Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

thumb_up18thumb_down 12 komentárov

Henry33 12.06.2020 18 fotografií   Abus Ochrana Zamok Horska Cyklistika Bezpecnost Test Kradez Cestna Cyklistika Vybava

Silné kombo pre ochranu vášho bicykla tvorí reťaz v spojení s alarmom. Otestoval som, ako fungujú a dočítate sa, na čo všetko som ich použil.

 

Samozrejme, najlepšie je bicykel nenechávať bez dozoru ani na sekundu. Ale tak poznáte to. Nie vždy sa to dá, a tak mať po ruke poriadny zámok sa vždy hodí. Abus nie je žiadny nováčik a snáď už každý počul toto meno, ktoré aspoň vo mne vyvoláva pocit bezpečia. Mám od nich už viacero zámkov a zatiaľ ani jeden nesklamal.Na test však tentokrát prišlo niečo špeciálne. V krabici sa ukrývala reťaz Ivera 7210 a nejaká čudná krabička, ktorú som zatiaľ nevedel identifikovať. Nápis Alarmbox však jasne naznačoval, že to bude poriadne hlučné a niečo na štýl Abus Bordo Big 6000 Alarm, ktorý testoval Imroman a dočítate sa o ňom v tomto článku.Poriadny kus železa


Reťaz Ivera je poriadny kus železa a dokazuje to hneď pri prvom poťažkaní. Samotná reťaz je tvorená zo 7 mm hrubých štvorhranných segmentov z kalenej ocele, ktoré sú navyše obalené v tkanine IvyTex. Tá jednak chráni váš bicykel pred ošúchaním, dobre sa čistí, je pružná a trvácna a nesaje tekutiny. Zámok je zacvakávací, a tak pri zamykaní netreba použiť kľúč.

Pri tomto býva častým problémom, že sa dajú otvoriť použitím tenkých planžiet, tzv. shimovaním. Našťastie toto majú ošetrené a aj keď som sa veľmi snažil, zámok som neotvoril. V Abus zámok testovali aj s použitím tekutého dusíka, kde reťaz aj uzamykací mechanizmus obstáli na jednotku.Ochrana uzamknutého bicykla je naozaj na vysokej úrovni a pri hrúbke oka na reťazi by sa zlodej musel prerezať karbobrúskou. Samozrejme, to by si už niekto pre hluk všimol. Koniec-koncov, na každý zámok existuje technika alebo nástroj, ktorým ho zlodej prekoná, ide skôr o to, ako dlho mu to bude trvať.

Ivera je na stupnici do 15 označená bezpečnostným číslom 8. Zatiaľ som nemal tú česť držať v ruke 15-tku, ale to musí byť už asi opancierovaný tank pri pohľade na túto reťaz.Ivera našla u mňa využitie najmä pri zabezpečení bicykla v zaparkovanom aute a taktiež pri zamykaní bicykla na terase. V spojení s Alarmboxom je môj bicykel úplne v bezpečí a garantujem každému zlodejovi, že to nedokáže prerezať tak rýchlo, aby som ja nestihol zbehnúť dole.Bezpečnosť má však aj svoju odvrátenú stránku v podobe zvýšenej hmotnosti. Samozrejme, v tejto kategórii by som ani nič iné nečakal a 1,25 kg pri dĺžke 85 cm budí rešpekt.Počas testovania sa mi stala úsmevná príhoda (vtedy mi do smiechu nebolo), keď som si bicykel deň pred výjazdom naložil do auta a zamkol, avšak po príchode na trail som zistil, že kľúče sú doma. Pri takto bezpečnom zámku mi neostávalo nič iné, len sa vrátiť domov, ale aspoň som zistil, ako sa cíti sklamaný zlodej.Máš 5 sekúnd


Keď už som spomínal Alarmbox, tak si poďme teda povedať, čo to vlastne je. Jedná sa o veľmi jednoduchú krabičku, ktorá má v sebe pohybový snímač a pri každej manipulácii s chráneným predmetom spustí alarm o sile 100 dB. Celý box je vyrobený zo zinkovej zliatiny, a tak veľmi dobre chráni vnútro a sirénu.

Vnútri je použitá batéria CR2, ktorá je spolu s elektronikou uložená vo vodotesnom puzdre. Spolu s konzolou váži Alarmbox pekných 409 g, a tak toto nie je nič pre gramárov. Balenie obsahuje všetko potrebné na montáž a zvládne ju každý.Ovládanie je úplne jednoduché, netreba nič nastavovať alebo ovládať cez mobil a podobne. Po pripevnení o rámovú rúrku pomocou dodávaných oceľových pások sa jednoducho zamkne na konzolu a stlačením jediného tlačidla na boku aktivuje.Dávam ti jeden pokus


Dvojité krátke pípnutie potvrdí pripravenosť zariadenia. Ak sa s bicyklom pohne, Alarmbox na to upozorní dvojpípnutím. Pre tých inteligentnejších zlodejov to znamená, že si dajú spiatočku. Ak však zaznamená ďalší pohyb, okamžite spustí hlasitý alarm, ktorý sa dá vypnúť iba kľúčom.Pri fotení a testovaní sa mi na námestí podarilo takto na seba upozorniť všetkých, čo tam boli a kým som našiel kľúč v ruksaku, tak sa pri mne zhŕkol hlúčik ľudí, ktorí sa chceli presvedčiť, či som naozaj majiteľ. Siréna je veľmi nepríjemná a nedá sa utlmiť, nakoľko vychádza smerom ku úchytu, a tak zlodej ani nemá možnosť to stlmiť rukou.

Siréna sa po 15 sekundách vypne a Alarmbox sa opäť aktivuje. Deaktivovať sa dá jedine kľúčom, ktorý taktiež uzamyká celé zariadenie ku konzole. Ani si nechcem predstaviť, ako by som šiel domov z výjazdu, keby som stratil kľúč.AlarmBox nie je primárne určený iba na zabezpečenie bicykla a dá sa použiť na ochranu rôznych predmetov. Dobre poslúži na kočíku, cyklovozíku, ale aj ako pohybový senzor na dvere. Momentálne ho testuje Olívia na kolobežke.Trošku ma hnevalo, že Alarmbox hrkoce počas jazdy v rozbitom teréne, a tak som ho pri svojich gravel jazdách radšej nechával v ruksaku, až pokým som ho nechcel použiť.Radšej zainvestovať, ako ľutovať


Častokrát sa stretávam s názorom, že zámok z obchodného reťazca stačí a veď aj tak nikde bicykel nenecháte bez dozoru. Ja zastávam viac konzervatívny názor a nenechávam nič na náhodu. Každý bicykel si zaslúži poriadne zabezpečenie, a tak ani vy nečakajte, kým vám niekto bicykel ukradne. Veď každý deň je týchto správ plný Facebook.

Abus nepatrí medzi najlacnejšie zámky a testovaná reťaz Ivera sa predáva za necelých 60 € a Alarmbox za 50 €. Avšak za bezpečnosť a kvalitu si treba niečo priplatiť. Verte mi, že skôr či neskôr sa im poďakujete. Viac informácií, ako aj kompletnú ponuku nájdete na stránke dovozcu.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

cyklomagor 12.06.2020 (20:48)

thumb_up1thumb_down


DOMA v garáži si zamek klidne dam, kdybych byl tyden pryc, ale sebou bych ho nevozil.

 
zihadlo 5 16.06.2020 (19:35)

thumb_up1thumb_down


Tiez mam abus ale trosku masívnejsi. 3.8kg... Do pivnice z kotvou a na dovolenky fajn

 
Joe70 12.06.2020 (20:20)

thumb_up0thumb_down


Toto je vhodné naozaj iba na najlacnejší bajk, ktorého vám nebude ľúto. 60€ za 8/15 zámok sú doslova vyhodené peniaze.
Ja mám Abus Granit X-Plus 540, čo je len o málo drahšie a oveľa kvalitnejšie. Aj keď samozrejme, keby niekto naozaj chcel, tak ten zámok ho neochráni.
Ten alarm takisto zlodej šmahom ruky urve a zahodí. Vhodnejší je už alarm od Číňana za 15 €, ktorý je funkčný podobne a navyše sa aspoň tvári ako svetlo.
Btw, doporučujem pozrieť kanál LockPickingLawyer Ten chlap otvorí každý zámok
https://youtu.be/SpVOTEOMRuE
Tento Kryptonite ktorý sám používa, otvoril za pár sekúnd. Ale ako tvrdí, normálny bicykel nikdy bez dozoru nenechá a tento zámok používa na bicykel, ktorý je lacnejší ako bicykel samotný.

 
p.ferenc.ml Joe70 12.06.2020 (21:27)

thumb_up1thumb_down


LPL je ale trocha extrém. Osobne mám tiež 540. Precvaknut sa nedá, a picklock v tmavej pivnici obyčajný fetak robiť nebude. Aj LPL by to trvalo dlhšie keby bola tma, menej miesta, iný uhol atď. V každom prípade tú retiazku by som ani ja nekúpil. Reťazový mam presne ten Krypronite Evolution a to je iná masa

 
PatulozPat 12.06.2020 (23:05)

thumb_up0thumb_down


Pri takom sposobe zamykania ako je na prvych dvoch foto, mozes prist minimalne o kolesa, ak nie aj sedlo s teleskopkou.

 
Swarz 15.06.2020 (17:33)

thumb_up0thumb_down


Ako prenosny zamok na chvilkove uzamykanie ked treba OK ale do uloznych priestorov a pivnic jednoznacne iba protector retaz 19mm clanok https://securityforbikes.com/products.php?cat=Chains+%28without+padlocks%29

plus nejake dalsie zabezpecenia.

7mm clanok retaze je naozaj na smiech staci precvaknut, netreba sa vobec bavit o pick lockovani ani podobnych pokrocilych technikach.
Ale na zamknutie biku pred krcmou ok.

 
slyzik 27.08.2020 (13:35)

thumb_up0thumb_down


na 7 mm retiazku brusku nepotrebujes

 
zihadlo 5 27.08.2020 (23:05)

thumb_up0thumb_down


chytraci už ske skusili cvaknuť 7mm ocelový članok? nie samozrejme blatový ale s kvalitnej ocele? skuste si aspon odpadový roxor , ake kliešte a silu na to treba na 8ku roxor-odpadove stavebne železo- 80cm papagajove kliešte oprete o zem a vahou tela na to, 10nu kvalitne oko reťaze maš teda čo robiť aby si to 100kg vahou tel cvakol

 
zihadlo 5 27.08.2020 (23:12)

thumb_up0thumb_down


PS tiež mam ABUS reťaz ale ma 10mm hrubku a važi skoro 4kg na dovolenky fajn

 
slyzik zihadlo 5 28.08.2020 (14:42)

thumb_up0thumb_down


http://thebestbikelock.com/best-chain-lock/
So spravnymi kliestami a dostatocnou vahou ( ak je retaz pri zemi ) cvaknes aj <12mm.
Myslim, ze na hranici 10-12mm velmi zavisi od kvality retaze a vahy zlodeja.

 
zihadlo 5 28.08.2020 (20:44)

thumb_up0thumb_down


a myslíš že zlodej nosí na čorku metrove papagaje?

 
slyzik zihadlo 5 29.08.2020 (10:17)

thumb_up0thumb_down


ty si spominal v prvom prispevku 80cm, myslim ze metrove niesu o vela vacsie.
Na ulicu s nimi zlodej pravdepodbne nepojde ( hoc podla mna sa najdu aj taki ), ale do takej pivnice/garaze je to podla mna idealne naradie.
Ucite by som netvrdil tako ako je to v clanku, ze 7mm retaz mozno zdolat len bruskou ( bud je to nevedomost alebo zavadzanie )

 
Pridaj komentár