Tip na výlet: Preskúmanie nepreskúmaného na východnom Slovensku

Tip na výlet: Preskúmanie nepreskúmaného na východnom Slovensku

6 komentárov

boris.ko 25.11.2016 55 fotografií   Horska Cyklistika Bicyklom Po Slovensku Slovensko Tip Na Vylet

Aladin hlásil pád na dlhšie obdobie, všetci sa hotujú na Margecanské fajnoty, bude tam husto, tak som si vybral iný cieľ: Starina!

 

Čo o nej viem?


Pitná voda pre východné Slovensko, Poloniny, zatopené obce, Rusíni, Rusnáci, zhruba všetko. Určite som tam bol ako dieťa, mama robila na PBaH, ale nič si nepamätám. Vlak o 6:11 preveril moje morálno-vôľové predpoklady, najmä preto, lebo večer som si nič nepripravil, šiel som spať o 1:30 a nechal som to na skoršie vstávanie, budík na 4:30. O 5:59 som kupoval na stanici lístky, potom bufet, nejaké žemle a o 6:07 som bol naložený smer severovýchod. Vo vlaku bolo jasné, že sa v ňom cestovalo celú noc, ale zvykol som si rýchlo. Bike som mal hneď po ruke, skompletizoval som si výbavu, prebalil sersamy, pripol brašňu na foťák a už som prestupoval v Humennom.Vďaka prestávke medzi spojeniami je tam priestor na fakultatívny výlet. Smer Stakčín, vlakom pre ľudí a po všetkých vieskach nad Cirochou som vyhupol na perón konečnej stanice.

Prvá zastávka


Naštartoval som appky na záznam trasy a vyrazil. Povinná prvá zastávka pri tanku v Stakčíne neskončila ružovo, začalo pršať, Aladin to nejako nezvládol, malo až po 14:00. Našťastie prestalo hneď ako zmočilo cesty, to sa opakovalo ešte asi dvakrát. Pri odbočke na Jalovú je pamätník ľuďom, ktorí sa pričinili o „popularizáciu“ oblasti, poučil som sa a vyrazil k 1. kostolíku v Jalovej, značenie je dobré.Po napojení na cyklotrasu, ktorá vedie okolo Stariny po asfaltke (pre bike celkom zjazdnej), som jazdil po pravej strane za stromami. Kto chce vidieť vodu, mal by jazdiť v období bez listov, alebo počkať na flek oproti bývalej Starine, križovatke turistických ciest. Vyšliapal som do územia vysťahovaných dedín, odbočil som smer Smolník. Kvalitná asfaltka sa vinie cez jabloňové aleje, ktoré sú všade okolo, asi ich sadili k cestám medzi dedinkami. Jablčníci by zažívali orgie. Na zemi však neležalo ani jedno. Za jednou zo zákrut sa mi potvrdilo tušenie. Jedálniček si obohacovala vysoká. Statný pár sa rozhodol, že sa mi schová skôr ako vytiahnem foťák, čo sa opakovalo o 200 m ďalej s druhou dvojicou, alebo tou istou? Predo mnou ušli, ale gazda pripravujúci si drevo na zimu im nevadil. Hľadanie smolníckeho vojenského cintorína aj prieskum cesty, po ktorej som šiel, som si nechal na inokedy, obchvatom by sa mala napojiť na tú, z ktorej som odbočil.

Jabĺk a jabĺk


Zvrtol som sa na hlavnú. Občas sa stretnem s lesníkmi, chatármi. Opäť medzi jabloňovými alejami, toľko jabĺk som v živote nezjedol, nemám rád jablká, ale tu nejako špeciálne chutili. Na ďalšej križovatke Ruské som špekuloval nad Ruským sedlom, ale zodpovedne som ho vypustil a vybral sa do nižšie položeného sedla Zálomy. V Smrekovici som si vybral cestu do Runiny, opäť trošku hore kopcom. Nad Runinou, na krížnych cestách som objavil smerovník na Tri studničky. Neviem prečo bol z druhej strany stĺpa, asi aby sa pútnik zastavil a zamyslel.Po 4 min jazdy ma privítal upravený vstupný areál Troch studničiek, zo studničiek som nabral vodu a vybehol hore ku kaplnke. Pekné miesto. Kaplnka, funkčná zvonica, neskúšal som, len si myslím, ohnisko, WC aj odpadkový kôš. Myslím, že kôš tam nemusí byť, nech si každý odnesie, čo si priniesol, ale asi musí. Do Runiny som sa spustil po zelenej turistickej. Na hornom konci sa hotovala partia peších na túru a mihli sa aj policajti. Tých som stretol aj pod cintorínom v Hodošíku, neviem či to boli tí istí. V Runine ma trošku zarmútila ruina školy, ale potešil upravený prameň a udržiavaný vojenský cintorín. Následný zjazdík k ďalšiemu pamätníku padlých v prvej svetovej vojne. V Topoli som skontroloval drevený kostolík a vymákol som chlapíka, ktorý obnovoval maľby.Viem, že ikony sa píšu, ale maľba na zárubni sa maľuje, či? Trošku sme pokecali, povedal, že má sedem detí a fotky mu nemám kde poslať, lebo na internet má potomkov. Slobodný človek! Po vyvrcholení stúpania v záreze cesty nad Starinou som sa dozvedel ako to je vlastne s ropou a zemným plynom a pri sledovaní pomaly klesajúceho slnka som si uvedomil, že podľa Aladina už malo od 14:00 pršať. Asi prvýkrát som blahorečil jeho miernej odchýlke, doteraz predpovede vychádzali celkom presne. Už iba s jednou zastávkou pod vyhliadkou nad priehradným múrom som makal do Stakčína na vlak. Mal som dve možnosti. Buď nejaký v dobrom čase pôjde a nastúpim, alebo nepôjde a ťahám do Sniny. Ako som sa blížil k stanici, nejaký tam stál. Nastúpil som a opýtal sa sediacej dámy, kedy odchádza. O 5 min. Perfektné načasovanie. Až také nebolo, lebo som si nestihol kúpiť pivo a vo vlaku do Košíc, s prestupovým časom 4 minúty, sa reštauračný vozeň nevyskytoval.Čo dodať na záver?


Zhodnotenie! Bol som tu prvýkrát na biku. Všetko bolo jazditeľné na spevnených povrchoch, čiže zjazdné aj po dlhých dažďoch. Tých miest po ťažbe dreva bolo málo a boli bezproblémové, skoro panenská príroda, málo ľudí (veď už je október), stretol som jedného bikera, v bus domčeku pri odbočke do Jalového a aj to bol Poliak. Podľa mapy je tu zopár ciest hodných preskúmania a ani všetky vojenské cintoríny som nenavštívil. Láka ma ten najvyššie položený na Slovensku. Prišiel som tu bez nejakej veľkej prípravy, o to krajšie a prekvapivejšie bolo moje objavovanie, pre mňa neznámych končín. Trvalo mi to sedem hodín a podľa Locusu som sa 2,5 hodiny kochal. Musím prelúskať tému Výjazdy v okolí Sniny, určite tu majú domáci borci nejaké fajnoty. A na 100% sa do tých končín ešte vyberiem, ale sa lepšie pripravím a do tejto cyklotúrovej jazdy zakomponujem XC vložky. Na koniec este doplním, že GPX si môžete stiahnúť TU.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Zďieľaj ho:
Buď naším fanúšikom:

Podobné články

MTBIKER shop (Výber z produktov v kategórii Oblečenie a batohy ~ Návleky):

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Návleky)

Komentáre

gtman 29.11.2016 (07:57)

Stakčím je výborný východiskový bod na cyklotúry. Dá sa tam ubytovať v ubytovni priamo nad obecným úradom. Je to lacné a skvele vybavené ubytko situované v parku bývalého kaštieľa. Plánovať sa dajú trasy smerom na Kolonicu a potom do pohoria Vihorlat, popod Sninský kameň až na Morské oko. Ďalšou skvelou trasou je trasa cez Ruskú Volovu do Uliča a z Uliča do Stakčína popri Starinskej priehrade. Ak by Ti bolo málo, tak zo Stakčína treba ísť do Ruského, cez Ruské sedlo do Poľska a vrátiť sa späť na Slovensko cez Balnicu a Osadné. Z Osadného do Sniny a do Stakčína.
Sú to trasy cca 50 km až 80 km na deň a verím , že cyklotulky sa Vám budú páčiť, lebo je tam na čo pozerať. Nezabudnite zájsť v Stakčíne na pivko do Armalesu....Pekná reštika so skvelou picou a peknými čašníčkami... Čo viac dodať.
Miro

 
lto 26.11.2016 (08:53)

Na Aladina sa na severovychode neda velmi spoliehat, lepsie je pozriet Polske predpovede. Kvoli horam sa tam pocasie moze dost menit, aj tak, ze v jednej doline prsi a v druhej nie .Dobre inak, ze si stihol vlak, lebo ist po tej uzkej ceste po tme do Sniny, tak to je imho velky adrenalin. Ludia tam jazdia casto ako zmyslov zbaveni

 
Sarinator 25.11.2016 (21:18)

Perfektny report vdaka

 
boris.ko Sarinator 26.11.2016 (08:22)

Ďakujem

 
jonsak 25.11.2016 (22:40)

Ak by si niekedy zabludil na vychod tak daj vediet pôjdeme.s tebou pozname to tu

 
boris.ko jonsak 26.11.2016 (08:24)

Nezablúdim, pôjdem cielene, ďakujem za ponuku, využijem-e.

 
Pridaj komentár