Slovensko na OH 2012 s jednou miestenkou, potvrdila UCI

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v pondelok oficiálne potvrdila jednu miestenku pre Slovensko pre cyklistické preteky mužov elite na olympijských hrách 2012 v Londýne. Reprezentant spod Tatier sa môže predstaviť iba v pretekoch s hromadným štartom, nie však v časovke.

Slovensko získalo jedno miesto pod piatimi kruhmi vďaka postaveniu Petra Sagana v elitnej stovke rebríčka UCI. Medzinárodná federácia rozdeľovala "práva štartu" na základe svetového a kontinentálnych rebríčkov krajín a kvótu doplnila štátmi, ktoré mali zastúpenie v prvej stovke renkingu jednotlivcov a zároveň si nevybojovali účasť na OH 2012 na základe prvého kritéria. Slovensko získalo miesto od Luxemburska, ktoré bolo síce v rebríčku WorldTour deviate, ale body pre túto krajinu získali iba Fränk a Andy Schleckovci. Luxemburčania tak môžu postaviť iba dvoch jazdcov.

Maximálny počet päť miesteniek získalo deväť krajín z rebríčka UCI (Austrália, Belgicko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Holandsko, Španielsko, Švajčiarsko, USA), štyri Dánsko a Francúzsko. Domáci Briti tak môžu dať plnú podporu úradujúcemu majstrovi sveta Markovi Cavendishovi v snahe o zisk olympijského zlata. Celkovo mohli krajiny získať do dvoch cyklistických disciplín na ceste sedem miesteniek, okrem pätice pre preteky s hromadným štartom aj dve pre časovky. Len šesť štátov bude môcť postaviť kompletný počet cyklistov - Austrália, Španielsko, Nemecko, Holandsko, Švajčiarsko a Veľká Británia.

Rozdelenie pre miestenky pre preteky žien sa urobí koncom mája 2012. Národné olympijské výbory majú teraz čas do 17. novembra, aby potvrdili svoj záujem o účasť. UCI zvyšné miestenky prerozdelí v marci a v apríli 2012. Celkovo môže v Londýne štartovať 145 cyklistov.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 1 komentár report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Viete o pravidlách, za ktoré môžu jazdca vyhodiť z pretekov? Aké nové pokuty pribudli profíkom? Aké sú dôvody UCI na tieto kroky?
Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome play_arrow

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome

Veľkolepé finále najsilnejšieho ročníka Okolo Slovenska v histórii. Uži si zmätok a tlačenicu po dojazde, pohľad do tváre svetových hviezd a milý omyl s falošným Froomom.
Reportáž: DHL Sereďmaratón 2021 - po roku konečne osobne

Reportáž: DHL Sereďmaratón 2021 - po roku konečne osobne

Aký bol priebeh jedného z najlepších cestných maratónov na Slovensku? Iná bola trať a aj dátum konania, jedinečný bol priebeh, ako to už býva každý rok.
keyboard_arrow_up