Zdroj: Facebook: Jozef Metelka

Prispelo k tomu aj zlyhanie vedenia slovenského tímu na nedávnych majstrovstvách sveta v cestnej paracyklistike v Juhoafrickej republike v pretekoch s hromadným štartom, ktoré nedokončil.

Po piatkovom triumfe v časovke jednotlivcov si Metelka veril aj v nedeľných pretekoch s hromadným štartom. Cieľom napokon neprešiel. "Nie preto, že by som to fyzicky nezvládol, alebo že by som spadol. Nedokončil som ich pre úplné zlyhanie vedúceho výpravy Branislava Režňáka, ktorý mi okrem iných vecí neodovzdal základné informácie z manažérskeho mítingu,“ povedal Jozef Metelka pre denník Nový Čas a pokračoval: "Tam všetkých upozornili, že tabule o počte kôl sa presunuli z ľavej strany cesty na pravú. Predchádzajúce roky boli vždy na ľavej strane, teraz boli vpravo. To som ja na štarte nevedel. V domnienke, že idem posledné kolo a tým, že som na ľavej strane nevidel žiadne číslo, ma to len utvrdilo a vyrazil som naplno. Bol som vo vedení a náskok som len zvýšil. Myslel som si, že som vyhral, len mi bolo čudné, že za páskou nikto nespomaľuje, až mi jeden z organizátorov povedal, že to ešte nie je cieľ... No pretekárov, ktorí ma obehli, už nešlo dobehnúť."

Metelka je už niekoľko rokov absolútnou špičkou medzi slovenskými paralympionikmi. Z majstrovstiev sveta na dráhe aj ceste vlastní päť zlatých medailí a najmä je dvojnásobný paralympijský šampión a trojnásobný medailista z Ria de Janeiro 2016. Metelka prišiel o časť ľavej dolnej končatiny po motocyklovej havárii v marci 2009 počas štúdia športového koučingu na Oxford Brookes University v Anglicku, kde dodnes žije a pripravuje sa. Už vlani nahlas vyslovil možnosť reprezentovania inej krajiny v prípade, ak sa nezlepšia podmienky pre jeho športovú prípravu na Slovensku.

K aktuálnym problémom na svetovom šampionáte v JAR pre Nový Čas ešte Metelka kriticky dodal: "Počas pretekov nebola žiadna komunikácia od manažéra, čísla som dostal až na štarte... Teraz sa môžem zbaliť a ísť domov za letenky, ktoré som musel sám kúpiť, lebo rozpočet je prečerpaný. Celá moja príprava vyšumela. Pre niekoho to bol asi turistický výlet, a nie špičkové preteky. Bohužiaľ, bola to posledná kvapka a môj pohár trpezlivosti pretiekol. Boli to moje posledné preteky za Slovensko. Toto utvrdilo moje rozhodnutie odísť. Je to definitívne. Nebudem jazdiť za turistický oddiel, prijmem niektorú z ponúk zo zahraničia. Je ich viac, takže to nechávam otvorené."

Celé stanovisko SPV a SZTPŠ k vyjadreniam Jozefa Metelku

"Druhé preteky, na ktorých počas tohto šampionátu štartoval (cestné preteky s hromadným štartom) ukončil po 11. kole (zo 14) vlastnou chybou. Obvinenie vedúceho výpravy Branislava Režňáka z jeho strany, že mu neposkytol potrebné informácie, považujeme za nepravdivé a zavádzajúce, nakoľko na trati boli aj ďalší dvaja slovenskí reprezentanti Patrik Kuril a Ondrej Strečko a tí vedeli, koľko kôl je potrebné odjazdiť.

Vnímame to ako osobné zlyhanie samotného pretekára. Navyše si Jozef Metelka vybral do realizačného tímu aj pre tento šampionát svojho osobného trénera Kyleigha Mannersa, zodpovedného za jeho prípravu, výsledky a informácie, ktoré mu odovzdáva.

Rovnako nepravdivé je aj tvrdenie, že si financoval svoju účasť sám, nakoľko SZTPŠ a SPV poskytlo za 9 mesiacov roka 2017 viac ako 80-tisíc eur na prípravu a účasť na podujatiach Jozefa Metelku. K dispozícii máme aj doklady o zaplatení leteniek do JAR zo strany SZTPŠ, takže tvrdenie o ich úhrade samotným Jozefom Metelkom je opäť nepravdivé.

Vzhľadom na nadštandardné finančné prostriedky, ktoré boli investované počas posledných rokov do športovca Jozefa Metelku, považujeme z jeho strany za nekorektné, že do týchto chvíľ žiadnym spôsobom (či už písomným alebo telefonickým) neinformoval vedenie výpravy ani SPV o nejakých problémoch počas MS v JAR, ale poskytol stanovisko médiám.

Medailové umiestnenia na PH či MS dosahujú viacerí slovenskí paralympionici s ďaleko menšou dotáciou ako má Jozef Metelka. Je smutné, ak on tú svoju považuje za malú a nedostatočnú. Samozrejme, ak chce reprezentovať inú krajinu, SPV mu v tom brániť nebude. Za predpokladu vysporiadania si svojich záväzkov voči nám."

[Foto na úvode: Facebook: Jozef Metelka]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Cyklokros – najkomplexnejšia disciplína vo svete cyklistiky?

Cyklokros – najkomplexnejšia disciplína vo svete cyklistiky?

Blato. Sneh. Piesok. Hlina. Toto všetko na maximálne 33 mm plášťoch. Vitajte v cyklokrose.
Rozhovor: Fotograf Michal Červený - iný pohľad na cyklistiku

Rozhovor: Fotograf Michal Červený - iný pohľad na cyklistiku

V tomto prípade cez fotoobjektív profesionálneho fotografa UCI pretekov a cyklistických tímov.
Video: Akí dobrí cyklisti sme oproti svetu? Majstrovstvá sveta amatérov

Video: Akí dobrí cyklisti sme oproti svetu? Majstrovstvá sveta amatérov

Aj bežní cyklisti majú majstrovstvá sveta ako profesionáli, my sme sa boli porovnať na UCI Gran Fondo World Championships – Trento 2022.
keyboard_arrow_up