Rozdiel medzi DH a enduro – stačí na obe disciplíny jeden bike?

Rozdiel medzi DH a enduro – stačí na obe disciplíny jeden bike?

thumb_up35thumb_down 28 komentárov

bikeacademy 11.03.2020 24 fotografií   Horsky Bike Horska Cyklistika Enduro Slovensko Downhill Tlmic Full Technika

V roku 2017 sa konali majstrovstvá sveta v zjazde, na ktorých legenda Sam Hill zajazdil 6. miesto na enduro bicykli. Je teda v týchto bicykloch taký veľký rozdiel, alebo stačí na obe disciplíny len jeden?

 

Čo je downhill?


Downhill – zjazd - je disciplína horskej cyklistiky, v ktorej sa preteká dole kopcom za cieľom čo najkratšieho času. Preteky spočívajú z dvoch jázd – semifinálová jazda, pri ktorej sa určí poradie na finálovú jazdu a finálová jazda, podľa ktorej sa určí víťaz pretekov. Jazdci teda majú iba jediný pokus na ovplyvnenie výsledkov. Tým pádom musia mať technické vybavenie v stopercentnej kondícii, čo však nie vždy znamená istotu. A aj napriek tomu môžu nastať rôzne komplikácie, ako je defekt alebo roztrhnutá reťaz. V roku 2015 nám Aaron Gwin v rakúskom Leogangu ukázal, že vyhrať sa dá aj bez reťaze.

Trate sú prírodného charakteru, nachádza sa na nich množstvo koreňov, kameňov (rockgardenov), strmín ale aj umelých prvkov ako sú gapy (skoky) a dropy. Samozrejme, jazdci môžu zvoliť tzv. chicken line – obchádzky jednotlivých skokov, čo má za následok spomalenie a stratu sekúnd, keďže obchádzky bývajú dlhšie.

downhill

zdroj fotky: Adam Šakový

Čo je enduro?


Enduro, z anglického slova endurance (vytrvalosť), je disciplína, ktorá sa skladá z rôznych počtov RS (rýchlostných skúšok) a TF (transferov). Rýchlostná skúška je meraná časť trate prevažne z kopca, ktorá má rôznu dĺžku – väčšinou od 4 do 12 minút (v závislosti od okolitého terénu). Počet RS je taktiež rôzny, prevažne od 5 po 6. Enduro trate sú tiež prírodného charakteru, avšak oproti zjazdovým tratiam tu absentujú umelé prvky ako gapy a dropy.

TF – transfery - sú prejazdy medzi jednotlivými RS-kami. Je to v podstate výšľap na štart rýchlostných skúšok. Časy prejazdu transferov sa nepočítajú do výsledku pretekov, avšak enduro preteky majú aj celkový časový limit.

downhilldownhill


Bicykel na zjazd


Zjazdové bicykle sú konštruované iba na jazdu z kopca – to znamená že bicykel má za cieľ byť stabilný vo vysokých rýchlostiach a strminách, obratný v zákrutách a klopených zákrutách, tuhý a stále aj ľahký. Zdvih bicykla je 190 - 200 mm, čo má za úlohu maximalizovať trakciu a utlmiť dopady skokov.

downhilldownhill


7 - 10 prevodov je dostatočný rozsah na šliapanie medzi technickými sekciami. V zjazdovej cyklistike sa používajú 27,5 alebo 29-palcové kolesá, poprípade verzia mullet bicykla – 29 koleso vpredu a 27,5 vzadu. Hmotnosť elitných zjazdových bicyklov sa častokrát pohybuje aj pod 15 kg.

downhilldownhill


Enduro bicykel


Enduro bicykle sú, dovolím si tvrdiť, taký kompromis medzi zjazdom a výšľapom. Musia byť taktiež konštruované na zjazd, avšak s dostatočnou schopnosťou efektívneho šliapania aj počas dlhšej doby. Zdvih 150 - 170 mm s možnosťou uzamknutia zaručí dostatočnú oporu pri zjazde a vo výšľape neobmedzuje jazdca.

downhilldownhill


Samozrejme, povinnou výbavou je teleskopická sedlovka, ktorá umožňuje pohodlné presuny a neobmedzuje rozsah jazdca pri zjazde. Trendom v enduro disciplíne sú 29-palcové kolesá, ktoré majú lepšiu priechodnosť terénom ako 27,5-palcové kolesá, avšak nie sú až také obratné v uzavretých zákrutách. Hmotnosť veľmi dobrých enduro bicyklov je prevažne okolo 13 - 14 kg.

downhilldownhill


Jeden bicykel na všetko? 


Mnohí z vás sa teraz určite zamýšľate, prečo nepoužiť jeden bicykel na všetko. Keďže, ako som už spomínal, Sam Hill zajazdil úctyhodný výsledok aj na majstrovstvách sveta v zjazde, zrejme na tom niečo bude. RS-ky na endure a zjazdové trate sú podobné, s výnimkou umelých prvkov. Lenže treba si uvedomiť, že zjazdové bicykle sú spravidla o niekoľko úrovní odolnejšie a tuhšie ako enduro bicykle. Teda ak chcete dlhodobo jazdiť zjazd, tak špecifický bicykel má určite niečo do seba.

downhill

Moja skúsenosť


Moja osobná skúsenosť s použitím enduro bicykla aj na zjazdových pretekoch viedla k praskline v ráme. Treba si uvedomiť, že na pretekoch sa bicykle nešetria. Myslím si, že práve na tých zjazdových, kde sú vo väčšine prípadov veľké skoky, dostával bicykel pri jazdení počas celej sezóny naozaj zabrať. Dorazy, pády a blatisté podmienky majú naozaj nepríjemný vplyv na stav bicykla, a tak to schytal práve môj predný trojuholník.

Určite však netvrdím, že sa na enduro bicykli nesmie jazdiť na zjazdových tratiach. Iba som sa chcel podeliť s mojou skúsenosťou, že neustále zaťažovanie enduro bicykla na zjazdových pretekoch môže viesť k poškodeniu. To, že na enduro bicykli dokázal Sam Hill zajazdiť také výsledky, je dané v prvom rade jeho obrovským talentom a schopnosťami, ktoré ďaleko prekračujú možnosti bežných jazdcov – navyše má určite iný prístup k materiálu. Pri rekreačnom jazdení je to, samozrejme, iná vec a vtedy je výhodou práve enduro bicykel, ktorého použitie je tak oveľa širšie a pre drvivú väčšinu jazdcov bude viac než dostatočným riešením. Rovnako bude stačiť, ak si chcete sem – tam strihnúť aj nejaké preteky v zjazde na spestrenie, no nemáte v pláne sa ich zúčastňovať pravidelne.

downhill

Týmto článkom som chcel trochu pomôcť v prípadnom rozhodovaní, ak máte v pláne pustiť sa viac do technického jazdenia a prípadných pretekov, alebo vám doteraz nebol rozdiel medzi bicyklami pre tieto disciplíny tak úplne jasný.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle ~ Celoodpružené)

Komentáre

hurmikak 11.03.2020 (11:43)

thumb_up14thumb_down


Pekne zhrnutie. Ja uz mam rozpisany clanok na temu: je gravel vhodny na DH? Nedockavym mozem prezradit len tolko, ze clanok bude obsahovat skrytu reklamu.

 
RobertS4R 11.03.2020 (20:56)

thumb_up6thumb_down


Môj osobný názor... Prečítam si akýkoľvek článok. Zoberiem si z toho čo chcem. Keď to malo prínos, poteším sa. Keď nie, mavnem rukou a neriešim....

 
AdamSakovy 11.03.2020 (12:41)

thumb_up4thumb_down


"Paci" sa mi ako sa pouzivaju moje fotky z Enduro pretekov aj v clanku o Bajkerkach aj tu, hlavne ze vyzadujete pri pouziti fotiek z clanku uvadzat zdroj.

 
richard.f AdamSakovy 11.03.2020 (13:23)

thumb_up-8thumb_down


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
bikeacademy richard.f 11.03.2020 (13:28)

thumb_up12thumb_down


Ahoj,
ďakujem ti za radu. Skončil som 2.

 
richard.f bikeacademy 14.03.2020 (12:36)

thumb_up-1thumb_down


to musela byt nahoda

 
Kaper richard.f 11.03.2020 (14:32)

thumb_up1thumb_down


Netrep

 
perez richard.f 11.03.2020 (14:38)

thumb_up1thumb_down


 
richard.f perez 14.03.2020 (12:38)

thumb_up0thumb_down


Chlapci, pozrite si najskor daky svetak a nie stylove fotky z internetu.

 
AdamSakovy richard.f 11.03.2020 (14:43)

thumb_up2thumb_down


Ja som autor fotgrafie a nepaci sa mi ze si MTBiker pouziva fotky ako sa im zachce

 
Kaper AdamSakovy 11.03.2020 (16:30)

thumb_up0thumb_down


To beriem.Ja som napriklad nereagoval na Teba ale.

 
frantisek.stolar AdamSakovy 11.03.2020 (17:46)

thumb_up-1thumb_down


Je na to zakon ,podaj zalobu autor to cital nereaguje

 
Imroman AdamSakovy 11.03.2020 (18:59)

thumb_up3thumb_down


Ahoj, ospravedlnujeme sa ale dostali sme tu fotku od Tomasa tak sme ju tam zaradili...doplnil som zdroj fotky.

 
ppi 11.03.2020 (12:32)

thumb_up3thumb_down


co je na tom pekne? sak nedal ziadne konkretne info cim sa lisia ramy, komponenty, len vseobecny blabol ktory kazdy moze napisat.

 
RoboNM ppi 11.03.2020 (17:31)

thumb_up2thumb_down


Napíš prosím ťa nejaký dokonalý článok, nech vieme konečne ako sa to správne robí.... nech už nikto nemá dôvod kritizovať ako ty!

 
richard.f 11.03.2020 (13:10)

thumb_up3thumb_down


Sveťák je niečo iné ako SPDH. Polke štartovného poľa na SVK by stačili kolobežky na tie ich výkony a nie DH mašiny. A každý, kto vie trochu lepšie jazdiť a nemá doma vrecia plné eur vie, že si kúpi enduro preto, lebo má dostatočne univerzálnu geometriu rámu pre zjazd / výšlap. Navyše málokto vie jazdiť tak, aby ho moderné enduro limitovalo v zjazde. A čo sa týka praskania enduro rámov, no tak je treba vedieť, že nie každé enduro je papierové a tí čo jazdia ako prasatá, tak polámu aj DH rámy !

 
ppi 11.03.2020 (12:32)

thumb_up1thumb_down


a vobec ktory je dh a ktory enduro z tych dvoch?

 
Dudo ppi 11.03.2020 (13:17)

thumb_up9thumb_down


DH je predsa ten bez prednej brzdy, aby bol rychlejsi...

 
Mirex ppi 11.03.2020 (17:47)

thumb_up-1thumb_down


Vidlica s dvoj-korunkou = DH bajk.

 
spiroextra 12.03.2020 (08:40)

thumb_up0thumb_down


Páni, jednu vec mi hlava neberie. Síce sa len vozím okolo komína pre radosť na HT a asi tomu veľmi nerozumiem. Prečo potrebujem ešte aj teleskopickú sedlovku, keď mám zdvih na bicykli 180 - 200 mm?

 
frantisek.stolar spiroextra 12.03.2020 (08:43)

thumb_up0thumb_down


tha daktore trate su v istych usekoch slapave a pri tych gravity sportoch ide o stotinky cize kazda vyhoda sa pocita

 
bikeacademy spiroextra 12.03.2020 (08:49)

thumb_up1thumb_down


Pri enduro bicykli, kde sa šlape aj do kopca je teleskopická sedlovka takmer nevyhnutnosťou. Tak isto ak je nejaký výšlap v rýchlostnej skúške, tak sa každá sekunda počíta.

 
hurmikak spiroextra 12.03.2020 (08:51)

thumb_up2thumb_down


Teleskopka nie je o pruzeni, ale o moznosti znizit vysku sedla. Pri jazdach okolo komina to vsak moc nevyuzijes.

 
frantisek.stolar hurmikak 12.03.2020 (11:54)

thumb_up0thumb_down


hurmikak co ty vies kde je ten komin mozno to je AKA Minnara

 
richard.f spiroextra 12.03.2020 (14:22)

thumb_up1thumb_down


LoL, že stotinky... O tom predsa nieje teleskopická sedlovka. Teleskopka je hlavne o tom, aby si jazdec mohol prestaviť výšku sedla komfortne počas jazdy, pretože keď idem napr. hrebeňovku kde sa každu chvíľu strieda stúpanie so zjazdom, tak by som musel 100x zastaviť a zliesť z biku na to, aby som si prestavil výšku sedla.

 
Oobukccdb 13.03.2020 (10:19)

thumb_up0thumb_down


Tak a teraz technicke okienko...ked vidim toho Foxyho. Ten zadny blatnicek sisi robil sam vsak? Ratam ze pri blaticku sa zasekavalo zadne koleso pri nabaleni blata na plast a origos blatnik....

 
bikeacademy Oobukccdb 13.03.2020 (18:27)

thumb_up0thumb_down


Ahoj, ten zadný blatníček som robil kvôli tomu, aby som obmedzil striekanie blata na spodné vahadlo a tlmič. Origoš blatník bol celkom malý.

 
StynkyFR 13.03.2020 (17:14)

thumb_up0thumb_down


 
Pridaj komentár