko CRAFT Nanoweight – pre mňa najdôležitejšia vrstva

Pamätám si moje cyklo začiatky, keď som oblečenie nakupoval v nemenovanom supermarkete. S pribúdajúcimi kilometrami a intenzitou výjazdov som však našiel limit takýchto kúskov.
Test: Bunda CRAFT Surge Rain - aby vás nič neprekvapilo

Test: Bunda CRAFT Surge Rain - aby vás nič neprekvapilo

Cyklistika je krásny šport, no nie vždy sa nám chce vyraziť von. Taká ranná facka od vetra a dažďa síce okamžite preberie, na morálke ale nepridá. Ako však hovorí staré známe príslovie, neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista.
Test: PEARL iZUMi Thermal – návleky s anatomickým dizajnom

Test: PEARL iZUMi Thermal – návleky s anatomickým dizajnom

Návleky patria k najuniverzálnejším kúskom v cyklistickom šatníku. Čím ma prekvapili tieto od značky PEARL iZUMi?
keyboard_arrow_up