Test: Panaracer GravelKing EXT - všetko sa dá spraviť ešte lepšie

Máte chuť posunúť váš gravel bike ešte viac smerom k "offroad" použitiu? Tak práve tento plášť môže zohrať kľúčovú úlohu a v článku si povieme prečo.

Keď som minulý rok testoval plášte GravelKing SK, bol som skalopevne presvedčený, že tieto gumy dám dolu iba keď budú na odpis. A veru som to aj dodržal a odmietol každé gravel gumy, čo mi prišli pod ruky. Až doteraz.

gravel

EXT ako extrémne podmienky...

Ako už názov naznačuje, tieto pneumatiky sú určené do tých najťažších a najhorších podmienok. Doteraz som nikdy s GravelKing pneumatikami nemal žiadny problém, žiadny defekt, a to už ich jazdím na dvoch bicykloch viac ako dva roky. Sú mi teda takéto plášte vôbec treba? A čo sa myslí tým, že sú určené do extrémnych podmienok?

gravel
V prvom rade si netreba hneď predstaviť Sibír alebo Saharu. Tieto gumy sa pokojne dajú jazdiť aj u nás. Predstavte si všetky tie kamenisté cesty, kde to vyzerá, ako keby na zemi boli rozsypané nožíky. Ja vždy takýto úsek idem s rešpektom. S novými EXT pneumatikami som však na jednom takom šiel do toho naplno a aj keď som si myslel, že plášte sa určite niekde rozrežú, tak nič zlé sa nestalo. Dokonca ani tlaky som nejako špeciálne neupravoval a vozím tam svojich 1,7 bar.

gravel

Na asfalte je to trošku horšie

Tak ako aj pri GravelKing SK, aj tu je použitý Alpha Cord a Anti FLat vložka, a tak sa dá ísť s tlakom ešte oveľa nižšie. Potom je to však už veľmi lenivé na asfalte. To, čo pridali nové pneumatiky v teréne, sa muselo niekde odraziť. Valivý odpor je citeľne vyšší ako na GravelKing SK. Pneumatiky sú výrazne hlučnejšie a už to nie je tichučké svišťanie, ale poriadny randál, skoro ako na MTB bicykli. Je citeľne ťažšie dostať sa do vyšších rýchlostí a udržať sa tam. Raz darmo, vyššie a redšie štuplíky nepustia.

gravel
Tie sú inak inšpirované pneumatikami CGCX (Cedric Gracia CX), ktoré sú určené na cyklokros. Samozrejmosťou je taktiež tubeless ready a dokonca možnosť nahustiť pneumatiky až na 60 psi (4 bar), avšak neviem, či to má u tubeless veľký zmysel. Pri použití duší je maximálny odporúčaný tlak 75 psi (5,3 bar).

gravel

Ako prilepené

Na druhú stranu, keď mám možnosť ísť po poľnej alebo lesnej ceste, bez váhania vymením akýkoľvek asfalt. Zero Slip Grip drží na každom povrchu veľmi dobre a čo je hlavné, tak je veľmi predvídateľný. Keď už to jazdec preženie a fyzika nepustí, pneumatiky sa neodtrhnú len tak znenazdajky, ale pekne pozvoľna sa začnú šmýkať. Tým dávajú jazdcovi dostatok času na reakciu. Jazda v daždi je tiež bezpečná a pneumatiky nestrácajú grip ani v hlbokej vode pri krajnici.

gravel
Rozbahnené úseky Panaraceru vôbec nevadia a pneumatiky sa zahryznú a držia. Výhodou je aj veľmi rýchle očistenie dezénu, avšak všetko blatko skončí na vašom chrbte. Podobne sa plášť správa aj na mokrých koreňoch, kde krásne drží a nenechá koleso prešmyknúť pri zábere.

gravel

Tubeless je hračka

Tak ako je u Panaracer zvykom, aj tieto sú, samozrejme, tubeless ready. Nahodenie plášťa bez montpák je jednoduché a ľahké je aj jeho nastrelenie. Ide to aj normálnou servisnou pumpou, takže na výhovorky nie je žiadny dôvod. Výhody tubeless pri gravel bicykli snáď už nemusím opakovať a kto raz skúsi, už nepôjde späť. Inak, ak by niekto potreboval ešte väčšiu ochranu proti defektu, tak sa ponúka aj verzia EXT Plus s vložkou Pro Tire Shield plus. Výmenou za 40 gramov (veľkosť 38C) dostanete nepriestrelnú ochranu proti defektu.

gravel

Dostupné veľkosti a hmotnosť

Ak vás GravelKing EXT oslovil, tak ponúkané veľkosti sú 33C, 35C a 38C a taktiež na výber máte ako čiernu, tak aj hnedú bočnicu. Ja som mal na test najširšiu verziu a jej hmotnosť je veľmi pekných 400 g, pričom výrobca udáva v tomto rozmere až 420 g. Na takto odolnú a mäkkú zmes je táto hmotnosť výborná. Panaracer vyrába GravelKing sériu v Japonsku, a tak je kvalita stále na špičkovej úrovni.

gravel

Plusy

  • Skvelý Grip
  • Ochrana proti defektu
  • Nízka hmotnosť
  • Made in Japan

Mínusy

  • Vyšší valivý odpor na asfalte

Ktoré teda budú lepšie?

Panaracer použil na oba varianty rovnaké materiály aj technológie, a tak je len na vás zhodnotiť, kde budete najčastejšie jazdiť. Ak sú vaše výjazdy viac orientované na terén, tak potom jednoznačne EXT. Ak však potrebujete zdolávať aj úseky na spevnenom a rýchlom povrchu, vystačíte si aj s SK. Ja sa veľmi silno pohrávam s myšlienkou, nechať vpredu EXT a dozadu dať rýchlejší SK. GravelKing je jednoznačne pre mňa asi najlepší plášť a je dobré, že je na výber z viacerých verzií - aspoň si každý nájde ten svoj. Mimochodom, ani farebné alternatívy nevyzerajú zle... Snáď v teste nabudúce .

Cena plášťa je stanovená na cca 43 € a viac informácií nájdete na stránke dovozcu .
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Často sa stretávam s názorom, že gravel je na asfalte veľmi pomalý, keďže má širšie gumy s agresívnejším vzorom. No dá sa to veľmi rýchlo vyriešiť nahodením nejakých "slikov". Prvý výjazd mimo asfalt vás však donúti zamyslieť sa.
Test: VAUDE doplnky - nielen pre gravel cyklistu

Test: VAUDE doplnky - nielen pre gravel cyklistu

Značku VAUDE vám snáď netreba predstavovať a ja som tiež neobišiel pri testovaní naprázdno. Ušla sa mi celkom slušná výbavička určená pre commuting a gravel, ktorá v sebe skrýva široké možnosti využitia.
TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla  PR článok

TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla

Ak zabezpečíš svoj bicykel trakerom od výrobcu JER, získaš oveľa viac, ako iba monitorovanie polohy bicykla. Čo všetko ponúka TrackHead, sa dozvieš v tomto článku.
keyboard_arrow_up