Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Francúzska značka Julbo vyrába prémiové okuliare už od roku 1888 a jedny sa dostali až ku mne.

Okuliare sú pre mňa ošemetná záležitosť. Doteraz som sa vo všeobecnosti okuliarom drahším ako 100 € vyhýbal. Ak ich zrovna nemám na očiach, ale pri používaní si ich niekde odložím, tak často na ne zabudnem a buď ich stratím a musím ich hladať, alebo mi padnú na zem, kde sa poškriabu. Donúti ma cenovka sa o ne viac starať?

Ja a okuliare


Mal som už viacero okuliarov na šport,
Naviac pre tých, ktorí majú dioptrie, ponúka Julbo možnosť ich zabrúsiť od -4 do +4 priamo do skiel.
bežné nosenie, drahšie či lacnejšie, no zatiaľ ma žiadne neohúrili. Kedysi som aktívne hrával šport, kde som musel mať neustále nasadené ochranné okuliare. Vtedy bolo pre mňa najviac dôležité prekrytie očí a odolnosť voči zahmlievaniu. Prekrytie očí úzko súvisí s možnosťou nastaviť a prispôsobiť si tvar, čo lacnejšie okuliare častokrát neposkytujú. Ak okuliare dobre nesedia, zvyknú podfukovať a v tom prípade strácajú svoju funkčnosť a ochranu pred nečistotami.

Pri lacnejších modeloch výrobca často uvádza povrchovú úpravu voči zahmlievaniu, čo pre menej aktívne športy môže stačiť. Keď však človek zvýši intenzitu, úprava prestane stíhať, alebo sa po pár čisteniach poškodí a už nefunguje. O iných vychytávkach ako zvyšovanie kontrastu, stmavovanie alebo zosvetlenie pri rôznej intenzite slnka, polarizačnom efekte a pod. môžeme iba snívať. Preto si pri investovaní do okuliarov vždy rozmyslím, na čo ich budem používať.Technológie od Julbo


Julbo má v ponuke okuliare pre rôzne športy, od turistiky až po vodné športy ako jachting. Ku mne sa dostal typ Rush pre vytrvalostné a dynamické športy s úpravou Reactiv 1-3 a LAF. To znamená, že majú fotochromatickú úpravu, kedy v najčírejšom stave zachytávajú 13 % svetla a v najtmavšom 72 %, pričom stmavovanie nezávisí od teploty. LAF, čiže Light Amplifier, zase zvýrazní farby.

Čo nevieme z názvu vyčítať je, že z vonkajšej strany je povrchová úprava Oil-repellent, ktorá odpudzuje vodu, tá po skle rýchlejšie steká a lepšie sa čistí. Z vnútornej strany je zase úprava Anti-fog proti zahmlievaniu. Tepelnej regulácii prispievajú aj vetracie otvory v ráme.

Dôležitým prvkom, ako som spomínal, je možnosť prispôsobiť rám svojej tvári.
Nikdy som nemal pocit, že by ma slnko oslepilo alebo naopak pri vstupe do lesa som nemal pocit, že je tma.
Ja mám väčší nos a často sa mi pri skúšaní stávalo, že práve pre nemožnosť upraviť si nosník, som si okuliare nekúpil. Druhým prvkom, ktorý prispieva pohodliu a aj tomu, ako pevne držia okuliare na hlave, sú prispôsobiteľné a tvarovateľné nožičky. Naviac pre tých, ktorí majú dioptrie, ponúka Julbo možnosť ich zabrúsiť od -4 do +4 priamo do skiel. Keď sa však pozriem na cenník, tak to naozaj nie je pre každého. Dostupnejším variantom je dioptrický klip do okuliarov. Ten však môžete použiť iba do okuliarov s funkciou RX clip.Marketing alebo realita?


Všetko to, čo výrobca píše, som si vyskúšal. Ako to teda dopadlo? Okuliare sa mi na prvý pohľad páčia, čo je dôležité, no čo je dôležitejšie je, ako mi sadli. Vlastne nie, nesadli, skôr ako som si ich prispôsobil. Tvarovateľný nosník som si presne prispôsobil tvaru nosa. Naviac je z príjemného materiálu, ktorý netlačí ani pri dlhom nosení a keď sa spotím, tak stále dobre drží a nešmýka sa.Nožičky sú taktiež tvarovateľné horizontálne v oboch smeroch von aj dnu. Smerom von to asi nepoužijete, no smerom dnu si viete presne nastaviť uhol podľa tvaru hlavy. Mne najviac vyhovuje skoro rovný, jemne zahnutý tvar. Nožičky sú pogumované so zdrsneným povrchom a okuliare dobre držia na mieste aj v rozbitom teréne. Ak by to bolo málo, dajú sa vyhnúť aj do dola za ucho.Čo sa stane, keď dýchnete na sklo? Logicky sa zahmlí. Veď tak si čistí okuliare väčšina ľudí. Prí dýchnutí na vnútornú stranu skiel, ktorá má úpravu proti zahmlievaniu, sa nič nestalo. Sklá sa nezahmlili ani len trochu, ale že vôbec. To ma prekvapilo, pretože pri iných okuliaroch, ktoré tvrdia, že majú rovnakú úpravu, sa sklá zahmlia, aj keď iba na okamih. Ako som písal v inom teste, viac sa pri aktivite potím a keď k tomu pridám helmu, väčšinou sa mi okuliare zahmlia v hornej časti.

Musím povedať, že evidentne kvalitnejšia povrchová úprava a aj vetracie otvory robia svoju robotu dobre. Počas testu sa mi ani raz nestalo, že by som si okuliare musel posúvať, nedajbože dať dolu. Ďalšou úpravou je spomínaná Oil-repellent. Voda steká po okuliaroch a kvapky nezostávajú na sklách. Čomu sa nedá vyhnúť je, že pri aktivite sem-tam kvapne na okuliare pot. Ten síce stečie, no okuliare ostanú špinavé od soli. Dobre sa však čistia, takže stačí pretrieť.Na koniec som si nechal fotochromatickú a LAF funkciu. Keďže sklá sú zrkadlové, ťažko sa mi vizuálne hodnotí, ako sa stmievaju. Evidentne to ale funguje dobre, keďže som ich mal na očiach v rôznych podmienkach, kedy som išiel dlho po slnku, potom do lesa, kde sa striedalo svetlo s tieňom. Nikdy som nemal pocit, že by ma slnko oslepilo alebo naopak pri vstupe do lesa som nemal pocit, že je tma. Jednoducho som to neriešil. Už som mal fotochromatické okuliare, no zdálo sa mi, že som sa pozeral ako keby cez hmlu. Light Amplifier pri týchto okuliaroch podľa mňa zosvetľuje zelenú farbu. Resp. mám pocit, akoby sklo filtrovalo fialovo/červenú farbu a všetko tak nejak viacej zozelenie. Napriek všetkým úpravám skiel sa stále cez okuliare pozerá prirodzene a neskreslene.Pre koho sú určené?


Sú to vynikajúce okuliare, no naplno využiť ich dokážu podľa mňa iba ľudia, čo to myslia so športom vážne. Ak trénujete na maratóny, pravidelne trávite svoje výjazdy vo vysokých tepových zónach alebo sa vyžívate v dlhých výjazdoch, sú to okuliare pre vás. Ponúkajú pohodlie a funkčnosť, takže ani nebudete vedieť, že ich máte na sebe. Pre ostatných alebo tých, čo si na veci nedávajú až tak pozor, by som volil niečo cenovo prijatelnejšie. Predsa cenovka 189 € nie je pre každého. Na druhej strane sú to špičkové okuliare, preto vyčítať cenu v tejto kategórii je asi zbytočné. Všetci vieme, že za kvalitu sa platí. A aby som odpovedal na otázku, ktorú som dal sám sebe, tak áno, cenovka ma prinútila sa o ne viac starať, aj keď v prípade, že by ste zlomili nožičky alebo by sa niečo s okuliarmi stalo, vymenia vám náhradné diely zadarmo. Teda okrem skiel. Okuliare sú skladané vo Francúzsku, takže s dielmi nie je problém.

Plusy:


  • prispôsobenie tvaru
  • fotochromatické
  • odvetranie
  • kvalitná úprava proti zahmlievaniu
  • LAF zvýrazní farbu
  • možnosť zabrúsiť dioptrie
  • komfort
  • výmena náhradných dielov zadarmo (okrem skiel)

Mínusy


  • relatívne vysoká obstarávacia cena, ktorá ale zodpovedá danej kategórii

Testovaný model nájdete na tomto odkaze a ďalšie modely z dielne Julbo sú v ponuke MTBIKER shopu alebo na stránkach dodávateľa.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
FeroT 
Páči sa ti tento článok? thumb_up31thumb_down comments 1 komentár report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Julbo DENSITY Reactiv 1-3 HC – nadupané cyklookuliare z Francúzska

Test: Julbo DENSITY Reactiv 1-3 HC – nadupané cyklookuliare z Francúzska

Jazdí ešte niekto bez okuliarov? Verím, že nie. Ale ak predsa, tento test ukáže, koľko najmodernejších technológií sa dá dostať do „obyčajných“ okuliarov pre cestných cyklistov.
Test: Okuliare Endura Gabbro II – výborná voľba nielen na bike

Test: Okuliare Endura Gabbro II – výborná voľba nielen na bike

Vyberáš okuliare na letnú sezónu? Tvar hlavy je síce individuálny, ale dovolím si tvrdiť, že tieto okuliare budú sedieť väčšine ľudí a navyše disponujú rozumnou cenovkou.
Test: Okuliare Alba Optics Mantra - prečo sa neskladajú?

Test: Okuliare Alba Optics Mantra - prečo sa neskladajú?

Je to len otázka dizajnu alebo majú pevné bočnice pri nosení nejakú výhodu?
keyboard_arrow_up