Ľudskosť nad karbón

Ľudskosť nad karbón

Je jedna vec, ktorú môžeme získať, ktorá nás urobí najviac „cool”. Vzácnejšia než karbón, kotúče alebo „elektrika”. Vzácna ako soľ (nad zlato). Ľudskosť. Prečo jej toľko na ceste chýba?

V Bratislave na hrádzi som dostala defekt. Išla som na svojom custom-build singláči. Na zhodenie kolesa treba 13tku vidlicový kľúč, ktorý som so sebou nemala. Takže som musela 6 km tlačiť. Už bolo chladno, tma, už veľa ľudí na hrádzi nebolo (napočítala som 9 cyklistov/cyklistiek počas môjho tlačenia). Nikto mi nepomohol. Nikto sa ma nespýtal, či náhodou nepotrebujem pomôcť. Jasné, že by asi ten kľúč nemali, ale to oni nevedeli. Nikto z nich nešiel intervaly, všetci sa „vozili”. Prípadne ešte zastavili 100 m predo mnou a papali. Bolo mi z toho smutno. Veď som mohla predtým spadnúť a mohlo mi byť zle.

6 km tlačenia nocou

Ľudskosť medzi nami chýba ako soľ. Tu je zopár mojich tipov, ktoré ja praktizujem, aby som to zmenila. Neberte to ako chválenkárstvo, skôr vás chcem inšpirovať.

1. Spýtať sa


Nebojme sa spýtať. Kľudne aj za jazdy, pribrzdite: „Všetko ok?” „Potrebuješ pomôcť?” Možno treba len pumpičku. Alebo treba zavolať domov. A možno netreba nič. Mne sa napríklad stalo, že mamka bola s dcérou na biku na Železnej. Šikulky riadne! Ale nevedeli nahodiť spadnutú reťaz. Tak som im ukázala, nech si trochu zmenšia napätie potlačením zadnej prehadzovačky. 2 minúty, mohli ísť ďalej. Nabudúce budú vedieť. Veľakrát som dostala odpoveď, že „netreba”. Ale nemala som výčitky, že možno bolo treba.2. Mať prvú pomoc v peňaženke


V peňaženke stále nosím malé lepenie na duše, rýchlospojku na reťaz, redukciu z autoventilu na galuskový ventil. Aj keď som v meste len tak na kávičke, idem do práce alebo som už na biku, som pripravená pomôcť. Minule sme boli na Bielom Kríži a smerom na Svätý Jur sme stretli tatina s detským vozíkom, ako si nituje roztrhnutú reťaz. Tak automaticky sa pýtam (nestojí to nič), veľmi to nešlo znitovať, tak som mu dala tú rýchlospojku, ktorú mám vždy so sebou (môžete si ju odložiť, keď vymieňate reťaz). Za pár minút to bolo fixnuté. Nemrzli, netlačili domov. Ja som si „pokecala” s dvojročným drobcom. Žila som z toho zážitku niekoľko dní.3. Ego v peňaženke nenosme


Vy sami najlepšie poznáte svoj bike. Svoje plášte, svoje brzdy. Preto mi vadí, keď niekto má potrebu vysvetľovať mi, ako nahodiť môj vlastný plášť (Continental GP 5000 je láska, ale ide to s nimi ťažko, viem, že treba pritlačiť). A nakoniec zistíme, že mu to nejde. Poskytnime pomoc, ale nechajme priestor na to ju odmietnuť. Prípadne skúsme len poradiť, vysvetliť. Spýtajme sa, čo ten človek potrebuje: prítomnosť, radu, požičať súčiastku alebo aj konkrétne niečo urobiť?Týmto článkom sa chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí ma neobišli a ponúkli mi pomoc. Pamätám si každého jedného z vás. A pozdravujem všetkých, ktorí mi dovolili im pomôcť, z toho dobrého pocitu žijem vždy niekoľko dní - skúste to tiež. Nič to nestojí. Je to lacnejšie než všetky súčiastky, ktoré máte na biku. A urobí to z vás úžasných ľudí, ktorí išpirujú ďalších. A spolu zmeníme svet. Máte vy nejaké tipy, ako pomôcť? Máte zážitok, kedy vás niekto zachránil?
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up332thumb_down comments 129 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Mazivá do extrémnych a nepriaznivých podmienok

Mazivá do extrémnych a nepriaznivých podmienok

Nenechávate sadať prach na bicykel v nepriaznivom, či zimnom počasí? Pozreli sme sa na mazivá do ťažkých podmienok, ktoré si plnia svoju hlavnú úlohu na výbornú.
Trenažéry - dobrá kondícia bez ohľadu na počasie

Trenažéry - dobrá kondícia bez ohľadu na počasie

Jesenné počasie prináša blato, vodu a špinavý bicykel, čo sa nie každému chce riešiť. Preto veľa ľudí volí práve tréning v pohodlí domova na trenažéri. Prinášame niekoľko tipov.
Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Pumpu sa vždy oplatí mať na výjazde, či už pri zle dofúkaných plášťoch alebo pri nečakanom defekte. Ako dokáže model od značky Lezyne vyriešiť nepríjemnú situáciu?
keyboard_arrow_up