Test: VAUDE TVL Sykkel tretry – pohodlie a trvácnosť

Značku VAUDE som vždy registroval skôr ako výrobcu outdoorového oblečenia a vybavenia. Keď som si mal preto vybrať na test tretry z ich ponuky, veľmi neisto som otváral ich webovú stránku...

Čakal som všeličo, ale že tam nájdem práve takýto model, to by som veru nepovedal. Dlho som hľadal pohodlné, trvácne a kvalitné tretry na moje bikepackingové dobrodružstvá, ale aj na cestu do práce alebo len tak s deťmi po okolí. Skrátka, taký univerzálny kúsok pre všetko. Nebudem však nič predbiehať a pekne si to prečítajte celé.

Vaude TVL Sykkel tretry

Materiál a konštrukcia

Zvršok tretier Sykkel je vyrobený z pravej kravskej kože Terracera®, ktorá je certifikovaná a pochádza z Nemecka. Špička a päta je navyše vystužená, čo zabraňuje zbytočnému oderu kože, ale aj chráni pri možných stretoch vašej nohy s nástrahami počas jazdy.

test Vaude TVL Sykkel tretry
Koža je po stranách a zvrchu perforovaná pre lepšie vetranie. Dobrému teplotnému komfortu pomáha aj sieťovaný jazyk. Ten navyše obsahuje aj praktickú gumičku na uchytenie šnúrok, aby sa vám nezamotali do reťaze.

Vaude TVL Sykkel tretry
Asi ste už pochopili, že tento model je vybavený sťahovaním na šnúrky. Poviem vám takto – po všetkých tých tretrách s BOA mechanizmom mi šnúrky vôbec nevadili. Bál som sa, že sa budú povoľovať alebo zavadzať kade-tade pri jazde, avšak moje obavy neboli opodstatnené. Výrobca zvolil aj perfektnú dĺžku a tak nikde nič zbytočne netrčí.

Vaude TVL Sykkel review
Podrážka je vyrobená z 20-percentnej recyklovanej gumy a ide o zmes SUPtraction® R20. Podrážka je kompatibilná s SPD zarážkami, alebo môžete tretry používať aj na plochých pedáloch. Zarážka je zapustená pod úroveň podrážky a tak vám topánky pri kráčaní necinkajú. Tak isto sa vám ani nebude šmýkať na kameňoch alebo koreňoch. Na druhej strane s niektorými pedálmi môžu topánky vŕzgať pri šliapaní.

test Vaude TVL Sykkel tretry
Tuhosť podrážky je označená ako Flow 5 a ide o stredne tuhú tretru. Asi najlepšie sa cítia tieto tretry v gravelovom alebo cykloturistickom nasadení, kde prenos každého wattu do pedálov nie je až tak podstatný. Na druhej strane chôdza v týchto tretrách je jedna báseň. Nič, čo som jazdil doteraz, sa im nevyrovná. Sú krásne, pohodlné a nie je problém v nich vydržať aj celý deň.

Vaude TVL Sykkel tretry
Ide o veľmi dobre navrhnutý kompromis medzi trakciou a tuhosťou. Podrážka drží extrémne dobre pri tlačení bicykla aj na miestach, ktoré skôr pripomínajú vysokohorskú túru a nie cyklotrasu.

Vaude TVL Sykkel recenzia
Ponúkajú sa v dvoch farebných prevedeniach, testovanej čiernej a hnedej označenej ako Bison, ktorá je navyše doplnená a kontrastné modré šnúrky.

Ako sa v nich jazdí?

Odkedy prišli tretry na test, tak ich nosím všade, kde idem na bicykli. Či už je to do práce, alebo len tak na ihrisko s deťmi. Ako som už spomínal vyššie, tretry sú extrémne pohodlné a tak si človek ani neuvedomí, že má na nohách tretry.

test Vaude TVL Sykkel tretry
V prípade, že bicykel treba tlačiť miestami, ktoré sú aj pre peších výzvou, sa nič nedeje a môžete sa plne spoľahnúť na trakciu podrážky. Nezľaknú sa ani preskakovania po šmykľavých mokrých kameňoch. Dovolím si tvrdiť, že majú lepšiu podrážku ako moje trekové topánky.

Vaude TVL Sykkel recenzia
Tým, že tuhosť týchto tretier nie je extrémna, nie je problém zhodiť kufor, vrátiť tam záslepku a použiť ich aj na hike. Podrážka aj po mnohých prechádzkach nevykazuje žiadne veľké opotrebovanie a určite vydrží dlho.

Vaude TVL Sykkel tretry
Teplotný komfort je aj napriek použitej koži zatiaľ veľmi dobrý. Naschvál píšem, že zatiaľ, nakoľko som jazdil tretry len na jar. Na výjazdoch som zažil krásne slnečné dni, keď sa teplota na slnku blížila k 30 stupňom. Avšak boli aj dni, keď bolo 5 stupňov a fúkal vietor.

test Vaude TVL Sykkel tretryVaude TVL Sykkel review

Taktiež ma zastihla aj búrka a aj keď je koža perforovaná, tak dovnútra sa dostalo minimum vody. Je to aj vďaka povrchovej úprave eco finish, ktorá zabraňuje nasiaknutiu vody a špiny. Zatiaľ u mňa panuje spokojnosť s reguláciou teploty.

Vaude TVL Sykkel tretry
Vršok z pravej kože je naozaj krásny a extrémne odolný. Topánky aj po brodení sa malinčím a blatom stačí utrieť vlhkou handričkou a vyzerajú opäť ako nové. Aj po týždňoch intenzívneho využívania je koža bez poškodenia. Tieto tretry sú stavané na to, aby vydržali veľmi dlho, a tak sa investícia vráti v podobe dlhého bezstarostného jazdenia.

Vaude TVL Sykkel recenzia
Za zmienku určite stojí aj veľmi veľkorysý priestor v prednej časti tretier, kde sa bez problémov zmestí aj moja „mamutia" noha. Číslovanie je tiež štandardné a stačí ísť podľa tabuľky. Ja som pri svojich 29 cm zvolil veľkosť 46 (28,9 cm) – sedia mi perfektne a nikde nič netlačí.

test Vaude TVL Sykkel tretry

Ideálne tretry pre...

Ak jazdíš väčšinu času na pohodu alebo holduješ cykloturistike a bikepackingu, tak toto budú určite tretry, ktoré sa ti zapáčia. Ich pohodlný strih a použitie pravej kože z nich robia tie najpohodlnejšie tretry, aké som kedy jazdil. Naviac sú extrémne odolné a tak sa ich určite nemusíš báť zobrať ani na cestu okolo sveta.

Tretry VAUDE TVL Sykkel majú MOC 168 €, avšak ak ste zaregistrovaní a využívate náš vernostný program, môžete sa dostať na oveľa zaujímavejšiu sumu 134 €. Ostatnú ponuku cyklistickej obuvi a tretier VAUDE nájdete na tomto odkaze. Značku VAUDE si budem odteraz lepšie všímať, lebo ich výrobky naozaj stoja za to.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Dobrý pomer vlastností zo sveta cestnej aj horskej cyklistiky, spojených s pohodlím a výkonom. To vôbec neznie zle. Ako sa jazdí v tretrách Kuro Tech a kde majú limity?
Test: VAUDE Minaki Mid II STX - môj zimný gamechanger

Test: VAUDE Minaki Mid II STX - môj zimný gamechanger

Vyzerajú robustne a všetko nasvedčuje tomu, že toho zvládnu veľa. Ako obstáli zimné tretry od VAUDE?
Test: VAUDE AM Moab Tech tretry – po rokoch čas na zmenu

Test: VAUDE AM Moab Tech tretry – po rokoch čas na zmenu

Keď si človek nájde niečo, čo mu pasuje a je spokojný, ťažko sa odhodlá na niečo nové. Život je ale zmena. K lepšiemu?
keyboard_arrow_up