Test: Esi Chunky – pohodlie, istota a dlhá životnosť

O gripoch od Esi som prvýkrát začal uvažovať cca pred štyrmi rokmi, teda v roku 2013, keď som sa motal v depe medzi stánkami jednotlivých tímov na svetovom pohári v MTB XC v Novom Meste na Morave...

Tam som si všimol, že väčšina pretekárov mala na biku práve gripy od Esi. Prekvapil ma aj výber z farebných prevedení a možnosť kombinovať rôzne farby, a tak si spestriť bike. Dokonca som videl gripy, ktoré mechanik vyrobil z rozrezania viacerých farebných prevedení, a tak docielil napr. dúhový motív majstra sveta alebo gripy v národných farbách. Rok na to som si pri výmene gripov na mojom biku povedal, že vyskúšam, čo to tí svetoví jazdci vozia, a či ten kúsok peny bude aj za niečo stáť. A tak som si kúpil svoje prvé, a zatiaľ aj posledné gripy Esi Chunky v červenej farbe.


Pred gripmi Esi som vyskúšal rôzne gripy, či už klasické gumové, penové alebo odolné MTB gripy s možnosťou utiahnutia cez skrutku v objímke gripu. Z uvedenej trojice prevedení mi sedeli najviac penové, no mali najkratšiu životnosť a rýchlo sa trhali. Tie ostatné síce vydržali dlhšie, no od pocitu pohodlia mali na míle ďaleko, a to aj pri použití rukavíc.


Momentálne mám moje prvé kúpené gripy Esi Chunky na biku už tri sezóny bez výmeny. Odjazdené na nich mám jak klasické MTB maratóny, tak aj niekoľko 24 hod MTB maratónov. Obzvlášť pri tých 24 hodinových pretekoch človek dokáže oceniť pohodlné gripy. Aj po 3 rokoch používania nenesú gripy výraznejšie známky opotrebenia alebo poškodenia. Samozrejme, červená farba už nie je taká jasná a čistá, no stále je to v rámci normy. Isté opotrebenie tu však je, no ide skôr rovnomerné opotrebenie po celom povrchu gripu v dôsledku používania. Aj tak si myslím, že toho vzhľadom na pôvodnú nedôveru v použitý materiál vydržali naozaj dosť, a ešte nejaký ten pretek určite zvládnu. Výmenu by si zaslúžili možno len z estetického hľadiska, ale nie z funkčného.


Ukážka rôznych farebných prevedení



Samotná montáž gripov nie je síce taká komfortná a jednoduchá ako napr. montáž gripov s objímkou, no rozhodne to nie je nič, čo by človek doma sám nezvládol. Na Youtubovom kanáli MTBIKERu môžete nájsť návod, ako gripy dostanete bez problémov na riadidlá. Gripy sa počas jazdy takmer vôbec nepretáčajú. Schválne píšem takmer, pretože istý posun alebo pootočenie tam časom je pozorovateľné. No nič výrazné, čo by počas jazdy mohlo spôsobovať problémy pri riadení alebo by nezabezpečovalo pevný úchop riadidiel. Určite sú to zatiaľ najlepšie gripy, aké som na biku mal, a ak nastane čas výmeny, pôjdem do nich znova.


Plusy

  • dlhá životnosť
  • pevný a istý úchop
  • komfort
  • farebné prevedenia

Mínusy

  • montáž môže vyžadovať trochu viac úsilia

Sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach a hmotnostiach 50g, 60g a 80g. Cena sa pohybuje okolo 20 € a viac informácií sa dozviete na esigrips.com a facebook.com/esigripscz
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
kimlo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Castelli Fly – vesta, ktorá sa hneď zaradila k mojim naj

Test: Castelli Fly – vesta, ktorá sa hneď zaradila k mojim naj

Máte radi ľahké a spratné veci? Vyrážate na švih skoro ráno, prípadne podvečer alebo zdolávate veľké prevýšenie v kopcoch? Tak zbystrite pozornosť...
Test: Kärcher OC 6-18 Premium – už neumývajte bicykle v kúpeľni

Test: Kärcher OC 6-18 Premium – už neumývajte bicykle v kúpeľni

Veľkorysé riešenie, ktoré má dostatočnú zásobu vody a výdrž batérie aj pre tých, ktorým pri umývaní záleží na detailoch.
Test: Thule Paramount – hybridný ruksak zo Švédska

Test: Thule Paramount – hybridný ruksak zo Švédska

Rovnako dobrá na bicykli ako aj mimo neho. Presne takto nejako by sa dala jednou vetou opísať táto taška. Ide totiž o hybridný model, ktorý spája ruksak a tašku na nosič.
keyboard_arrow_up