Specialized získal priazeň mnohých horských a cestných cyklistov pre ich skvelé bicykle, ale tiež ponúka aj široký rozsah cyklistického príslušenstva, vrátane obuvi s intenzívnym zameraním na výkon a pohodlie prostredníctvom systému Body Geometry. Poďme sa pozrieť na tretry 2FO Cliplite v dlhodobom redakčnom teste, ktoré sú priamo určené pre enduro a trail jazdcov.
Séria 2FO obuvi ponúka tri modely – 2FO Flat, 2FO Clip a 2FO Cliplite. Prvé dva spomínané modely 2FO Flat a 2FO Clip sú určené pre zjazdárov a freeriderov, pričom ponúkajú nadštandardnú ochranu a pohodlie. Verzia Flat je určená pre platformové pedále a verzia Clip je určená pre SPD pedále. Nami testovaná verzia 2FO Cliplite je primárne určená pre enduro a trail jazdcov, avšak je vyrábaná len vo verzii pre SPD pedále.
Modely 2FO Clip a 2FO Flat
Specialized odhaduje, že vykonáte počas svojej jazdy až 10 000 a viac zašliapnutí, čo znamená, že ťažšie topánky by sa mohli skôr opotrebovať. Specialized sa teda rozhodol vylepšiť a odľahčiť štandardný model 2FO. Verzia Cliplite je o 50 gramov ľahšia ako pôvodná topánka 2FO Clip, teda celková hmotnosť Cliplite je 389 g (pri veľkosti 42) a samozrejme pri zachovaní pohodlia a účinnosti.
Specialized 2FO Cliplite
Návrhári sa určite vyhrali s dizajnom obuvi Cliplite. Pôsobia nezvyčajným vzhľadom, sú veľmi pohodlné, sedia perfektne na nohe, a to robí šliapanie jednoduchšie, pretože nemusíte hľadať stabilitu nohy v topánkach. Významným prvkom je ochrana prstov, ktoré sú chránené akýmsi gumovým nárazníkom. Výška gumy po stranách bola znížená kvôli zníženiu hmotnosti obuvi, ale pritom na Cliplitoch je aplikovaný ochranný film, ktorý má zabrániť, aby sa topánka začala trhať, aby bola oderu-vzdorná, čo sa určite hodí, keď prechádzate s bikom cez poriadne rock gardeny.
Vrchná časť Cliplitov pozostáva z troj-bodového zapínania, s dvoma BOA systémami a jedným suchým zipsom. BOA systém na Cliplitoch je veľmi jednoduchý, použitie tohto systému na tomto enduro modeli je veľké plus, už viac ma netrápia rozviazané šnúrky, alebo zaseknuté šnúrky v prevodníku. V rámci zachovania čo najnižšej hmotnosti, Cliplity používajú useknutý jazyk, kde malá časť je prešitá dopredu. Takže je malý priestor medzi nohou a jazykom a pomáha minimalizovať to, aby sa napr. kamienky, či iné nečistoty dostali do topánky.
BOA systém sa dá úplne uvoľniť, takže jazyk sa dá úplne vytiahnuť a Clility sa dajú ľahko vysušiť po mokrej jazde. Čo sa týka práve poveternostných podmienok, Cliplity by som odporučil na jarné až letné jazdenie. Jemný dážď znesú v pohode, taktiež prejdenie cez kaluže, avšak ak vás chytí výdatnejší dážď, tak počítajte s tým, že Cliplity premoknú, pretože na prednej strane je použitý materiál pre lepšie odvetrávanie nohy. V tomto prípade však už padnú vhod návleky na tretry, ktoré väčšina z nás používa v zime, alebo počas veľmi nepriaznivého počasia.
K dispozícii sú štyri varianty farebného prevedenia Cliplitov: zeleno - čierne, bielo-čierne, šedo-čierne a hnedo-čierne vo veľkosti 38 až 47. Cena Specialized Cliplite je 219 €. Nami testované tretry boli vo farebnej kombinácii šedo-čierna a vo veľkosti 46. Taktiež by som doporučil objednávať obuv od Specializedu o jednu veľkosť väčšiu. Normálne nosím všetky topánky veľkosť 45, ale veľkosť Cliplitov som zvolil 46 a dobre som spravil, tretry mi sedia ako uliate. Súčasťou balenia neboli kufre pre SPD pedále, treba si ich dokúpiť. Inštalácia kufrov je jednoduchá, stačí poriadne pritiahnuť dve skrutky na kufroch a môžete ísť jazdiť.
Na traile
Prvá jazda s Cliplitami bola pre mňa zvláštna a bolo to spôsobené systémom Body Geometry. Mal som pocit, ako keby som mal vyosené kolená a kĺby. Práve Body Geometry je systém, ktorý by nám mal ochraňovať kĺby a kolená od nárazov. Po pár jazdách som si zvykol a učinil som zistenie, ako som mohol predtým jazdiť cyklistické topánky bez tohto systému,. V druhých topánkach som sa už cítil nesvoj.
Niektorí z vás si môžu myslieť, že systém Body Geometry nie je veľkého významu, ale pre jazdcov, ktorí trávia veľa času na svojich bikoch, je dôležité starať sa o časti tela, ktoré nám pomáhajú jazdiť - ako sú členky, kolená a boky. Ten, kto jazdí dlhšie trasy zo dňa na deň, určite uvíta tento systém a aj ja ho považujem za veľmi dobrú vec.
Mal by som spomenúť, že Cliplity som používal s pedálmi Shimano SPD-M530, s ktorými si topánky rozumeli na výbornú. Zapínanie aj vypínanie išlo ľahko, je to aj spôsobené tým, že Cliplity majú okrúhlejší výrez na kufre, takže žiadna hrana sa nezasekávala o pedál. Takúto vec najviac využijú rideri, ktorí preferujú agresívnejší štýl jazdy, rútiac sa väčšou rýchlosťou do zákrut a potrebujú rýchlo odopnúť nohu od pedálu a potom zase rýchlo zapnúť, aby mohli akcelerovať S Cliplitami s tým nebudú mať žiadny problém.
Nikdy predtým som BOA systém nepoužíval, vždy som nosil topánky s klasickými šnúrkami. Zo začiatku som bol ohľadom BOA systému na Cliplitoch skeptický, čo ak sa pokazí, čo ak sa pretrhne drôt.
BOA systém na Cliplitoch je naozaj jednoduchý, drôtik je krátky, takže nemusíte veľa točiť kolieskom, aby sa systém dotiahol. Ďalšou výhodou je, že pri poškodení sa systém dá odstrániť bez náradia, a keď sa vám to stane pri jazde, je tiež možné BOA systémy kombinovať z jednej topánky na druhú a je možné si dokúpiť náhradný diel.
Plusy
Použitý systém Body Geometry.
2 nezávislé BOA systémy.
Pevná podrážka.
Ochrana prstov na nohe.
Okrúhlejší výrez na kufre pre lepšie vypínanie z pedálov.
Hmotnosť.
Čo by sa dalo zlepšiť?
Všimol som si, že keď som tlačil bike na začiatok nášho domáceho trailu, Cliplity nie sú určené na dlhšiu chôdzu. Je to spôsobený tým, že majú tvrdú podrážku a začínali byť trochu nepohodlné. Tiež predná časť topánky nemá až taký výrazný vzor na podrážke, takže pri mokrejšom teréne sa mi stalo, že noha mi podšmykla. Takže by som doporučil jazdcom, ktorí aj tlačia bike na svoj obľúbený trail a trať, aby siahli po klasických freeridových 2FO topánkach.
Pre koho sú vhodnou voľbou?
Specialized vyrobil skvelú MTB obuv Cliplite 2FO. Ponúkajú výborný prenos energie s veľmi dobrým komfortom. Bez ohľadu na počasie, podmienky, alebo dĺžku jazdy, nikdy som nepocítil bolesť pri jazde, alebo bolesti kolien a kĺbov. Je pravda, že na tlačenie nie sú veľmi vhodné, ale ak máte v pláne jazdiť dlhé kilometre, sú Cliplity pre vás tou správnou voľbou.
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
To, že značka Kellys je jednotkou medzi cyklistickými značkami na Slovensku, snáď nemusíme pripomínať, no bude také aj ich najvyššie endurko Swag 50? Na to sa pozrieme nižšie v teste.
Moja prilba už má čo-to za sebou, a preto som bol rád za nový kúsok do testu. Či vyhovela mojim požiadavkám alebo ich dokonca prekonala, sa dozviete nižšie.
To je cena pre bláznov, už nevedia čo pýtať za tretry.. Nepoviem keď karbónové xc tretry stoja 200e a viac jo zneužívať trend am/en a byť nenazrany ach.. To už radšej mavici crosmaxi a ešte ušetrím
dufam, ze pribudne viacej testov tretier, teraz hladam cestne, v kamennych obchodoch slaby vyber a nekompententni predavaci (robia downhill a nie cestu) no a idem si kupit prve tretry v zivote...
Ja používam tretry Shimano AM 45 a neviem si ich vynachváliť mám v ních od jazdených kopec kilometrov 15 až 20 000 kilometrov aj v horách a stále sú dobré a nestáli 219 eur to je choré ale treba platiť za značku tretry maximálne 100 euro
v texte je uvádzané že testovaný model sa vyrába len pre SPD. To znamená že na iné našlapné pedále ako je shimano, napr. crankbrothers, time atd., nebudú vhodné? To by bolo divné, a asi to tak nie je
Zaujimalo by ma, ci sa tie lanka pri kontakte s konarmi, bordelom...,nepretrhnu. Dost casto mi papek vrazil do tretry. Mate s tym niekto realne skusenosti?
tie lanka vydržia dosť a sú lahko vymenitelné, ale problém je tá plastová súčiastka o ktorú sa tie lanká zachytávajú na druhej strane. Je to osobná skúsenosť s topánkami Rime, mám tie plastové záchytky pokrivené, rozbité, tesne pred odtrhnutím, a asi sa to nedá vymeniť. takže za mna na enduro boty BOA určite nie, po troch rokoch nie úplne intenzívneho jazdenia ich asi budem musieť vymeniť kvoli tým plastovým pi....
Boa system s lankami mam na zimnych tretrach lake 303 a urcite by som sa nebal ze sa to lanko pretrhne. je to ocelove splietane lanko o plovicu tensie ako radiace lanko.
pouzivam five ten raveny a su ako stvorene ci na jazdu alebo chodenie na leto som objednal 2fo clip koli tomu ze maju vetranie, este lezia v skrini bez kufrov tak uvidime...
pri skusani sa zdaju byt pohodlne.
Vyzerajú fajn ale cena mimo. Na allmountain a enduro jazdenie sú najlepšie šnúrky alebo len suché zipsy tam sa nič nedolame.Ostatné spôsoby sú fajn ale vždy zraniteľné.
To je cena pre bláznov, už nevedia čo pýtať za tretry.. Nepoviem keď karbónové xc tretry stoja 200e a viac jo zneužívať trend am/en a byť nenazrany ach.. To už radšej mavici crosmaxi a ešte ušetrím