Tip na výlet: Zelené pleso v každom ročnom období

Tip na výlet: Zelené pleso v každom ročnom období

429 komentárov

Glevo 16.02.2018 15 fotografií   Turistika Horska Cyklistika Tip Na Vylet Vysoke Tatry Vylet Cykloturistika

Po minulom článku o zimnej verzii som sa rozhodol, že táto trasa si zaslúži ešte jeden navyše. Ak vás mrazivá trasa zaujala, v nasledujúcich riadkoch sa dočítate, aké to tam je počas celého roka.

 

Zima


Začnem aktuálnym obdobím, aj keď o zimnom výjazde na Zelené pleso som už písal. Zima je v Tatrách trochu iná ako v iných oblastiach Slovenska. Ak by som nejazdil v zime, kilometre za sezónu by boli podstatne nižšie. Je to asi najdlhšie obdobie, keďže s prvými vločkami pod kolesami sa stretávam v novembri (niekedy aj koncom októbra), no ešte to nezvykne byť celé pod snehom a vedia byť aj zhoršené podmienky - hlavne po prvom väčšom snežení. Kým to nesadne a turisti nevychodia, tak je celkom problém sa dostať hore na chatu s bikom. Nechodí tu až tak veľa turistov ako na Hrebienok či Popradské pleso, kde nie je problém vyraziť aj na druhý deň po snežení.



No, ak sa vytvorí dobrý podklad už od parkoviska so súvislou vrstvou utlačeného snehu, máte o zážitok postarané. Ak je pomenej turistov, zjazd sa dá pekne pustiť. A keďže sa nejedná o širokú zasneženú asfaltku, je to zážitok. Hlavne úvodný úsek, kde sú vytvorené zo snehu menšie vlny a pri rýchlostiach okolo 40 km/h to pekne nadnáša. Čo sa týka ľadu, tak sú len dve miesta, kde si treba dávať pozor - úsek pri rázcestí nad Matliarmi a zákruta v stúpaní za Šalviovým prameňom. Ak je dostatok snehu a nie je odmäk, tak sa netreba extra báť ani toho. Treba vystihnúť počasie, odmäk v úvode pri teplotách mierne nad nulou alebo silný mráz vedia byť nepríjemné. Zažil som oboje, ale ten odmäk na prvých necelých 2 km sa dá pretrpieť asi viac ako 15 °C pod nulou v zjazde...



Jar


Jar začína 21. marca. No tu nie ste na teplom západnom Slovensku, ale v Tatrách a na kraťasy koncom marca radšej zabudnite. Snehová pokrývka sa hlavne v záverečnom úseku vie udržať poriadne dlho a nie je nič zvláštne si tu zajazdiť po snehu aj začiatkom apríla. Niektorí bikeri v tomto období už aj zabudli, ako sneh vyzerá, no ja si po ňom občas zajazdím aj na jar. Kedy to je už úplne na 100% bez snehu, sa presne určiť nedá. No v máji si už môžte užiť jazdu po jedinom legálnom traili v Tatrách. Tí, čo ma poznajú, vedia, že zakázané ovocie chutí najlepšie a ilegál nie je pre mňa nič neznáme, ale o tom tu teraz písať nebudem. No ale poďme teda k samotnej trase, keď už zmizne sneh. Mňa čaká najprv niečo vyše 12 km asfaltu na parkovisko Biela voda, no kto príde autom, tak sa môže hneď tešiť na terén.



Trasa sa dá rozdeliť na dve časti. Tá prvá po Šalviový prameň je menej náročná na techniku, zhruba po pol kilometri sa to začne pekne dvíhať, no žiadne strmé stojky nečakajte. Nadmorskú výšku naberáte celkom rovnomerne. Prečo som písal, že je to menej náročné na techniku? Čaká vás tatranský trail, kde o kamene a skaly nie je núdza a tento úvod si myslím, že zvládnu aj bikeri, čo majú radšej trochu ľahší terén (aj keď od hladkej zvážnice to má ďaleko). Väčšie nerovnosti sa dajú pekne obísť, vedľa chodníka tečie potok a na viacerých miestach sú odvodňovacie žľaby - železné, tak pozor, nech to na nich neseknete. A taktiež pozor na občasnú tečúcu vodu. Mokré kamene zvyknú byť nepríjemné a hlavne na jar, ak sa roztopí sneh tak býva na trase dosť veľa vody. Za Šalviovým prameňom to začne opäť stúpať, no trochu si oddýchnete na rovinke s občasným miernym klesaním v okolí rázcestia Kovaľčíkova poľana. Ak ste doteraz nadávali na kamene, tak to radšej otočte, kým nie je neskoro. Ale cieľom tohto článku je motivovať k výjazdu na Zelené pleso a nie odradiť, takže zabudnite na predošlú vetu a hurá ďalej .

Kúsok za Kovaľčíkovou poľanou, po spomínanom oddychovom úseku, príde zhruba kilometrový úsek, ktorý vie poriadne potrápiť. Kamene začínajú byť čoraz väčšie, pribúdajú tie uvoľnené, občas odvodňovací žľab a stúpate v zákrute. Paráda, nie? Vyštveráte sa hore zákrutou, že si možno oddýchnete. Omyl, príde síce trochu rovinka, ale so samými voľnými kameňmi, ktoré sa pod kolesami šmýkajú jedna radosť. Ale je to MTB trasa vo Vysokých Tatrách, tak sa niet čomu čudovať. Tieto dva úseky sa snažím dať bez zošliapnutia nohy z pedálu, no podarí sa mi to asi tak raz za 3 výjazdy dať na čisto. Záverečné necelé 2 km už nemajú nejaké extra kritické úseky. Ale skaly neubudnú, no dajú sa lepšie prechádzať ako uvoľnené kamene. Čím ste bližšie k chate, je povrch o niečo lepší.

Leto


Leto je v Tatrách pomerne krátke a vybehnúť na túto trasu len v krátkom drese, bez potreby ďalšieho oblečenia, je tak ani nie na dva mesiace. Ak dole vládnu horúčavy, tu sa pekne schladíte, ale aj poriadne spotíte - aspoň na zjazd sa hodí mať niečo so sebou. Slnko vodu vysuší a ide sa podstatne lepšie ako na jar po voľných kameňoch, ktoré ešte občas plávajú v 10 cm vody. Čo by som ešte pripomenul... nezabúdajte, že v lete je väčšie množstvo turistov a trail je spoločný s pešou TZ. V zjazde preto berte ohľady aj na ostatných. Najlepšie je vyraziť v pracovný deň, alebo skoro ráno, ak máte tú možnosť...



Jeseň


Pre bikerov obľúbené obdobie, počasie ustálené, príroda pekne sfarbená a inak tomu nie je ani v Tatrách. A naviac, ak trafíte pekné inverzné počasie, stojí to za to. Svoje čaro má výjazd, ak sa vyrazí skôr ráno. V prípade inverzie je takmer po šalviák hmla, no potom na vás čakajú už slnečné lúče a pekné výhľady, ak sa obzriete späť. Dole mlieko, hore jasno. Koncom jesene sa už hore drží teplota okolo nuly, tak pozor na šmykľavé kamene.

Zjazd


V prípade zjazdu je rozdiel, v akom ročnom období sa vyberiete na Zelené pleso a taktiež na akom biku. V zime si jazdu (ak je dobrý podklad) užijete na hocijakom, nerovnosti sú pekne pod snehom, čiže aj na HT máte o zábavu postarané. Pluskové plášte a fatbiky tu budú mať tiež výhodu. V ostatných častiach roka po kameňoch je to určite lepšie pre tích, ktorí majú full, ideálne trail bike. No ja jazdím na HT a dá sa to v pohode zvládnuť, trocha to viac vytrasie, ale nič strašné. Samozrejme, záleží od rýchlosti, akou idete dole. V mojom prípade to zídem rýchlejšie v zime ako v lete. V zime nie je problém pod 20 minút, no v lete aj o 10- 15 minút viac. No na poriadnej žehličke a ak je pomenej turistov, by nemal byť problém 20 minút aj v lete. Obdiv od niektorých turistov máte v každom ročnom období bez rozdielu na rýchlosť, akou to valíte dole .



Či už sa tam vyberiete v zime alebo inom ročnom období, určite stojí táto trasa za vyskúšanie. Od parkoviska to je hore zhruba 7,5 km s prevýšením okolo 650 m. Časovo je to dosť rozdielne, záleží veľa na ročnom období a na type biku, na ktorom sa vyberiete. No trasa patrí skôr ku kratším výjazdom aj vrátane prestávok, ktoré občas na ťažkých úsekoch len padnú vhod. A ak sa neponáhľate hneď dole, určite netreba vynechať samotnú chatu na prípadné občerstvenie a posedenie. V prípade viacdňového pobytu v Tatrách nie je problém sa tam aj ubytovať a naplánovať si aj pešie túry po okolí.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Tretry a obuv)

Komentáre

cipo11 16.02.2018 (19:49)

3


Asi rozbehneme petíciu na premenovanie chaty na Zelenom plese na " Glevova chata" alebo prinajmenšom cyklotrasy na "Glevova cesta"

 
RANDAL 16.02.2018 (17:27)

0


Hned ako som uvidel nazov clanku,nepochyboval som kto je autorom

 
sylvatic 16.02.2018 (22:08)

0


Je to jeden z mojich planov niekedy si to prejst aj na biku.Trasa na pesi je to veru dlha.A medvede si este nestretol?Bol som minuly rok v tichej doline na biku a veru nebolo mi vsetko jedno, kedze som nestretol ani nohu, akurat spolocnost mi robili cerstve exkrementy na asfalte..

 
sean2003 sylvatic 16.02.2018 (22:36)

1


Osobne som tam medvedov na turistickom chodniku nestretol, no je pravda, ze Matliaroch sa zvyknu nejake stale pohybovat. Skor by som sa na tom useku s hnusnymi okruhlymi kamenmi obaval o bike, zatial sa nasej partii nikdy nepodarilo odist bez nejakej "ujmy"

 
Glevo sylvatic 16.02.2018 (22:47)

0


no medvede ževraj sú v okolí Matliarov, aj na tej asfaltke z Mlynček na Kežmarské Žľaby sa zvyknú pohybovať no ja zatiaľ bez stretu s medveďom a dúfam že to tak aj ostane

 
romet sylvatic 17.02.2018 (11:35)

0


Ja som minulý rok si dal taký trip, jeden deň a dve doliny, Strbké pleso, tri studničky, Kôprová aj Tichá na šupu, v Kôprovej pod Temnými smrečinami som bál medveďov fest. Každých cca 800m na chodníku naložená poriadna kopa a ani živej duše široko ďaleko. A to čo naloží takú kopu, asi malé nebude.

Šiel som aj chatu pri Zelenom plese a jeden z najlepších prírodných trailov na SK čo som šiel. Proste PARÁDA, úsmev som mal dookola hlavy. Samozrejme trasa bola "trošku" modifikovaná. Kto chce info tak v SS, to nebudem to verejne publikovať.

 
vlado45 17.02.2018 (08:47)

0


Túto trasu plánujem aj ja, takže vďaka za podrobné info

 
renearnoux 17.02.2018 (16:47)

0


Bol som koncom augusta. Niekoľko sto metrov v kamenných úsekoch som potlačil, ale zjazd som si užil celý.

 
N/A 17.02.2018 (17:28)

0


Na Zelené pleso na biku som sa vybral iba raz ... cestou hore sa spustila búrka s krupobitím. Ľadovec o veľkosti pinpongovej loptičky. Dobre, že som mal prilbu boli to riadne rany.

V Tatrách je to dosť bežné, hlavne v lete, že búrka príde v priebehu 10-15 minút bez varovania.

No trasa to je parádna.

 
Pridaj komentár