Rozhovor s F. Pitkom - Jarná Klasika, Slovenský Raj, Okolo Vysokých Tatier

Rozhovor s F. Pitkom - Jarná Klasika, Slovenský Raj, Okolo Vysokých Tatier

Sergej

Keď som na oslovil organizátora maratónov Jarnej Klasiky, Slovenského Raja či okolo Vysokých Tatier, Františka Pitka so žiadosťou o rozhovor, prisľúbil ho so slovami, že je za každú vec, ktorá posúva cyklistiku. Jarnú Klasiku ani Slovenský Raj nepoznám ale maratón okolo Vysokých Tatier by som si asi niekedy zajazdil. S rozhovorom na tému cyklistika p. Pitko súhlasil aj s poznámkou, že je za každú aktivitu, ktorá posúva cyklistiku. Veď preto túto sériu rozhovorov robím, nie?

1. Ako ste spokojný s cestným maratónom Okolo Vysokých Tatier (OVT)?

Tento cestný cyklomaratón môže mať dobrú perspektívu. OVT mám na papieri viac ako 5 rokov. Čakalo sa na vstup stredoeuropských štátov do EU, jednak pre symboliku podujatia a jednak na zrušenie niektorých byrokratických prekážok na hraničných prechodoch a mnoho ďalších vecí, ktoré s tým súvisia.

2. Na webstránke www.eubike.sk sa objavila informácia, že sa medzi pretekárov postaví na štart aj Maurizioe Fondriest. Aspoň tak som pochopil osobné pozvanie tohto bývalého aktívneho pretekára. Je to pravda? Budú aj iné zaujímavé mená?

Áno, Maurizio Fondriest sa postaví na štart cyklomaratónu Okolo Vysokých Tatier. Na Slovensko pricestuje v utorok a po živom vysielaní TV Markíza (Teleráno) a Rádia Expres sa presunie aj s kompletnou rodinou (manželka a tri deti) do Popradu. Celý jeho program je na webe. Prihlásení sú cyklisti z Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Talianska, USA a Slovenska. Medzi nimi paraolymp. víťaz a majster sveta v cestnej cyklistike Jiří Ježek, Matej Jurčo, minuloročný absolútny víťaz Pavol Polievka, všetci víťazi Jarnej klasiky od jej začiatku t.j. 2001 atď. A celé podujatie bude moderovať známy komentátor cyklistiky Eurosportu pán Bakalář.

3.Na tohtoročnom OVP bude naozaj veselo. Keď tak rozmýšľam nad trasou Okolo Vysokých Tatier, tak ma napadla alternatívna mini verzia, Okolo Nízkych Tatier. Trasa by viedla cez Poprad, Vernár, Čertovicu a späť na Poprad. To by mohla byť tiež zaujímavá trasa na cestný maratón s dvoma výživnými kopcami.

Trať máme v „šufliku“ Zatial nemienime robiť kratšie trate. Nie sme závislí na počte štartujúcich, ako všetky komerčné cyklomaratóny na Slovensku, ale na kvalite organizovania podujatí.

4.Okrem OVT, organizujete aj cestnú Jarnú klasiku, ktorá už má svoj okruh fanúšikov z radov cyklistov. Trasa však vedie po dosť vybitých cestách, aspoň tak sa mi úsek od Spišské Bystré po Liptovskú Tepličku zdá. Je to škoda, pretože inak sú tie miesta veľmi pekné, však?

Všetky podujatia vystihuje ich názov a Jarná klasika bez rozbitej Tepličky stratí svoje čaro, tak ako Pariž – Roubaix bez kociek.

5.S cestnými maratónmi máte teda bohaté skúsenosti. Čo vás láka na organizovaní horských maratónov? Čo od nich očakávate? Napríklad od Slovenského Raja.

Skôr než som sa do toho pustil, aktívne som sa zúčastnil cyklomaratónov doma na Slovensku, ale sondoval som úroveň aj v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a Taliansku. Cyklomaratón Slovenský raj – Apache je prvým podujatím v Európe, kde sa nevyberá štartovné. To znamená doslova a do písmena rozvoj cyklistiky, umožniť, čo najširšiemu okruhu MTB zasúťažiť si a to v jedinečnom prostredí. Takže ma láka udávať organizačný tón, aby neplatili „herci“, ale diváci.

6.Na tento tón si budeme musieť na Slovensku ešte počkať, pretože reklamný a sponzorský trh je ešte malý. Ale súhlasím, bez sponzorov sa to nedá. MTB maratón Slovenský Raj je v v blízkom regionálnom kontakte s iným maratónom Horal. Tento rok dokonca s termínovou kolíziou. Nie je to trošku škoda, že ste sa nedokázali dohodnúť na termíne? Určite by sa našlo veľa ľudí, ktorí by radi navštívilo obe akcie. Takto sú donútení do kompromisu, čo nie je dobré ani pre nich samotných, ani pre Slovenský Raj ani pre organizátorov Horala.

Robert, cyklomaratón Slovenský Raj - Apache nie je komerčnou záležitosťou jednotlivca, ale dlhodobou stratégiou rozvoja cestovného ruchu v mikroregióne Slovenský Raj - sever. Už na prvom ročníku bolo na štarte 236 cyklistov z Česka, Maďarska, Holandska, Poľska a Slovenska, čo nemal žiaden cyklomaratón pri svojej premiére v rámci strednej Európy, o zahraničnej účasti ani nehovoriac.

Ďakujem za rozhovor a prajem bezproblémový priebeh cestného maratónu Okolo Vysokých Tatier a iných ďalších akcií.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Bahenný kúpeľ pre Kráľa Šumavy

Reportáž: Bahenný kúpeľ pre Kráľa Šumavy

Príbeh o kúpaní na konci leta, pleťovej maske, sirupe zo žabieho slizu, výbere lepšej stopy a iných zaujímavostiach :D.
Rozhovor: Andrej Špánik - človek s historickou zbierkou bicyklov

Rozhovor: Andrej Špánik - človek s historickou zbierkou bicyklov

Veľa toho nenajazdí, ale napriek tomu má bicykle za pár tisíc. Čo všetko má Andrej vo svojej historickej zbierke a ako sa k tomu dostal?
Rady záchranára a bikera Jožiho - 1. časť: Hypertermia

Rady záchranára a bikera Jožiho - 1. časť: Hypertermia

V sérii „Rady záchranára a bikera Jožiho“ vám priblížime zdravotné riziká pri bikovaní a to či už v závislosti od aktuálnych klimatických podmienok, alebo všeobecné nástrahy jazdy na bicykli.
keyboard_arrow_up