Test: MTB tretry Shimano XC5 – modré črievičky do sucha i do vodičky

Test: MTB tretry Shimano XC5 – modré črievičky do sucha i do vodičky

Neviem si presne spomenúť, či v čase, keď som sa rozhodol zadovážiť moje prvé tretry, boli v ponuke aj iné značky okrem Shimana a aj tam nebolo moc z čoho vyberať.

Dnes je realita celkom iná, výber nekonečný, a tak sa rád bližšie pozriem na možno o viac ako 15 rokov mladší kúsok z dielne japonskej značky.

Dostupné vymoženosti?


Tretry XC5, alebo celým modelovým názvom SH-XC501, boli predstavené ako novinka pre sezónu 2020 ešte v septembri minulého roka na EUROBIKE 2019 Tradeshow. Čo sa mi páči a je u Shimana dobre známe, že postupne technológie a vychytávky z top modelov posúva do nižších radov, a tak si aj obyčajný smrteľník môže za rozumnú cenu vychutnať to, čo bolo nedávno prístupné len profi jazdcom.No a práve XC5 sa radí niekde doprostred ponuky, a preto tu napríklad suchý zips na špičke dopĺňa sťahovanie Boa® L6 kolieskom a mikronastavením, namiesto klipsne, šnúrky, či komplet suchého zipsu. Zvršok tvorí perforovaná syntetická koža, ktorá je na päte a špičke chránená gumovým nástrekom, ako ochranou proti odieraniu. Zvnútra akoby z jedného kusu, takže žiadne zošívanie v oblasti päty, čo vie mnohým spôsobovať nepríjemnosti. Celý zvršok je tvarovaný tak, aby tretra po dotiahnutí šnurovania čo najlepšie obopínala chodidlo, podľa výrobcu by mala sedieť ako rukavica na ruke.Znížená medzipodrážka je tvarovaná technológiou Shimano Dynalast, ktorá bola vyvíjaná v spolupráci s profi jazdcami a zameriava sa na správnu polohu chodidla v cyklistickej obuvi tak, aby bolo pedálovanie čo najefektívnejšie.

Pri XC5 ešte nie je medzipodrážka vyrobená z karbónu, ale z plastu zosilneného sklenými vláknami, vďaka čomu je na siedmom stupni tvrdosti z dvanásťdielnej stupnice. Úplne na spodku už teda ostáva podrážka Shimano Michelin, ktorá disponuje dvomi úrovňami hustoty materiálu, čím sa má docieliť zvýšená odolnosť a dlhšia životnosť aj v náročných podmienkach. Rozmiestnenie výstupkov je navrhnuté tak, aby sa nečistoty zachytávali na podrážke v čo najnižšej možnej miere a tým zbytočne nepriberali na hmotnosti. Samozrejmosťou pri MTB tretrách je potom možnosť uchytenia prídavných hrotov na zvýšenie trakcie pri peších „prechádzkach“.Domáce testovanie


Tento test ma zastihol v situácii, keď už boli školy pozatvárané a v práci sme začali riešiť „Home Office“. Áno, niektoré veci sa dajú zhodnotiť aj z pohodlia domova, ale nakoniec som samozrejme v rámci všetkých hygienických pravidiel prevetral tieto nové topánočky aj mimo civilizácie, veď počasie výjazdom v horskom teréne výrazne prialo.Obúvanie sa najlepšie cvičí v pohodlí domova a pri tomto type, keď vnútorný diel plní v podstate aj funkciu jazyka tým, že sa podsúva pod vonkajší, ktorý sa potom sťahuje Boa systémom, to obúvanie treba predsa trošičku natrénovať na suchu. Nie je to nakoniec nič zložité, behom pár sekúnd už noha sedela pekne vo vnútri a Boa koliesko okolo nej pevne sťahovalo zvršok tretry. Inštinkt káže zatiahnuť na maximum, aby noha nelietala. Sťahovanie to bez problémov vydržalo, žiadne preskakovanie pri použití maximálnej sily, ale obmedzený prietok krvi ma po minútke donútil utiahnutie povoliť. Potom po väčšinu „Home Office“ dňa som ani nevedel, že mám niečo obuté. Polstrovanie pri vstupe je dostatočné, takže nepríjemné tlaky na šľachy alebo členok sa nedostavili ani neskôr pri pedálovaní, či tlačení bicykla v teréne.Zbaliť kufre a vyraziť


Pri samotnej montáži kufrov ma milo prekvapili vystúpené vodiace čiary, ktoré výrazne pomáhajú nastaviť kufor na ľavej i pravej strane rovnako, taká praktická maličkosť. Netvrdím, že správnu polohu nájdete okamžite, len prenos nastavenia z jednej tretry na druhú je presnejší a jednoduchší. Možno aj vďaka prvotnému „zahrievaciemu“ noseniu v domácnosti sa tretry celkom rýchlo prispôsobili a suchý zips, ktorého chod nie je veľký, som pri obúvaní a vyzúvaní celkom prestal používať. Celkovo mi vyhovoval voľnejší priestor na prsty, zvyšok však vďaka Boa sťahovaniu sedel ako prilepený.

Syntetické materiály mávajú často problém s ventiláciou, čo vie výrazne znížiť komfort nosenia hlavne pri dlhších výjazdoch, či v horúcich dňoch. Pri pohľade na bodkami posiatu tretru som nečakal žiadny zázrak, čo sa prúdenia vzduchu týka, o to viac som bol prekvapený, keď mi začali mrznúť pršteky v prvom zjazde pri vonkajšej teplote zhruba 10 stupňov. Na pocit to bol slušný prievan, a to vôbec nie som zimomravý, takže ďalšie poučenie, že pod 10 stupňov skrátka treba návleky aj tu.Pri cvaknutí do pedálov podrážka navádza nohu automaticky, tým pádom som žiadny problém v tomto smere nezaznamenal, vždy sa to podarilo na prvýkrát. Rovnako aj vycvaknutie prebiehalo bez zaváhania, akoby sme spolu jazdili už roky. Hodnotenie tvrdosti na úrovni sedem z dvanástich nikomu nič moc nepovie, ale keď si to porovnám s ostatnými, čo som jazdil, možno aj s karbónovými cestnými, tak pocit pri šliapaní do pedálov je tuhý a nie je cítiť žiadne bodové tlaky. Naopak pri peších presunoch, či už v exponovaných úsekoch alebo len tak okolo bicykla pri čistení, sa zdajú byť poddajné a chôdza má od drevákov našťastie ďaleko.Michelin podrážka má tiež niečo do seba, priľnavosť na skalnatom podklade bola výborná, určite ju oceníte aj pri ceste do sprchy, či na WCko pri upršaných pretekoch niekde na dlažbe v kulturáku, kde už nejedna „takmer plastová“ podrážka sklamala unavené nohy pretekára . Avizovaná schopnosť neudržiavať blato v podrážke je daná skôr rozložením výstupkov ako vlastnosťou materiálu. Extrémne blato som neskúšal, ale po povolení ranných mrazov sa čo to zachytilo len v oblasti kufra, ale nič také, čo by znížilo schopnosť cvaknúť na prvýkrát.

Plusy:

  • vodiace čiary na montáž kufrov
  • dostatočná celková tuhosť
  • dobrá priľnavosť k povrchom
  • ľahké čistenie

Mínusy:

  • na inak peknom modrom povrchu je hneď vidieť prach
Celkový dojem, ktorý vo mne zanechali tieto tretry, je pozitívny a určite nesklamú žiadneho jazdca, hoci aj s vyššími ambíciami. Komu sa modrá nepozdáva, zachráni to klasická čierna a čo tiež hodnotím pozitívne je, že sú dostupné aj v dámskom prevedení ako XC5W.

Takže ak chcete v týchto karanténnych časoch spraviť radosť svojmu partnerovi, alebo až sa tento výnimočný stav skončí, konečne vyraziť na ďalší výjazd s priateľmi, a to v nových tretrách, tak aj XC5 sú určite jedna z možností. Doporučená maloobchodná cena testovaného modelu je na úrovni 149 € a bližšie informácie môžete nájsť na stránkach slovenského distribútora Paul Lange Oslany alebo aj našom MTBIKER shope.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up31thumb_down comments 24 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Shimano XC3 SH XC300 - v jednoduchosti je krása

Test: Shimano XC3 SH XC300 - v jednoduchosti je krása

Tretry určené primárne na dlhé XC či gravel výjazdy, no uživí ich aj nenáročný jazdec trailov. Poďme sa pozrieť bližšie, prečo je tomu tak.
Test: Tretry Shimano SH-GR500 - dostupné tretry do nedostupných terénov

Test: Tretry Shimano SH-GR500 - dostupné tretry do nedostupných terénov

Ak patríte aj vy medzi tých, ktorí si radi vychutnávajú jazdu v náročnejších podmienkach, napríklad enduro, či na stále obľúbenejších trailoch, tak by vás mohol tento cenovo dostupnejší model zaujať.
Test: CRANKBROTHERS Mallet E Speedlace - premyslená tretra

Test: CRANKBROTHERS Mallet E Speedlace - premyslená tretra

Tretry s komfortom a bezpečnosťou na vysokej úrovni plné rôznych vychytávok alebo jednoducho premyslená topánka z každej strany.
keyboard_arrow_up