Nedeľa v Súľovských vrchoch /alebo o hradoch a rezňoch.../

Nedeľa v Súľovských vrchoch /alebo o hradoch a rezňoch.../

Vitajte v Súľovkých vrchoch, rozlohou síce neveľkom horskom celku, zato však bohatom na prírodné krásy a zaujímavosti. Máme ich „za humnami“, takže sú pre nás ideálnym cieľom na nedeľňajší pohodový výjazd.

Do auta nasadáme ešte v čase, keď sa po celom paneláku ozýva pravidelné klepanie šikovných gazdiniek, holt, bez rezňa o veľkosti hajzlového dekla a slepačej polievky z poľských kureniec, to by sa na Slovensku nemohla snáď nedeľa ani rátať.

Video z výletu


Začiatok výletu

Okrem pomyselného trojuholníka miest, na ktorom sa Súľovské skaly rozkladajú - Považská Bystrica, Žilina a Rajec – tu nájdete ešte jeden, oveľa zaujímavejší trojuholník, nazývaný aj Beskydský hradný triangel. Tento prepája tri pozostatky stredovekých hradov – Hrad Lietava, Hrad Hričov a Hrad Súľov – do jedného turistického okruhu. No a práve prvé dva – Lietavu a Hričov – si trochu predstavíme. Vydajte sa teda spolu s nami hradnou cestou po stopách minulosti...

Súľov

Obec Súľov-Hradná leží pod mohutnými bralami Súľovských zlepencov a z jej stredu vyrážame po cykloznačke, ktorá kopíruje modrú turistickú značku až na hrad Lietava.

Súľov

Na to, že je víkend, je tu podozrivo ticho, hovoríme si pri vegetení na jednej z výhliadok. Nie že by nám to vadilo, skôr naopak...

Zrejme sme to uriekli, ako naši hokejoví komentátori - "Fíni hrajú presilovku, ale naši chlapci ju hrajú dobre. Puk držíme ďaleko od našej brány a dostávame gól." Presne na toto som si spomenul, keď o pár minút stretávame na Roháčskom sedle početnú skupinu podgurážených českých trampov v rokoch mojich rodičov. „Ak tu nejaké medvede boli, robíte taký hluk, že určite museli ujsť 100 kilometrov ďaleko, vole...“ odpovedám na ich otázku o možnom výskyte medveďov, zatlačím sedlo dole a ani nepočkám na ich odpoveď. Taký som neslušný, keď má niekto pocit, že mu les patrí...

Súľov

Súľov

Zjazd po širokých zvážniciach s krátkymi trailovými úsekmi a lúkach do dedinky Podhorie nás ale privádza na úplne iné myšlienky, lebo ako sa hovorí - ani dobrá zvážnica nemusí byť zlá.

Súľov

V diaľke sa na horizonte začínajú črtať obrysy Lietavského hradu, ku ktorému je to z Podhoria už iba hore kopcom, dostávame sa k nemu ale pomerne pohodlne, bez nutnosti tlačenia.

Súľov

Hrad Lietava patrí k najrozsiahlejším zrúcaninám na Slovensku a ešte dávno pred založením hradu sídlil na úpätí kopca slovanský kmeň, ktorý si na vrchole postavil svätyňu.
Dnes na hrade prebieha rozsiahla rekonštrukcia o ktorú sa stará združenie na záchranu lietavského hradu. Títo ľudia si naozaj zaslúžia uznanie, obetovať voľný čas a energiu na opravu starého hradu chce veľké odhodlanie – a na Slovensku aj pevné nervy.

Súľov

Súľov

Na hrade dlho nepobudneme. Po krátkej prehliadke a rýchlom obede za nami zostáva iba čiara v lístí, v v eufórií takmer míňame odbočku do Lietavskej Svinnej, na ktorej nás čaká celkom pekný, ale krátky singláč. Aj ten sa neskôr napojí na zvážnicu, tak typickú pre prvú časť dnešného výletu...

Súľov

Kúsok nad dedinou na nás ešte dýchne exotika Južnej Ameriky, v podobe lamej farmy a po ďalších zvážniciach sa dostávame až na sedlo Pastúch, kde sa napájame na cykloznačku vedúcu až k nášmu autu.

Súľov

Pozriem na hodinky, na Dašu a zasa na hodinky. Chcelo by to ešte niečo, nie? Tak ok, ale iba niečo krátke...

O pár minút šmykujem pred krčmou v Ovčiarsku, kde miestni štamgasti riešia klasický problém – aj kej si kamarád, tak ci j*bnem! Slovenské dediny majú proste svoje nezameniteľné čaro...

Súľov

Súľov

Svoje čaro má aj parádny a dlhý singláč po červenej turistickej značke, z Ovčiarska do Hričovského podhradia. Je to niečo čo sa len tak nevidí, lokálni rajderi mi určite dosvedčia, že v oblasti Súľovských vrchov budete len ťažko hľadať niečo lepšie.

Súľov

Obaja sa dobre bavíme, listnatý les prechádza do ihličnatého a zasa späť, cez korene, dropy, skaly...ďalšie slová sú zbytočné, pozrite si fotky.

Súľov

Súľov

Súľov

Súľov

Súľov

Súľov

Súľov

Súľov

Alebo viete čo? Radšej rovno vyrazte...

Súľov

Singláč nás „vypľúva“ na vrchu krásnej lúky, pozriem na Dašu, tej už žiaria oči, ako sa na ten zjazd teší. Žiadne kochanie, žiadne prestávky, šusom bez bŕzd valíme dole...jeden z hrboľov od traktora ju vyhodil tak, že sa naše trajektórie začali nebezpečne križovať, preto jej vo vhodnom momente nastavím plece, od ktorého sa odráža a veselo pokračujeme ďalej

Súľov

Ešte po príchode do dediny sa na tom dobre smejeme. Na hrad Hričov vedie náučný chodník, takže odbočka naň sa nedá len tak ľahko minúť.

Súľov

Na kuse cesty, ukrytej pod hromadou lístia, je potrebné bajky vytlačiť. Ďalej k samotnému hradu je to už lepšie. Kľukatí sa tu úzka cestička, ktorá je v opačnom smere aj celkom zábavná.

Súľov

Hrad Hričov je romantická zrúcanina hradu, ktorý v minulosti strážil dôležitú obchodnú cestu. Deň sa pomaly schyľuje ku koncu a testovať pravdivosť povesti, podľa ktorej majú na hrade v noci vyčíňať duchovia rozhodne nechceme, takže dojedáme posledné zásoby, spravíme pár záberov a rovnakou cestou ako sme sem prišli, sa vraciame k autu. Vyššie spomenutý singláč je prejazdný v oboch smeroch, ale zábavnejší je určite v smere z Ovčiarska.

K autu prichádzame takmer po tme, v tom mi zvoní telefón a mama mi núka rezne – tak predsa bude nedeľa ako sa patrí...

report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up17thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Stoneman Trail - predĺžený víkend v Dolomitoch

Tip na výlet: Stoneman Trail - predĺžený víkend v Dolomitoch

Keď sme minulý rok hľadali možnosť zajazdiť si na horách cez predĺžený víkend, ani by mi nenapadlo, že skončíme v Dolomitoch. Potom som však na internete narazil na Stoneman Trail a výlet bol na svete :).
Tip na výlet: Cez Čičmany na Fačkovské sedlo alebo takmer cez tri sedlá

Tip na výlet: Cez Čičmany na Fačkovské sedlo alebo takmer cez tri sedlá

V lete sa pre povinnosti moje bicyklovanie zúžilo hlavne na dochádzanie do práce. Konečne sa však podarilo dosiahnuť to, aby do seba zapadli všetky ozubené kolesá a naskytol sa priestor na dlhší výjazd v doteraz neprebádanom prostredí.
Rozhovor: Ján Halik - zlepšovanie aj po 30 rokoch jazdenia?

Rozhovor: Ján Halik - zlepšovanie aj po 30 rokoch jazdenia?

Majster Európy v maratóne, víťaz množstva pretekov v MTB, či na ceste a hlavne borec, ktorý v 45 rokoch dokáže poriadne preháňať aj oveľa mladších. Dá sa po toľkých rokoch jazdenia ešte stále zlepšovať a čo hovorí na nové trendy v tréningu, či technike?
keyboard_arrow_up