Test: Specialized 2FO Cliplite – odolné a pritom pohodlné tretry pre enduro a trail jazdcov

Test: Specialized 2FO Cliplite – odolné a pritom pohodlné tretry pre enduro a trail jazdcov

Specialized získal priazeň mnohých horských a cestných cyklistov pre ich skvelé bicykle, ale tiež ponúka aj široký rozsah cyklistického príslušenstva, vrátane obuvi s intenzívnym zameraním na výkon a pohodlie prostredníctvom systému Body Geometry. Poďme sa pozrieť na tretry 2FO Cliplite v dlhodobom redakčnom teste, ktoré sú priamo určené pre enduro a trail jazdcov.

Séria 2FO obuvi ponúka tri modely 2FO Flat, 2FO Clip a 2FO Cliplite. Prvé dva spomínané modely 2FO Flat a 2FO Clip sú určené pre zjazdárov a freeriderov, pričom ponúkajú nadštandardnú ochranu a pohodlie. Verzia Flat je určená pre platformové pedále a verzia Clip je určená pre SPD pedále. Nami testovaná verzia 2FO Cliplite je primárne určená pre enduro a trail jazdcov, avšak je vyrábaná len vo verzii pre SPD pedále.

Modely 2FO Clip a 2FO Flat

Specialized odhaduje, že vykonáte počas svojej jazdy až 10 000 a viac zašliapnutí, čo znamená, že ťažšie topánky by sa mohli skôr opotrebovať. Specialized sa teda rozhodol vylepšiť a odľahčiť štandardný model 2FO. Verzia Cliplite je o 50 gramov ľahšia ako pôvodná topánka 2FO Clip, teda celková hmotnosť Cliplite je 389 g (pri veľkosti 42) a samozrejme pri zachovaní pohodlia a účinnosti.

Specialized 2FO Cliplite


Návrhári sa určite vyhrali s dizajnom obuvi Cliplite. Pôsobia nezvyčajným vzhľadom, sú veľmi pohodlné, sedia perfektne na nohe, a to robí šliapanie jednoduchšie, pretože nemusíte hľadať stabilitu nohy v topánkach. Významným prvkom je ochrana prstov, ktoré sú chránené akýmsi gumovým nárazníkom. Výška gumy po stranách bola znížená kvôli zníženiu hmotnosti obuvi, ale pritom na Cliplitoch je aplikovaný ochranný film, ktorý má zabrániť, aby sa topánka začala trhať, aby bola oderu-vzdorná, čo sa určite hodí, keď prechádzate s bikom cez poriadne rock gardeny.

Vrchná časť Cliplitov pozostáva z troj-bodového zapínania, s dvoma BOA systémami a jedným suchým zipsom. BOA systém na Cliplitoch je veľmi jednoduchý, použitie tohto systému na tomto enduro modeli je veľké plus, už viac ma netrápia rozviazané šnúrky, alebo zaseknuté šnúrky v prevodníku. V rámci zachovania čo najnižšej hmotnosti, Cliplity používajú useknutý jazyk, kde malá časť je prešitá dopredu. Takže je malý priestor medzi nohou a jazykom a pomáha minimalizovať to, aby sa napr. kamienky, či iné nečistoty dostali do topánky.

BOA systém sa dá úplne uvoľniť, takže jazyk sa dá úplne vytiahnuť a Clility sa dajú ľahko vysušiť po mokrej jazde. Čo sa týka práve poveternostných podmienok, Cliplity by som odporučil na jarné až letné jazdenie. Jemný dážď znesú v pohode, taktiež prejdenie cez kaluže, avšak ak vás chytí výdatnejší dážď, tak počítajte s tým, že Cliplity premoknú, pretože na prednej strane je použitý materiál pre lepšie odvetrávanie nohy. V tomto prípade však už padnú vhod návleky na tretry, ktoré väčšina z nás používa v zime, alebo počas veľmi nepriaznivého počasia.K dispozícii sú štyri varianty farebného prevedenia Cliplitov: zeleno - čierne, bielo-čierne, šedo-čierne a hnedo-čierne vo veľkosti 38 až 47. Cena Specialized Cliplite je 219 €. Nami testované tretry boli vo farebnej kombinácii šedo-čierna a vo veľkosti 46. Taktiež by som doporučil objednávať obuv od Specializedu o jednu veľkosť väčšiu. Normálne nosím všetky topánky veľkosť 45, ale veľkosť Cliplitov som zvolil 46 a dobre som spravil, tretry mi sedia ako uliate. Súčasťou balenia neboli kufre pre SPD pedále, treba si ich dokúpiť. Inštalácia kufrov je jednoduchá, stačí poriadne pritiahnuť dve skrutky na kufroch a môžete ísť jazdiť.Na traile

Prvá jazda s Cliplitami bola pre mňa zvláštna a bolo to spôsobené systémom Body Geometry. Mal som pocit, ako keby som mal vyosené kolená a kĺby. Práve Body Geometry je systém, ktorý by nám mal ochraňovať kĺby a kolená od nárazov. Po pár jazdách som si zvykol a učinil som zistenie, ako som mohol predtým jazdiť cyklistické topánky bez tohto systému,. V druhých topánkach som sa už cítil nesvoj.

Niektorí z vás si môžu myslieť, že systém Body Geometry nie je veľkého významu, ale pre jazdcov, ktorí trávia veľa času na svojich bikoch, je dôležité starať sa o časti tela, ktoré nám pomáhajú jazdiť - ako sú členky, kolená a boky. Ten, kto jazdí dlhšie trasy zo dňa na deň, určite uvíta tento systém a aj ja ho považujem za veľmi dobrú vec.

Mal by som spomenúť, že Cliplity som používal s pedálmi Shimano SPD-M530, s ktorými si topánky rozumeli na výbornú. Zapínanie aj vypínanie išlo ľahko, je to aj spôsobené tým, že Cliplity majú okrúhlejší výrez na kufre, takže žiadna hrana sa nezasekávala o pedál. Takúto vec najviac využijú rideri, ktorí preferujú agresívnejší štýl jazdy, rútiac sa väčšou rýchlosťou do zákrut a potrebujú rýchlo odopnúť nohu od pedálu a potom zase rýchlo zapnúť, aby mohli akcelerovať S Cliplitami s tým nebudú mať žiadny problém.


Fotografia aj z testovania bundy Specialized Element 1.5 - keď sa na jeseň ochladí.


Nikdy predtým som BOA systém nepoužíval, vždy som nosil topánky s klasickými šnúrkami. Zo začiatku som bol ohľadom BOA systému na Cliplitoch skeptický, čo ak sa pokazí, čo ak sa pretrhne drôt.

BOA systém na Cliplitoch je naozaj jednoduchý, drôtik je krátky, takže nemusíte veľa točiť kolieskom, aby sa systém dotiahol. Ďalšou výhodou je, že pri poškodení sa systém dá odstrániť bez náradia, a keď sa vám to stane pri jazde, je tiež možné BOA systémy kombinovať z jednej topánky na druhú a je možné si dokúpiť náhradný diel.Plusy


  • Použitý systém Body Geometry.
  • 2 nezávislé BOA systémy.
  • Pevná podrážka.
  • Ochrana prstov na nohe.
  • Okrúhlejší výrez na kufre pre lepšie vypínanie z pedálov.
  • Hmotnosť.


Čo by sa dalo zlepšiť?


Všimol som si, že keď som tlačil bike na začiatok nášho domáceho trailu, Cliplity nie sú určené na dlhšiu chôdzu. Je to spôsobený tým, že majú tvrdú podrážku a začínali byť trochu nepohodlné. Tiež predná časť topánky nemá až taký výrazný vzor na podrážke, takže pri mokrejšom teréne sa mi stalo, že noha mi podšmykla. Takže by som doporučil jazdcom, ktorí aj tlačia bike na svoj obľúbený trail a trať, aby siahli po klasických freeridových 2FO topánkach.

Pre koho sú vhodnou voľbou?


Specialized vyrobil skvelú MTB obuv Cliplite 2FO. Ponúkajú výborný prenos energie s veľmi dobrým komfortom. Bez ohľadu na počasie, podmienky, alebo dĺžku jazdy, nikdy som nepocítil bolesť pri jazde, alebo bolesti kolien a kĺbov. Je pravda, že na tlačenie nie sú veľmi vhodné, ale ak máte v pláne jazdiť dlhé kilometre, sú Cliplity pre vás tou správnou voľbou.

Podrobnejšie informácie si môžete pozrieť na https://www.specialized.com/sk/cs/shoes/2focliplite/107052 a celá kolekcia MTB obuvi od Specialized je na https://www.specialized.com/sk/cs/shoes/mountain.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
adamoliva89 (Adam Oliva)
Páči sa ti tento článok? thumb_up5thumb_down comments 11 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: CRANKBROTHERS Stamp Lace - topánky so skvelým gripom

Test: CRANKBROTHERS Stamp Lace - topánky so skvelým gripom

Topánky na voľné pedále sú základom pre discplíny ako je AM/EN či trail. Výrobcovia sa snažia prinášať rôzne inovácie a značka Crankbrothers nie je výnimkou.
Test: GIRO Latch - ľahké topánky s dostatočnou ochranou

Test: GIRO Latch - ľahké topánky s dostatočnou ochranou

Výrobca Giro je známy najmä prepracovanými prilbami. Budú však topánky od tejto značky rovnako kvalitné ako spomínané prilby?
Test: CRANKBROTHERS Mallet E Speedlace - premyslená tretra

Test: CRANKBROTHERS Mallet E Speedlace - premyslená tretra

Tretry s komfortom a bezpečnosťou na vysokej úrovni plné rôznych vychytávok alebo jednoducho premyslená topánka z každej strany.
keyboard_arrow_up