Kliknutím prejdeš na
ride.lezyne.com
Reklama

Ako trénovať v zime

137 komentárov

Mihi 07.12.2004   Trening Zima

Minulý rok o takomto čase som začal s tréningom na novú sezónu. Snažil som sa čo najviac držať tréningového plánu od trénera a čo najviac trénovať vonku. Moc mi to však nevychádzalo, hlavne z dôvodu pracovného vyťaženia. Keďže to bol môj prvý rok pod trénerským vedením, robil som chyby. V tomto článku sa Vám pokúsim dať zopár rád ako trénovať a čoho sa vyvarovať.

 

Poznámka na úvod. Len chcem upozorniť, že nie som vševed, a ak niečo nie je v článku správne, je to aktuálnym stupňom môjho poznania. Preto Vás, skúsenejších, poprosím o zhovievavosť a ak máte chuť napíšte svoje pripomienky alebo rady do komentáru.


Zima je obdobím všeobecnej silovej a vytrvalostnej prípravy, ktorá je základom pre ďalšie rozvíjanie výkonnosti. Táto základná príprava by mala trvať maximálne 3 mesiace. Hlavne tréning základnej vytrvalosti po troch mesiacoch stráca význam nakoľko už neprináša ďaľšie zlepšovanie a silový tréning postupne začnú nahrádzať ďalšie tréningové prvky (šprinty, tempá atp.). Ale o tom napíšem neskôr.


Základná vytrvalostná príprava

Odohráva sa v základnom vytrvalostnom tepovom pásme, ktoré je približne v rozsahu 120-145 tepov. Presnejšie je možné toto pásmo určiť laktátovým testom. Tento rozsah je špecifický pre záťaž vykonávanú na bicykli. Dĺžka tréningu by sa mala pohybovať od 90 minút a vyššie. Ja trénujem v tomto pásme maximálne 3-4 hodiny (v zime výhradne cez víkend - inokedy mi to práca neumožňuje), nakoľko sa zameriavam na maratóny v dĺžke cca. 50-60km.

Ďalším špecifikom vytrvalostného tréningu na bicykli je doržiavanie vyššej kadencie pedálovania. Tá by sa mala pohybovať niekde nad úrovňou 85 otáčok za minutu. Do tréningu je dobré zaradiť sériu 3-4 kratších úsekov (2-3 minúty) ešte s vyššou kadenciou (nad 100). To by malo spestriť už aj tak nudné tréningy. Pauza medzi jednotlivými úsekmi by mala byť 5 až 10 minút. Na týchto úsekoch treba však rátať aj s vyšším tepom. Kľudne môžete ísť aj na 160.

Keďže v našom podnebí sa v zimnom období nedá vždy jazdiť vonku alebo ak Vám trenažér už lezie na nervy, môžete ako náhradu využiť iné formy vytrvalostného tréningu ako je klasický beh, plávanie alebo bežky. Pre klasický beh a beh na bežkách sa pásmo posunie o cca. 5 až 10 tepov vyššie. Na začiatku tréningu rátajte radšej s tými 10 údermi navyše a krátkodobo môžete ísť aj na 160 úderov (na 10-20 sekúnd, potom však radšej zvoľnite). Po niekoľkých tréningoch sa tep upraví, a už sa nebudete dostávať do vyšších tepov. Dĺžka tréningu na bežkách alebo behu postačí okolo 60 min.

Inou možnosťou, u nás ešte nie moc rozvinutou, je spinning. Treba si však uvedomiť v akej fáze prípravy sa nachádzate. Spinnigový tréning, aspoň na ktorom som ja bol, a ktorý vedú inštruktori sa odohrávajú vo vysokých tepovkách (úseky a tempá s vyššou záťažou). Treba si ísť svoje tempo a neprakračovať tep 145. Niektorí inštruktori sú dosť hákliví na to, že nejdete podľa nich. Stačí však, ak sa s nimi dopredu dohodnete, že si pôjdete svoje tempo a už by Vás nemali otravovať. Spinnigové hodiny však trvajú väčšinou 60 minút, ale aj to je viac ako nič. Hlavne, že niečo robíte a nie ste sami.

Pre mňa poslednou možnosťou je tréning na valcoch, trenažéri alebo stacionárnom biku. Aj tu by mala byť tréningová jednotka minimálne 60-90 minút. Je dobré si zadovážiť ventilátor, ktorý Vás bude ochladzovať, tak ako Vás ochladzuje prúdiaci vzduch vonku na biku. Nebudete sa toľko potiť, čo má pre mňa významný podiel na tom, že na trenažéri vydržím podstatne viac ako bez ventilátora. Trochu pomôže aj pozeranie TV alebo filmu.

Takže, keď to mám zhrnúť, tak trénujte v pásme 120 až 145 tepov. Pri činnostiach, ktoré zaťažujú viac svalových partií ako napríklad beh si pripočítajte 5 až 10 úderov. Dĺžka tréningu by mala byť minimálne 60-90 minút. Cez víkendy skúste jazdiť aspoň 4 hodiny (každý deň 2). Ak to počasie neumožňuje, skúste bike nahradiť inou formou tréningu.


Všeobecná silová príprava

Tu nie je určené žiadne tepové pásmo. Tréning by mal trvať 60-90 minút. Silová príprava by sa mala odohrávať najmä v posilňovni. Cviky by mali byť zamerané na všetky svalové partie (horné aj dolné končatiny). Pokiaľ ste do posilňovne predtým nechodili, začnite kruhovým tréningom (2-3 série) s vysokým počtom opakovaní (20-25) a nízkymi váhami (takými, aby ste tých 20-25 opakovaní urobili v pohode). Postupne prejdite na klasický posilňovací tréning s počtom opakovaní 12 a strednými váhami. Postupne treba viac zaťažovať nohy. Na nohy používajte izolované cviky, to znamené precvičovať každú nohu zvlášť. U drepov to samozrejme nie je možné. V ďalšom článku Vám popíšem cviky, ktoré sú vhodné pre tréning cyklistov.

Tréning v posilňovni je možné nahradiť napríklad u nás obľúbeným hokejom. Ale ak nemáte radi hokej, vhodné sú aj športy ako tenis alebo squash. U týchto športov vykonávate krátke šprinty, ktoré sa podobajú kontrakciám pri posilňovaní. Len si dávajte pozor na zranenia, ktoré sú pre tieto športy typické.

Posilňovací tréning by mal by zaradený 2 krát do týždňa aspoň s jedným dňom odpočinku alebo vytrvalostným tréningom medzi nimi.


Ako to poskladať dokopy

Najdôležitejšie je stráviť tréningom minimálne 8-10 hodín týždenne. Nie je až také dôležité ako (myslím výberom športu). Dôležité je dodržiavať tepový rozsah. Tých 8-10 hodín je naozaj minimum, aby tréning mal nejaký význam. Samozrejme, že je lepšie trénovať (športovať) trošku viac. Ja sa pokúšam trénovať okolo12 hodín. Skladba týždňa by mohla byť nasledovná.

Pondelok: Voľný deň (zaradený po víkende)
Utorok: Silový tréning (posilňovňa, hokej, tenis apod.) - 90 minút
Streda: Základný vytrvalostný tréning (trenažér, spinnig, plávanie, beh) - 90 minút
Štvrtok: Silový tréning (posilňovňa, hokej, tenis apod.) poprípade ZVT - 90 + 60 minút
Piatok: Voľný deň alebo kompenzačný tréning (tep do 120) - 60 minút
Sobota: Základný vytrvalostný tréning (bike) - 120-180 minút
Nedeľa : Základný vytrvalostný tréning (bike) - 180-240 minút

Samozrejme, že nikdy nie je nič ideálne. Vždy treba tréning prispôsobovať aktuálnym časovým možnostiam a počasiu. Netrénujte za každú cenu. Ak sa cítite unavený, radšej si oddýchnite. Vynechanie jedného tréningu je niekedy aj na prospech. Nemal by to byť však každý druhý. To už sa asi o tréningu nedá hovoriť.


Zopár informácií a rád na záver

1. Keď idete trénovať von, dobre sa oblečte. Hlavne si zateplite končatiny a hlavu, tie sú najviac vystavené chladu. Nezabudnite si zobrať zo sebou teplé pitie. Kúpte si termofľaše. Sú cenovo celko dostupné. Majú síce menší objem (0,5l), ale v zime aj tak toho moc nevypijete, keďže pocit smädu nie je taký výrazný ako v lete. Ionťáky alebo sacharidové nápoje si treba namiešať s vyššou koncentráciou (pomer je vždy uvedený na etiketách). Pite aspoň každých 20 minút.

2. Po posilňovni si určite nedávajte sacharidové nápoje (gainery). Vystačíte si s bežnou stravou. Cyklisti potrebujú kvalitnú svalovú hmotu a nie kvantitu. Tá je u cyklistov na závadu, pretože krvný systém musí vyživovať viac svalových vlákien a pri vyšších tepoch nie je schopný odvádzať škodliviny (kyselinu mliečnu) zo svalov preč.

3. Blíži sa čas Vianoc. Dávajte si pozor na váhu. Skúste odolať sladkým koláčikom a buchtičkám. Keď máte chuť, dajte si jeden a potom radšej chodťe niečo robiť.

4. Skúste si merať ranný tep. V príprade, že sa Vám ranný tep zvýši o viac ako 10 úderov, predpovedá to s veľkou pravdepodobosťou buď pretrénovanie ale v zimnom období skôr blížiacu sa chorobu (2-3 dni dopredu). Ak to zistíte, kúpte si megacéčko (600mg) a dajte si jednu tabletku ráno a jednu večer. Možno to pomôže.


Dúfam, že Vám tento článok pomôže, pri zostavení zimného tréningu. Hlavne sa neprepínajte a dávajte si pozor na svoje zdravie. Veľký výpadok z dôvodu choroby často znamená začať tréning od znova a pomaly. Keď cítite, že na Vás niečo lezie, radšej netrénujte. Vráti sa Vám to niekoľkonásobne. Takže veľa zdaru a ako máte otázky, rád na ne odpoviem prostredníctvom komentárov alebo fóra.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

N/A 08.12.2004 (12:47)

0


Vdaka za rady, ale mohol by si napisat, aky je Tvoj maximalny tep, pripadne hodnoty Tvojich prahov? Absolutne cisla tepov bez tychto hodnot su prakticky nepouzitelne - ja napr. pri kratkodobych sprintoch daleko presahujem tych doporucovanych 160 tepov (niekedy viac nez o 30...)

Uložiť

Vymazať

 
N/A 08.12.2004 (14:53)

0


Ja mam maximalny tep niekde medzi 189-191. Uz som sa dlho netestoval. Mal by som ist na vysetrenie az zaciatkom januara.
Pri kratkodobych sprintoch (radovo sekundy) tep viacmenej nereaguje resp. reaguje oneskorene. Zaradujem ich podla pokynov trenera az niekedy koncom marca, zaciatkom aprila. Vtedy sa na tep vobec neprihliada, pretoze nezohrava vobec ziadnu ulohu a sa idu na plno. Sprinty v zime na biku moc netrénujem a viac sa zameriavam na posilnovnu a hokej, kde je tých šprintov dostatok.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 08.12.2004 (16:22)

0


dobry popis, ale ten beh ti zvysi tepovku aj o 20 a nie o 10.(aspon u mna je to tak). pripustne su tepy 150-160..po behu by mala nasledovat posilovna(asi by to nemalo byt obratene). na biku by si sa mal zdrziavat
Januar-2-2,5 hod...120-130
Februar-3 hod...130-140
Marec-3hod
ja jazdim kadenciu 90-100.vacsinou cestu

moj plan je(plati to aj december a januar)
Pon-volno
utorok-beh
streda-posilovna
stvrtok-volno
piatok-beh
sobota-volno
nedela-bike

Uložiť

Vymazať

 
N/A 08.12.2004 (16:43)

0


Ja som sa naucil behat tak, ze nejdem o viac ako 10 tepov. Treba si zvolit take tempo, aby to nebolo viac. Ja som sa naucil tak behat, aj ked to ako beh moc nevyzera. :s)
Inak diky za rady.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.12.2004 (20:27)

0


Po vikendu vzdy prichadza pondelok...si asi velmi mlady. Ked sa o seba tolko bojis. Hlavne odpocivat a bacha na tepy. ja ked idem do schodov, alebo len vstanem rano z postele uz mam 150. Cize som pretrenovany? Odpociniem si poriadne cez vianoce, oslavim Silvester v sobotu sa pojdem prejst, v nedelu si odmeram tep a pak uz vytuzeny pondelok! Konecne volno. Tak to bude az do marca? a co na pretekoch?
Robim si srandu... vlani som pisal o trenovani, ale to pre verejnost nema vobec zmysel. Kazdy je strojcom svojho stastia. Aj ja mam vela kamosov, co sa tesia v lete na zimne trenovanie a v zime na letne pretekanie. Kazdy rok dookola. A stale nic. V zime je im zima, v lete prilis teplo. V skrini nakupene termo, bundy, nohavice dlhe, kratke, i stvrtove. Capice s brmbolcom i bez. Slipy s termovlozkou i bez vlozky, Polar ci HC 4, ved je to fuk, pretoze je potrebne sa vobec hybat! A co s letnym elastickym dresom, ked Micheliny maju najmenej styry. Vpredu, vzadu aj okolo pasa.
No a verim, ze sa diskusia rozhybe. Pa pa. :1]

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.12.2004 (21:06)

0


Nazdar Teri,
uz som sa niekolkokrat chcel s Tebou stretnut. Vzdy som dufal, ze sa objavis na nejakom maratone. Stretol som vsak vzdy iba jedneho chlapika, co ta pozna a vzdy mi povedal preco si na maraton naprisiel alebo preco si uz odisiel (Sulov - tam si mi dal 40min :no ).
No a teraz k tomu treningu. Poznam presne takych istych ludi ako ty mas kamosov. Maju nakupenych kopec veci a drahe biky (no niektori nie) ale vzdy si najdu vyhovorku preco netrenovat. Tak potom dopadnu aj na maratonoch. Nemaju ambicie nieco dosiahnut alebo sa aspon popasovat sami so sebou. Je to pre nich len zabava. No niektori aj maju ambicie, ktore su neadekvatne ich treningovym moznostiam a ochote trenovat.
Clanok som pisal hlavne pre tych, ktori to myslia vazne. Ja to teda vazne myslim a trenujem pod vedenim trenera, aj ked uz toho moc nedosiahnem. Ale chystam sa, ze ked budem mat 40ku, tak budem mozno stat aj na stupnoch vitazov. Mam este 8 rokov aby som s tym nieco urobil.
Ak ta mozem poprosit, mozes dat zopar jednoduchych rad na temu oblecenia v zime. Co si obliect na trening vonku. Napr. cim zateplit chodidla a kolena, ktore su na zimu najviac nachylne. Aby som za par rokov este vedel chodit a neboleli ma kolena.

Diky

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.12.2004 (13:24)

0


A nie je to nahodou tak, ze kdo viac trenuje ten je lepsi ? ved sa kazdy musi zoparkrat pretrenovat aby vedel pokial az moze ist. Ked ti povie trener pokial mozes ist, tak to je len teoria a nemusi to byt tak celkom presne. Myslim, ze motivacia je 80% uspechu :c)

Uložiť

Vymazať

 
N/A 26.12.2004 (10:03)

0


TENTO clanok nie je zly (v podstate je dost dobry ) len tie treningove davky su trochu male ale inac je to dobre

Uložiť

Vymazať

 
N/A 26.12.2004 (17:10)

0


Ahoj Mihi,
s odstupom casu nieco o zimnom obliekani. Osobne asi moc neporadim, nemam totiz vobec problemy s kolenama ako kopa sportovcov mladsich ako ja. Ked som robil volakedy cyklistiku vrcholovo, uz vtedy pred 20 timi rokmi niekto knucal a casto ani nemohol v chladnych dnoch kolena zatazovat. Mozno je to dedicne. Neviem. Pred kazdym treningom v zime na bicykli si kolena aj svaly namasirujem a ked je moc chladno tak hrejivou emulziou. Moc sa neobliekam, uznaj sam. Na cestak i bajk rovnako.

Ponozky, thermo capaky - dlhe nohavice, moiru s dlhym rukavom a na nu thermo bundu. Capicu a rukavice, doplnene o okuliare.
No nic moc, ze? Samozrejme mam zimne tretry. Ked jazdim na bajku mam v batohu komplet oblecenie druhe. Vzdy sa po jednej a pol hodine prezleciem. Pravidelne na vrchole stupania s ktoreho sa uz vraciam domov.
Nemenim iba tretry a tych 6 veci sa mi do batohu pohodlne vojde.
Z toho je jasne, ze pouzivam vyhradne kvalitne znackove oblecenie. Tretry Gaerne, volakedy som mal Shimano, ale v nich moc skoro premrzaly nohy. V sucasnosti su dostat aj vynikajuce NW- Northwave gore-tex zimne tretry. Nohavice s vlozkou i bundu pouzivam od talianskej firmy Castelli. Timove oblecenie mame od firmy Kalas, na zimu thermo Rubaix-dost dobre , ale to si setrim na klubove sustredenia a preteky. Ale aj to musim niekedy vytiahnut, trenujem castejsie ako periem. Capic je dostat dost. Northwave ma super ciapku na bicyklovanie a ked je teplejsie Castelli ma vynikajuce thermo piratky. Problematicke su pre mna rukavice. Mal som ich uz naozaj vela od firiem od A po Z. Ked je naozaj kosa, -5 a nizsie, najviac sa mi osvedcily kozene palcaky s baraninou vnutri.
Mam objednane Pearl Izumi AmFib Lobster, su v casopise Velo1/05. Pearl Izumi ma naozaj vychytavky a mala by to byt bomba do mrazu.
Co na tie chodidla? Nic nevymyslim ani ja. Tiez prechladnu, ako ruky. Nehambi sa, zosadni z bicykla a prebehni sa. Minutu, dve, tri, kolko len bude s potrebovat na zohriatie. To sme robievali aj pred dvadsiatimi rokmi a robim to aj teraz ked potrebujem. Hlavne si vozim pitie. Tiez nevidim dovod, preco sa nezastavit na teply caj. Das si aj colu ako profik a ides dalej. Nezabudaj jest. V malych davkach - v zime rychlejsie spaluje! :x)

Spominas maraton v Sulove? To bol moj najhorsi vysledok sezony 04. Podcenil som obutie. Celo mi uchodilo pred ocami a ja som prisiel vyhrat kratku. Na dvadsiatom km sme isli uz iba dvaja na spici, ale zle znacenie pred Sulovom nas stalo cas i chut. Nam v predu ju zobralo a tym co nas dobehli, naopak dodalo. Do Sulova sa neda prist na ojazdenych, rychlych plastoch. Ani Dubnica sa v tomto smere neda po tomto rocniku do buducna podcenit.

Za dva mesiace budem ja mat spominanu styridsiatku a tak sa mozno na stupne pre TURBODEDKOV niekde dostanem. Maj sa junior Mihi a vy vsetci co si to precitate.

Vela stastia v osobnom zivote, este viac zdravia a daaku vyhru v sportke, nech si mozete splnit najtajnejsie zelania v r.2005.

Napr. zakupenie permanentky do najblizsieho spinning centra
novy bajk a cestacik k tomu
pernamentku do erotickeho salonu
sustredenie na Malorke
pred tym este lyzovacku v Alpach atd.

Krasny Novy rok!!! :ch

Uložiť

Vymazať

 
N/A 29.12.2004 (08:19)

0


celkom dobrý článok ,ale skúste niekedy písať aj niečo pre hobbíkov.Všetci nemajú také skúsenosti ako VY, a ani možnosti si merať tepové frekvencie :3] :3]

Uložiť

Vymazať

 
N/A 07.01.2005 (11:29)

0


Nazdar Nik. Ja som tiez hobik a trenujem presne tak ako som pisal. Momentalne je to hlavne posilka, hokej, spinning a cez vikend bajk (spinning). Takze to nemusi byt vzdy na bajku. Zalezi, ake mas ciele a kolko casu si ochotny obetovat treningu. Co sa tyka merania pulzu, tak dnes dostanes pulzmetre uz okolo 2tis. Ak je aj toto pre teba vela, napisem najblizie clanok ako priblizne odhadnut v ktorej treningovej zone sa pohybujes.

Maj sa.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 07.01.2005 (11:40)

0


Ahoj Teri,
dakujem za rady. Vyskusam. Ja zatial nemam problemy s kolenami, ale jeden nikdy nevie ako sa to casom prejavi.

Aj tebe prajem hlavne vela zdravia a vela km na biku a k tomu aj nejake tie vitazstva.

Dakujem za priania. Ta Malorka sa mi uz rysuje, aj ked trochu neskor (asi koniec marca). Permanentku na spinning som si musel kupit sam. Ale este mam koncom januara narodky, tak uvidim ci nieco nebude.

A dufam, ze sa v tomto roku uz konecne stretneme a hodime rec. :ch

Maj sa
Mihi :ch

Uložiť

Vymazať

 
N/A 12.01.2005 (08:20)

0


No tak k tomu spivingu. Ono to nieje az taka pravda s tymi vyskomi tepofkami. Si predstavte ze instruktor robi zasebou 3 hodiny. Sak to je nemyslitelne aby to zvladol v anaerobnej oblasti to prakticky nejde. Ono ten spinning je hlavne o spravne zatazi. Kopec sa da v pohode dopat na 139TF len treba si dat lahsiu zataz. Vrele odporucam davat si 2 hodiny a intervaly roztahovat. Neist presne podla instruktora. Ono ked je dobry instruktor tak sa neda ist bez neho to vas proste vtiahne.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 12.01.2005 (10:26)

0


Nazdar MooX,
prave vcera som sa bavil s jednym instruktorom. Hovoril, ze on vie predstierat zataz pred cviciacimi, ale pritom ma nastavenu lahku zataz. Ja tiez odporucam ist na spinning aspon na dve hodiny, pretoze vramci jednej jednotky realne sedis na biku tak 40min potom nasleduje mensi strecing a utieranie spinnerov. Takze tych 40 minut na trening je malo. Treba sa vsak s instruktorom dohodnut a tiez sa naucit ist vo svojich tepoch aj s prvkami, ktore chce po Vas robit instruktor.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 12.01.2005 (13:59)

0


mihi,možeš napísat tie zony.aj ja tak nejako trenujem. :3] :3]

Uložiť

Vymazať

 
N/A 12.01.2005 (17:20)

0


Moje treningove zony mam stanovene zatial len priblizne (odhadom). Najblizsie dni by som mal ist na vysetrenie laktatovej krivky, potom uvidim aky presny bol povodny odhad. Odhad mi robil trener na zaklade vysledkov testu, ktory som si robil na biku podla jeho metodiky.

Tu su tie odhadovane:
1. Regeneracny trening 100-120
2. Zakladny vytrvalostny trening 120-145
3. Intenzivny vytrvalostny trening 145-155
4. Anaerobný trening 155-165

Teraz trenujem v zonach 1. a 2.
v 1.ke priblizne 1-2 hod tyzdenne (den po hokeji)
vo 2.ke 6-7 hodin tyzdenne cez vikend

Uložiť

Vymazať

 
N/A 13.01.2005 (13:38)

0


Mihi prosim ta mohol by si mi dat kontakt na ten zatazovy test diki vopred

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.01.2005 (12:30)

0


Tie to zony som priblizne spravne ale kedze ide o aerobik a zapajajusa aj ine svaltvo ako na biku je mozne ist aj vyssie myslim ze by slo aj o 10 tepov ako pri behani ale to je len moj osobny laicky nazor. Jedno je jasne drzat sa v rozvojovych intervaloch neist nad anaerobny prah.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.01.2005 (12:45)

0


Podla mna trenink je nato aby som si zlepsil kondiciu aby maraton, ktory jazdim pre zabavu bol pre zabavu. Aby som si ho uzil a nie aby to bola otazka zivota a smrti. Napriklad ked som isiel dubnicak 2004 tak prvy v strednej trati mi dal nejake 2hodky ale mne to nevadilo ale velmi ma potesilo ze som patril medzi tych par ludi na slovensku, ktory to dokazali prejst. Tiez nemam rad ludi ktory proste kecaju aky maju super stroj a ako vedia na nom rychlo vydupat kopec a ked pride nato aby si isili zajazdit na maraton kde sa mozu plne vyblaznit tak maju plnu hubu reci.

P.S. ja viem ze nikdy nemam sancu ten maraton vyhrat alebo sa dostat do prvej desiatky ale aspon nieco so sebou robim. Vid mojich rovesnikov s michellinmi okolo pasa

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.01.2005 (12:58)

0


Tak toto bolo zatial najlepsie co som si tu prečítal :3] :3]

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.01.2005 (13:01)

0


MooX,
ja vzdy ked idem na nejaky maraton, vzdy si hovorim ze aj tak nemam sancu byt na poprednych miestach ale aj napriek tomu ma ten pretek vtiahne a takmer vzdy idem na doraz. Pocas preteku si hovorim, ze ktory chuj ma na toto nahovoril ale aj tak idem na dalsi pretek a opat na doraz. Maratony 2004 som vsak isiel vo vacsej pohode ako rok predtym. Ved som mal natrenovane dvakrat tolko.
Minuly rok som si presiel Svit s kamosom (60ku) a tam som teda isiel uplne v podode. Rok predtym som mal cas 3hod a nieco a teraz s nim 5hod a nieco, takze totalna pohodicka. V zaverecnom stupaku nas urobil Barenyi, ktory isiel 120km.
Momentalne mam uz aj ja mensiu pneumatiku, aj ked mam 72kg pri 177cm. Ale zacal som zarezavat a dufam ze sa jej zbavim.
Maj sa

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.01.2005 (13:12)

0


Nazdar Spiky,
ktory test myslis? Ten co si idem dat ja urobit (laktatovu krivku) je az v Prahe. Zistujem vsak, ci nahodou nerobi este niekto iny podobny test na Slovensku. Zatial mam informaciu, ze v NTC (narodnom tenisovom centre) robia nieco podobne, ale nemam to na 100% potvrdene pretoze to nerobia asi komercne hocikomu. Ale ked zistim urcite Ti dam vediet.
Ja som bol minuly rok na vysetreni v Sportmede (www.sportmed.sk) ale vysledky vysetrenia boli nejake pochybne. Ani trener nevedel co s tym. Test mi robila jedna starsia doktorka s este starsou sestrickou na specialnom spirometrickom pristroji, ktory asi mali nejak rozkalibrovany. Stalo to 4tis. a nic z toho sa nedalo pouzit. Bol som vtedy dost nasraty.

Maj sa

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.01.2005 (15:15)

0


Cau MIHI
Ja mam znameho co bol v BA na teste kde mu urcili aj prahy (aerobny a anaerobny) ale musim este zistit kde to bolo presne (zevraj to stalo 2 litre) no uvidim.
Ja som bol minuly rok na Antolskej ale tam nerobia laktaovu krivku(neberu krv,teda iba raz pre rozbor ) ak zistim ci to robia aj v BA tak ti dam vediet zatial sa maj

Uložiť

Vymazať

 
N/A 14.01.2005 (22:18)

0


Laktátová krivka a laktátový prah sa dajú zistiť aj na ergometri, z výkonu, pulzu a VO2max. Len im to musí všetko fungovať. Zisťovanie laktátu krvavou cestou je aj dosť drahé. Pred pár rokmi som videl u jedného dodávateľa zdravotníckej techniky malý, chutný analyzér. Stál niekoľko tisícok. Okrem iného za pár sekúnd zmeral množstvo laktátu v krvi z malej kvapky na špeciálnom papieriku. Desať, alebo tucet tých papierikov stálo niekoľko stovák...
Počul som, že celkom slušné testy robili aj vo Vojenskej nemocnici v Bratislave. A celkom pekný výstup som videl aj z Vojenskej nemocnice v Ružomberku. Problémom je len vedieť čítať tie 3-4 strany čísiel. Teoreticky by to malo robiť každé oddelenie funkčnej diagnostiky, len to nevedia...

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.01.2005 (00:28)

0


CAU JOKO
ten pristroj stoji 5990 ceskych korun a tie papieriky su lacnejsie aj ked teraz nieviem kolko ale keby som to phladal tak by som zistil. Ty si bol v tej vojenskej nemocnici na testoch? A ten test na erometri sa da ale bez krvy je to len teoria a ten som robil na trenazeri doma.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.01.2005 (10:26)

0


Tak vysetrenie Vam spravia v NSC[Narodnom sportovom centre]. Musite ist za chalanmi z diagnostiky a poprosit ich a dohodnut si termin. Spravia Vam co chcete, ale samozrejme ze je to komercna sluzba[spiro s tusim 6 zvodmi stoji 1600Sk s 12 zvodmi o dost viac, laktatova neviem, ale da sa zistit]Ale viac info ako ja Vam da www.sportcenter.sk :ty

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.01.2005 (20:53)

0


Ja som bol na vysetreni prave v uvadzanej Vojenskej nemocnici v BA (na patronke). Podla trenera (ktoremu som poslal vysledky) som vobec nedosiahol maximum a odporucania, ktore mi napisali boli pre neho sokujuce blbosti. Inak tam mi namerali VO2MAX=70.6, podla tabuliek by som teda patril medzi adeptov na nejaky titul majstra sveta.
Inak pokial viem, tak spirometrickym vysetrenim sa da dobre urcit anaerobny prah, aerobny sa urcuje uz tazsie. Ale nie som si 100% isty.
Laktatovy test stoji napr. u mojho trenera 500 CZK, takze je podstatne lacnejsi ako spirometricke vysetrenie. Zariadenie na meranie laktatu krvi stoji cca. 8tis. plus samozrejme tie pasiky a ihly. Vyraba ho myslim firma Roche a da sa kupit aj v niektorych lekarnach a predajnu maju aj v areali Vojenskej nemocnice v BA. Spirometre su dost drahe a sofistikovane zariadenia, pretoze v realnom case analyzuju zlozenie vdychovaneho a vydychovaneho vzduchu a podla toho sa urcuju prahy (v aerobnej zone spotrebujete podstatne viac kysliku ako v zonach anaerobnych). K obidvom testom vsak potrebujete este ergometer alebo aspon trenazer s moznostou nastavenia zataze (vo Watoch).
:ty

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.01.2005 (21:07)

0


Akurat ma napadlo, ze ten test nerobia v tom NTC ako som pisal (asi som to prepocul, ked mi to sused hovoril), ale v NSC ako napisal Piskot. Sused tam ma znamych, tak asi pojdem zistit, ake testy vedia urobit pre cyklistov.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.01.2005 (21:11)

0


Na tejto linke si mozete pozriet vysledky testu s odporucanim pre trening. Tento test robil moj trener jednemu chalanovi, ktoreho tiez trenuje.
http://www.beeda.net/index.php?odkaz=test040609.php

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.01.2005 (23:29)

0


Teraz som si spomenul, že som sa bavil v tej firme z jedným obchodníkom - ak geret používali športovci, tak načastejšie na zistenie stavu organizmu a regenerácie. Odmeral sa laktát po tréningu a tréner vedel ako zverenec makal. Vtedy ešte pulzmetre v pamäťou nejako neboli bežné... Na druhý deň sa opäť odmeral laktát a tréner videl, ako prebieha regenerácia a vedel naordinovať tréning. Kvapka krvi sa brala z ušného lalôčka. Geret meral aj všeličo iné - napr. mi vtedy odmerali cholesterol. Možno aj hematokrit - ale vtedy sa ešte o EPO veľa nevedelo. Bolo to ešte v minulom tisícročí, firma sedela niekde na Ivánskej alebo Galvaniho.
S takýmto zariadením by sa asi ťažko meral laktát pri záťažovom teste. Predpokladám, že pri ňom ti navlečú na prst taký prezervatívček s ihlou a cez ten sa analyzuje krv kontinuálne.

Mihi> pokiaľ viem, tak VO2max sa udáva najmenej dvomi spôsobmi - v absolútnych hodnotách alebo na kilogram živej váhy.

Ja som bol na spiroergometrii pred dvomi rokmi na Kramároch. To oddelenie športového lekárstva už zrušili. Tiež mi doporučili divnosti - a pani dochtorka skoro skolabovala, keď som jej ukázal záznam z HAC4 z nejakého maratónu. Doporučovala mi trénovať vytrvalosť v pulzoch 100-120, vzhľadom na hypertenziu a vek neprekračovať pulz 150. Na tom maratóne pulz nešiel pod 150, väčšinu času som išiel okolo 170, maximum som mal 180...

Teraz aeróbnu vytrvalosť trénujem v pulzoch max. do 140, intervaly dávam okolo 160, snažím sa neprekročiť 170, ak sa necítim dobre, tak sa idem len tak regeneračne vykmihať na ľahkých prevodoch a s pulzom okolo 120.

Za cca 5 rokov tréningu (predtým viac ako 10 rokov ničnerobenia) sa mi znižil tlak zo 160/110 na 135-125/90, pokojový (ranný) pulz zo 70-75 na 58-62. Po dvoch rokoch jazdenia ma bratislavskí vegetariáni cestou na Babu trhali z háku pri blázninci, minulý rok som už chodil 2-3 od konca.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 15.01.2005 (23:32)

0


Ahoj, koukam, ze v SK je spiro vysetreni pekne drahe.
Ja ho mel za 650Kc v Pha na fakulte tel. vychovy (nekde jinde o neco drazsi).
(jinak pri spiru se zadna krev se nebere, a prahy se urcuji z vydechovanych plynu)

Tady par odkazu, kde to delaji, znam a doporucuji CASRI(laktakt) a FTVS(spiro)...
http://cigorka.hyperlink.cz/sport/odkazy/kontakty.asp

Uložiť

Vymazať

 
N/A 16.01.2005 (09:21)

0


Mozte aj tak, ako spomenul Beeeda, skusit nejaku Fakultu TV v zahranici. Eventualne je to mozne aj v Bratislave, kde pracuje jeden z naj vacsich[aj doslovne myslene ] odbornikov a to p.prof. Hamar. Problem je vsak tom, ze Vam urobi sice testy, ale uz na velmi starych strojoch. Napriek tomu, ale metodikou dosiahnete predsa len najpresnejsie vysledky v Bratislave. Potom asi najlepsie je na tom NSC a verte mi nemocnice nemaju moc dobry zvuk v sportovej vedeckej spolocnosti[akurat mozno spominana Vojenska sa trocha vychyluje].
Pri spiro sa da urcit ANP, ale vzdy to meranie moze byt ovplyvnene, preto je nutne urobit overovaci test, tak do troch dni. Aerobny prah je cisto hypoteticka velicina a da sa tiez urcit, ale ako hovorim hypoteticky a je tiez nutny overovaci test.
Krv sa moze brat aj pri spiro ak sa robi LA spad.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 16.01.2005 (20:07)

0


Prechod medzi aerobnym a anaerobnym pásmo sa dá zistiť aj metódou hrubého poťažkania... asi takto:
Ideš s niekým na bicykli, podľa možnosti za bezvetria, po rovine (vhodná je napr. bratislavská hrádza) a rozprávaš sa s ním. Popri rozhovore sleduješ seba aj cestu a aj pulzmeter. Postupne prikladáš, tak o cca 5 pulzov, každých 30-60 sekúnd. No a keď pri rozhovore zistíš, že si nedokázal dokončiť vetu a musel sa uprostred vety alebo dokonca slova nadýchnuť, tak si už prešiel z AP do ANP. Keď si to vyskúšaš niekoľkokrát, tak sa dopracuješ k dosť presnému číslu - odhadom +-5 pulzov.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 16.01.2005 (21:41)

0


To iste sa da odhadnut aj zo zaznamu tepu. Takze ak mate hodinky so zaznamom tepomeru, urobte si zaznam sposobom ako popisal JoKo. Potom podla popisu Dr. Vojtechovskeho by ste si mali vediet priblizne stanovit anaerobny prah. Jeho popis: Nad anaerobnym prahom vyzera zaznam tepu (za nezmenenych vonkajsich podmienok) ako temer hladka krivka a v aerobnych intenzitach pripomina pílu. Z toho teda vyplyva, ze v aerobnych zonach nie ste schopny udrzat tep na priblizne rovnakej urovni (moze kmitat aj o 5 tepov) a v anaerobnych zonach by ste tep mali vediet udrzat takmer presne +/-1 tep.
Blizsi popis mozete najst na http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie04-3.htm v casti "Zóna intenzivní vytrvalosti"

Uložiť

Vymazať

 
N/A 17.01.2005 (09:33)

0


Viem ze to robia vo fakultnej nemocnici. Vo Wike na vysokej by ti urcite dali cislo.

Uložiť

Vymazať

 
N/A 27.01.2005 (10:40)

0


Všetky testy robí Klinika telovýchovného lekárstva LFUK a FNsP na Mickiewiczovej...

komplexná prehliadka, antropometria, KO, biochémia, moč CH+S,+ špecializované testy
( pozor tu je treba rozlišovať, čo vlastne chcete a od toho sa odvíja aj cena):
SPIROMETRIA - zmeranie dychových parametrov (VC,FEV...)
ERGOMETRIA - meranie EKG pri definovanej záťaži
SPIROERGOMETRIA - ergometria doplnená o analýzu plynov
LAKTÁTOVÝ SPÁD - opakované meranie laktátu z kapilárnej krvi počas záťaže (jeden papierik 110,- Sk)

Ak máte záujem volajte na ambulanciu 02/57290462 a dohodnite si termín...

Uložiť

Vymazať

 
N/A 26.10.2005 (12:14)

0


cau doporucujem Malorku cez www.nacesty.cz, boli sme 4 tento rok vo februari , super cena aj podmienky na trening.Ideme aj buduci rok 20.2-7.3.Lacnejsie ako v Tatrach.

Uložiť

Vymazať

 
Pridaj komentár