Test: Brooks C15 Carved - najlepšie sedlo, aké som kedy mal

Veľmi silný nadpis, ktorý hneď prezrádza, ako som bol spokojný s týmto sedlom. No tak ako som bol ja zaskočený týmto kúskom, to sa ešte žiadnemu produktu nepodarilo.

Toto nie je moje prvé sedlo a verte, že som ich už vyskúšal veľmi veľa. Scenár je väčšinou podobný. Strávim dlhý čas čítaním recenzií, potom nejaké kúpim a idem jazdiť. Vždy prejde istý čas, kým si na seba zvykáme, a potom zistím, že to aj tak nie je to pravé orechové pre mňa.


Ako viete, poslednú dobu mi učaroval bikepacking. Takže dlhé hodiny v sedle vedia potrápiť moju zadnicu, preto keď prišlo na test sedlo Brooks, vedel som, že toto bude iné. Je to predsa Brooks - legenda medzi sedlami.


Troška histórie

Skrátka, sadnem a hneď sa cítim, ako by sme spolu jazdili roky.
Značka Brooks bola založená v roku 1866 v meste Birmingham. Zakladateľ John Boultbee Brooks pôvodne vyrábal kožené konské sedlá, no keď mu zomrel kôň, vyskúšal bicykel. Tu mu však veľmi vadilo drevené sedlo a tak vznikol prvý kožený kúsok. V roku 1962 firmu kupuje značka Raleigh, ktorá však po krachu v roku 1999 vrhla Brooks na pokraj likvidácie. V roku 2002 ju kupuje taliansky gigant Selle Royal, ktorý ju vlastní dodnes.


Konštrukcia a materiály

Cambium C15 je vyrobené z prírodného kaučuku. Áno, nie všetky Brooks sedla sú z kože. Vrchná vrstva je potom ošetrená voči odieraniu a vode odolným nylonom. Navyše chráni sedlo pred UV lúčmi. Nos a zadná časť sú z laminátu vystuženého nylonom. Sedlo je uchytené k oceľovým lyžinám hliníkovými nitmi.


Carved v názve značí, že sedlo má v strede výrez, ktorý poskytuje uvoľnenie vašim citlivým partiám. Hmotnosť sedla je 434 g, čo je trošku viac ako moje doterajšie sedlo, ale ja nie som žiadny gramár a dôležitejší je komfort. Na sedle sú aj očká určené na zavesenie kapsičky, ktoré udržia až 3 kg.


Pre koho je určené?

C15-ka je ideálna pre bikepacking
Celková konštrukcia sedla je postavená ako tank a verím, že toto sedlo vydrží dlhé roky.
a gravel jazdcov, ale neurazí ani čistých road jazdcov, aj keď tam asi bude problém hmotnosť. Brooks odporúča toto sedlo aj pre commuterov (cyklistov, ktorí na bicykli dochádzajú do práce/školy), čo je logické, keďže sa dá na ňom pohodlne jazdiť aj bez cyklistickej výstelky. Ak pôjdete okolo sveta, tak aj tu vás podrží a nesklame počas dlhých hodín v sedle.


Ako sa teda na ňom jazdí?

Už pri montáži ma prekvapilo, aké je sedlo flexibilné a príjemne mäkké. Prvé nasadnutie potvrdilo, že toto sedlo je jednoznačne skonštruované na komfortnú jazdu. Ako ubiehajú kilometre, žiadne zoznamovanie sa nekoná. Pri tomto sedle odpadá potreba „zasedenia sa". Skrátka, sadnem a hneď sa cítim, ako by sme spolu jazdili roky.


Sedlo sa prispôsobí každej krivke vášho pozadia. Počas jazdy sa všetko hýbe s vaším telom, preto nespôsobuje žiadne bolestivé miesta ani pri naozaj dlhých výjazdoch. Čím dlhšie na ňom sedím, tým sa mi zdá komfortnejšie. Počas jazdy nemám potrebu meniť polohu alebo sa posúvať. Jednoducho sadnem a jazdím.


Veľa času som na ňom jazdil aj bez cyklovložky a vôbec som nemal pocit zvýšeného diskomfortu, takže určite bude dobre slúžiť aj na ceste do práce, keď sa nechcete zbytočne prezliekať. Výrez na sedle zvyšuje pohodlie tým, že netlačí na citlivé partie, čo som ocenil hlavne, keď som sa dal viac do aero polohy.


Už sa teším na ďalší bikepacking výlet, kde si budem užívať ten komfort a nebudem musieť myslieť na to, ako veľmi ma tlačí zadok a ešte mám pred sebou pol dňa šliapania. Tým, že má sedlo oceľové lyžiny, tak bez problémov udrží aj tie najťažšie bikepackingové tašky, čo sa určite bude hodiť. Celková konštrukcia sedla je postavená ako tank a verím, že toto sedlo vydrží dlhé roky.


Na záver

Ak hľadáte sedlo, kde je komfort na prvom mieste za každých okolností, tak potom C15 je presne pre vás. Počas celého testu som nemal ani raz pocit diskomfortu, preto je toto sedlo naozaj pre mňa presne to, čo som hľadal. Jedinou nevýhodou pre niekoho môže byť vyššia hmotnosť. Sedlo C15 Carved sa ponúka za rozumných 120 € a viac informácií získate na stránke dovozcu. Ak hľadáte prémiové sedlo, vhodnou alternatívou môže byť Selle San Marco Allroad Carbon FX Wide za 209 €, prípadne dostupnejšou možnosťou je Wittkop sedlo Selle Esse Vela SC za necelých 50 €.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: BBB Stackpack - praktický, uni a za skvelú cenu

Test: BBB Stackpack - praktický, uni a za skvelú cenu

Počet bikepackingového príslušenstva je tak, ako pri bicykloch, rovný známej rovnici N+1. Každá nová taška má svoje nezameniteľné miesto v mojej kolekcii, špecifické použitie a jedinečné príbehy.
Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Budú zimné doplnky Isadore maličkosti, ktoré vedia byť veľkou pomocou cyklistu? Ako si vybrať správny model a veľkosť?
Rozhovor: Timo Laine –  s Fínom na bicykli po Európe

Rozhovor: Timo Laine – s Fínom na bicykli po Európe

Tentoraz sme si na rozhovor pozvali „exotickejšieho“ respondenta – zo studeného Fínska, v ktorom žijú okrem chovateľov sobov aj úplne normálni ľudia.
keyboard_arrow_up