Tip na výlet: Cyklokorytnička - keď budete potrebovať dobiť baterky

Tip na výlet: Cyklokorytnička - keď budete potrebovať dobiť baterky

Liptov a cykloturistika k sebe pasujú ako bryndzové halušky a žinčica. Meka turizmu s krásnou prírodou, jaskyňami a liečivými prameňmi.

Áno, Liptov bol a je známy liečivými prameňmi a už v minulosti vyhľadávanými kúpeľmi. A jedny z najznámejších a najmalebnejších boli v Korytnici. V minulosti z Ružomberka do kúpeľov viedla úzkorozchodná železnička. Dnes koľaje nahradila náučno-relaxačná trasa Cyklokorytnička. Zvládne to aj rodinka s miminkom v cruiseri.Parametre okruhu:
  • dĺžka - 23 km
  • prevýšenie - 300 m
  • náročnosť - jednoduchá
Pamiatky UNESCO na trase - stačí odbočiť


S kamošom sme trasu nastúpili v Ružomberku na ul.Šoltésovej. Chvíľu po štarte, maketa historickej lokomotívy. Dáme selfie? Nie. V slušnom tempe pedálujeme popri riečke Revúca. Riečka tvorí malebné zákutia. Míňame komín starej vápenky. Vchádzame do Bieleho Potoka. Tu je odbočka na svetoznámu historickú lokalitu Vlkolínec, patriacu do pamiatok UNESCO. Neodbočíme.Kadiaľ? Zelená, modrá?... zabudni - nestratíš sa


Cyklokorytnička ma jasné smerovníky a lemuje ju 11 veľkých infotabúľ. GPS netreba. Tu sa nestratíte. Na 3 miestach križujete hlavnú cestu, ale aj tak počuť len vodu a vtáčiky. Trasa vedie cez, i poza obce, poľnými cestami cez lúky a popod les. Skrátka, všetky farby Liptova. Zdatnejší biker môže odbočiť na zvážnice vedúce do vrchov revúckej doliny. Je ich neúrekom.Pred bodom Podsuchá sa dáme k brankovskému vodopádu. Je dosť vody a padá z výšky 55 m. Nádherné osvieženie. Znova križujeme hlavnú. Stromy, lúky, voda, ticho. Oáza pre dušu.

Parádne miesto na piknik, či?


Ďalší bod - Obranné opevnenie SNP. Preskúmame ho a niečo zjeme. Prejdeme Liptovskú Osadu a zastavujeme pri infotabuli Patočiny. Za ňou 3-krát križujeme hlavnú cestu.Zeleným tunelom do histórie


Wau. Vchádzame do zeleného tunela. Mám pocit, že som niekde pri jazere Neusiedler see a nie ani 5 m od hlavnej cesty. Stromy tvoria doslova zelené metro. Po pár km vidno secesnú budovu bývalej železničnej staničky Korytnica. Je súčasťou plničky vody zn. Korytnica. Pozor, súkromné! Smerovník nás vedie do kúpeľov. 3 km pohodový stupák po asfalte na záver a sme v kúpeľoch Korytnica. Kúpele sa nachádzajú v hlbokej korytnickej doline pod vrchom Prašivá. Zosadáme pri reštaurácii a najeme sa. Výborné jedlo. Na bikerov sú zvyknutí.Po jedle ja sadám na bike a idem preskúmať kúpele. Teda to, čo zostalo zo secesných liečebných pavilónov, promenády a budov. Je to otras. Aspoň, že z prameňov sa dá nabrať. Do cyklofľaše plním „Jozefa“ a urobím nejaký výšľap do kopcov. No, čas tlačí. Posledné foto a čaká nás pohodlných 25 km späť.Zelená oáza


Prejazdil som prakticky všetky trasy na Liptove. Táto je uložená v mojom trackliste ako Zelená oáza. Ak budem potrebovať dobiť baterky, Cyklokorytnička mi to určite splní. Nabudúce to dám od rána a určite pridám Vlkolínec a parádne výšľapy v kúpeľoch. Určite sa oplatí. Nabetón...
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up31thumb_down comments 8 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Spišská Magura v zime na biku - ďalšia lokalita, ktorú mám radšej v zime

Tip na výlet: Spišská Magura v zime na biku - ďalšia lokalita, ktorú mám radšej v zime

Spišská Magura je pomerne menej známe pohorie na severe Slovenska, neďaleko poľských hraníc. V zime tam je, na rozdiel od Tatier, tých možností o niečo menej, no pri dobrých podmienkach sa tam dá dobre pojazdiť.
Tip na výlet: Po stopách Gustiho Popoviča

Tip na výlet: Po stopách Gustiho Popoviča

Isto to poznáte, keď sa vám už domáce cesty zunujú, keď už poznáte naspamäť vzdialenosti od jednej dediny k druhej či dokonca od križovatky ku križovatke.
Tip na výlet: Slovensko na bicykli - nonstop a za 1 deň

Tip na výlet: Slovensko na bicykli - nonstop a za 1 deň

Slovensko je nádherná krajina. Žijeme v nej a máme ju radi. Už dlhšie sme plánovali nejaký výlet po našom kraji, ale ani vo sne nám nenapadlo, že to zrealizujeme takýmto spôsobom.
keyboard_arrow_up