Test: Prilba HQBC Roqer – extra ochrana sa v lese hodí

Chodíte do lesa a bezpečnosť je pre vás prvoradá? No nechcete utratiť veľa peňazí? Tak spozornite, táto prilba spĺňa vaše požiadavky.

Pri trailovom jazdení je už samozrejmosť, že prilby chránia aj oblasť zátylku v zadnej časti vašej hlavy. Sú určené pre jazdcov, ktorých pár gramov navyše "nezabije". Bez mučenia priznávam, že som začínajúci biker, občas padnem a učím sa hľadať limity svojej jazdy a samozrejme ich aj posúvať. Na druhej strane nechcem hneď na začiatku vysoliť vyššiu sumu za výbavu a myslím aj na to, aby prilba dobre vyzerala. Veľa premenných, čo? Aké výhody teda prináša Roqer jazdcom ako ja? Nielen to si zodpovieme v tomto teste.


Krátko o značke

História nesiaha až tak ďaleko. V roku 2011 sa táto značka vyprofilovala z firmy, ktorá ponúkala širokú škálu doplnkov pre cyklistov. Teraz sa sústredia a zameriavajú hlavne na okuliare a prilby. Ich silnou stránkou je ponuka kvalitných prilieb s priaznivou cenovkou. A príkladom je aj model Roqer.

Spracovanie a dizajn

Prilba je ponúkaná vo viacerých farebných vyhotoveniach. Mňa potešila táto červeno-čierna kombinácia, ktorá sa dokonale hodí k môjmu testovaciemu bicyklu. Pri tejto charakteristike u mňa HQBC Roqer dostáva plný počet bodov. Prilba výzorovo a esteticky pôsobí veľmi vkusne, farbičky nám na nej pekne ladia. Červené olemovanie dookola je len čerešničkou na dizajne. Veľkosť M, ktorú mám, sedí na hlave s obvodom 52-58 cm. Veľkosť L sadne na hlavu s obvodom od 58 až 62 cm. Prilbu tvorí polykarbonátová škrupina vyrobená technológiou InMold a tá bola použitá aj na olemovanie spodného okraja prilby. Pri výrobe sa vytvára celá prilba naraz vo forme ako jeden celok. To zvyšuje jej odolnosť. Vo mne vyvoláva pocit bezpečia. V ponuke od značky HQBC si nájdete cestné aj XCO prilby, detské modely a pre jazdcov ako ja sú k dispozícii prilby na trail. Z tejto kategórie prilieb si môžu vybrať aj milovníci gravity disciplín, ktorí nehľadajú fullface model.


Šilt je nastaviteľný, má tri polohy a to ocení každý jazdec, ktorý sa rád preháňa po trailoch. Ako som už spomínal vyššie, tak zadná časť prilby chráni oblasť zátylku. Upínanie pod bradou je pomocou pracky a na vetranie slúži až 17 otvorov. Na váhe som odčítal hmotnosť 309 gramov, ktorá je o trošku nižšia, ako deklaruje výrobca. Ale tak či onak, na prilbu v tejto cenovej hladine veľmi slušné. Napokon minulý rok som testoval a doteraz jazdím prilbu od totožnej značky a je to univerzálny XCO/cestný model. Pri ňom chýba predĺžená zadná časť. A hmotnosť je prakticky totožná. Test si môžete pozrieť na tomto odkaze.


Ako mi sadla?

Bežne nosím prilbu vo veľkosti M a aj v tomto prípade tomu nebolo inak. Prilba sadla, ako mala, to znamená, že ak nosíte Mko, tak aj pri značke HQBC nemáte nad čím rozmýšľať. Pod prilbu pokojne zmestím aj čiapku. Doladenie pomocou zadného otočného kolieska, nastaviteľné popruhy po stranách a môže sa jazdiť.


Pocity z nosenia

Prilbu som nosil pri jazde na testovacom trailovom bicykli. Ventilácia a cirkulácia vzduchu bola dobrá, pri vyššej teplote či priamom slnku v nej bolo občasne horúco, ale pri výšľape do kopca to tak už býva. Pri ceste dole mi to však prilba pekne vrátila a odvetranie pomocou 17-tich otvorov prinieslo ochladenie. Doladenie kolieska vzadu zvládnete, ako pri každej prilbe, jednou rukou.

Jazdci ocenia nastaviteľný šilt, ktorý chráni pred konármi a “potiči” ako ja ocenia odvetrané popruhy, ktoré nesajú až toľko potu. K tomu si pripočítajte dobré odvetranie a pohodlné jazdenie je zabezpečené. Slabinou tejto prilby je chýbajúca sieťka proti hmyzu. A toto je problém viacerých výrobcov. Aspoň z môjho pohľadu. Síce som žihadlom do hlavy ešte nedostal, ale príjemné to určite nie je. Pri výrobe mohli myslieť na takúto drobnosť, ktorá je však užitočná.


Plusy

  • nízka cena
  • vydarený dizajn
  • dobré odvetranie

Mínusy

  • chýbajúca sieťka proti hmyzu


Ako dopadol test?

Z testu sa mi potvrdilo, že tento model nie je "ťažký na krku", má veľmi výhodnú cenovku a určite ju odporúčam každému, kto chodí do lesa, je začínajúcim jazdcom a chce vyššiu ochranu v oblasti zátylku. No svoje uplatnenie nájde aj pri skúsených trailistoch a endurákoch, ktorí pri blaznení na singláčoch potrebujú extra ochranu. To ocenia aj začiatočníci, ktorí sa na zemi ocitnú, hoci z iných príčin. Cena za daný produkt sa pohybuje okolo 49 € a viac sa dozviete na stránke dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: ABUS YouDrop FF – prilba pre odvážne deti

Test: ABUS YouDrop FF – prilba pre odvážne deti

Rodičia cyklisti skôr či neskôr prilákajú k tomuto krásnemu športu aj svoje deti. S tým sa samozrejme spája aj určitý faktor strachu a tak sa často snažíme svoje deti ochrániť najlepšie, ako vieme.
Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Kvalita, nové technológie a jednoduchosť v rámci konvertibilných prilieb. Tieto slová by mohli definovať novinku od Uvexu – model Revolt.
Test: Dainese Linea 01 MIPS - najľahšia DH full face prilba?

Test: Dainese Linea 01 MIPS - najľahšia DH full face prilba?

Celotvárová alebo full face prilba musí bezpochyby spĺňať tie najnáročnejšie bezpečnostné kritériá. Kto by ale čakal vo full face prilbe taký prievan?
keyboard_arrow_up