Tip na výlet: Cyklokorytnička - keď budete potrebovať dobiť baterky

Tip na výlet: Cyklokorytnička - keď budete potrebovať dobiť baterky

Liptov a cykloturistika k sebe pasujú ako bryndzové halušky a žinčica. Meka turizmu s krásnou prírodou, jaskyňami a liečivými prameňmi.

Áno, Liptov bol a je známy liečivými prameňmi a už v minulosti vyhľadávanými kúpeľmi. A jedny z najznámejších a najmalebnejších boli v Korytnici. V minulosti z Ružomberka do kúpeľov viedla úzkorozchodná železnička. Dnes koľaje nahradila náučno-relaxačná trasa Cyklokorytnička. Zvládne to aj rodinka s miminkom v cruiseri.Parametre okruhu:
  • dĺžka - 23 km
  • prevýšenie - 300 m
  • náročnosť - jednoduchá
Pamiatky UNESCO na trase - stačí odbočiť


S kamošom sme trasu nastúpili v Ružomberku na ul.Šoltésovej. Chvíľu po štarte, maketa historickej lokomotívy. Dáme selfie? Nie. V slušnom tempe pedálujeme popri riečke Revúca. Riečka tvorí malebné zákutia. Míňame komín starej vápenky. Vchádzame do Bieleho Potoka. Tu je odbočka na svetoznámu historickú lokalitu Vlkolínec, patriacu do pamiatok UNESCO. Neodbočíme.Kadiaľ? Zelená, modrá?... zabudni - nestratíš sa


Cyklokorytnička ma jasné smerovníky a lemuje ju 11 veľkých infotabúľ. GPS netreba. Tu sa nestratíte. Na 3 miestach križujete hlavnú cestu, ale aj tak počuť len vodu a vtáčiky. Trasa vedie cez, i poza obce, poľnými cestami cez lúky a popod les. Skrátka, všetky farby Liptova. Zdatnejší biker môže odbočiť na zvážnice vedúce do vrchov revúckej doliny. Je ich neúrekom.Pred bodom Podsuchá sa dáme k brankovskému vodopádu. Je dosť vody a padá z výšky 55 m. Nádherné osvieženie. Znova križujeme hlavnú. Stromy, lúky, voda, ticho. Oáza pre dušu.

Parádne miesto na piknik, či?


Ďalší bod - Obranné opevnenie SNP. Preskúmame ho a niečo zjeme. Prejdeme Liptovskú Osadu a zastavujeme pri infotabuli Patočiny. Za ňou 3-krát križujeme hlavnú cestu.Zeleným tunelom do histórie


Wau. Vchádzame do zeleného tunela. Mám pocit, že som niekde pri jazere Neusiedler see a nie ani 5 m od hlavnej cesty. Stromy tvoria doslova zelené metro. Po pár km vidno secesnú budovu bývalej železničnej staničky Korytnica. Je súčasťou plničky vody zn. Korytnica. Pozor, súkromné! Smerovník nás vedie do kúpeľov. 3 km pohodový stupák po asfalte na záver a sme v kúpeľoch Korytnica. Kúpele sa nachádzajú v hlbokej korytnickej doline pod vrchom Prašivá. Zosadáme pri reštaurácii a najeme sa. Výborné jedlo. Na bikerov sú zvyknutí.Po jedle ja sadám na bike a idem preskúmať kúpele. Teda to, čo zostalo zo secesných liečebných pavilónov, promenády a budov. Je to otras. Aspoň, že z prameňov sa dá nabrať. Do cyklofľaše plním „Jozefa“ a urobím nejaký výšľap do kopcov. No, čas tlačí. Posledné foto a čaká nás pohodlných 25 km späť.Zelená oáza


Prejazdil som prakticky všetky trasy na Liptove. Táto je uložená v mojom trackliste ako Zelená oáza. Ak budem potrebovať dobiť baterky, Cyklokorytnička mi to určite splní. Nabudúce to dám od rána a určite pridám Vlkolínec a parádne výšľapy v kúpeľoch. Určite sa oplatí. Nabetón...
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up31thumb_down comments 8 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Svidovské sedlo a Čierny Váh – dve trasy s krásnymi výhľadmi na Liptove

Svidovské sedlo a Čierny Váh – dve trasy s krásnymi výhľadmi na Liptove

Doprajte si ticho, pokoj a nádherné výhľady na najvyšší vrch Nízkych Tatier. Ak si k výletu pridáte aj Čierny Váh, tak ako my, čaká na vás aj top panoráma Vysokých Tatier a výjazd vhodný pre všetky kategórie cyklistov.
Tip na výlet: SPAnilá jazda českými pahorkami

Tip na výlet: SPAnilá jazda českými pahorkami

Na konci meteorologického leta sa mi naskytla jedinečná príležitosť navštíviť jedno pomerne vzdialené kúpeľné mesto u našich českých susedov.
Tip na výlet: Lapszanka alebo za výhľadom na Tatry z poľskej strany

Tip na výlet: Lapszanka alebo za výhľadom na Tatry z poľskej strany

Dlhšie sem nepribudol odo mňa tip na výlet, tak je čas to napraviť. V tomto článku sa rozpíšem o jednom zaujímavom a menej známom mieste, z ktorého je krásny výhľad na Tatry z trochu inej strany, z akej ho poznáme – z tej poľskej.
keyboard_arrow_up