Zdroj: facebook.com/PeterSagan/

Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2017 sa po roku opäť stal Peter Sagan.

Už trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom na ceste zároveň obhájil aj víťazstvo v kategórii cestná cyklistika. Na druhom mieste sa umiestnil Patrik Tybor, ktorý v hlasovaní uspel pred mladým trialistom Samuelom Hlavatým. Najlepších ocenili na štvrtkovom slávnostnom galavečere v hoteli Holiday Inn v Bratislave.

Dvadsaťsedemročný Peter Sagan v práve skončenej sezóne v nórskom Bergene dovŕšil zlatý hetrik na majstrovstvách sveta v pretekoch s hromadným štartom, čo zvládol ako prvý v histórii svetových šampionátov. Rovnako sa dočkal stovky profesionálnych víťazstiev na ceste, čo skompletizoval na prestížnej kanadskej klasike Grand Prix Cycliste de Québec. Celkovo si v tomto roku pripísal 12 víťazstiev, z toho 10 na podujatiach prestížnej WorldTour. Jednu etapu vyhral aj na Tour de France, kde bol po kolízii s Markom Cavendishom neskôr diskvalifikovaný, ako sa neskôr ukázalo, neoprávnene.

"Peter Sagan začal tento rok trochu smolne. Keď bol na jar evidentne najsilnejší, nepodarilo sa mu zvíťaziť. Tour de France bolo, ako všetci vieme, zo známych dôvodov rozpačité, ale záver roka bol excelentný. Peter si napravil chuť na pretekoch Okolo Poľska a na majstrovstvách sveta v Bergene to bolo niečo veľmi silné. Zažil som jeho triumfy aj skôr, ale teraz si všetci na neho dávali pozor a on aj tak zvíťazil. Preto to bolo výnimočné," uviedol Peter Zánický, niekdajší tréner Petra Sagana.


Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista si prebrala Anna Oroszová, ktorá súťaží v kategórii WH3. Minulá sezóna patrila k tým najúspešnejším v jej kariére - získala druhé i tretie miesto na paracyklistických MS, 3. miesto na pretekoch svetového pohára v časovke jednotlivcov v Taliansku, čím si zároveň potvrdila konečné 2.miesto vo svetovom rebríčku UCI svojej kategórie.

V kategórii cyklotrial získal ocenenie najlepšieho cyklistu Samuel Hlavatý. Majster Slovenska vybojoval na mestských majstrovstvách sveta Elite Men 20“ v Číne 4.miesto, čím prispel k výbornému výsledku Slovenska, ktoré obsadilo 5. miesto v súťaži národov. Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala štvorica krasojazdkýň CT4 Slovakia v zložení Alica Vinczeová, Viktória Glofáková, Henrietta Dominová a Dóra Szabóová. Aj tento rok dokázali obhájiť bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v rakúskom Dornbirne a zvíťaziť na viacerých pretekoch európskeho pohára.

Cenu v dráhovej cyklistike si odniesol minuloročný talent roka, Matúš Štoček (CyS - Akadémia Petra Sagana). Mladý talentovaný cyklista si na majstrovstvách Európy v portugalskej Anadii vybojoval 4. miesto v bodovacích pretekoch a na juniorských MS v talianskom Montichiari obsadil 13. miesto v omniu.

Medzi horskými cyklistami získal ocenenie Filip Sklenárik za 12. miesto na majstrovstvách Európy v štafete v talianskom Darfo Boario di Therme. Cenu najlepšieho cyklokrosára si aj tentokrát odniesol najlepší slovenský elitný cyklokrosár, už šesťnásobný majster SR, Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), víťaz pretekov UCI C2 v Ternitzi, Trnave, Košiciach, či 22. muž majstrovstiev Európy.

Titul najlepšieho masters cyklistu patrí Martine Šichtovej, ktorá vybojovala na majstrovstvách sveta aj na majstrovstvách Európy v cyklokrose strieborné medaily. Za najtalentovanejšieho cyklistu tohto roka vybrali Martina Chrena (CK Olympik Trnava), ktorý na MS na dráhe vybojoval v disciplíne scratch 10. miesto.

Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku boli ocenení Juraj Kollár, otec myšlienky stavby velodrómu v Prešove a Vladimír Hnáth, bývalý úspešný reprezentant Československa a dlhoročný reprezentačný tréner juniorov a kadetov. "Okrem toho sa ako poďakovanie za prácu odovzdávali ďakovné listy. Ich držiteľmi sú Pavol Miazdra, dlhoročný špičkový rozhodca, predseda komisie rozhodcov. Milan Veselý, generálny riaditeľ úspešných spoločných MSR a ČR v Žiari nad Hronom. Peter Antal, primátor, autor myšlienky zorganizovať MSR a ČR práve v Žiari. Martin Riška, koordinátor cestnej cyklistiky, ktorý sa posledné roky staral o logistiku na ME a MS, na ktorých triumfoval aj Peter Sagan. Branislav Delej, súčasný manažér klubu ŠK Velodrom Prešov, ktorý má zásluhy nad vzkriesením prešovského velodromu. A poslednými ocenenými v tejto kategórii boli elitní pretekári zo zlatého tímu Petra Sagana, z MS v Bergene. Juraj Sagan, Michael Kolář, Erik Baška, Marek Čanecký a Patrik Tybor," uvádza sa v tlačovej správe Slovenského zväzu cyklistiky.

"Som veľmi rád, že sme sa stretli pri oceňovaní tých najlepších, ktorí reprezentujú slovenskú cyklistiku. Rozlohou malé Slovensko v srdci Európy sa vďaka ich výsledkom na svetovej cyklistickej scéne opäť ešte výraznejšie dostalo do povedomia celého športového sveta. Spomedzi všetkých úspechov určite najvýraznejšie vyčnieva ďalšia famózna sezóna Petra Sagana. Aj keď ho v jej priebehu sprevádzala smola v niektorých významných klasikách a potom nespravodlivé vylúčenie z Tour de France, vrcholom bol jeho fantastický záver na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene. Tam ako prvý cyklista v histórii vystúpil na najvyšší stupeň víťazov MS tretíkrát po sebe. Verím, že sa tieto úspechy stanú motiváciou pre mnohých ďalších, či už začať robiť veci v prospech slovenskej cyklistiky alebo ich robiť s ešte väčším nadšením a dôkladnosťou,“ uviedol Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.

Sumár výsledkov ocenených cyklistov:

Zlatý pedál 2017 - celkové poradie:
 • 1. miesto - Peter Sagan
 • 2. miesto - Patrik Tybor
 • 3. miesto - Samuel Hlavatý

Cyklotrial - Samuel Hlavatý
 • majster Slovenska v kategórii ELITE v 2017 Majster SR Elite
 • 4. miesto na majstrovstvách sveta v Číne Elite Men 20"
 • 5. miesto na majstrovstvách sveta v Číne 2017 súťaž národov

Cyklokros - Martin Haring
 • víťaz pretekov kategórie C2 - Trnava, Košice, Ternitz
 • 28. miesto na majstrovstvách sveta v Bieles (Lux.)
 • 22. miesto na majstrovstvách Európy v Tábore (ČR)

Sálová cyklistika - Alica Vinczeová, Viktória Glofáková, Henriett Dominová, Dóra Szabóová
 • 3. miesto na majstrovstvách sveta v Dornbirne (Rak.)
 • 1. miesto v 3. kole Európskeho pohára v Bokode (Maď.)
 • 1. miesto v 2. kole Európskeho pohára v Kolárove (SR)

Masters - Martina Šichtová
 • 2. miesto na majstrovstvách Európy v cyklokrose v kategórii masters v Tábore (ČR)
 • 2. miesto na majstrovstvách sveta v cyklokrose v kategórii masters v Mole (Belg.)

Paracyklistika- Anna Oroszová
 • 2. miesto na majstrovstvách sveta v cestných pretekoch v Pietermaritzburgu (JAR)
 • 3. miesto na majstrovstvách sveta v časovke jednotlivcov v Pietermaritzburgu (JAR)
 • 3. miesto v pretekoch svetového pohára v časovke jednotlivcov v Maniagu (Tal.)
 • 2. miesto v konečnom rebríčku UCI za rok 2017

BMX / bikros - Patrik Nagy
 • 5. miesto v semifinále na majstrovstvách Európy v Bordeaux (Fr.) do 16 rokov
 • 6. miesto vo štvrťfinále Európskeho pohára vo Verone (Tal.)
 • 26. miesto v celkovom hodnotení Európskeho pohára BMX

Horská cyklistika zjazd / four cross - Rastislav Baránek
 • víťaz pretekov Európskeho pohára v Špičáku (ČR)
 • 12. miesto na majstrovstvách Európy v zjazde v Sestole (Tal.)
 • 3. miesto v celkovom hodnotení Európskeho pohára

Horská cyklistika / cross country - Filip Sklenárik
 • 12. miesto na majstrovstvách Európy v štafete v Darfo Boario di Therme (Tal.)
 • 15. miesto na majstrovstvách Európy v disciplíne cross country eliminator v Darfo Boario di Terme (Tal.)

Dráhová cyklistika - Matúš Štoček
 • 4. miesto v bodovacích pretekoch na majstrovstvách Európy juniorov v Anadii (Portug.)
 • 13. miesto v omniu na majstrovstvách sveta juniorov v Montichiari (Tal.)
 • 16. miesto v omniu na MEJ v Anadii (Portug.)

Cestná cyklistika - Peter Sagan
 • majster sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom v Bergene (Nór.)
 • víťaz 3. etapy na Tour de France
 • víťaz pretekov WorldTour v Québec City
 • etapové víťazstvá na pretekoch Okolo Švajčiarska, Okolo Poľska a Okolo Kalifornie

Talent roka 2017 - Martin Chren
 • 10. miesto, disciplína scratch, majstrovstvá sveta juniorov v dráhovej cyklistike v Montichiari (Tal.)
 • 16. miesto disciplína scratch, majstrovstvá Európy juniorov v dráhovej cyklistike v Anadii (Portug.)

Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku - Juraj Kollár

Otec myšlienky postaviť velodróm v Prešove a jeho zásluhou sa aj postavil. Postavil a následne aj zariadil revitalizáciu tohto štadióna po jeho nefunkčnosti v roku 2017. Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku - Vladimír Hnáth. Bývalý úspešný cyklista, reprezentant Československa, dlhoročne pôsobil ako reprezentačný tréner juniorov a kadetov a aj ako šéftréner na športovej škole v Trenčíne až do roku 2017.

[Foto na úvode: facebook.com/PeterSagan/]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Slovensko malo priemerných športovcov. Malo dobrých športovcov. Malo vynikajúcich športovcov. A potom je tu Peter Sagan.
Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Taliansky región Emilia-Romagna našincovi veľa neprezradí, ale s pomocou doplňujúcich informácií sa každý hneď rýchlo zorientuje.
Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Rozhodujúci týždeň a celý 110. ročník „Starej dámy“ je za nami. Ako to nakoniec dopadlo?
keyboard_arrow_up