Ako na výživu: Základné rozdelenie živín a ich “použitie”

Ako na výživu: Základné rozdelenie živín a ich “použitie”

thumb_up62thumb_down 50 komentárov

Imroman 03.04.2017   Doplnky Cestna Cyklistika Horska Cyklistika Vyziva

Celá výživa (vrátane športovej) sa v úplnej podstate dá rozdeliť na to, ako kombinujete základné zložky potravy - bielkoviny, sacharidy a tuky.

 

Možno sa púšťam s touto sériou na tenký ľad, ale rád by som načal “problematiku” trochu komplexnejšie a ako inak, než od základov.

Mám na mysli fakt, že dnes je toľko rôznych teórií, diét a postupov, že človek, ktorý potrebuje základné informácie, môže mať z toho trochu chaos. Pritom, ak chcete dobre a normálne “fungovať”, plus podať kvalitný športový výkon, stále sa stačí držať osvedčených základov.

Takže mojím cieľom je v prvom rade čo najväčšia jednoduchosť a základné princípy, plus nejaké vlastné postrehy. Nemám na to žiadny kurz, titul a ani nie som žiadny výživový “guru”, no za ten čas, čo jazdím maratóny a venujem sa biku, som si na sebe vyskúšal skoro všetko. Hlaďák, prežieranie na bufetoch a iné “klasiky” sa mi postupom času podarilo odstrániť (samozrejme, vždy sa môže zadariť) a tak verím, že vám niektoré informácie možno prídu vhod .

Rozmýšľal som ako začať večne sa meniacu problematiku, ale zrejme ideálne bude od úplného základu. V podstate, keď sa bavíme o jedle a výžive ako takej, stále sa “točíme” okolo 3 základných prvkov v rôznych kombináciách - bielkoviny, sacharidy a tuky. Vodu, vitamíny a minerály sem zatiaľ nechcem miešať, aj keď tie sú samozrejme rovnako dôležité a zaslúžia si samostatný článok.

Bielkoviny - základ


Inak povedané, proteíny (tie sa ďalej skladajú z aminokyselín) spomínam ako prvé, pretože sú zrejme najdôležitejšou zložkou stravy. Paradoxne sa názor na ne v strave vytrvalostných športovcov menil asi najviac zo všetkého. Pred pár rokmi sa vytrvalcom odporúčalo konzumovať oveľa menšie množstvá a radšej do seba tlačiť v prvom rade sacharidy (cukry), aby sa to v poslednej dobe zase preklopilo naopak. Práve veľký dôraz na proteíny je najviac charakteristickým znakom moderného trendu v oblasti športovej výživy. A prečo? Jednoducho sa potvrdilo, že hrajú významnú (doslova kľúčovú) úlohu v rámci celkového zdravia a pri regenerácii. Vďaka nim sa svaly dajú po tréningu rýchlejšie dokopy a rovnako sú dôležité pre váš imunitný systém a celkové zdravie.

Ak ich nebudete mať v strave dostatok a budete jazdiť intenzívne a veľa, telo bude v podstate “pojedať samé seba” a môže to byť jeden z hlavných dôvodov, prečo sa stále nezlepšujete alebo prečo ste stále chorý a cítite sa mizerne. Samozrejme množstvo, ktoré by ste mali prijať zaleží od mnohých faktorov, najmä od telesnej stavby. Čím ste väčší a trénujete intenzívnejšie, tým ich samozrejme treba viac, no celkom dobrým vodítkom je cca 1,3 - 1,6 g na kilogram telesnej hmotnosti. Samozrejme, nie každý má chuť si všetko vážiť a počítať, ja osobne to robím tak, že v každom normálnom jedle sa snažím (odhadom), aby boli rozumne zastúpené a nesmú chýbať hlavne po náročných výjazdoch - to je zase na samostatnú tému do ďalších dielov. Základnou myšlienkou celého je, aby ste na ne nezabúdali a snažili sa ich držať v dostatočnom množstve a hlavne, ak plánujete viac jazdiť a tiež trochu schudnúť. Tí, čo jedia mäso, majú menej starostí, pretože to obsahuje všetky základné aminokyseliny, vegetariáni a vegáni majú starosť naviac, ale aj to sa dá správnou kombináciou vyriešiť.

Zdroje bielkovín ako príklad (presné tabuľky sa dajú veľmi ľahko dohľadať na internete):
  • mäso (kuracina, hovädzie, bravčové, ryby)
  • vajcia
  • mlieko, syr, tvaroh (ak nemáte problém s trávením laktózy)
  • rastlinné zdroje (orechy, tofu, fazuľa…)
Sacharidy - palivo pre rýchlu jazdu


Pri intenzívnom a náročnom výkone naše telo siahne ako prvé po sacharidoch, ktoré máme v tele uložené vo forme glukózy (priamo v krvi okamžite dostupné) a glykogénu (zásobáreň v svaloch a pečeni). Takže pre intenzívny výkon sú nevyhnutné, no zároveň, ak to s nimi preháňame, začneme jednoducho priberať - a to aj vtedy, ak máme pohybu viac než dosť. Nájsť si tú optimálnu hranicu je veľmi individuálne a záleží to od vašej telesnej stavby a intenzity pohybu. Rozdielne množstvo potrebujeme počas preteku a rozdielne počas pohodového výjazdu, o čom si povieme nabudúce. Základom je pojem, o ktorom ste už možno počuli - glykemický index (GI). Práve on rozhoduje, ako budú sacharidy v tele “použité”. Tie s vysokým GI vstupujú do krvi okamžite a spôsobia vyplavenie inzulínu - hormónu, ktorý zostane v krvi aj 2 hodiny a mimo iné bráni napr. využívaniu tuku ako paliva. To môže byť napr. dôvod, prečo sa vám nedarí schudnúť aj keď máte pocit, že sa stravujete zdravo. Aby som to zjednodušil, tieto sacharidy majú svoj význam najmä počas a ihneď po skončení tréningu (sú totiž takmer okamžite dostupné), ale mimo tohto “obdobia” je dobré sa im skôr vyhnúť - najmä vtedy, ak sa snažíte zhodiť prebytočné kg nahromadené po zime .

Mimo “tréningové” obdobie sa odporúča uprednostňovať sacharidy s nižším GI, ktoré nespôsobujú kolísanie inzulínu. Je dobré si zapamätať, že pridaním bielkovín alebo vlákniny môžete celkovú hodnotu GI znížiť napr., keď si k chlebu pridáte syr, alebo extra porciu zeleniny k hlavnému jedlu.

Príklady potravín (jedál) a presné rozdelenie ich GI v tabuľkách je opäť jednoducho dostupné, no ako príklad uvediem len zopár:
  • vysoký GI: biela ryža, cestoviny, rôzne druhy cereálií - corn flakes, biele pečivo...
  • stredný GI: varené zemiaky, banány, müsli, tortilly, hnedá ryža...
  • nízky GI: fazuľa, jablko, pomaranč, hrášok, mlieko, kvalitná horká čokoláda…
Tuky - dôležité pre zdravie aj výkon


Na záver opäť trochu “kontroverzná” zložka potravy - veď takmer určite každý sa v nejakej forme stretol s tým, že tukom by sme sa mali čo najviac vyhýbať. Výsledkom toho bola éra nízkotučných diét, kedy sa miesto tuku uprednostňoval cukor, výsledkom čoho sa zase len priberalo - dôvodom je vyššie spomínané vysoké GI niektorých potravín a hlavne fakt, že cukor, ktorý nespotrebujeme, sa nám uloží opäť vo forme tuku, takže sme v nekonečnom kruhu. Navyše celá cyklistika je zameraná na maximálne využívanie tuku ako zdroja energie, pretože jeho zásoby sú aj pri extra chudom jedincovi schopné poskytnúť hodiny a hodiny jazdy. Celý zmysel “aeróbneho tréningu” alebo inak povedané “najazdievania”, je posunúť hranicu spaľovania tukov čo najvyššie ako to je možné, než prejdeme na sacharidy. V poslednej dobe sa prišlo na to, že je veľmi účinné využiť “zdravé” tuky vo svoj prospech, teda napríklad v období, kedy nejazdíte vyslovene intenzívne a vhodne nimi dopĺňať stravu (zároveň treba ubrať so sacharidov). Navyše sú dôležité pre celkové zdravie a hlavne podporujú vstrebávanie dôležitých vitamínov ako je napr. A, D, E a K. Medzi tie zdravé tuky patria hlavne tie, ktoré nájdete v orechoch a rybách - presné rozdelenie je opäť veľmi jednoduché dohľadať všade na webe. Určite sa môžete vyhnúť tým, ktoré nájdete v umelo spracovanom jedle alebo v mastnom mäsu - žiaľ, tam patria aj klobásky . Aby som to zjednodušil a vypichol to hlavné - tuky vôbec nie sú nepriateľ a ich vhodným zaradením (cca 20 - 30 % z celkového príjmu kalórií) môžete podporiť svoje celkové zdravie a tiež športový výkon.

Pre niekoho, kto sa o túto tému veľmi nezaujíma, to zo začiatku príde ako veľa informácií, no keď sa na to bližšie pozriete, je to v podstate celkom jednoduché. Ja osobne sa snažím držať princípu, že počas intenzívnej aktivity a tesne po nej sa zameriavam v prvom rade na sacharidy (kľudne aj tie s vyšším GI), mimo bike dbám na správny prísun proteínov a zdravých tukov a zo sacharidov sa snažím vyberať tie s nižším GI. Netreba byť zase posadnutý a všetko si vážiť, skôr sa neprejedať, vyberať si kvalitné jedlá a vyhýbať sa sladkostiam, či večernému vyhrýzaniu. To by malo stačiť na to, aby ste sa cítili dobre…

Myslím, že na úvod by to aj celkom stačilo, nabudúce sa trochu pozrieme na pitný režim a jeho základy a tiež na to, že sa rovnako môže jednať o veľmi dobrý zdroj energie.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu ()

Komentáre

SuperMarioCannondale 03.04.2017 (18:56)

thumb_up4thumb_down


Dobrý článok ++++ dodám k tomu ***** Mlieko čo najtučnejšie, min 3,5 % - v mliečnom tuku sú všetky výživné látky. Ak ho odstránime máme iba bielu vodu za 0,5 centa .A pridanú chémiu veľmi svinskú ktorá tuk vyženie ...**** Tuky vyvarujme sa teplotám oleja nad 180 st. nech je aj 3x panenský. Aj pri stužovaní olejov vznikajú transizoméry mastných kyselím, ktoré sa usadzujú v bunkách, kde zavadzajú normálnej látkovej výmeny, sú rakovinotvorné . Sú to margaríny, stužené tuky, lacné oplátky, 30% čokolády a všelijaké seven days etc. **** Na záver čísla: : pre vytrvalosthý šport doporučené denne na 1 kg hmotnosti: tuky 1 g , sacharidy 7-12 g, bielkoviny 1,2 -1,4 g

 
johnnySVK SuperMarioCannondale 03.04.2017 (20:14)

thumb_up0thumb_down


MNa by zaujimal jeden fakt: Pises ze " pre vytrvalosthý šport doporučené denne na 1 kg hmotnosti: tuky 1 g , sacharidy 7-12 g, bielkoviny 1,2 -1,4 g" - prepodkladam, ze to su hodnoty pre cloveka sportovca, co denne sportuje 4 hod...ci ako?? LEbo pri 117kg cloveku to je takmer 21000KJ co je dooost..

Potrebujem radu ohladne stravy....ak mas cas, raby som pokecal s tebou cez SS ...

 
mirec16 johnnySVK 03.04.2017 (22:37)

thumb_up0thumb_down


pri tej hmotnosti ani nie, je to cca 5000kcal, z toho viac ako polovicu ti zhltne bazálny metabolizmus (to že telo vôbec "funguje") a zbytok je jeden dlhší výjazd/beh/čokoľvek + bežné denné činnosti

 
SuperMarioCannondale johnnySVK 03.04.2017 (22:47)

thumb_up0thumb_down


na 70 kg muža stačí 2,000 Kcal denne, prepočítaj si moje info /18,56 min,/ ak 70 kg muž športuje 2-3 hod denne - vyrátal som 3,800 kcal .

 
LuboSRHC johnnySVK 04.04.2017 (07:03)

thumb_up3thumb_down


Ak máš 117 kg svalovej hmoty tak určite im musíš dať riadnu porciu aby si ich nakŕmil.

 
SuperMarioCannondale LuboSRHC 04.04.2017 (10:42)

thumb_up0thumb_down


Ak máš 117 kg- tak môžeš mať plus-mínus 15 kg rozdiel v množstve svalovom alebo kostrovom tkanive. A to je veľký rozdiel v potrebe prísunu živín.

 
Imroman johnnySVK 04.04.2017 (21:24)

thumb_up0thumb_down


Ahoj, to je velmi individualne, su na to rozne tabulky ale malo by to sluzit len cca ako odhad. Napr. ja sa snazim aby v kazdom normalnom jedle bolo aspon 25 - 30 g bielkovin co pri cca 5 jedlach mi da co potrebujem - ano jem 5 a viac krat denne
jedlo si nevazim, snazim sa podla oka takze hlavne si daj pozor aby si v kazdom jedle mal aspon nejake a bude to OK. Pripadne to doplnit nejakym proteinom a mas to poistene

 
Hosť 04.04.2017 (12:47)

thumb_up2thumb_down


Mna by zaujimalo co jedol Sagan kym sa nedostal tam kde je. Teda pocas svojej juniorskej cesty smerom hore. Nie preto, ze Sagan, ale preto, on mne pripada ako priklad obycajne neobycajneho.

 
SuperMarioCannondale Hosť 04.04.2017 (14:07)

thumb_up0thumb_down


Odpove´d som napísal nižšie 14:06

 
palo14 04.04.2017 (10:55)

thumb_up1thumb_down


Vcera, strava na veceru: tlacenka, ocot, cibula ( na klby), potom som si dal zemiakove lupienky (na doplnenie stratenej soli), to som zajedol susenymi slivkami (aby boli aj sacharidy) a nasledne som sa dorazil mliekom a susienkami. Mlieko je zdrave a susienky som si dal na doplnenie glykogenu.

 
SuperMarioCannondale 04.04.2017 (14:06)

thumb_up1thumb_down


Sagan raňajkuje asi to čo všetci cyklisti tímov WT.... Odpoviem inak. Princíp je v efektívnosti !!! využitia rôznych zdrojov energie pre organizmus **** Aj obyčajný ožran z krčmy dokáže spätne využiť cca 25% laktátu / soľ kyseliny mliečnej / , spätne ide do krvného riečišťa a potom do pečene etc a zase sa vytvorí energia. Samozrejme pri pive ho nevytvorí. * Ak si trénovaný vraj 60-70% laktátu dokážeš využiť !! ***** Všimni si ako Sagan dokáže sa spamätať aj v ťažkých kopcoch , /nie na klasikách !!! / ---Kukni ---https://www.youtube.com/watch?v=t2yxuiQsz54 --- ako Sagan vyškoli vrchárov ľavou zadnou !!! Lebo vrchári boli sprostí !! PMinutáž, 24:17 Sagan už cúval dozadu , ale sprosťáci 25:10 na vrchole stúpania zastali !! Sagan ďaleko vzadu. Začali až po 17sek. Thomas ide na špicu 25:27** Saganovi stačilo málo času , 17 sek , na regeneráciu- ak sa to dá tak odborne povedať,, 25:29 záber dozadu Sagan v nedohľadne ale on stále ide, sprosťáci zase zastanú 25:42 a 25: 51 iba sa obzerajú. 26:12 Sagan si to sám doťahuje , ale dáva si 26:38, banda príživníkov za ním nevystrieda až sa našiel jeden z červeného Lotta a veľmi pomohol 26:40, Aj to Saganovi pomohlo, Napije sa 27:02 a MÁ VYHRATÉ !!! 1,7 km pred cieľom vnútorne sa iste potešil lebo pozná dojazd a vie že tam si vrchárov ustriehne - lebo posledný kopec je klasikársky nie vrchársky. Zase mu pomohlo na regeneráciu 28:31 ke´d zastavil aj on, Sprosťáci mali ísť. Sami si to pokašľali že 3x nešli ale čakali. *****************************************Skús jeden test na regeneráciu . Nájdi budovu - kde máš 2 schodiská na opačnej strane budovy . Vzdialené od seba napr. 50 m. Máš ísť na 4 p. ale na druhú stranu. Śpôsob č. 1 - 4 poschodia choď pešo ale rýchlo a potom choď na druhú stranu . Máš cca 30 sek - ideš už do laktátu !!! energetický výdaj do kopca a potom rovina teda chodba Spôsob č. 2- iba 2 poschodia poto chodba teda rovina a zase 2 poschodia. .Teda 2x po / nie 30 deleno 2 / - ale asi 13-14sek. Máš iný energetický zdroj. Nejdeš až tak do laktátu !! Druhý spôsob máš efektívnejší z hľadiska energetického zdroja , menej únavný a rýchlejší. , Nejdeš v stúpaní až tak do laktátu . *** Daj si to do reálneho prostredia cyklistiky Sagan má myslím 184/ 73 kg, o 10 kg viac ako vrchári. Ale ak má po určitom čase v kopci rovinu, teda čas na regeneráciu s nimi stačí. *** Nedá toľko Watt na kg ale ich dostane. Jeho ogranizmus dokáže veľmi efektívne nájsť zdoje energie-

 
ddrmodes 03.04.2017 (19:41)

thumb_up0thumb_down


Tych sacharidov sa mi zda az privela. 7-12g na 1kg. Ak mam 70kg, tak mi treba cca 700g. Ved to by niekto musel do mna tlacit ako do húsky (ked som bol maly, tak stara mama otvorila huske zobaka a pchala tam jedlo hlava nehlava).

 
SuperMarioCannondale ddrmodes 03.04.2017 (19:53)

thumb_up2thumb_down


spodná hranica je: 7 g x 70 kg = 490 a nie 700 gr. teda 30% rozdiel !!! *** záleží či dokážeš štiepiť tuky ešte pri vysokých pulzoch alebo už ideš na cukry Tak ma to učia v súčasnosti na trénerskej licencii na FTVŠ Praha. *** Ale pozor ak je vysoký pomer sacharidov v strave , nad 60% to kladie na organimus väčšie nároky na ich spracovanie

 
SuperMarioCannondale ddrmodes 03.04.2017 (20:02)

thumb_up0thumb_down


Skús 5 dní po sebe písať presne čo zješ. A možno budeš prekvapený.

 
mirec16 03.04.2017 (23:21)

thumb_up0thumb_down


pekne spracované, akurát čo sa týka tých sacharidov, tak hlavný problém tých s vysokým GI pri vytrvalostnom športe je ich "krátky účinok", čo všetci určite poznajú, v poslednej tretine trate zrazu príde hlad, dám si gél/hroznový cukor, myslím, že vydržím do cieľa, ale o 15min je tu hlad znova, zjednodušene sa stane to, že vychýlim z rovnováhy mechanizmus metabolizmu sacharidov inzulín vs. glukagón na stranu inzulínu, kt. sa čo najrýchlejšie bude snažiť o spracovanie tejto nálože cukru, rýchlo ho spracuje, hladina v krvi rýchlo klesá, čo ja zasa pocítim ako hlad, ale hlavne únavu, čiže preto treba počas preteku tlačiť skôr zložené sacharidy (na tube hľadať napr. maltodextrin, bacha na fruktózu, tá skôr preháňa ako pomáha) a jednoduché až ozaj na posledných km... a to priberanie zo sacharidov je spôsobené tukmi, občas si treba všimnúť koľko masla/tuku dáva priateľka/manželka do koláčov, tam sú tie zimné kilečká, chudák cukor za to nemôže...

 
Imroman mirec16 04.04.2017 (21:27)

thumb_up0thumb_down


ahoj, ano mas pravdu ale tuto temu ako je strava pocas preteku a pod chcem dat samostane pretoze by to bolo proste vela informacii naraz...

 
hellwings Imroman 05.04.2017 (08:19)

thumb_up1thumb_down


No som teda zvedavy teraz dvojnasobne, co popises v dalsej casti. Kazdopadne si /admin/ z diskusie zmazal zaujimave informacie.

 
SuperMarioCannondale hellwings 05.04.2017 (13:10)

thumb_up0thumb_down


Škoda zmazania ...

 
yankoo mirec16 05.04.2017 (16:51)

thumb_up1thumb_down


V tom, ze sa pribera z tukov a nie cukrov, nie je samozrejme pravda. Pribera sa z prebytku kalorii, je jedno ci tuk alebo cukor.Takze za to moze aj cukor.

 
Imroman yankoo 05.04.2017 (17:29)

thumb_up0thumb_down


Ano prene tak, preto pisem ze ak zaradis tuk, treba ubrat cukor..

 
mirec16 yankoo 05.04.2017 (21:21)

thumb_up0thumb_down


nie je to jedno, je to mytus... ano zvyseny podiel sacharidov napomaha ukladaniu tukov, cestou zvysenia hladiny inzulinu, kt. posobi anabolicky... premena na tuky mozna je, ale nastava hlavne pri ich dlhodobom vyraznom nadbytku, inak je pre telo energeticky nevyhodna (straca sa az 1/3 energie), takze ak ma clovek dostatocnu pohybovu aktivitu, toto riesit nemusi... prikladom su nizkosacharidove diety, ano clovek v uvode rychlo chudne, ale straca hlavne svalovu hmotu, kt. je v konecnom dosledku jedina (este srdce, co je vlastne tiez sval) schopna palit tukove tkanivo, takze dlhodoby efekt je nulovy... nehovoriac o tom, ze na to aby sa "nastartoval" tukovy metabolizmus je nutna energia zo sacharidov, preto sa hovori, ze tuky horia v sacharidovom ohni...

 
mirec16 mirec16 05.04.2017 (22:02)

thumb_up0thumb_down


nie mytus, zle som sa vyjadril... skor polopravda

 
SuperMarioCannondale yankoo 05.04.2017 (21:40)

thumb_up0thumb_down


Priberá sa aj zo spomaleného metabolizmu športovca oproti toho čo mal v minulosti. Napr. aj pred 1-2 sezónami. Dôvodov je viac, nebudem ich menovať. Ak chce niekto nech napíše správu.

 
daniel_po 07.04.2017 (07:58)

thumb_up0thumb_down


Páni, potreboval by som radu. Fungujem na LC stravovaní s príjmom sacharidov denne do 100g. Zaujíma ma hlavne jedna vec, čo jesť počas preteku? Fungoval som na géloch a športových nápojoch, čo sú v podstate sacharidy, len neviem či je vhodné ich používať, aj pri LC. Či to nejako nerozhodí organizmus, ak zrazu v priebehu 2-3 hod., prijmem také kvantum sacharidov, prípadne s ich spracovaním a následným vrátením organizmu k 100g denne. Ďakujem za akýkoľvek postreh.

 
SuperMarioCannondale daniel_po 07.04.2017 (09:22)

thumb_up0thumb_down


A sa naučíš pretekať iba s dennou dávkou sacharidov, do 100 g , teda , odhad že máš 70 kg, cca 5x menšou ako DDD ---- a jazdíš 2-3 hod na bike,,,tak musíš mať extrémne vysokú schopnosť využitia energie z tuku !!! Tých napr. 50-100 g sacharidov počas pretekov neublíži ......
Podkožného tuku budeš mať max 10% odhadujem ... Ak budem na pretekoch SB+PO 13 -14. mája veľmi rád s Tebou podebatím.

 
julo93 daniel_po 07.04.2017 (10:31)

thumb_up0thumb_down


Odkázal by som ťa asi na tento článok: http://eatingacademy.com/sports-and-nutrition/ketones-carbohydrates-can-co-exist Môžes skúsiť počas preteku tiež doplnky na báze upraveného škrobu s nízkym GI napríklad od Kompavy. Ak máš dlhodobo málo sachrov, organizmus si od nich odvykne a potom sa zníži rýchlosť odozvy na ich nárazové zvýšenie. Dá sa to riešiť tak, že zaradíš napr. raz - dva krát do týždňa vysokosacharidový deň. Ja som tiež na nízkych sacharidoch, ale nazval by som to smart carb, nie low carb. Ono od určitej intenzity začne byť limiter výkonu množstvo glykogénu vo svaloch a prípadne dodaných externých sachrov. Tam môže byť problém pri náročných tréningoch/pretekoch ak máš málo sachrov. Ďalej si treba uvedomiť, že stravou sa dá efektívne zosilniť tréningový efekt a strava v tréningovom období by mala podporiť adaptáciu organizmu na aplikovanú záťaž, kďežto strava pri pretekoch má podporiť výkon.

 
SuperMarioCannondale julo93 07.04.2017 (10:44)

thumb_up0thumb_down


**** Jedna z nevýhod LC stravy je náhly nedostatok prísunu glykózy do mozgu, s tým je spojené spomalenie reflexného okruhu, teda zníženie koordinácie až triaška. Niekedy to trvá krátko 10-20 sek. **** Čo ak sa mi to stane v zjazde

 
julo93 SuperMarioCannondale 07.04.2017 (12:08)

thumb_up0thumb_down


Neviem, o tom som nepočul.

 
SuperMarioCannondale julo93 07.04.2017 (11:14)

thumb_up0thumb_down


Ak máš v krvi málo sacharidov, mal by si mať zvýšenú schopnosť oxidácie tukov. / XY gramov tuku za hodinu / *** Meral si?

 
julo93 SuperMarioCannondale 07.04.2017 (12:15)

thumb_up0thumb_down


Nemeral, ale po pár rokoch nutričných intervencií by mala byť na vysokej úrovni. Inak ja mám názor, že sachre treba používať chytro, nie za každú cenu príliš nízko alebo vysoko. Treba vedieť kedy ubrať a kedy pridať vzhľadom k energetickým požiadakam a účelu každého tréningu.

 
SuperMarioCannondale julo93 07.04.2017 (12:19)

thumb_up0thumb_down


Pozri si moje príspevky 10,44 + 11,14 a skús to robiť exaktne, nie hokus-pokus. A prečítaj čo môžeš pokaziť DD zníženým príjmom sacharidov .

 
julo93 SuperMarioCannondale 07.04.2017 (12:42)

thumb_up1thumb_down


Dávam odkaz na kolekciu článkov čo som si za nejaký čas pozbieral na PubMede a sú relevantné k tejto téme: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/myncbi/1Ru29vaAIvykk/collections/51557176/public/

 
mirec16 daniel_po 07.04.2017 (11:40)

thumb_up2thumb_down


chces radu? prestan blbnut s nizkosacharidovou dietou... je to nezmysel, co ti akurat poskodzuje telo

 
Imroman daniel_po 07.04.2017 (16:25)

thumb_up0thumb_down


Ak ti mozem poradit tak nechod na to zlozito. Aj ked si v LC tak pretek je taka zataz ze cukor jednoducho potrebujes a bud sa pouzije alebo pomoze obnovit zasoby po preteku. Kopec borcov drzi LC ale na preteku proste potrebuju cukor ak chcu ist na 100 % Aj dalsi den po preteku by som sa cukru nebal (teda ak to nie je pretek a 1 hod) az potom znovu presiel na LC...

 
Pridaj komentár