Zimný gerlaching na Brnčalku alebo vyše 3 000 výškových v mrazivých Tatrách

Zimný gerlaching na Brnčalku alebo vyše 3 000 výškových v mrazivých Tatrách

thumb_up196thumb_down 25 komentárov

Glevo 16.02.2021   Gerlaching Motivacia Jazdenie Horsky Bike Horska Cyklistika Vysoke Tatry Zima

Gerlaching, jeden kopec, 3 200 výškových, 5 jázd. Žiadne asfaltové stúpanie nejakou dolinou v lete, ale pravé januárové podmienky pod Tatrami, Brnčalka, sneh a 10 pod nulou.

 

Keď na MTBIKER pribudla výzva Gerlaching, nejak som tomu nevenoval pozornosť, teda skôr na to nebolo času. Počasie, preteky atď. V lete som chcel dať Everesting na Sliezsky, ale to mi tiež akosi nevyšlo podľa plánu. Kto ma pozná, vie, že jazdenie v zime mám trochu radšej ako v lete, príde mi to zábavnejšie. Nemusím riešiť či je niekde blato, či nezmoknem atď. Tatry majú výhodu, že ak inde nie je sneh, tak aspoň tu je. Tak som sa rozhodol, že túto výzvu si dám pekne v zime. Počasie sa umúdrilo, vyčasilo sa, síce poriadne mrzlo, ale radšej nech to vŕzga pod kolesami a nie sa lepí na kolesá. Tak som si zobral voľno a v pondelok ráno šiel do toho.Príprava, výber lokality, balenie a príchod na štart výzvy


Príprava asi len taká, že jazdím čo najčastejšie, ako sa dá. Prácu mám síce manuálnu, no výhoda je, že robím na zmeny. Fakt vám nezávidím, že poniektorí robíte len ráno a na bike v zime sa dostanete len cez víkend alebo cez týždeň len niečo krátke. Ja si môžem ráno privstať, dať si pokojne 70 km alebo aj viachodinový výjazd a potom ísť na poobednú.

Ako lokalitu som si vybral Brnčalku, je to moja najobľúbenejšia zimná trasa a ešte keď sa vytvorí v kosodrevine wintertrail, ktorý odbočuje z hlavnej trasy (tá sa už potom nepoužíva a chodí sa len zimnou trasou), tak je to proste to najlepšie, čo sa dá v zime v Tatrách jazdiť. Len ešte je málo snehu. Prikladám foto, ako to tu vyzerá na traile, ale nepredstavujte si žiadny úzky chodník prešliapaný zasneženou kosodrevinou, ale dva metre širokú diaľnicu, ešte to je aj rovné, čiže len pustiť brzdy. Je to také trochu hore-dole a nechýbajú malé dropy.Čo si so sebou vziať? Auto nemám, čiže budem celý čas jazdiť s batohom. Hlavne jedlo. Gély nepoužívam, len sem-tam si dám nejakú tú energetickú tyčinku. Ale na celodenky nosím klasickú stravu, čiže chlieb alebo žemľa, sendvič so šunkou, salámou a syrom. Inak to nebolo ani teraz. V pláne som mal dať si aj niečo teplé na chate. No a ešte, samozrejme, čaj, mám termofľaše Elite Deboyo, tak jedna ide do rámu, jedna do batoha. Možno tá v batohu bola zbytočná, ak by mi chýbal čaj, nebol by problém doplniť na chate. Do batoha šiel aj náhradný dres a rukavice. No nakoniec som nič z toho nepoužil, jedine do posledného zjazdu som si dal ešte tenké rukavice pod tie, čo som mal.

Na Bielu vodu to mám cca 13 km, prichádzam tesne pred 8 ráno. Prehodím pár viet so správcom parkoviska. Mňa už v Tatrách poznajú aj správcovia parkovísk. Bodaj by nie, keď som tam tak často. „Čo ideš hore na chatu?“ No hej, idem, 5-krát ale, pousmial som sa. Ostal trochu prekvapený, ale veril mi, že to dám, tak mi poprial veľa šťastia. Zapínam GPS ťahač a môžem ísť na to.

Prvé jazdy fajn, tretia nič moc a potom som si už zvykol


Jednou vetou takto, no poďme pekne pomaly. Pomaly nielen popisom výjazdu, ale aj do prvého stúpania. Vždy, keď idem na chatu, tak si trochu „dám do tela“, no teraz to takto nepôjde, treba zvoliť rozumné tempo, aby neprišla kríza. Najazdené mám, ale človek nikdy nevie. A KOMy na Strave tam mám skoro všetky. Už som si stihol vziať aj ten celkový, ktorý mi minulú zimu kamarát Stano z Trenčína uchmatol.Začínam stúpať, v každom strmšom úseku zaradím najľahší prevod 34/51, treba sa šetriť, ešte ma čaká toho dosť. Na zimu mám komplet druhé kolesá aj s kazetou, na leto tam je rozsah do 45. Tesne pod Šalviákom stretávam bikera, už ide ale dole, prehodíme pár slov, popraje mi, nech mi to vyjde a ide sa ďalej. Prichádzam na chatu. Rozbehne sa ku mne pes Bruno aj so svojou kamoškou rovnakého plemena. Čo to je zač, neviem, nevyznám sa. Len ich pohladím, na chate nezastavujem, zapínam bundu a letím do zjazdu.Dole sa to dá pekne pustiť, trochu mi vadia občasné diery na chodníku po stopách turistov. Keď naposledy snežilo, tak bolo dosť teplo. A ešte si musím dať pozor na zákrutu pred Šalviákom, kde je trocha ľadu, ale dá sa to obísť. Cestou dole už stretávam prvých turistov. Dole sa len trocha napijem, prehodím z najťažšieho na najľahší a idem do druhého stúpania. Turistov, čo som stretol, v zjazde míňam opäť. Niektorým naznačím, že sa možno uvidíme ešte raz.A samozrejme, že som niektorých stretával aj 3-krát, len som sa usmial. Povzbudivé slová potešili od tých, ktorým som povedal, čo tu dnes stváram. Keď som prišiel hore tretíkrát, už vyšiel aj chatár so slovami, či sa nudím. Ani nie, len som si prišiel urobiť Gerlaching. S chatárom sa dobre poznáme za tie roky, čo chodím na Zelené. A nielen s ním, ale aj s celým personálom. Ani nemusím hovoriť a automaticky sa mi čapuje teplý čaj. Tentokrát ale dávam polievku, aj keď ešte mám čo jesť, je fajn dať si teplé jedlo na dlhom výjazde. Chutila aj vonku na lavičke v mraze, len som sa s jedením musel trochu viac poponáhľať, nech to nejem zimné. Teplomer sa totiž na chate počas celého dňa pohyboval okolo mínus 10.

Na chatu slnko nesvieti, tak sú tie rozdiely počas dňa minimálne. Väčšia polovica by bola za mnou, ešte ma čakajú dve jazdy. Na parkovisku teplučko, hore mrazivo, teplotné rozdiely riešim len rozopínaním bundy. Občas niečo cvaknem, priebežne dopĺňam tekutiny, jem buď hore alebo dole. Poslednú jazdu si už len vychutnám, už viem, že to dám, tak sa mi šliape spokojne. Čaj už nemám, tak si idem po príchode jeden dať, chatárovi podám celú fľašu, nech mi doleje, ešte ma čaká návrat domov.

Dobojované


Tesne pred pol piatou prichádzam na parkovisko. Cvaknem údaje, zapnem svetlá, keďže sa už začína stmievať a môže sa ísť dole domov. Ten 400-kilový maco, čo sa tu zvykne špacírovať, už dúfam spí. Ešte keď nebola poriadna zima, tak mi jeden domáci povedal, že tu má fotopascu a pohybuje sa tu riadny kus. No našťastie, nič chlpaté v zjazde nestretávam.

Čo som mal na sebe


Ešte sa trochu vrátim k oblečeniu. Zimné tretry Shimano MW 7, žiaden návlek sa tretre nevyrovná, sú aj teplejšie tretry, no mne to stačí. Mám ich už asi 4 roky, možno na ďalšiu zimu poriešim niečo nové. Kvalitné ponožky sú tiež základ. Na sebe som mal dvoje merino značky DNB, radšej nech mi je teplo ako to podceniť a baviť sa s prezúvaním sa mi nechcelo. Na nohy tenké legíny a na to zimné nohavice, top model značky Northwave, majú aj dosť vysoký vodný stĺpec, tak im nevadí ani mokrý sneh, prípadne dážď v prechodnom období. Kraťasy na vrch dávam už len zo zvyku.No a hore spodné tričko Castelli Warm, mám viacero spodných vrstiev, no toto bola moja najlepšia kúpa. Na to dres od Castelli, model neviem, ale tuším to je niečo lacnejšie za stovku. No a vrchná bunda od Loffleru, nosím ju už 2 roky a som spokojný, nevadí jej ani batoh, čo je u drahších vecí dobré plus. Na hlavu kukla Castelli. Na túto zimu som si zaobstaral lacnejší model rukavíc od značky 45NRTH (lacnejší, no 76 € nie je málo, a u zimných vecí sú tie ceny trochu vyššie). Rukavice som napriek tomu, že som mal v batohu ešte jedny, nemenil, aj keď sa mi trochu pripotila ruka, v následnom zjazde mi zima nebola. Teplotný rozsah majú tieto rukavice do mínus 9, ale znesú toho dosť.Trochu matematiky


Celé mi to trvalo 8 a pol hodiny. Čistý čas tesne pod 7 hodín. Tempo som si strážil dosť, priemerný tep 131 a maximum 155, čiže úplná pohodička. Podľa čísel na Strave mi jazdy trvali približne rovnako od 61 do 72 minút, no občas som zastal, napil sa, urobil fotku.Zjazdy tiež okolo 20 minút, dá sa aj rýchlejšie, veď neraz som si to valil na niektorých miestach cez 50, ale nešiel som si vylepšovať osobáky a na Stanov KOM v zjazde aj tak asi nemám odvahu. Po spárovaní so Stravou vyhodilo prevýšenie 3 157 m, Polar nameral 3 255. Trochu rozdiel, ale celý čas som mal "tacháč" v drese, aby mi baterka vydržala na celý záznam.Čo na záver?


Som rád, že som sa do toho pustil, celkom fajn skúsenosť, ešte som nikdy takto nejazdil viackrát to isté, tuším v lete, keď som trochu trénoval na Everesting, som dal od Hágov na Popradské cez les tento úsek 4-krát, potom som ešte pridal nejaké kopce. No ešte mám v hlave podobné úlety, tak sa máte na čo tešiť. Polovičný Everest na Brnčalku, keď sa trochu predĺžia dni a vytvorí wintertrail. Môj zimný Gerlaching si môžete pozrieť aj v sekcii Výjazdy.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Rukavice ~ Zimné)

Komentáre

rajcziovamaria 16.02.2021 (15:43)

thumb_up7thumb_down


Pekne napísané. Žiadne machrovanie 👍

 
PaloBB rajcziovamaria 16.02.2021 (16:27)

thumb_up0thumb_down


Presne tak

 
PaloBB 16.02.2021 (16:28)

thumb_up3thumb_down


"už vyšiel aj chatár so slovami, či sa nudím"

 
Faro 16.02.2021 (16:10)

thumb_up2thumb_down


Krása chlape 👌 klobúk dole 🙂

 
milancaban 16.02.2021 (16:44)

thumb_up0thumb_down


A ten povrch je potom ale taky tvrdy ze tie plaste na tom snehu neplavaju? Ako jedna vec je zist to a druha zist to rychlo a viac krat uz unaveny. K rukaviciam to potenie moze byt zradne teda mne je potom o to viac zima v zjazde ked su vlhke ale asi zavisi od celkovej vlhkosti aj vo vzduchu a osoby (som nejaky zimomravy). Pekny den v mraze je fajn .. ale ked je sychravo tak to stoji za ... . Inak potvrdzujem zimne tretry (mam sice nizsiu radu MW501) su ovela lepsie od navlekou a nemenil by som teraz v nich jazdim vpodstate denne (do prace) a -10 -15 mi nerobi ziadny problem minimalne na tu hodinku.

 
Glevo milancaban 16.02.2021 (19:46)

thumb_up0thumb_down


Ahoj, nie nepláve to, možno aj preto, že vážim nejakých 62kg môžem kľudne jazdiť v zime tlaky pod 1 bar. A k tým rukaviciam, no áno nesmieš sa spotiť, šiel som to na pohodu a zjazdy netrvali dlho. Polka trasy bola v slnku, polka v tieni, druhá polka zjazdu bola vždy po slnku aj keď bol mráz bolo príjemne a bezvetrie

 
radius5 16.02.2021 (16:52)

thumb_up0thumb_down


Krása, len tíško závidím

 
Marli 16.02.2021 (22:46)

thumb_up0thumb_down


Pekne, dobre podane, super vykon v takej zime.
Prosim neber toto ako podryp, akurat som si myslel (mozno nespravne), ze na Gerlaching/Everesting treba suvisle stupanie, nie "Je to také trochu hore-dole".

 
Palo TT Marli 16.02.2021 (22:50)

thumb_up1thumb_down


Na Gerlachingu je prave ta opakovacia psycho zlozka ten zaklad, nie nastupane metre
Everesting bez klesania je ale dobry vtip.

 
TiborP Marli 17.02.2021 (12:05)

thumb_up2thumb_down


Prosim, neber to ako rypanie, ale Ty poznas, niekde v okruhu 1000km, nejake suvisle stupanie s prevysenim 2600m? Podla tejto logiky, si vsetci mozu ist robit Gerlaching do Spanielska na Pico de Veleta. Prosim, len to neber osobne

 
maila TiborP 17.02.2021 (12:49)

thumb_up1thumb_down


Myslene to bolo asi tak, ze stupanie a klesanie jedneho okruhu ma byt suvisle a nie striedanie stupania a zjazdovania pocas jedneho okruhu pri jazde jednym smerom...

 
Glevo Marli 17.02.2021 (20:25)

thumb_up0thumb_down


ahoj trochu hore dole je to len na traili a aj to sa jedna len o dva cca 50m padaky a potom rovinka co sa tyka klasickej trasy tak stupas stale, to male klesanie v lese za Kovalčikovou polanou je zanedbatelne po ktorom opat stupas

 
infinitipp 17.02.2021 (06:51)

thumb_up0thumb_down


Aj ja som ta tam stretol po dlhych rokoch vylet na Brncalku a v ten den tan Glevo pilkuje Klobuk dole v ten den bola prave ta povedstna Tatraranka zima ked ti zamrza aj bufka okolo tvare Makač 👍

 
lacoge 17.02.2021 (08:08)

thumb_up0thumb_down


Koľko krát idem do Tatier toľko krát niekde zazriem Gleva na biku

 
SlavoSTL 17.02.2021 (09:40)

thumb_up0thumb_down


Paráda, Maroš!!! Som si povedal, že túto zimu na bajk nesadnem, ale po prečítaní tohto článku ... no neviem, neviem ... pár dní starej dovolenky ešte mám

 
MartinGRX 17.02.2021 (09:54)

thumb_up0thumb_down


Klobúk dole. Motivácia na 2021 Dik za článok. Nech sa darí.

 
Adrum 17.02.2021 (11:32)

thumb_up0thumb_down


Paradny vykon, klobuk dole chlape!

 
Oliver68 17.02.2021 (15:02)

thumb_up0thumb_down


Super výkon , gratulujem a úprimný obdiv

 
danyH 17.02.2021 (20:09)

thumb_up0thumb_down


Glevonadhera, pekne napisane, uprimne a vidno ze mas z toho radost - ja to planujem uz 3roky a konec! nebudem o tom dalej len snivat a planovat
cez vikend uz balim bajk a vyrazam - s partakom (mozno ti aj bude volat

 
MRK 17.02.2021 (20:53)

thumb_up0thumb_down


Páčilo, dobrý príbeh si podnikol.

 
SmartSam 17.02.2021 (21:13)

thumb_up0thumb_down


Skvely vykon aj clanok, gratulujem pan Biker! Cista skromna dusa, krasne a vzacne veci su jednoduche...

 
Glevo 18.02.2021 (20:42)

thumb_up0thumb_down


Ďakujem vám všetkym za reakcie, nečakal som, že článok bude tak populárny. Uvidíme, či túto už asi končiacu zimu stihnem niečo vymyslieť, alebo až v tej ďalšej.

 
marekmm20 19.02.2021 (11:03)

thumb_up0thumb_down


Parádne čítanie a samozrejme aj super vyjazd, v dobrom závidím takúto prírodu a možnosť takýchto výjazdov.

 
vlastoch 17.02.2021 (21:05)

thumb_up-4thumb_down


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
danyH vlastoch 18.02.2021 (08:46)

thumb_up2thumb_down


kazdy vykon je obdivuhodny aj ten 365 aj ten raz za tyzden

 
Pridaj komentár
keyboard_arrow_up