Test: CamelBak Chase Bike Vest – ak vám batoh nesedí a vrecká sú málo
Bežci v tom už majú dlhú dobu jasno. Zistili, že ďaleko pohodlnejšie je pri behaní využívať v prípade potreby radšej vestu ako batoh. Ale čo bikeri? Čítajte ďalej...
To všetko platí najmä v prípade, ak potrebujete so sebou vziať skutočne len to základné – teda vodu, jedlo a nejaké oblečenie pre prípad zmeny počasia. V podstate na väčšinu jednodenných akcií ani viac netreba. Prečo sa teda tento koncept nevyužíva viac aj pri jazde na bicykli? Veď požiadavky na nízku hmotnosť, usadenie a ľahký prístup k veciam môžu oceniť aj bikeri. CamelBak si všimol túto „medzeru“ a poskytuje model s označením Chase Bike Vest, ktorý som mal možnosť vyskúšať...Konštrukcia
Z diaľky všetko vyzerá ako klasický „mini“ batoh, no bližší pohľad odhalí hlavné konštrukčné prvky. Sú to najmä širšie popruhy, ktoré obsahujú pomerne objemné vrecká na každej strane. Tie sú navyše ešte delené, obsahujú rôzne priehradky, skryté kapsičky a pod. Hlavným materiálom je akási 3D sieťovina tvoriaca v podstate celú zadnú časť.Na veste nájdete 2 hlavné komory so zipsom - jedna obsahuje 1,5 l rezervoár CRUX a druhé tvorí základ pre výbavu. Na oblečenie sa ideálne hodí vonkajšie veľké elastické vrecko a ďalšie 2 menšie sú ešte po stranách. Na jednom z nich je ešte vrecko zo zipsom ideálne na kľúče a pod. Hmotnosť vesty je cca 330 g (bez rezervoáru) a rozmery - 33 x 32 x 14 cm.
Rozdiel medzi vestou a malým batohom
Pri prvom pohľade vám je zrejme jasné, že vesta je určená hlavne pre „minimalistov“. Mám tým na mysli jazdcov, ktorí si so sebou berú len to základné, pričom vrecká na drese už nestačia a niečo väčšie je už zase zbytočné. OK, stále popisujem aj bežný batoh, takže, kde je ten hlavný rozdiel? Odpoveďou je usadenie na tele, celkové vyváženie a dostupnosť základných vecí. Vďaka veľkým vreckám na ramenných popruhoch sem môžete umiestniť veci, takže „náklad“ bude oveľa rovnomernejšie a prirodzenejšie rozmiestnený.Tí, čo jazdia v technickom teréne mi zrejme dajú za pravdu, že čím viac toho máte na chrbte, tým je väčší problém s ťažiskom – hlavne, ak sa jedná o triafanie pomedzi stromy, balansovanie pomedzi skaly, a to všetko v peknej strmine. Tým, že pomerne veľká časť vecí sa presunie do popruhov, je celkové rozloženie na chrbte oveľa prirodzenejšie.
Samozrejme, treba si všetko pekne nastaviť a pred zjazdom dobre utiahnuť. Platí to hlavne v prípade, že vás čaká niečo strmšie. Pocit, že vám niečo tlačí zozadu na hlavu, keď ste na brzdách a poriadne za sedlom, nie je vôbec príjemný. Na to slúži dvojica hrudných popruhov a celkový tvar. Vesta totiž vďaka poddajným materiálom a svojmu tvaru v podstate „objíme“ vaše telo a vy len všetko doladíte, aby ste sa cítili komfortne v jazdeckej pozícii. Stačí, ak máte obvod hrudníka v rozmedzí 71 – 116 cm.
Ja mám cca 109 cm, takže nebol žiadny problém . Pri bežnej jazde ani netreba nijako extra doťahovať hrudné popruhy a všetko sedí, kde má. Samozrejme, čím menej vody vo vaku, tým lepšie a pri plnom objeme 1,5 l je už cítiť rozdiel v usadení. Vesta nemá žiadny chrbtový systém a niekomu môže zo začiatku pripadať nepohodlná – no tento pocit po pár kilometroch prejde a hlavne, ak z vody trošku odpijete a vak sa môže lepšie prispôsobiť chrbtu.
Všetko poruke
Druhou výhodou vesty je možnosť umiestniť potrebné veci tak, že sú stále poruke. Ak sa na to pozrieme z pohľadu jazdca, ľavé vrecká slúžia na základné náradie a jedlo. Vďaka podlhovastému tvaru sa tu zmestí aj menšia pumpa, zipsy sa zase postarajú o cennosti. Nie je problém natlačiť tam ani 2-3 tyčinky, multikľúč, montpáky, či CO2. Pravá strana obsahuje vrecko so zipsom, do ktorého sa ideálne zmestí mobil (aj väčší Samsung S6), prípadne kamera GoPro.Všetko sú to veci pomerne ťažké a ich umiestnenie do popruhov výrazne pomôže vášmu ťažisku a lepšiemu rozloženiu hmotnosti ako pri klasickom malom batohu. Vďaka tomu je všetko poruke a v pohotovosti aj za jazdy. Navyše je vrecko vybavené sťahovaním a umožní držanie menšej plastovej fľašky, ktorú CamelBak ponúka pod označením Quick Stow Flask. Ale podobné nájdete aj pri iných výrobcoch, hlavne tých so zameraním na outdoor a bežecké potreby. Výborne sa tým zvýši univerzálnosť použitia, ak vestu chcete mať hlavne na uloženie náhradných vecí pri behu či „speed“ turistike a rezervoár je zbytočný. Že sa hodí výborne na beh som už spomenul a veľa „bikerov“ túto kombináciu ocení. Rozdiel oproti vyslovene špeciálnej bežeckej sú len o niečo väčšie hrudné popruhy a pracky pre lepšiu manipuláciu a tiež o niečo robustnejšia konštrukcia. Plus nemá špeciálny úchyt na paličky...
Aj keď má vesta naozaj minimalistický objem 2,5 l, je to viac než dosť pre športové výjazdy na ľahko. Hlavne, ak používate aj klasický dres s vreckami, čo spolu ponúka možností viac než dosť. Vesta sedí vyššie na tele a nijako neobmedzuje dostupnosť vreciek, a to ani pri výrazne športovom, a teda obtiahnutom drese. Ak nepoužijete rezervoár (teda máte bidon), máte z toho skutočne „ultralight“ riešenie pre potrebné drobnosti a rýchle presuny, o ktorých ani neviete. S naplneným vakom je dostatok miesta na náradie, pumpičku, energiu, náhradnú vrstvu, rukávy, doklady, „hruďák“ na kameru... už ani neviem, čo viac na väčšinu bežných akcií treba .
Rezervoár
Hodnotiť a opisovať vodný rezervoár v prípade tejto značky je ako nosenie dreva do lesa – veď názov CamelBak sa stal v podstate synonymom pre všetky ostatné. To postupne pochopili aj ďalšie značky vyrábajúce batohy a radšej upustili od tých vlastných, pretože väčšina ich aj tak vymení za niečo podobné. Je doslova nezničiteľný, ľahko sa z neho pije, ľahko sa udržiava. Celkový tvar korešponduje s vestou. Páči sa mi širší priemer hadice ako na tom staršom, čo mám doma a tiež prevedenie náustku s možnosťou blokácie. Ak v ňom vozíte čistú vodu, baktérie nemajú šancu, ak vozíte „ioňták“, stačí po výjazde prepláchnuť. V prípade, že zabúdate, bude vás po čase čakať čistenie, ale s doplnkovým príslušenstvom to nie skutočne žiadny problém (prípadne aj bez neho, problém je jedine hadica). Navyše, hadica sa dá v tomto prípade oddeliť a lepšie čistiť. Jednoducho CamelBak...Nevýhody?
Ako všetko, aj vesta má svoje obmedzenia. Vzhľadom na konštrukciu nemá žiadny chrbtový systém, a teda, ak tam „narvete“ až priveľa vecí, nemusí byť usadenie úplne ideálne. Hlavne, ak nemáte rezervoár, budete cítiť tvrdšie predmety, takže treba veci ukladať rozumne. Vesta leží priamo nacapená na chrbte, takže sa budete do nej potiť. Je ale vyššie ako klasický batoh, čo mne osobne vyhovuje, takže spodný chrbát môže dýchať. Vpredu vzhľadom na vrecká som diskomfort nepociťoval. Taktiež v prípade pádu vás veľmi neochráni vzhľadom na spodnú časť chrbta. Aj batoh bez chrániča je totiž stále lepší ako nič, takže s tým treba počítať. Rovnako ak prevážate chrániče, nebude ich mať zrejme kam dať, hlavne tie väčšie a odolnejšie.Pre koho?
Táto vesta sa podľa mňa výborne triafa do kategórie jazdcov, ktorým sú vrecká na drese málo (alebo ich nechcú mať napratané) a klasický batoh im toľko „nevonia“. Najmä, ak nemajú radi pocit väčšej hmotnosti na chrbte, čomu vedia predné vrecká na popruhoch skutočne pomôcť. Výborné "ulralight" riešenie na celodenné výpady v horách. Vestu si viem predstaviť aj na pretekoch z kategórie maratónov v náročných podmienkach – nevyspytateľné počasie, horúčavy a dôraz na pitný režim, veľké rozdiely teplôt, potreba extra vybavenia a pod. Pritom máte rýchly prístup k energii, prípadne k náradiu na opravu. Ak navyše máte radi trailový beh alebo skutočne svižnú turistiku, je to trefa do čierneho a pokryjete ňou v podstate plnohodnotne obidve aktivity. Navyše, s najlepším vodným rezervoárom, ktorý je súčasťou. Myslím, že tento koncept si rozhodne fanúšikov nájde a ja sa rovno hlásim....Cena vesty sa pohybuje okolo 94.90 € a okrem čiernej ju nájdete ešte v „army“ zelenej. Dovozcom na Slovensko je PROGRESS CYCLE.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre