Španielsko (Andalúzia) - Celoročná cyklistika pre všetkých časť I.

Španielsko (Andalúzia) - Celoročná cyklistika pre všetkých časť I.

Kto si dnes myslí, že do slnečnej Andalúzie a na pobrežie Costa del Sol sa jazdí iba za morom, nádhernými plážami, rušným nočným životom a opaľovaním sa na pláži, tak toho sa týmto článkom pokúsim vyviesť z veľkého omylu. Avšak bohužiaľ, takýto pohľad na túto oblasť má stále väčšina z nás, seba pred časom nevynímajúc. Môj pohľad na Andalúziu sa veľmi zmenil počas mojich niekoľkých dovoleniek v tejto oblasti, avšak úplná a podstatná zmena nastala potom, ako som sa s rodinou presťahoval do tejto časti Španielska.

Andalúzia a pobrežie Costa del Sol je navštevovaná predovšetkým turistami z Veľkej Británie, západnej a severnej Európy.  Ročne tu príde oddychovať, zlepšovať svoju fyzickú kondíciu, mordovať svoje telo alebo iba spoznávať a nasávať krásu hôr a pobrežia okolo 10 miliónov turistov. Snáď postupne túto krásnu destináciu objavia aj „našinci“ a zistia, prečo je tak veľmi obľúbená. Keďže tu žijem s rodinou (presťahovali sme sa po našom životnom rozhodnutí skúsiť život inde ako na Slovensku a ísť si za svojím snom), môžem prehlásiť, že návšteva, prípadne dovolenka v tejto krajine dokáže človeku ponúknuť asi všetko, čo môže turista od návštevy cudzej krajiny očakávať. Horské masívy, krásne pobrežie a more, upravené, čisté a krásne mestá s množstvom historických pamiatok a v neposlednom rade ideálne počasie. Andalúzia a pobrežie Costa del Sol, je jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií v Európe, s úžasnými klimatickými podmienkami a viac ako 300 slnečnými dňami v roku. Andalúzia je predovšetkým neskutočne nádherná a očarujúca celoročná turistická destinácia.

Bikom v Andalúzií

Očarí dušu milovníka pláži, opaľovania, letného  ničnerobenia a zároveň ponúka nádherné možnosti aktívneho oddychu, či spoznávanie krásnych Andalúzskych miest ako Sevilla, Ronda, Málaga, Granada, horských národných parkov ako Sierra Nevada alebo Doňana Park. Milovníci adrenalínu, bicyklovania, jazdy na koni, canyoningu, horolezectva, potápania, raftingu si tu taktiež prídu na svoje radovánky. Pre nás, ktorí s radosťou trápime naše svaly a kosti na bicykloch, poskytuje Andalúzia takmer celoročné možnosti bicyklovania či už MTB alebo cestnej cyklistiky. V zimných mesiacoch (Január – Marec), keď vo väčšine Európy zúri zima, sneh, mráz a plušť, sa teploty pohybujú okolo 14-20 C, čo sú teploty, na ktoré takmer každý biker čaká so železnou trpezlivosťou, aby mohol vytiahnuť, pripraviť na sezónu a nakopnúť svojho dvojkolesového „amiga“, ktorý dlho spal niekde v tmavej miestnosti a naordinovať mu prvú túru na zahriatie. Takisto vhodným obdobím na cyklistické výjazdy a túry je obdobie jari,( Apríl – Jún) keď sa aj tu príroda ešte viac prebúdza (aj keď tu v Andalúzii nikdy nespí, keďže je vždy zelená " title=" ).

Krásna príroda v Španielsku

Teploty v jarných mesiacoch už začínajú atakovať hodnoty, ktoré ja ako milovník tepla " title=" túžobne očakávam a pohybujú sa od 20 – 28 C niekedy aj viac. Takže po dobrej túre sa môžem aj okúpať a schladiť buď v mori alebo v bazéne a následne si vychutnať príjemnú únavu s pivečkom v ruke, pozorovaním okolia a ležaním na slniečku. Toto obdobie je ozajstným cyklistickým rajom, aj keď rajom je vlastne po celý rok. V letných mesiacoch (Júl -September), sa teploty zvyknú pohybovať vysoko nad 30 C, v horách to býva ešte viac. V tomto období sa dá bicyklovať taktiež, avšak treba počítať s ranným vstávaním a bicyklovaním iba dopoludnia, no niekedy nebude možné ani to " title=". Avšak, aj v tomto období nemusím nechať zlenivieť telesnú schránku a môžem sa vybrať na canyoning, rafting, kde ma príjemne schladí voda v riekach a skalinách, prípadne sa isť ochladiť do mora a skúsiť potápanie.

Krásny výhlad

Ak sa leto so svojími teplotami dostatočne vybúri, prichádza ďaľšie obdobie vhodné na zaujímavé výjazdy a túry. V mesiacoch Október – December tu opäť nastupujú ideálne podmienky, s teplotami okolo 20 – 24 C, ktoré opätovne lákajú k šliapnutiu do pedálov za výjazdmi a spoznávaním.

Na biku

Andalúzia ponúka takmer ideálne celoročné podmienky pre cyklistiku. Svedčí o tom množstvo cyklistov či už v horách alebo na cestách. Španielsko je jednou z najhornatejších miest Európy. V Andalúzii si na svoje prídu milovníci kopcov, zjazdov, nádherných výhľadov do údolí alebo na pobrežie mora. Cesty sú kvalitné a španielsky šoféri sú veľmi ohľaduplný a zvyknutý na množstvo cyklistov na cestách, takže cyklista zvyknutý jazdiť po slovenských cestách sa tu bude cítiť akoby jazdil v inom svete. Všeobecne sa v Španielsku jazdí veľmi pomaly a opatrne, aj tu asi platí známe „maňana". Navyše, keďže v tejto oblasti nie je ťažký priemysel, na cestách je ťažké nájsť kamióny a nákladné autá, ako aj minimum autobusov. Cyklista sa nemusí obávať výtlkov a dier na cestách (skôr ich bude musieť hľadať) a môže sa tak bez obáv venovať svojej jazde a naplno si ju užívať.

Španielska príroda

Krása Andalúzskych pohorí je veľkým lákadlom pre nadšencov MTB bicyklovania. Výšlap nahor, následne zjazd, opäť nahor a zjazd a tak aj niekoľkokrát dookola , dá poriadne zabrať dolným končatinám. Avšak aj ostatné naše zmysly ako zrak a čuch si prídu na svoje, či už pri pozorovaní okolitej prírody alebo nasávaní prirodzenej vôni píniových lesov. Po ukončení túry sa s radosťou zvalíte do bazénu a necháte vyplavovať endorfíny a príjemnú únavu z tela von s obľúbeným nápojom v ruke, aby ste si zaspomínali na nové zážitky a zároveň sa začali tešiť na tie nasledujúce.
Ako som spomenul, Andalúzia je hornatá a rozľahlá krajina. Pre tých z nás čo máme radi kopce a zjazdy, je táto oblasť obzvlášť priaznivá. Zároveň však poskytuje možnosť pripraviť trasy pre tých menej náročných, prípadne pre rodiny, kde sa bicykluje po rovinke, vo vnútrozemí bez kopcov, proste trasy úplne pohodové, kde je možné obdivovať miestnu architektúru, kostoly, dedinky a mestečká, trasy plné tunelov a miestnych zaujímavostí.
Ako sa hovorí“ raz vidieť je viac ako stokrát počuť“... tak pripájam miestne fotografie, ktoré som nafotil počas mojich potulkách Andalúziou.

Kostol

V nasledujúcom článku, ktorý pre Vás pripravujem sa dozviete viac o mojich výjazdoch po krajine, ktorá sa stala mojím druhým domovom a kde je stále čo objavovať a spoznávať.
Pre tých najzvedavejších, ktorý by mali chuť detailnejšie sa informovať o možnostiach strávenia svojho voľného času či už na bicykli alebo pešo v tejto obľúbenej turistickej destinácii, môžete ma kontaktovať mailom na adrese: peter.spevavy@gmail.com, kde Vám odpoviem na Vaše prípadné zvedavé otázky.
Hasta pronto amigos Peter
report_problem Našiel si v texte chybu?
Pedro99 
Páči sa ti tento článok? thumb_up12thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Ako som na Elbe objavil nečakaný MTB raj

Ako som na Elbe objavil nečakaný MTB raj

Tento taliansky ostrov vám možno nenapadne ako prvý v spojitosti s horskou cyklistikou. Bol som na tom podobne, až kým ma jedného dňa trajekt nezobral z pevniny do úplne nového prostredia.
Malorka - jazdenie v každom ročnom období

Malorka - jazdenie v každom ročnom období

Malorka je vraj snom každého zanieteného cyklistu – tak prečo si ho nesplniť?
Jesenné Poľskie Tatry na MTB – užiť si stúpania a vychutnať výhľady

Jesenné Poľskie Tatry na MTB – užiť si stúpania a vychutnať výhľady

Do južného Poľska chodím rád nielen na cesťáku, ale aj na MTB. Táto lokalita má čo ponúknuť, navyše takto na jeseň má pekné čaro.
keyboard_arrow_up