Test: Plášte Tufo XC 11 TR - novinka na poli MTB s označením Hand Made

Test: Plášte Tufo XC 11 TR - novinka na poli MTB s označením Hand Made

Známa česká značka Tufo prichádza na trh s novým MTB Tubeless Ready plášťom, ktorý je v ponuke len v jednom rozmere 29×2.25" a s ktorým už jazdím dva týždne. Tu sú moje prvé dojmy...

Pri výrobe je používaná zmes určená pod názvom „Oil Silca“, ktorá bola špeciálne vyvinutá pre bezdušové plášte a galusky určené pre MTB cross country a maratóny. Má zosilnenú ochranu voči defektom s označením Vectran Puncture Barrier, kde tento systém je rozdelený na 2 plochy plášťa. Prvá plocha sa nachádza pod dezénom s TPI 375 a druhá po bokoch plášťa s údajom TPI 210.

Praktické minimalistické balenie dovoľuje už pred kúpou dôkladné prezretie samotného dezénu plášťa. Ten sa po rozbalení veľmi jednoducho vyformuje a bez problémov drží svoj tvar.Takmer všetci dobre poznáme problematiku montáže „bezdušových“ plášťov a samozrejme ani tomuto sa nevyhla moja pozornosť. Príjemným prekvapením bola skúsenosť s montážou oboch plášťov, ktorá prebehla veľmi jednoducho, rýchlo a na zvládnutie bola potrebná len jedna montážna páka. Nahustenie plášťov bolo rýchle, bezproblémové a za pomoci bežnej servisnej pumpy.

Už počas prvého hustenia si plášte veľmi rýchlo našli správne miesto a osadenie na ráfiku. Odporúčané hodnoty tlaku pre hustenie uvádza výrobca medzi 2 - 3.5 bar, respektíve 30–50 p.s.i... Pre samotný test bol zvolený najnižší odporúčaný tlak v kombinácii s tmelom.

Ako to býva vo väčšine prípadov, pokiaľ si začneme užívať jazdu v teréne, musíme najskôr absolvovať porciu minimálne stoviek, ak nie zopár kilometrov po asfalte, a tak to je aj v mojom prípade.

Napriek nahusteniu (2 bar) a hlavne samotnej šírke plášte 2,25“, kilometre absolvované po asfaltke ubiehali svižne a menej hlučne aj vďaka nižšiemu vzorku. Pokiaľ vás čaká zopár asfaltových kilometrov potrebných na presun k obľúbeným lesným „trailom“, nemusíte preto zúfať, aj takéto jazdenie bude určite potešením.Ako sa správa v teréne?


Kombinácia použitej zmesi „Oil Silca“ a hodnoty TPI 375, ktorá je použitá pod samotým vzorkom napovedali, že plášte by si mali dobre rozumieť s kopírovaním terénu, čo aj v plnej miere potvrdili v lesných stúpaniach, v ktorých sa okrem koreňov našli aj kamene.

Predný plášť spoľahlivo viedol bike vpred a zadný plášť nahustený na tlak 2,0 bar si ľahko poradil s tvrdým podkladom, ku ktorému bol ako prilepený. Výškové metre, ktoré budú vďaka výborným trakčným vlastnostiam tohto plášťa pribúdať, len podtrhuje označenie plášťa „XC“.

Fakt je už raz taký, že testovanie je z veľkej časti o subjektívnom pocite jazdca, respektíve testera, čo je určite aj tento prípad. Osobne veľmi rád chodím na MTB časovky do vrchu, kde sa často mení rýchlosť jazdy, častokrát sa musí ísť „zo sedla“, čo som si párkrát vyskúšal aj počas testovania. Spoľahlivý a rýchly grip, ktorý plášte ponúkajú aj pri silovejšej jazde zo sedla, pridávajú nemalé množstvo plusových bodov k radosti z vozenia a v každom prípade aj voči súperom. Za vyzdvihnutie určite stoja vlastnosti v zjazdoch, ktoré má predný plášť v podobe vedenia a držania stopy. Osvedčil sa aj pri náklone do zákrut, či na kameňoch alebo koreňoch.A čo mokro a blato?


Pokiaľ skríži cestu mokrý, blatistý povrch, čo sa stalo aj mne, nemusíte zúfať, predný plášť vie ustáť aj to. Horšie je to už s tým zadným, ktorý v takýchto podmienkach stráca svoje vlastnosti. Plášte nie sú výhradne určené na mokrý, či blatistý povrch, ale v takomto teréne sa občas ocitnete, či budete chcieť alebo nie. Za zmienku ešte stojí výborná samočistiaca schopnosť, kde sa veľmi rýchlo odstredivou silou plášť(e) od blata vyčistia.

Test plášťov prebiehal prevažne v teréne a vďaka bočnej vrstve TPI 210 a použitému systému Vectran Puncture Barrier, nemusel som ani jedenkrát riešiť čo i len malý pokles tlaku v plášti, respektíve, žiaden defekt, čo ešte zvýšilo atraktivitu plášťov.Technická náročnosť XC a aj maratónskych tratí stále narastá a dovolím si tvrdiť, že jedna z najdôležitejších vecí, ako sa vyrovnať s náročnosťou, sú kvalitné plášte, na ktoré sa môžeme spoľahnúť. Plášte Tufo XC 11 TR so svoju šírkou 2,25“ sú vhodný kandidát, aby sme im túto dôležitú a zodpovednú úlohu zverili.

Plusy:

  • Montáž plášťa na ráfik.
  • Počas testu plášť nestratil ani desatinu baru z nahustenia.
  • Vedenie smeru a prispievanie k stabilite jazdy v zjazdoch.
  • Samočistiace vlastnosti plášťa.
  • Nízky valivý odpor.
  • Výborný „grip“ na suchom povrchu.

Mínusy:

  • Necertifikovanou kuchynskou váhou, navážená hmotnosť plášťa je 746 g.
  • Chýbajúci ukazovateľ smeru otáčania plášťa.
Potvrdil sa prvý dojem?


Ako vraví jedna múdrosť, prvý dojem je len jeden a veľa napovie, 100%-ne sa to potvrdilo aj v tomto prípade. Pokiaľ hľadáte plášte, ktorým zveríte dôverou na jazdenie po tvrdom povrchu, či už to bude jazda pre radosť, alebo výkonnostné jazdenie na maratónoch alebo MTB XC pretekoch a nepatríte k lovcom gramov, plášte Tufo XC 11 TR určite budú vhodným kandidátom. Kúpite si ich za 46.90 € a viac informácií nájdete na čoskoro na tomto odkaze. Kto sa chystá na For Bikes, môžete navštíviť aj expozíciu Tufo, kde bude možné vidieť aj testovaný typ plášťa.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 22 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Lepím, lepíš, lepíme alebo aj nie

Lepím, lepíš, lepíme alebo aj nie

Poznáte to, mlieko strieka, nervy tečú a hlavou lietajú myšlienky, má to vôbec význam? Reč je o konverzii na bezdušový systém.
Test: Tufo Speedero - gravel rýchlik z Čiech

Test: Tufo Speedero - gravel rýchlik z Čiech

Dalo by sa povedať, že touto pneumatikou som uzavrel testovanie celej gravel ponuky od našich susedov. Aký je plášť Speedero a načo sa najviac hodí? Zvládne aj nejaký ťažší terén alebo je určený len na rýchlý spevnený povrch?
Test: Panaracer Comet HardPack 29' - dokonalé obutie do sucha

Test: Panaracer Comet HardPack 29' - dokonalé obutie do sucha

V úvode maratónskej sezóny sa mi naskytla možnosť otestovať tieto pneumtiky od Panaracer v rozmere 29x2,10. A síce som pred ich osadením mala menšie obavy, tie som však zahodila okamžite po prvej jazde.
keyboard_arrow_up