Na bicykli okolo Slovenska

Na bicykli okolo Slovenska

Tomáš Kopřiva

Nápad, ktorý som nosil v hlave niekoľko rokov. Neustále som to odkladal a vždy sa našiel dôvod, prečo cestu nezrealizovať. Tento rok sa však moje odhodlanie vystupňovalo na maximum a práve preto už v tejto chvíli šliapem do pedálov. Spolu so mnou sa na cestu vydal aj poľský kolega Lukasz, ktorý sa o akcii dozvedel na internete.

Hlavnou myšlienkou akcie, ktorá je spoluorganizovaná občianskym združením Slovenské Hnutie Obrody, je priblížiť čitateľom krásy našej milovanej vlasti, nášho Slovenska, priblížiť ich z inej perspektívy, zo sedla bicykla.
Jedna múdrosť hovorí, že človek dnes cestuje prirýchlo. Prirýchlo na to, aby sa dokázal vcítiť do prostredia, v ktorom sa pohybuje. S nadhľadom sa dá povedať, že na mieste, ktorým prejde napríklad autom, ako keby ani nebol.

Bicykel sa javí ako ideálny kompromis medzi prejdenou vzdialenosťou a vychutnaním si takmer všetkých jemných vôní a nálad navštívených miest. Cez litre potu pri tiahlom stúpaní a následné vyplavenie obrovskej dávky endorfínu do krvi pri zjazde sa Vám jednoducho Genius Loci daného miesta vryje pod kožu.

Po tom, ako padlo definitívne rozhodnutie, prišlo na rad plánovanie trasy. Hneď od začiatku som vedel, že chcem navštíviť najkrajnejšie obce našej republiky. To znamená Záhorskú Ves na západe, Patince na juhu, Novú Sedlicu na východe a Oravskú Polhoru na severe. Postupne som do trasy začleňoval rôzne zaujímavosti, kultúrne pamiatky, prírodné krásy, až nakoniec vznikol vcelku masívny zoznam miest, ktoré chceme navštíviť. Tešiť sa tak môžeme, a vy spoločne s nami, pretože všetko budeme poctivo dokumentovať, napríklad na hrad Beckov, Čachtický hrad, Rímsky tábor v Iži, Arborétum Kysihýbeľ v Banskej Štiavnici, či vodnú nádrž Zemplínska Šírava.Celková prejdená vzdialenosť sa pohybuje okolo 1400 km, pri prevýšení 14000 metrov. Denný plán je približne 120 km, takže celkovo budeme prilepení na sedlách bicyklov asi 11-13 dní. Záleží aj od počasia a lokálnej bezpečnostnej situácie
Rád si cyklistiku užívam, preto som ani nerozmýšľal o cestovaní takzvane na ťažko. Nabalil som len najpotrebnejšie veci ako náhradný dres, pršiplášť, náradie, slzný sprej, nejaký civil a trochu tej dokumentačnej techniky. Keďže sme nezobrali spacák, karimatku a ani ďalšie veci potrebné na vytvorenie prechodného bydliska, spať budeme v ubytovniach.

Na záver akcie sa môžete tešiť na vyčerpávajúcu reportáž s kopou fotografií a taktiež videodokument, ktorý vznikne v spolupráci s regionálnou TV Severka. Na záver, po úspešnom zdolaní trasy sa môžete tešiť na súťaž o hodnotnú cenu, ktorú venoval obchod Vlastenec.sk. Aktuálne informácie z akcie a info o súťaži môžete sledovať na FB profile OZ SHO https://www.facebook.com/SHOsvk. Každý deň sa pokúsim zhrnúť svoje pocity z jazdy a pridám k tomu aj nejakú tú momentku, aby som Vám ukázal o čo prichádzate

Akciu mediálne podporili OZ Slovenské Hnutie Obrody http://www.sho.sk, MTBiker.sk, TV Severka, Slov Media Group, časopis Právo Národa. Veľké poďakovanie patrí tiež Matúšovi Príbelovi a obchodu Suncycle.sk za poskytnutie masívneho technického zázemia.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Štyri mlyny na Malom Dunaji

Tip na výlet: Štyri mlyny na Malom Dunaji

Na Malom Dunaji sa nachádza niekoľko historických vodných mlynov, niektoré sú zapísané ako pamiatky UNESCO. Je možné ich spojiť trasou, ktorá zaujme nielen po cyklistickej stránke.
Video: Preprava bicykla - možnosti a tipy play_arrow

Video: Preprava bicykla - možnosti a tipy

Bicykel a jeho preprava je už pevnou súčasťou cyklistiky, najmä ak vás lákajú výlety, či akcie ďalej od domu. Prepravovať bicykel vonku, alebo vnútri? Všetko má svoje pre a proti a rovnako pridáme aj niekoľko tipov.
Pozvánka: Okolo Slovenska 2021 plné lákadiel - Sagan, Froome, Eurosport

Pozvánka: Okolo Slovenska 2021 plné lákadiel - Sagan, Froome, Eurosport

Okolo Slovenska 2021 bude vo viacerých ohľadoch naj. Nabitá je štartová listina, favoritom je P. Sagan, do sveta ukážeme Slovensko vďaka prenosom Eurosport.
keyboard_arrow_up