Slovenská reprezentácia v horskej cyklistike cross-country sa zúčastnila na Majstrovstvách sveta v nórskom meste Hafjell

Slovenská reprezentácia v horskej cyklistike cross-country sa zúčastnila na Majstrovstvách sveta v nórskom meste Hafjell

V najprestížnejších kategóriách muži a ženy Elite Michal Lami a Janka Keseg Števková dosiahli svoje najlepšie umiestnenia na majstrovstvách sveta a pripísali si cenné body do osobného rebríčka UCI ako aj do olympijského rankingu krajín.

Do dejiska majstrovstiev sveta väčšina našich pretekárov cestovala letecky v nedeľu večer. Len Martin Haring a František Lami sa vydali na cestu už v piatok. Do Nórska sa presúvali autom spolu s bicyklami a materiálom. Cestou absolvovali v Dánsku preteky kategórie UCI C1. V silnej medzinárodnej konkurencii za studeného a daždivého počasia obsadil Martin Haring pekné 6. miesto a pripísal si ďalšie body do rankingu UCI a kvalifikácie na OH 2016. František Lami kvôli technickým problémom preteky nedokončil.

Na trati

Svoje účinkovanie na majstrovstvách sveta začali naši pretekári už v utorok, nasledujúci deň po príchode do dejiska šampionátu. V Lillehammeri sa predstavila v šprintoch trojica našich reprezentantov. František Lami dosiahol v kvalifikácii 44. čas, Michal Lami 46. a Filip Sklenárik skončil na 50. mieste a do vyraďovacích jázd nepostúpili.

Tlačenie

V stredu boli na programe majstrovstiev sveta štafety. Slovenská štafeta štartovala v zložení: František Lami, Filip Sklenárik, Janka Keseg Števková a Michal Lami. Štafetu mali naši reprezentanti dobre rozbehnutú, ale pribrzdil ich Filipov defekt, následný beh do depa a výmena kolesa. Janka udržala 21. pozíciu, na ktorej štafetu preberala. Michalov výborný výkon, keď dosiahol 6. čas zo všetkých pretekárov a za najrýchlejšou trojicou pretekárov Schurter, Kulhavý, Fumic so zhodným časom 12:06 zaostal len o 17 sekúnd, posunul našu štafetu na konečné 18. miesto. Na základe aktuálnej výkonnosti našich pretekárov sme očakávali umiestnenie okolo 12. miesta. Dúfame, že o rok na MS v Andorre svoj tohtoročný výsledok vylepšia.

Foto

Skok

Vo štvrtok štartovali juniorky a juniori. V juniorkách Slovensko zastúpenie nemalo. V kategórii juniori nás reprezentovali Matej Ulík a Filip Sklenárik.

Pekný výsledok dosiahol prvoročiak Matej Ulík, keď obsadil 36. miesto z 97 štartujúcich.
„Trať mi profilom sedela aj sa mi páčila. Po štarte som sa snažil udržať pozíciu, akú som mal na štarte. To sa mi podarilo a cieľom prvého kola som prechádzal ako 60., čo je o dve miesta horšie ako moje štartové číslo. V ďalších kolách som sa posúval dopredu a v cieli to bolo pre mňa dobré 36. miesto.

Filip Sklenárik mal zo všetkých našich pretekárov najnáročnejší program. Po prílete neskoro v noci už na druhý deň štartoval v šprintoch, nasledujúci deň ako člen štafety a ďalší deň vo svojej kategórii v XCO, kde skončil na 47. mieste.
„Nestihol som si dobre pozrieť trať a dostatočne zregenerovať, čo sa odrazilo v pretekoch. Odštartoval som zo 70. miesta a prebojoval sa až na 42. Únava však bola značná a v poslednom kole ma predbehlo 15 jazdcov.“ Obzvlášť ma však mrzí štafeta, kde sme to mali dobre rozbehnuté a kvôli môjmu defektu sme skončili až na 18. mieste.“

V piatok boli na programe preteky kategórií ženy a muži do 23 rokov. V kategórii ženy U23 naše pretekárky neštartovali. V mužoch do 23 rokov nás reprezentovali František Lami a Tomáš Višňovský.

František Lami bojoval od pretekov v Dánsku s virózou. Po štafetách sa mu stav zhoršil a jeho štart v XCO bol do poslednej chvíle otázny. Prvé kolá sa na trati trápil ale v poslednom kole sa 17. najrýchlejším časom zo všetkých pretekárov posunul na konečné 42. miesto z 98 štartujúcich. „Ráno pred štartom som sa necítil vôbec dobre. Začiatok pretekov mi nevyšiel, ale ku koncu som sa na moje vlastné prekvapenie posúval výrazne dopredu. Nie som spokojný s výsledkom, ale výkon vzhľadom na zdravotný stav hodnotím pozitívne.“

Tomáš Višňovský bol na základe pravidla 80% stiahnutý z trate v 3. kole a obsadil celkové 84. miesto. „Nakoľko sa mi 3 týždne pred MS obnovilo zranenie z jari v podobe krvnej podliateniny na predlaktí, musel som týždeň úpne pauzovať s trénovanim a vypustil som aj pretekový program. Moja príprava nemohla prebehnúť tak, ako bola v pláne.“

V sobotu sa na štart postavili pretekári v kategóriách muži a ženy Elite.

Najskôr odštartovali ženy a medzi nimi naša jediná zástupkyňa v ženských kategóriách na MS v Nórsku Janka Keseg Števková sa po štarte ocitla v samom závere poľa pretekárok. Počas pretekov sa posúvala neustále dopredu a cieľom prešla na výbornom 23. mieste zo 64 štartujúcich. „V Nórsku som dosiahla svoj najlepší výsledok na majstrovstvách sveta. V pretekoch na technickej trati som sa cítila veľmi dobre, Škoda nevydareného štartu skrz kolíziu, bolo by to určite o pár miest lepšie, čo ma stálo umiestnenie v prvej 20-tke. So svojim výkonom som spokojná, chýbalo mi skôr športové šťastie.“

Mišo

Michal Lami po minuloročnom 27. mieste na MS v JAR vylepšil svoje maximum zo svetového podujatia, keď v Hafjell skončil na 21. mieste zo 106 štartujúcich pretekárov. Len 21 sekúnd ho delilo od umiestnenia v prvej dvadsiatke. O tempe Absalona a Schurtera na čele poľa svedčia odstupy medzi pretekármi, keď už 3. v poradí stratil v cieli na víťaza 3 a pol minúty a polovica pretekárov “dostala kolo”. „V pretekoch XCO mužov Elite sa mi podaril štart z 3. radu. V prvom kole som sa pohyboval okolo 15. miesta, tempo som však nezvládal a musel som výrazne spomaliť. Prepadol som sa až na 30. miesto. V ďalších kolách som zrýchlil a postupne sa dostával dopredu. Do posledného kola som vchádzal na 21. mieste. V prvej polovici okruhu som sa dostal na 20. miesto, to sa mi však nepodarilo udržať v poslednom strmom tiahlom stúpaní. Mrzí ma to, s výsledkom v prvej dvadsiatke by som bol spokojnejší.“

Martin Haring štartoval so štartovným číslom 73. Pri prejazdoch cieľom jednotlivých kôl postupoval dopredu v poradí: 71., 64., 57., 51., 48. miesto. Škoda, že v predposlednom kole bol tesne ako jeden z prvých stiahnutý z trate na základe pravidla 80%. Martin by si bol svoju pozíciu v poslednom kole určite ešte vylepšil. „Výkon dobrý, rezervy som mal v technike a v zjazdoch. Zabezpečenie majstrovstiev bolo super.”

Tím

Na záver zhodnotenie vedúceho výpravy Jána Žilovca: "S celkovým priebehom majstrovstiev som spokojný, pretekári predviedli svoje maximá a k splneniu cieľov chýbalo len trochu viac športového šťastia. V juniorskej reprezentácii sme po odmlke postavili na štart dvoch pretekárov, ktorí dostali možnosť štartu na majstrovstvách a nesklamali, teší ma, že v juniorskej kategórii sa formuje viacero cyklistických talentov, ktorí majú predpoklad zamieriť aj do svetovej špičky. V U23, Fero Lami aj napriek zdravotným problémom ukázal svoju bojovnosť, žiaľ v tejto kategórii sme limitovaný množstvom a kvalitou pretekárov na Slovensku. V Elite žien naša jediná pretekárka dosiahla svoj najlepší výsledok a osamotene bojuje o miestenku na OH. Muži Elit predviedli bojovný výkon, Mišo Lami predviedol super štart, v závere bol kusok za TOP 20, Haring sa postupne posúval v poradí, a bodovo prispel do rankingu UCI a naďalej bojujeme o dve miestenky na OH 2014. Aj napriek obmedzenym finančným možnostiam sa podarilo zabezpečiť pretekárom dobré zázemie za čo chcem poďakovat realizačnému teamu a naším partnerom, Shoppie.sk, HQBC a Nyna.sk."
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up12thumb_down comments 1 komentár report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Simona Kuchyňková – pre 4. miesto v zjazde na MS so zlomeným zápästím

Simona Kuchyňková – pre 4. miesto v zjazde na MS so zlomeným zápästím

Keby bolo kedy, ale v zjazde na majstrovstvách sveta sme sa skoro mohli radovať z medaily. Hlavné je, že Slovensko má v gravity disciplínach skutočne veľký talent.
Tip na výlet: Cez Čičmany na Fačkovské sedlo alebo takmer cez tri sedlá

Tip na výlet: Cez Čičmany na Fačkovské sedlo alebo takmer cez tri sedlá

V lete sa pre povinnosti moje bicyklovanie zúžilo hlavne na dochádzanie do práce. Konečne sa však podarilo dosiahnuť to, aby do seba zapadli všetky ozubené kolesá a naskytol sa priestor na dlhší výjazd v doteraz neprebádanom prostredí.
Ako som si kúpil „ježka“ – moje zážitky s novými pedálmi

Ako som si kúpil „ježka“ – moje zážitky s novými pedálmi

Aj keď tomu názov napovedá, tentokrát nebude reč o zvieratku, ale o ježkovi, ktorý je náš kamarát pri jazdení hore aj dolu kopcom, pri skákaní a bez neho nie je možné vyblázniť sa hlavne smerom dole.
keyboard_arrow_up