Test: Panaracer GravelKing - pre mňa najlepší gravel plášť

Keď sa ma niekto opýta, aké sú pre mňa najlepšie pneumatiky na gravel bicykel, tak bez zaváhania odpoviem, že GravelKing. Ak sa chcete dozvedieť prečo, čítajte ďalej.

Tento rok som si urobil radosť a doprial som si nový gravel, nakoľko som presvedčený, že toto je bicykel, ktorý sa dá použiť na všetko a nepotrebuje toľko servisnej lásky ako Rallon. Samozrejme, jeden som už doma mal, ale ten mi skonfiškovala manželka... Alebo som len potreboval výhovorku na kúpu nového? To nie je teraz podstatné, hlavné je, že všetko dopadlo dobre a jedného pekného dňa som dostal dobrú správu z MTBIKER-u o vybavení objednávky.


Asi už viete, že som sa rozhodol pre Ghost RoadRage Fire 6.9, ktorý prišiel na poriadne širokých pneumatikách od WTB. Tie to mali spočítané už od začiatku a ešte pred samotnou kúpou boli odsúdené na výmenu. Nevedel som si predstaviť jazdiť na takto agresívnych pneumatikách do práce, čo bude väčšina času, ktorý strávim na tomto bicykli.


Aké vlastne potrebujem?

Moderné gravel bicykle sú veľmi univerzálne stroje, ktoré dokážu jazdiť v rôznorodom teréne. Práve pri tejto kategórii je veľmi náročné vybrať si správne pneumatiky. Pri enduro bicykli to je veľmi jednoduché, tam chcem čo najväčší grip a nejaký odpor na ceste vôbec neriešim.

Tak isto na cesťáku ma zaujíma predovšetkým, aby sa to čo najlepšie odvaľovalo a čo najmenej sa stratili moje drahocenné watty. Pri gravel treba tak trochu z každého, a preto je dôležité si ešte pred kúpou nových plášťov dobre rozmyslieť, čo budem jazdiť najviac. Gravel pneumatiky budú vždy o kompromisoch, avšak treba nájsť také, kde ten kompromis bude cítiť čo najmenej.


My už máme niečo nalietané

Moje rozhodovanie o nových pneumatikách bolo ukončené ešte pred kúpou nového bicykla, nakoľko jazdím Panaracer GravelKing na Gt-čku. Máme spolu nalietaných už 3 000 km, a tak môžem objektívne zhodnotiť ich výkon. Na Ghosta som však zvolil trošku širšiu pneumatiku, a to konkrétne 38C a taktiež verziu TLC, nakoľko mám v pláne konvertovať na bezduše.


Panaracer, ktorý mimochodom patrí pod gigant Panasonic, vyrába cestné a gravel plášte stále v Japonsku a kladie dôraz na vysokú kvalitu. Nie som žiadny „gumársky expert”, ale už na prvý pohľad a dotyk je jasné, že tu sa na materiáloch nešetrilo.


Použitá zmes je označená ZSG (Zero Slip Grip) a grip pneumatík je veľmi návykový - či už na mokrom alebo suchom povrchu. Jednu nevýhodu vidím v tom, že pneumatiky (hlavne po umytí prachu z povrchu) veľmi rady zbierajú kamienky a vystreľujú ich do vás počas jazdy. Je to podobné ako keď si operiete Fiveteny, idete prvýkrát jazdiť a zbierate všetko zo zeme.


Aj keď je vzor na prvý pohľad dosť agresívny, na spevnenom povrchu pneumatiky nekladú skoro žiadny odpor. Cestou do práce som sa na WTB veľmi trápil a nevedel sa dostať konzistentne cez 30 km/h dlhodobejšie. S GravelKingom jazdím nad túto rýchlosť v pohode a bez väčšieho úsilia.


Už to nie je len asfalt

S príchodom nového bicykla sa trošku viac posúvajú moje očakávania od gravel segmentu. Už to nie je len jazdenie po poľných cestách a asfalte, ale čoraz častejšie beriem bicykel aj na traily, kde by som si minulý rok nevedel predstaviť ísť na pevnom bicykli. V tomto veľmi pomáha karbónový rám Ghostu, ktorý toho pohltí veľa, avšak to je na iný článok.


Plášte prišli deň pred plánovanou dovolenkou v Taliansku pri jazere Ledro. Pri vybaľovaní oboch gravel bicyklov na GravelKingoch som si pripadal ako nejaký „salesman“ pre Panaracer. Až v ťažšom teréne som dokázal oceniť a využiť GravelKing naplno. Aj keď času pre seba som mal veľmi málo (nakoľko toto bola rodinná dovolenka), stihol som si naplánovať nejaké chuťovky.


Asi tou najlepšou bola jazda po ceste Ponale, ktorá spája jazero Ledro s jazerom Garda. Ide o starú cestu, ktorá s vybudovaním nového tunela teraz slúži cyklistom a turistom. Špecifikom tejto cesty je, že tu nájdete skoro všetky povrchy od asfaltu až po prírodne hlinové úseky. Ideálne na test plášťov, hlavne ak sa sem vyberiete na gravel bicykli.

Jemný štrk striedali väčšie ostré kamene veľkosti pomaranča, a tak bolo treba mať oči na stopkách. Párkrát sa mi však podarilo trafiť taký pekný kúsok, až som zastavil a pozeral plášť, či nie je rozseknutý. GravelKing je vybavený anti-flat ochranou na celom behúni (vrátane bočnice), a tak je veľmi ťažké dostať defekt.


Ochrana proti defektu funguje zatiaľ stopercentne a defekty sa mi vyhýbajú oblúkom. A za spomínaných 3 000 km som nemal defekt ani raz, a to jazdím veľmi nízke tlaky, hlavne na nespevnenom povrchu.


Ak si však myslíte, že pri takejto ochrane sa to musí odzrkadliť na hmotnosti, tak vás sklamem - pri šírke 38C je to príjemných 420 g. Len pre porovnanie, pôvodné WTB vážili 650 g. Len na plášťoch sa mi tak podarilo ušetriť 460 g.


Pneumatiky znesú až 60 psi pri aplikácii bez duší, čo je výhoda, ak chcete v lese jazdiť čo možno najnižšie tlaky, ale cestou z neho to švihať po asfalte na rozumnom tlaku.


Návykové ako drogy

GravelKing je taký dobrý, že sa k nemu budem vracať už asi stále. Vyskúšal som už veľa pneumatík na rôznych testovačkách, avšak ani o jednej si nedovolím tak jednoznačne prehlásiť, že je to výborná gravel guma, ako práve o GravelKingu. Toto je jediný komponent, pri ktorom nepotrebujem rozmýšľať a čítať rôzne recenzie predtým, ako sa rozhodnem pre kúpu.


Som rád, že som pred viac ako rokom mal možnosť tieto gumy vyskúšať, lebo inak by som si ich asi nikdy nevybral, keďže u nás sa o nich veľmi nevie a hlavne je málo ľudí, čo ich vyskúšali. Za mňa osobne ich môžem jedine odporučiť ak máte podobné požiadavky na gravel plášte...

Doporučená cena sa pohybuje okolo 40 € a viac info nájdete na stránke dovozcu, ktorým je Sloger.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Často sa stretávam s názorom, že gravel je na asfalte veľmi pomalý, keďže má širšie gumy s agresívnejším vzorom. No dá sa to veľmi rýchlo vyriešiť nahodením nejakých "slikov". Prvý výjazd mimo asfalt vás však donúti zamyslieť sa.
Test: Alba Optics - okuliare na preteky, do auta alebo úplne na všetko

Test: Alba Optics - okuliare na preteky, do auta alebo úplne na všetko

Na čo sa hodia jednotlivé modely Stratos, Mantra a ANVMA, ktoré sú v novom dizajne značky Alba Optics pre rok 2024?
Test: Panaracer GravelKing EXT - všetko sa dá spraviť ešte lepšie

Test: Panaracer GravelKing EXT - všetko sa dá spraviť ešte lepšie

Máte chuť posunúť váš gravel bike ešte viac smerom k "offroad" použitiu? Tak práve tento plášť môže zohrať kľúčovú úlohu a v článku si povieme prečo.
keyboard_arrow_up