.


Naposledy upravil lto dňa 22.12.2020 - 10:53:22, celkovo upravené 1 krát.

20.12.2020 - 20:10:39
00
lto ja o voze a ty o koze,na jeden raid si sa mi pozeral na masine :D :D :D na keru rit chce niekto raid do synology,abs zbytocne od 2003 co som na privatnych trackeroch pouzivam vsetky disky samostatne
jeden 120TB raid mam rieseny takto
i.imgur.com
20.12.2020 - 20:46:43
00
Takto, ja uz nasko doma mam, skor chcem moznost pripajat sa zvonku. A mozno trochu nieco inteligentnejsie
20.12.2020 - 20:59:36
00
lapaloma stale si nenapisal,ze na keru onu to chces, nememu ani vlastna mat nerozumie
zadaj si podmienky a nieco vymyslime
20.12.2020 - 21:02:37
00
He 😁 softverove raidy
Ja som si pořídil ibm m5015 alias lsi 9260-8i
K tomu tam mam 5x3TB wd red na raid 5
bezi tam win server 2012 tusim na malom ssd
Skusal slm freeNAS so ZFS systemom ale po hodine to letelo. Pristup zvonku cez Teamviewer
Nemam staticku IP.
20.12.2020 - 21:08:25
00
lto, neviem co myslis pod "klasicky" a uz vobec netusim preco by malo byt zbytocne pouzivat zfs. Urcite, v dnesnych online cloudoch su veci typu zfs omnoho uzitocnejsie/potrebnejsie ako kedysi ked take velke polia neexistovali, ale tvoje tvrdenie je hodne pritiahnute.
Ano, na laptope zfs nemam, ale laptop mam na "denne pouzivanie", nie na ukladanie a zalohu dat, ale itak, 2 hlavne dovody preco ho tam nemam su itak: (1) system pravidelne updateujem a na fedore nieje zfs "by default" a teda s kazdym updateom hrozi rozbitie ovladacov (aj sa to deje +- s kazdym updateom jadra), (2) znamenalo by to komplet reinstall a prenastavenie celeho systemu a naucenia sa robit s zfs na "live" systeme; coz sa mi ozaj nechce

preto zalohu robim na externe ulozisko a tam zfs/jeho obdoba je velmi vhodna, aj ak to je len na 1 disk, ak teda mas tu moznost na svojom OS. A napr. s dnesnymi velkostami diskov, pokial nejdes uplne na budget a/alebo nepotrebujes maximalnu velkost/rychlost uloziska, tak veci ako raid 3-7 (vpodstate co popisujes hore), niesu vyhra - ziskas par desiatok % v kapacite, ale eventualne dost vela utrap pri velkych poliach, hlavne pre bezneho, domaceho uzivatela.
Navyse, zfs (a obdoby) ponukaju velmi dobru vec - snapshoty a ich kopcenie/vracanie sa v case - a tym velmi lahko robis zalohu. O robeni checksumov radsej ani nehovorit. Pravdaze, pre bezneho cloveka je to jedno, ale ked si uz robim tu starost s datami, tak tam nebudem dzubat nejaky NTFS...

Oproti "klasickemu" sposobu kde som fical na nejakych externych diskoch, toto je ozaj ulava, ale aj napriek tomu ze to je lowcost, tak to stalo 3-4 stovky ci kolko.

A kebyze padne na moj dom atomovka, tak moje data su to posledne co ma trapi ;) pravdaze, je fajn mat geograficky od seba daleko 2-3 obrazy, ktore su real-time zalohovane. Ale to so sebou prinasa svoje vlastne nevyhody.

a canopus dobre vravi, proste odroid je momentalne jedno z tych imo omnoho rozumnejsich (lacnejsich) riesenie ako synology a pod - das tam nejaky z open-source zalohovacich systemov a ficis si aj na sieti/online a mas tam aj raid-z ked chces, takze ty asi celkom nerozumies o com canopus toci ;)

no a ten hw/sw co mam:
2x4TB WD RED (tie bez SMR, specificky som to kukal ~2r dozadu, uz vtedy o tom boli vlakna a dalo sa ceknut ktore rady su dobre),
box je tento "FANTEC QB-35U31 USB 3.1 Gen 2"(uz si to celkom nepamatam, ale vo vseobecnosti USB boxy na ulozisko niesu vhodne, pretoze v radicoch je zvacsa nejaky problem ked dochadza k nejakym failnutiam poli, nepamatam si ci som to nakoniec kukal, ale snad tento tym problemom netrpi)
"zalohovaci disk" je Toshiba X300 5TB (bohuzial, ta je SMR, cize prvy snapshot bol utrpenie, inkrementalne snapshoty uz take hrozne niesu)
box na zalohovaci disk je "FANTEC ALU31" 10G

no a zalohujem 2 ntb beziace na fedore (manzelkyn a moj), s openzfs, a mam obycajny mirror, coz je raid-1, zapis je ~100-200MB/s, citanie do +-300MB/s asi? neviem, neriesil som to moc, je to dost na moje potreby. No a zatial sa mi objavil 1 problem, neviem ci som odpojil/drgol, alebo co, ale najskorej sa tvaril ze 1 disk ma problem, ale nic to nakoniec nebolo a pole sa "same opravilo" po kontrole. Coz pri obycajnom sposobe nehrozi, ani netusis ci tvoje data su neposkodene...
20.12.2020 - 21:32:42
00
scarinko napísal:
He 😁 softverove raidy
Ja som si pořídil ibm m5015 alias lsi 9260-8i
K tomu tam mam 5x3TB wd red na raid 5
bezi tam win server 2012 tusim na malom ssd
Skusal slm freeNAS so ZFS systemom ale po hodine to letelo. Pristup zvonku cez Teamviewer
Nemam staticku IP.


co mas proti soft raidom? z toho co som cital, je to dnes cesta akou ist. Praveze HW raid je jedna radost - ak ti odide karta, tak hodne stastia s obnovou pola.

lapaloma ked chces pristup z netu, tak aj na to su uz volne riesenia, musel by som to znova skusit pohladat, ale ked budes hladat nieco ako "freenas access from internet" tak sa snad dohladas, a vies to dat aj na ten odroid napriklad.
20.12.2020 - 21:35:31
02
Jj preto sa v serveroch pouzivaju SW raidy miesto raidovych kariet :)
20.12.2020 - 21:38:24
00
no ano, pouzivaju, napr. uni cluster co bol kupeny od dodavatela dosiel so zfs. A ano, raid karty sa pouzivaju, ale casto len ako rozsirovacie karty na viac sata/sas portov. A iste preto, ze je to nepouzivane, sa pridala podpora zfs a pod do veci ako lustre (ulozne systemy na ktorom bezi nie jeden superpocitac).

edit: https://computing.llnl.gov/projects/zfs-lustre
20.12.2020 - 21:45:47
00
Stanos, canopus, dik za reakpitulaciu a nasmerovanie ... idem si to postudovat. A potom uvidime ktorym smerom pojdem. Ci cestou hotoveho riesenia alebo si nieco postavim. A ked budem mat jasno kam sa chcem posunut tak pridem za vami pre radu este
20.12.2020 - 21:47:54
00
Tiež uvažujem nad niečim podobným. Tieto dve riešenia vyzerajú celkom fajn. Ten Cloudshell 2 + XU4 by okrem NAS šiel použiť aj ako HTPC a Plex server.

https://www.hardkernel.com/shop/odroid-hc4/
https://www.hardkernel.com/shop/cloudshell2-case2-for-xu4-smokyblue/
20.12.2020 - 22:14:20
00
stano4: aaa, nechce sa mi to vysvetlovat, ale zfs nad 4 diskami mi je k nicomu.
scarinko: v kazdom hw raide je sw .. ale vyrobit si raid na hw karte znamena, ze ked ti karta odide, tak si skoncil :D ... mozes mat plny vagon diskov, pole nerozbehas (ak neovladas recovery) .. vola sa to single point of failure. Rekonfiguracia a vsetko okolo je urcite lepsie, ked si to mozes ovladat sam, mozes si nakonfigurovat co chces, aj veci, ktore na tych kartach nedas.
21.12.2020 - 09:56:15
00
nehoroviac o tom, ze tie lacne "karty" su aj tak fakeRAID a tom, kolko inteligentov pouziva HW RAID radic s WB bez baterie (alebo s vyslahanou) na "dolezite" data
21.12.2020 - 10:05:57
00
lto napísal:
stano4: aaa, nechce sa mi to vysvetlovat, ale zfs nad 4 diskami mi je k nicomu.
scarinko: v kazdom hw raide je sw .. ale vyrobit si raid na hw karte znamena, ze ked ti karta odide, tak si skoncil :D ... mozes mat plny vagon diskov, pole nerozbehas (ak neovladas recovery) .. vola sa to single point of failure. Rekonfiguracia a vsetko okolo je urcite lepsie, ked si to mozes ovladat sam, mozes si nakonfigurovat co chces, aj veci, ktore na tych kartach nedas.


lto, ale vsak ja som nepisal ze musis pouzit 4 disky na raid-5 ci ktory to ma 1 paritny disk. Ja pouzivam 2 disky na mirror (raid-1), tak isto mozes pouzit aj 4 disky na mirror (resp tuna uz raid-10) a zfs to zvlada uplne pohode, preto nerozumiem co je "klasicky sposob" u teba :)

lapaloma, volodaj tak som to kukol, pozrite sa na Nextcloud, ak chcete aj "dropbox" alternativu na online pristup. Je to vpodstate rozsirenie pre napr. TrueNas, openmediavault, ale date to aj na bezne distra (opat bias na fedoru tuna :D )
21.12.2020 - 10:12:08
10
How an obscure British PC maker invented ARM and changed the world
https://arstechnica.com/features/2020/12/how-an-obscure-british-pc-maker-invented-arm-and-changed-the-world/
21.12.2020 - 10:48:06
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up