TBK Enduro Race 2019 - ako dopadol nultý ročník?

TBK Enduro Race 2019 - ako dopadol nultý ročník?

thumb_up39thumb_down 1 komentár

nanocevela 01.11.2019 42 fotografií   Trail Horska Cyklistika Enduro Jesen Vysledky Bratislava Preteky

Ako ste už možno mnohí postrehli, posledný októbrový víkend sa v bratislavských lesoch pod Bielym Krížom niesol v znamení MTB pretekov - tentokrát v kategórii Enduro.

 

Jednalo sa o nultý ročník TBK Enduro Race pod záštitou OZ TBK, občianskeho združenia zodpovedného za budovanie a údržbu dnes už sústavy trailov pod malokarpatským kopčekom Biely Kríž nad mestskou časťou Bratislava - Rača.

Výzva ako sa patrí


Prívlastok nultý napovedá, že išlo o premiéru, čo pre nás, zanietených trailbuilderov inklinujúcich skôr k obrábaniu lesnej pôdy a následnému brázdeniu trailov s nulovými skúsenosťami ako organizátori pretekov znamenalo obrovskú výzvu. Neskutočné množstvo plánovania, vybavovania a zabezpečovania. Dala by sa tu o tom napísať taká menšia rigorózka (nie plagiát), ale to je nadlho.Maťo Müller ako hlava toho celého, ale aj každý jeden člen usporiadateľského tímu, tomu obetovali kopu lásky, svoj voľný čas a namiesto toho, aby pretekali na svojej domácej pôde, robili všetko preto, aby zúčastnení pretekári jasali od spokojnosti. A to všetko bez nároku na akýkoľvek honorár. Už teraz, po uzavretí poslednej RS-ky a vyhlásení víťazov, môžeme spokojne a so všetkou pokorou povedať, že sa nultý ročník TBK Enduro Race (až na maličkosti) vydaril a pozitívne ohlasy zúčastnených nám robia neskutočnú radosť.


Chémia zafungovala perfektne


Či už medzi súťažiacimi alebo v organizačnom tíme, všade vládla výborná, priateľská atmosféra podčiarknutá dokonalým počasím, aké by si ani sám doktor Iľko netrúfol predpovedať. Tí súťažiaci, ktorí sa najmä na poslednej RS-ke skrz dlhé dni bez zrážok vyváľali v hlbokom prachu by síce možno nesúhlasili, ale pokiaľ to neskončí na sádrovni, tak je aspoň pri pive o čom rozprávať a patrí to jednoducho k tomu. A v tomto smere môžeme byť spokojní tiež, keďže tých vážnejších pádov bolo skutočne len minimum.Na presunoch dlhých spolu 18 km a meraných úsekoch, ktorých bolo šesť v celkovej dĺžke 7,7 km sa stretli jazdci mnohých kategórií. Od väčších či menších hrotičov na vysokých zdvihoch, ktorí boli v prevahe, cez XC orientovaných makačov, ktorí presuny dávali tak, že sme sa nestačili čudovať (a presúvať stanoviská bránok) až po E-Bikerov vo svojej vlastnej kategórii, ktorých všetci napriek predsudkom prijali s veľkou láskou a pochopením (tu si pre istotu domyslite smajlíka). Obzvlášť by som vyzdvihol kategóriu žien, tie nielen že vyzerali oveľa lepšie ako muži, ale mnohých z nás by svojou jazdou strčili do vrecka. Prihlásených bolo 149 pretekárov so zaplateným štartovným, čo bol aj limit určený počtom čipov časomiery. Na štart napokon nastúpilo 129 odvážlivcov, z toho 10 „odvážnic“ (žien).Tu by som asi svoj mierne bezobsažný výlev skončil, keďže som bol iba malým kolieskom v celom tom usporiadateľskom súkolesí a podstatné sú dojmy hlavne tých, ktorí pretekali – dúfam, že sa nájde niekto, kto tomu obetuje čas, podelí sa o vlastné dojmy a napíše nejaký race report.

Áno, našiel sa! - pohľad jazdca (svacoma)


Fajne zorganizovaná akcia, ktorá prekvapila už v sobotu počtom áut na parkovisku pod TBK, v samotný deň pretekov som došiel na biku a dal som si zahrievacie kilometre "pod horáreň" (tak sa to tuším volalo). Po prevzatí čísla a štartovacieho balíčka som prehodil zopár slov s chalanmi a štart som mal naplánovaný krátko po 10:45. Tu sa mi veľmi pozdávala elektronická platba štartovného a info o štarte, ktoré som vedel vopred a v neposlednom rade čip, ktorý fungoval sám (nemusel nikto ručne "pípať" jazdca).Nachystaných bolo 6 RS a celkovo okolo 900 výškových v nohách. Ako to už býva zvykom, v Bratislave bolo sucho ako na púšti a tak vyzerali aj traily. Niektoré boli šmykľavé, v iných som mal pocit, že sa už lyžujem v prašane. Osobne po prvej šliapavej RS1 som išiel trochu na oči RS2 a RS3, naslepo preto, lebo skoro všetky skoky boli vypáskované a nemal som času si ich ísť obzrieť v tréningový deň. Ale človek sa zabavil aj tak. Na RS5 (Slalomka) štartoval za mnou Oliver Drábik, preto som si vravel, že musím zamakať, aby ma neobehol. Čo čert nechcel, v strede trailu pred výšľapom mi padá reťaz, tak musím zastaviť, nahodiť a pokračovať. Našťastie watty dávam koľko to ide a Oliver ma nedobehol, čo bolo také moje vnútorné víťazstvo. Posledná RS6 "Bannik" preverila naozaj jazdecké schopnosti. Tu som sa dosť trápil, keďže odklopené a prachom zaliate drážky moc jazdiť neviem ale okrem jedného pádu som prešiel v zdraví aj tento trail.Na záver by som len chcel poďakovať organizátorom za to, že sa hecli spraviť takúto akciu, ktorá v BA chýbala. Dúfam, že ďalší ročník bude ešte lepší, ako tento nultý a skoky sa budú dať pekne poskákať! Chápem, že nie každý by skoky mohol dať a v race nasadení by sa mohol prihodiť aj úraz, ale myslím, že bikeri vedia odhadnúť svoje schopnosti.”Všetci, ktorí sme tam so svojimi funkciami postávali pri tratiach - v oranžových reflexných vestách, pripomínajúc smetiarov, ale aj naše šarmantné posádky základní - všetci sme prežili perfektný deň. Odmenou nám bola parádna šiltovka, ktorú sme vyfasovali a pozitívne ohlasy súťažiacich. Týmto by som sa chcel v mene všetkých poďakovať zúčastneným, sponzorom, záchrannej službe, časomiere a jednoducho každému, kto sa na tom celom spolupodieľal. Veľká gratulácia víťazom! Už teraz pracujeme na tom, čo do budúcna zlepšiť a tešíme na ďalší ročník.Výsledky:


Muži (do 1997)
1. Samuel Pivko - Bajkula Riders Bratislava
2. Matej Vitko - Bajkula Riders Bratislava
3. Vojtěch Šván - EVIL Bikes Czec

Muži U21 (1998-2003)
1. Patrik Chomist - Bajkula Riders Bratislava
2. Tomáš Martinák - Bajkula Riders Bratislava
3. Matej Krištín - Bajkula Riders Bratislava

Ženy od 16 rokov (od 2003)
1. Simona Kuchyňková - EVIL Bikes
2. Michaela Stankociová - Bike Depo
3. Vladimíta Rožoková - [bajkerky]

E-bike od 16 rokov (od 2003)
1. Peter Drábik - Cube Enduro Team
2. Lukáš Strezenický - bike4fun
3. Andrej Dermek - Bike DepoKompletné výsledky nájdete na tomto odkaze.

Autor fotografií: Adam Šakový


Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

TBK Enduro race

27.10.2019
MTB - Enduro
Biely kríž (Slovensko)

Propozície, Pozvánka, Výsledky, Reportáže, Foto

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle ~ Celoodpružené)

Komentáre

kristian.dudik 01.11.2019 (13:02)

thumb_up3thumb_down


Výborná akcia a profi organizácia, casomiera, časový harmonogram štartov, 7,7 kilometra trailov na takej malej ploche, klobúk dolu. K dokonalosti chýbali už len tie skoky. Kto sa necíti, mohol obchádzať. Rád prídem znova. 😊 Diky.

 
Pridaj komentár