Tip na výlet: Morava - za hranice všedných dní

Tip na výlet: Morava - za hranice všedných dní

Tohtoročná pandémia so sebou priniesla množstvo zákazov a nariadení. Jedným z nich bol aj zákaz prechádzania hraníc pod hrozbou 14-dňovej karantény. Moje obľúbené cyklotrasy na Morave tak zostali na niekoľko týždňov tabu.

Nikdy by som si nebol pomyslel, že ako obyvateľ okresu, ktorý susedí s Českou republikou, nebudem môcť prekročiť štátnu hranicu. Po opätovnom otvorení sme si preto spravili výlet na českú stranu. O kvalite ciest, značení cyklotrás a celkovom prístupe k cyklistom a turizmu nehovoriac. Tento okruh sme volili aj s ohľadom na počasie, keďže v lese bolo riadne mokro a české cyklotrasy v pohraničí vedú z veľkej časti po asfaltových zvážniciach.Parametre trasy:


Spred brány väznice až na hranice - štartujeme


Nie, nemusíte sa báť, nejedná sa o žiadny útek ani vzburu. Len štartujeme okruh v Ilave, v blízkosti najstráženejšej väznice. Most cez Vážsky kanál je síce uzavretý a treba ho obísť, jedine, že by ste si nevšimli výstražné cedule a odsunuté betónové bariéry, tak ako 99 % cyklistov v okolí. Z Ilavy sa teda presúvame hlavným ťahom cez Savčinu a Tuchyňu až do obce Červený Kameň (nie ten hrad pri Modre) po modrej cykloturistickej značke.

Vstup do obce zdobí typické skalné bralo, na ktorom miestni junáci každoročne heroicky stavajú máj. Ďalej pokračujeme okolo agrofarmy, kde si v podnikovej predajni môžete pre zvýšenie priemerky zakúpiť napríklad žinčicu, alebo ovčí syr. Kúsok za obcou po pravej strane natrafíte aj na prameň s pitnou vodou, kde môžete pokojne posedieť a doplniť bidóny. My sme dali prvé odpočívadlo na naturálnej autobusovej zastávke medzi Zápechovou a Trokanovom.Ďalej nasleduje už len malebná krajina po starej asfaltke v tieni korún starých stromov. Premávka je minimálna, jediní, koho stretáme, sú cyklisti a hubári s plnými košíkmi. Pred chátrajúcim hraničným prechodom dávame ešte pamätnú fotku pri smerovníku Zápechová, ktorý zdobí aj tabuľka MTBIKER a vstupujeme do „zakázaného“ zahraničia.Vítejte v Český republice - v magickej krajine bez výmoľov


Prvá vec, ktorá vás pri prekročení českej hranice zarazí, je evidentná zmena kvality povrchu vozovky. Zo slovenského tankodromu sa prehupnete zrazu na európsku cestu a tá odsýpa hneď o čosi príjemnejšie. Až sme si nechtiac kúsok zašli ku krížu nad Nedašovu Lhotu. V esíčku zákruty treba odbočiť doprava na cyklotrasu č. 5059 smer Valašské Klobouky, označenú žltou šípkou, ktorá je značne obrastená bujnou vegetáciou a ľahko ju prehliadnuť.

Samotná cyklotrasa vedie po širokej asfaltovej zvážnici a kľukatí sa lesom stále hore a dole. Na rázcestí cyklotrás však stáčame doľava na zelenú turistickú značku, lebo plánujeme prejazd cez Ploščiny na rozhľadňu Královec.Durchom okolo Ježiša cez Ploščiny na šieste poschodie


Ak sa pýtate, či mi stihlo pri písaní tohto článku preskočiť, tak odpoveď je nie, aj keď názov odstavca nezasvätenému človeku asi moc zmysel nedáva. Každopádne, bratia Česi sú riadni koumáci a aj na malej ploche a na miestach, ktoré sa výhľadmi napr. Súľovským skalám alebo Manínskej tiesňave nedokážu rovnať, sú schopní vybudovať kvantum turistických „lákadiel“ a atrakcií aj s náučnými ceduľami.Na piatich kilometroch lesnej cesty narazíte najskôr po prechode sedla Požár na pozorovateľňu Durch, čo je obdĺžniková drevená konštrukcia, v ktorej si môžete spraviť efektnú fotku na štýl zrakovej pyramídy (len v menšom).My sme toľko šťastia nemali, lebo Durch okupovala skupinka dvoch rodín s asi desiatkou detí, ktoré si z pozorovateľne spravili súkromný bunker. Pokračujeme teda ďalej po zelenej značke a zrazu sa vedľa nás zjaví obraz Krista v nadživotnej veľkosti s dvojicou lavičiek. O kúsok ďalej sa zasa nachádza vyhliadka Ploščiny, kde sa určite oplatí pobudnúť a pokochať sa výhľadom a okolitou prírodou. Kúsok opodiaľ sa pasú ovce a v diaľke sa črtá aj anténa vysielača Ploščiny.

Nasleduje krátky zjazd, ktorý vás vypľuje na Dešné, kde je, ako sa patrí, pravá česká hospoda. My tentokrát odolávame, lebo pred nami je ešte krátka zachádzka na rozhľadňu Královec. Tá je pomerne dobre označená vyrezávanými drevenými šípkami. Po krátkom stúpaní sme pod rozhľadňou so šiestimi podlažiami a výškou 21,5 metra. Na naše veľké počudovanie tu nie je ani živej duše, podotýkam, že je nedeľa poobede a na Slovensku sú všetky obchody zavreté. Vybehneme teda hore a kocháme sa výhľadmi na všetky okolité strany. Pod nami už vidno Valašské Klobouky, kam plánujeme o chvíľu zjazdovať. Spod rozhľadne pokračujeme kamenistým zjazdom po zelenej značke do Klobúkov a napájame sa na lokálnu cyklotrasu smer Brumov-Bylnice.MTBIKER na hrad!


Medzi Klobúkmi a Brumovom dávame za cyklotrasou prestávku na obed v miestnom motoreste a ako plus by som uviedol, že sa tu dá platiť kartou a jedlo vám donesú fakt rýchlo. Pokiaľ máte radi pivo, na výber máte Radegast. Ďalšou našou zastávkou je Brumovský hrad.Vstupné sa nám podarilo zaplatiť aj eurami a okrem vyhliadky z hradnej veže sme si prešli aj hradnú expozíciu a pokempovali trochu na trávniku vo vnútornom areáli. Určite vám túto zachádzku odporúčam, lebo krajší výhľad na mesto Brumov-Bylnice by ste hľadali len ťažko.Cyklotrasy, cyklotrasy, cyklotrasy…


V Brumovskom podhradí sa opäť napájame na miestnu asfaltovú cyklotrasu, ktorá nás vedie až ku kúpalisku na koniec mesta. Do Svatého Štepána už pokračujeme po hlavnom ťahu až po hranicu v Hornom Srní. Tu prechádzame cez brvnový most a ocitáme sa, ako inak, na cyklotrase. Tá vedie až do Nemšovej (kde pokračuje cez Skalku až do Zamaroviec), no my ideme na opačný smer do Kameničian. Tu meníme smer vpravo na starý most cez Váh a do Ilavy pokračujeme už poľnou cestou popri Váhu.Pre koho je okruh určený?


Okruh by som odporučil každému, kto rád objavuje nové trasy a prírodu aj za hranicami Slovenska a hľadá skôr spevnené cesty a nie sú mu proti srsti ani asfaltové cyklotrasy. Náročnosť okruhu spočíva skôr v jeho dĺžke ako v stúpaniach a teréne, aj keď pár úsekov, ako napríklad zjazd z rozhľadne alebo výšľap na hrad, dajú určite trochu zabrať. Odmenou vám však bude hromada pekných výhľadov na malebnú krajinu Moravy.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up35thumb_down comments 9 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Tri dni v srdci Slovenska

Tip na výlet: Tri dni v srdci Slovenska

Minulý rok sme dovolenkovali v Banskej Štiavnici. Kúsok pred cieľom sme sa driapali cez Hodrušu - Hámre riadnymi kopcami. V hlave už som prepočítaval výškové metre a segmenty. Malo to však jednu zásadnú chybu - sedel som v aute a v kufri žiadne biky neboli.
Tip na výlet: Panoramatické jazdenie v okolí Litmanovej

Tip na výlet: Panoramatické jazdenie v okolí Litmanovej

Človek mieni, koronavírus mení. Plánovaná dovolenka v zahraničí padla a zhoda okolností nás na pár dní zaviedla do východnejšej časti našej krajiny. Presnejšie do Litmanovej pri Starej Ľubovni.
Tip na výlet: Zo Štrby domov na gravel bicykli

Tip na výlet: Zo Štrby domov na gravel bicykli

Všetko to začalo po úspešnom dokončení celodenného tripu okolo Neziderského jazera. Plán na viacdňový výlet sa v našej partii spomínal už dlho, ale teraz zocelených po zvládnutí výjazdu nad 185 km nás už nič nemohlo odradiť.
keyboard_arrow_up