Reportáž: Kráľ Záhoria – kráľ singlov

Reportáž: Kráľ Záhoria – kráľ singlov

V Zlatníckej doline sa v sobotu 23.4.2016, konal už 8. ročník preteku - Kráľ Záhoria MTB Maratón 2016. Trať bola situovaná v lesoch Bielych Karpát a mala byť dlhá 2 x 25 kilometrov s prevýšením 1 180 m. V skutočnosti však bola o pár kilometrov kratšia a prevýšenie o nejaké slabé dve stovky metrov väčšie. Záverečné kilometre okruhu viedli po trati finálového preteku Slovenského pohára v cross country. Podľa slov organizátora, došlo k zmenám trate z dôvodu ťažby dreva.

Na štart „päťdesiatky“ sa chystalo 163 a dvadsaťpäťky 63 pretekárov. Blízkosť hranice prilákala aj pomerne slušnú účasť pretekárov z Českej republiky. Aj napriek aprílu, počasie na takéto podujatie bolo takmer ideálne a povrch trate suchý.Vyrážame


V štartovacom balíku som bol niekde v strede, nevedel som, čo sa vpredu deje a prečo meškáme. Po štvorminútovom meškaní sme sa konečne pohli. Dlhšiu dobu som sa však mohol posúvať dopredu len nohou a dávať pri tom pozor, aby nedošlo ku kolízii so susednými bicyklami. Keď som sa konečne prepchal cez lievik a roztočil pedále, ocitol som už na XC trati. Táto viedla úzkym kľukatým chodníčkom s množstvom umelých prekážok. Menej technicky zdatní súťažiaci si už tu v úvode „ustlali“, a tým blokovali ostatných v pohybe vpred. Po peripetiách na úvodných 5 kilometroch sa dostávam na horskú asfaltku a snažím sa už konečne nahodiť nejaké to tempo. Na prvej križovatke prehliadam šípku a zle odbočím.Krik: „Zle ideš, naspäť!“ ma však po 50 metroch vrátil na správnu koľaj. No a ďalej som si trať už len vychutnával. Minimum asfaltu, rýchle zjazdy po lúkach, technické pasáže v hustom poraste, sem tam kúsok lesnej zvážnice a zbytok single, single a zase single. Niektoré pomerne priame, kde sa dosahovala rýchlosť okolo 50 km/hod a niektoré technické, že som musel vopred špekulovať, ako sa do nich pustiť. V druhom kole som už mal na nich väčšiu guráž a priznám, že po dorazení do cieľa som mal chuť dať si ich do tretice.

Finiš


Domáci borci mali na trati výhodu. S jedným som sa aj v závere „pobil“. V stúpaniach som mu vždy ukázal chrbát ja a pri singlovaní mi to zase vracal on. Pri prechádzaní niektorých ťažšie zjazdných, najmä mokrých úsekov, mi zavše zakričal: „Dá sa to obísť sprava, zľava!“ Päť kilometrov pred cieľom som pred ním získal niekoľko stometrový náskok. Keď som však vbehol do spleti úzkych a zatočených chodníčkov, rýchlo ma dostihol a na 4 kilometroch mi ešte stihol nadeliť viac než minútu. V cieli sme hodili reč. Bol spoluautorom trate a údajne si jej technické pasáže dával aj dvakrát týždenne. Moja jarná asfaltová príprava na sezónu tu v Skalici totálne zlyhala.

Takto nejako to na maratóne vyzeralo


Hodnotenie


Pri rozhovore so spoluúčastníkmi prevládal jednoznačne názor - perfektná, technická a hravá trať. Počasie ako i povrch trate boli takmer ideálne. Značenie postačujúce až na chýbajúce výraznejšie označenie občerstvovačky. Mnohí ju prebehli bez toho, že by ju vôbec zaregistrovali. Rozpačitý štart do lievika a na XC trať hneď v úvode, kde najmä iniciatívni a popadaní hobbíci vytvorili prekážky ostatným. Celkový dojem bol však hodnotený vysoko pozitívne.Vyhodnotenie


Pretek bol zaradený do českého MTB pohára Karpaty MTB tour, a preto sa ho hojne zúčastnili borci z Českej republiky. A nie len množstvom, ale hlavne kvalitou slušne poznamenali aj výsledkovú listinu vo všetkých kategóriách.

Výsledky: http://www.h-triathlon.sk/wp-content/uploads/2014/02/V%C3%BDsledky-kateg%C3%B3rie-50-km.pdf.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Kráľ Záhoria MTB Maratón

calendar_today 23.04.2016
format_list_numbered 2. kolo - Hertlsport Extreme Tour
format_list_numbered 3. kolo - Karpaty MTB Tour
label MTB - maraton
place Skalica (Slovensko)

GaliPet (Peter Gališin)
Páči sa ti tento článok? thumb_up23thumb_down comments 6 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: ŠKODA MTB cyklomaratón Topoľčianky 2022 – nestratiť sa v ťažkej konkurencii

Reportáž: ŠKODA MTB cyklomaratón Topoľčianky 2022 – nestratiť sa v ťažkej konkurencii

Maratóny, ktorých 1. ročníky som absolvoval a ktoré sú v miestach, ktoré bežne jazdím, považujem za svoje srdcovky. A Topoľčianky, vzdialené 6 km od svokrovcov, spĺňajú obe podmienky.
Reportáž: Kaktus Bike Stupava maratón MTB & RUN – moje neočakávané preteky

Reportáž: Kaktus Bike Stupava maratón MTB & RUN – moje neočakávané preteky

Začiatkom týždňa som dostal doma zelenú na prihlásenie, ihneď som sadol za počítač a pekne klikám. Odpočet dní do štartu ma mierne vydesil, ale voľba dlhej trate bola jasná...
Reportáž: Čerstvý vzduch pre Kráľa Šumavy

Reportáž: Čerstvý vzduch pre Kráľa Šumavy

29. ročník známeho maratónu v prostredí Šumavských kopcov, lesov a osád. Po 2-ročnej vírusovej zmene sa konal znova v poslednú májovú sobotu. Chcem sa s vami podeliť o svoje zážitky a dojmy.
keyboard_arrow_up