Test: Pomocník na celodenné enduro - minimalistický batoh s chráničom chrbtice

Test: Pomocník na celodenné enduro - minimalistický batoh s chráničom chrbtice

Nájsť ten správny batoh, ktorý by spĺňal toľko potrebných kritérií „enduristu“, je naozaj ťažké. Hlavne, ak kombinujete celodenné výjazdy v horách a jazdu v bikeparku.

Osobne, ak mám vybrať ten pravý enduro batoh, ktorý nelieta na chrbte, nie je príliš veľký, no zároveň vložím doň potrebné veci, tak to trvá hodnú chvíľu. O to ťažie, keď ho potrebujem na tak rozdielne aktivity v tejto disciplíne. Dlhší tréning v horách, alebo len šantenie v bikeparku. Musí pritom zároveň spĺňať kritéria a potrebnú ochranu na preteky. Hmm...

Do rúk (resp. na chrbát) sa mi dostal batoh od nemeckej značky Amplifi Delta Track 8 Combat Acid, na ktorý som sa najskôr pozeral s určitou nedôverou pre jeho netypický dizajn. Keď som odhodil všetky konzervatívne zábrany, tento elegantný dizajn ma pohltil a mohol som a venovať „zbližovaniu“ na bicykli. Navyše vhodne dopĺňa chrániče Amplifi Salvo Polymer, ktorých test ste si mohli prečítať nedávno.


Amplifi Delta Track 8 Combat Acid - nevšedný tvar s dokonalou funkčnosťou

Na prvý pohľad je dizajn menej tradičný. Je ladný a hlavne funkčný, kde nič nie je navyše. Tvar batohu je konický a smerom dolu sa zužuje. V podstate tak kopíruje tvar chrbta a v jeho hornej časti je pekne rozmiestnený. Zipsovanie do tvaru „Y“ vytvára hlavný funkčný dizajn zadnej strany batohu. Predná časť je rozdelená na 4 lamely v oblasti lopatiek a strednej časti hrudníka, ktoré spĺňajú funkciu komorového systému pre odvetranie chrbta. Tie pekne sadnú a pri mojej priemernej výške 173 cm sedia tak akurát na tých správnych miestach a pri manipulácii s bicyklom batoh nelieta zo strany na stranu.


Jedná sa o batoh na drsné používanie. Povrchový materiál, z ktorého je ušitý, je oteruvzdorný a celý tak v rukách pôsobí (možno aj vďaka farbe) v štýle „army“. To plus integrovaný chránič chrbta sa samozrejme podpísalo na hmotnosti, ktorá je okolo 1,2 kg. No s mojím bežeckým batohom to predsa porovnávať nejdem. Samozrejme, na hmotnosť som vôbec nepomyslel, keď som sa škriabal z kríkov. Bilancia: Roztrhaný dres, odrené predlaktie. A Batoh? Ten som oprášil .


Sedí-nesedí... to je otázka

Batoh, ktorý jazdím, je vo veľkosti S/M a podľa výrobcu je určený pre jazdcov s výškou max do 185 cm. Tomu verím. S mojou výškou som sa musel popasovať s doladením dĺžky popruhov, aby mi sadol tak, ako potrebujem. Často som mal problém, že pri záklone hlavy hrana prilby prišla do kontaktu s hornou časťou batohu. V prípade „Delty“ sa nič také nekonalo. Ku všetkému dosť pomáha aj samotný chránič od SAS-TEC, ktorý sa s pribúdajúcim teplom začal viac prispôsobovať môjmu chrbtu. Nakoniec som cítil, že presne kopíruje moju polohu na bicykli.


Prvý „kontakt“ a „druhý dojem“

Čoho sa vždy tak trochu obávam je systém a spôsob šitia ramenných a bedrových popruhov, ktoré môžu nepríjemne rezať v oblasti krku, ramien a v oblasti rebier. V prípade bedrového popruhu v oblasti brucha a bokov. Po mojom predchodcovi ma Delta Track prijemne potešil širokým bedrovým popruhom, ktorý bol na správnych miestach ukončený. Pri predklone alebo pri prejazde strmým úsekom sa tak popruh nezarezáva do oblasti bokov a brucha. Uzamykateľná spona je jednoducho nastaviteľná s dostatočne dlhým popruhom.

Čo sa týka ramenných popruhov, tak tie sú anatomický tvarované a horná časť mi sadla výborne. V strednej časti ramenných popruhov je prsný popruh, ktorý je spojený a môžete si tak popruhy viac zafixovať. Mne sa to nepodarilo a ku dokonalému stiahnutiu by som potreboval o pár centimetrov kratší prsný popruh, alebo o pár centimetrov širší hrudník . V každom prípade, na stabilite upnutia batohu na chrbte neubudlo. Prsná spona, v ktorej je zabudovaná bezpečnostná píšťalka, určite v krízových situáciách poslúži. Minimálne na DH trati pri predbiehaní .


Nazrieť dovnútra

Osmička v názve batohu pojednáva o množstve úložného priestoru v známych jednotkách – teda v litroch . Je to v celku skromnejšie číslo, ale tým, na čo je batoh koncipovaný a pre moje potreby, je to ideál.

V bikeparku: vodný vak, náhradná duša, pumpa, montpáka a kľúče od auta, kde si necháte všetko ostatné
Na výlet: „sváča“, vodný vak, bunda, servisný kit a kit na snake bite . To všetko tam dáte a stále vám zostane ten úžasný ľahký pocit na chrbte, ktorý je aspoň pre mňa podstatný pre užívanie si rýchlosti a plynulosti jazdenia.


Ukladací priestor je vhodne rozmiestnený do troch časti rozdelených samotným zipsom. V hornej časti nájdete priestor pre uschovanie okuliarov flísovou výstelkou. Je dostatočne veľký a schopný pojať aj motokrosové okuliare. Na bočných paneloch z vnútornej strany sa nachádza jedno zipsové vrecko a tri voľné zo sieťoviny. Tri samostatné priehradky nájdete na vnútornej strane chrbta batohu. Ďalšie dve malé z odolného materiálu sú na bedrovom páse, z každej strany jedno. Vhodné napríklad na doklady, malú hotovosť alebo rýchly „snack“.


Bezpečnosť neoddeliteľnou výhodou

Ako som spomínal, kritéria sú jasné a tiež pravidlá. V povinnej výbave pretekára je nutný chránič chrbta, alebo chránič integrovaný do batohu. To samozrejme Delta Track spĺňa. Integrovaný chránič SAS-TEC je flexibilný a pri predklone sa veľmi ľahko prispôsobí telu.

Keďže mám doma chránič chrbta Amplifi Cortex polymer unisex vest vo veľkosti S (s veľkosťou 400 mm), experimentoval som trošku s ním. Ten v batohu je 450 mm dlhý a ako som už vyššie písal, na doladenie k dokonalému uloženiu batohu na moju výšku stačilo naozaj málo. Len doladenie popruhov. S výmenou veľkosti chrániča som dosiahol lepšie priľnutie s batohom a ešte väčšie privinutie hornej časti k ramenám, ale pri pocite z jazdy sa nič nezmenilo.


Záver dobrý, všetko dobré

Amplifi Delta Track 8 Combat Acid je ako stvorený na jazdenie a pohyb. Snažil som sa byť kritický, ale zakaždým ma batoh logicky prehovoril, prečo je navrhnutý tak, ako je a má svoj jasný účel. Prekonávať prekážky, pomôcť zdolať dlhé výzvy a pri tom všetkom spoľahlivo ochrániť bez toho, aby ste cítili obmedzenie alebo hmotnosť navyše.


Cena batohu Amplifi Delta Track 8 Combat Acid je stanovená na 114.90 € a okrem prevedenia „acid“ ho nájdete aj v modrej farbe označenej ako indigo. Dovozcom Amplifi na Slovensko je Made4bike.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
MartinKas 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Batoh Amplifi Track – pomôže, keď to bude skutočne treba

Test: Batoh Amplifi Track – pomôže, keď to bude skutočne treba

Nie každý ráta s tým, že na výjazde spadne a nebodaj na chrbát. Dnes si ukážeme praktický batoh strednej veľkosti, ktorý jazdcovi ponúkne ochranu aj v tomto prípade.
Test: Dainese Trail Skins Pro Tee - letná enduro korytnačka

Test: Dainese Trail Skins Pro Tee - letná enduro korytnačka

Už dlho som hľadal ľahkú korytnačku, ktorú by som dal pod každý dres a zároveň sa v lete na pretekoch a v bikeparku neroztopil.
Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila

Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila

ABUS sa v mojom ponímaní preslávil výrobou cyklistických zámkov. Avšak v portfóliu nájdete aj iné výrobky a v neposlednom rade aj kvalitné prilby.
keyboard_arrow_up