Zdroj: Facebook

Sagan priletel do Ria, berie to ako výzvu

Do dejiska Hier XXXI. olympiády dorazil v nedeľu popoludní - presne týždeň pred pretekmi horských cyklistov, ktoré sa budú konať v záverečný súťažný deň. Sagan priletel z USA, kde absolvoval vysokohorskú prípravu na olympijskú súťaž.

Jeho lietadlo zo Salt Lake City meškalo štyri hodiny, čiže v priebehu nedele sa Peter k trénovaniu vôbec nedostal. "Stratil som jeden deň, takže v pondelok už určite budem trénovať. Oddych si nemôžem dovoliť,“ povedal krátko po príchode do dejiska OH 2016 Peter Sagan.

Úradujúci majster sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom a aktuálny líder svetového rebríčka UCI v cestnej cyklistike si v Riu namiesto cesty vybral štart v horskej cyklistike v disciplíne cross country. V nej bol pred ôsmimi rokmi juniorským majstrom sveta. Tento rok sa k nej po dlhom čase vrátil. Na jar štartoval v dvoch pretekoch - prvé v rakúskom Grazi po páde nedokončil, v druhých v českých Tepliciach obsadil štvrté miesto. V oboch prípadoch jeho štart v inom odvetví, než v ktorom je svetová jednotka, vzbudil senzáciu a obrovský záujem cyklistických priaznivcov. V uplynulých dňoch dosiahol víťazstvá na dvoch menších pretekoch horských cyklistov v USA.

Peter Sagan bude počas OH bývať mimo Olympijskej dediny, pretože sa chce nerušene koncentrovať na olympijskú súťaž. Po príchode do Ria de Janeiro sa ubytoval v apartmáne na pobreží Atlantiku aj s niektorými členmi svojho realizačného tímu. Spolu s ním bývajú jeho fyzioterapeut a mechanik Maroš Hlad, manažér sponzoringu Saganovho tímu Tinkoff Gabriele Uboldi, aj mechanik a tímový manažér výrobcu bicyklov Specialized Benjamin Willeit. V olympijskej dedine sa zase ubytovali Saganov bývalý dlhoročný tréner v horskej cyklistike Peter Zánický a jeho otec Ľubomír Sagan.

Všetci členovia Saganovho realizačného tímu sa spoločne stretli v nedeľu popoludní, aby prebrali praktické veci okolo tréningov. Peter sa pri popoludňajšom stretnutí krátko vyjadril o svojich pocitoch týždeň pred olympijskou súťažou. Tá sa uskutoční len štyri týždne po skončení Tour de France. Na najťažších a najslávnejších etapových pretekoch na svete si počínal fantasticky - vyhral tri etapy, už piaty raz po sebe získal zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára a vyhlásili ho aj za najbojovnejšieho jazdca.

"Po Tour de France som si dal krátky oddych a posledné dva týždne som trénoval vo vysokohorskom prostredí v Utahu. Ešte mám necelý týždeň, aby som sa pripravil na olympijskú súťaž, ktorú beriem ako výzvu. Oficiálne tréningy na trati máme v stredu, štvrtok a v piatok,“ povedal Sagan. Na otázku, ako na jeho rozhodnutie nastúpiť na OH v cross country, zareagovali súperi, odpovedal stručne: "Neviem, so žiadnymi som sa nestretol.“

Verejnosť namaškrtená Petrovými skvelými výsledkami za posledný rok zrejme do Petra Sagana vkladá aj v horskej cyklistike veľké očakávania. "Treba si uvedomiť, že má za sebou len krátky špecializovaný tréning na túto disciplínu. Okrem toho na ceste sa jazdí zvyčajne denne okolo šesť hodín, zatiaľ čo preteky v cross country trvajú len zhruba hodinu a pol, čo je úplne odlišné tempo. Navyše vzhľadom na malý počet bodov vo svetovom rebríčku Sagan prakticky s istotou bude štartovať z posledného radu, čo je veľký hendikep, pretože v cross country sa na neraz veľmi úzkej a členitej trati nepredbieha ľahko," napísal web Slovenského olympijského výboru.

"Neviem, čo mám od toho očakávať, pretože som sa nemal s kým porovnať. Naozaj absolútne neviem, či môžem skončiť do desiateho alebo do piateho miesta, alebo či môžem byť dvadsiaty. Treba to vyskúšať. To, že odštartujem z posledného radu, je fakt, ale potom uvidíme, čo sa mi podarí v tých pretekoch spraviť,“ povedal Peter Sagan a dodal, že do každých pretekov ide s ambíciou obstáť čo najlepšie.

Aj zo šírky jeho realizačného tímu je zjavné, že štartu na olympijských hrách prikladá veľkú váhu, hoci sa odohrá v inej než v jeho zvyčajnej disciplíne. "Chcel som horskú cyklistiku skúsiť už na OH v Londýne, ale tam mi to neumožnili,“ dodal.

Tímový manažér firmy Specialized a zároveň mechanik Benjamin Willeit, ktorý sa na OH 2012 v Londýne staral o bicykel českého olympijského víťaza Jaroslava Kulhavého, prezradil, že Peter Sagan pôjde na trati v Deodore na bicykli Specialized modelu S Works World Cup. Tento bicykel je zo špeciálnej edície. "Originálne má oranžovú farbu, ale pri dosiahnutí teploty 22 stupňov sa jeho farba začne meniť na žltú. Podobne menia farbu aj Petrova prilba a topánky,“ povedal Willeit. Dodal, že na bicykloch značky Specialized bude v Riu de Janeiro v cross country mužov, resp. žien štartovať spolu sedem pretekárov. Medzi nimi aj obhajca zlata Jaroslav Kulhavý či najmladší účastník v histórii tejto disciplíny na OH, iba 19-ročný Dán Simon Andreasen.

Peter Sagan víťazne v Utahu
Na Midweek MTB Race v Park City v americkom Utahu zvíťazil s náskokom 6:34 min pred Geoffom Montaguem.

[Foto na úvode: Facebook]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up6thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Základný strečing pre cyklistu - znovuzrodenie po výjazde

Základný strečing pre cyklistu - znovuzrodenie po výjazde

Bolí ťa po jazde chrbát, krk alebo nohy? Strečing cyklistom pomáha, mám to odskúšané.
Minerálny olej vs. brzdová kvapalina DOT - čo je lepšie?

Minerálny olej vs. brzdová kvapalina DOT - čo je lepšie?

Pokiaľ sa trochu orientujete v ponuke hydraulických bŕzd, určite ste postrehli, že niektorí výrobcovia používajú minerálny olej a iní zase brzdovú kvapalinu. Je niečo z toho lepšie?
Základné drobnosti pre každý výjazd PR článok

Základné drobnosti pre každý výjazd

Ak už idete na dlhší cyklovýlet, s partiou na traily alebo len tak vyvetrať hlavu po práci, vo výbave by niektoré veci nemali chýbať. Pozrime sa spolu na tie úplne základné.
keyboard_arrow_up