Chlapci, hlavne nie je jedna "cukrovka", dokonca aj staré delenie na DM 1. a 2. typu už medzičasom neplatí.
scarinko akonáhle máš DM podľa starého delenia 1. typu, teda autoimunitné ochorenie, ktoré zlikvidovalo Langerhansove ostrovčeky v pankrease, NIKDY sa to už nezlepší (prišli ste o "továreň na inzulín") a DO SMRTI budete na inzulíne. Niekoľko vecí má síce vplyv na jeho "spotrebu" a na to, ako ti v priebehu dňa v náväznosti na žranie a záťaž skáče glykémia, ale toto ovplyvňovať treba s rozumom a nie voluntaristickým vyhlásením nejakého hesla. Ak by si glykémiu tlačil príliš dolu, tak by sa samozrejme kumulatívne poškodenie organizmu (ketózou, mimochodom) znižovalo, ale akonáhle by prišla nejaká záťaž spojená so zvýšenou spotrebou glukózy, tak by si odpadol, prípadne chcípol (hypoglykémia). Akonáhle by si išiel k hornej hranici fyziologickej normy alebo nad ňu (hyperglykémia), tak sa zas postupne "ohlodávaš" (ketózou, BTW), až skončíš s poškodenými cievami a v dôsledku toho aj ďalších systémov (zrak, ľadviny, nejaké chýbajúce kusy končatín etc.) a skôr chcípneš.
Aké-také možnosti ovplyvňovať stav máš len v bývalej kategórii "typ 2", ale aj tam sa to bude líšiť od subtypu (pôvodný článok z Lancetu tu, výcuc https://www.nhs.uk/news/diabetes/are-there-actually-5-types-diabetes/).
Pri type 2 si v péčku rovnako.
Možnosť ovplyvniť ochorenie máš v klastri 4 a 5 a to sú zrovna prípady, kedy sa inzulín neberie. Často stačí úprava hmotnosti (a to sa vie dávno-pradávno, ale ako je všeobecne známe, pacoši nespolupracujú pri liečebných režimoch, ktoré im nie sú pohodlné a preto vyhľadávajú namiesto aktivity "diéty") a aktivity (začať športovať). Ale čo tu podaktorí robíte, je to, že poškodenie organizmu cukrovkou sprostredkované ketózou priamo nahrádzate poškodením ketózou bez diabetu :D ale ide hlavne o ten frikulínsky feel, že?
Ešte asi treba doplniť, že sa stáva (skôr stávaLO, berúc do úvahy pokroky v diagnostike), že ak niekto dostal DM "1. typu" vo vyššom veku, tak bol diagnostikovaný ako "typ 2" a na inzulín ho hodili neskôr (v priemere vraj o 7 rokov), keď sa zistilo, že perorálne antidiabetiká nezaberajú. Ide o to, že DM 1. typu typicky začína v mladom veku, takže ak ho niekto dostal povedzme vo veku 50+, tak sa táto možnosť považovala za nepravdepodobnú.
(Pozn.: ako vidíte, "cukrovka" je v skutočnosti minimálne 5 rôznych chorôb. Iná etiológia a aj iná terapia a prognóza. Teraz sa zamyslite, ako "správne" je používať termín "rakovina", kde je tých diagnostických jednotiek na stovky, a ešte si myslieť, že existuje jediná zázračná prevencia alebo jediný zázračný liek :D)
27.11.2019 - 06:17:12
06
zpochibnujes SAVO????!!!?111?!!1!!!!!122~!!!!??#/!?
27.11.2019 - 08:12:33
02
ostogiske napísal:
k tomu nejedeniu vecer, ja akurat jem 4 vajcia a slaninu a nikdy mi to nevadilo, ze kolko je hodin a kedy idem spat :D


Vecer sa tteba poriadne najest. Mozno je to posledny krat.
27.11.2019 - 08:32:10
01
tulenik, skus mi teda este raz vysvetlit ako si poskdzujem organizmus keto dietou (aj bez diabetu), ked nemam zvysenu glukozu v moci. skus, poslednykrat. pises ze cievy a nasledne zrak, ladviny,... ale vysvetli schcim, ako.
27.11.2019 - 15:19:06
00
4-min profil, Adela Penesová, je v ňom niekoľko kľúčových myšlienok:

Na webe sú aj nejaké jej prednášky, príspevky.
29.11.2019 - 15:29:01
03
Pozerali sme toto krátke video viacerí a každý podľa ďalšej diskusii si zobral iné kľúčové poznatky 😉
30.11.2019 - 08:44:33
01
pred mesiacom som mal slabych 92kg. ak by som sa stravoval naozaj nizkosacharidovo tak mam niekde okolo 85, ale az tak sa obmedzovat nemienim :D
doplnim ze meriam 186cm a rad by som siel na 80 kil a udrzal si to :)

Prílohy:

Vaha 4.12.2019.jpg
Vaha 4.12.2019.jpg 308.67 KiB thumb_up0thumb_down

04.12.2019 - 09:10:00
04
Dnes som mal s krpatym neplanovane nizkosachsridovy obed :) otvoril som pohar segedinu ale nemame knedlu :D
04.12.2019 - 12:18:06
08
ja som si z videa vyssie zobral to, co tam bolo povedane a co kazdy vie: ze sa ma clovek hybat (brutalny vedecky poznatok). ked sa zacne hybat, nemusi drzat dietu. Ked sa hybe dostatocne vela, nemusi si dokonca davat pozor na stravu (skoro) vobec. ALE, to uz hovorim z vlastnej skusenosti: nie kazdemu, alebo nie vzdy sa podari hybat tolko, kolko by bolo kazdy den treba. nie kazdy je stavebny robotnik, polnohospodar, postarka, cyklokurier, teda niekto, kto je cely den v pohybe a moze si dovolit zjest vsetko na co ma chut. vtedy pomoze dieta, vdaka ktorej clovek chudne par dni aj bez pohybu. potom, samozrejme, sa musi zacat hybat aspon na par dni a potom zase chudne aj bez pohybu par dni. neskor si telo zvykne na dietu aj na pohyb a treba mu denne oboje, inak clovek pribera naspat. Drobny cheating vie telo odpustit, ak ma pohyb. Cize sacharidy len za odmenu. Celkovo, ja nevidim dovod na pozieranie menovite chleba za situacie, kedy zlozenie dnesnych potravin zakupenych v beznom obchode je take, ze clovek ma problem sa sacharidom vyhnut, aj ked sa snazi vyhnut sa im uplne. Clovek aby si vsetko robil doma sam z pure surovin, nekupoval nic spracovane. Nielen kvoli cukrom, ktore vsade pchaju, ale aj kvoli inym sinstvam: konzervantom, zahustovadlam, umelym sladidlam, zvyraznovacom chuti, farbivam. V prvom rade ide o zdravie, cize nie je uplne jedno ako clovek schudne. Je vsak dost problem schudnut tak, ze clovek robi nieco nezdrave (bavime sa o cloveku obeznom, alebo s nadvahou, nie o bulimii a anorexii, cize nemam na mysli hladovanie, potom zjedenie niecoho nezdraveho a grcanie, ani pozieranie laxativ a pod.). Obezny clovek schudne len tak, ze sa zacne viac hybat a/alebo zmeni stravu. Najlepsie oboje, pretoze na stravovani sa v MacDonalde (hambac v nekvalitnej zemli zaliaty colou, prilezitostne zmrzka), nie je nic zdraveho a to je ista smrt. A teraz spat ku keto, alebo LC. Tato dieta ma o.i. taky vedlajsi efekt (vysoko pozitivny), ze cloveku sa ukludnia navaly zravosti, ktore sposobuje konzumacia cukru, ktora potom nasledne sposobuje dalsie vykyvy a tento cyklus nema konca. To znamena, ze ked clovek nema tieto zachvaty, ale drzi si stav absolutnej rovnovahy, dokaze zdrzat sa neplanovanych lakocin a zjest len to, co si naplanoval, zadne pamlsky naviac. Je dobre si v nejakom programe, alebo appke, ktora rata kalorie zapisoval vsetko co zje a vazil si stravu, aby vedel nahodit do appky presne hodnoty. To mu pomaha sa lepsie zorientovat v tom kolko by este v ten den bolo vhodne zjest tukov, cukrov, bielkovin a pori tom sa nauci o zlozeni jednotlivych potravin nielen z hladiska obsahu cukrov, tukov, bielkovin, ale aj mikronurientov, teda vitaminov, mineralov. Tak sa nauci vyberat si aj medzi cukrami a ked uz chce trosku pomlsat, tak si vyberie radsej ovocie namiesto cokolady, ktore ho o nieco podstatne obohati. A bude si vyberat aj medzi ovocim, lebo bude vediet, ze ho vela zjest nemoze a ze si napr. nemoze dat jablko ako posledny snack pred odobranim sa od telky do postele. Niektori jablko pouzivaju na umyvanie zubov, tak to teda neviem, to asi neni dobry napad. Sladene napoje 0, chlieb 0, zemiaky a ryza absolutne minimum. V restike si vypytam taku polievku, ktora nie je zahustovana ani mukou, ani zemiakom, ani solamylom. Z hladiska cloveka, ktory sa vyhyba skrobom je jedno, cim je zahustena, lebo on chce nezahustenu, cize vyvar bez slizov, alebo kapustnicu. Co sa tyka strukovin, hoci obsahuju vela sacharidov, prilezitostne si davam, pristupujem k nim ako k ovociu, ale na rozidiel od ovocia ich zjem narazovo vela, ale robim to menej casto. Ovocie jem pravidelne, skoro kazdy den, ale v malych mnozstvach a su to skor kiwi, maliny + ine bobule a granatove jablko, niekedy banan, niekdy par datli, par susenych hrozienok do orechov. Ked obezny clovek chudne, je to vzdy dobre, nie zle. Aj ked my zvysene ketony. Pokial nema zvysenu glukozu, tak si myslim, ze je v pohode. Ja osobne ciste keto nedokazem drzat kvoli pomeru tukov a bielkovin, ktory neviem dosiahnut, ani si to neviem predstavit a ani kvoli tomu, ze si neviem predstavit ako jednotvarna by bola taka strava. Preto ja konzumujem, ci chcem, ci nechcem, viac sacharidov a menej tukov, aby sa to dalo nazvat keto dietou, cize je to asi LC dieta. A funguje to. Ale vzdy to prestane fungovat, ked si dam alkohol, hoci male mnozstvo. Preto sa drzim zasady 1 pohara pri akomkolvek alkohole a ak sa da, vyhnem sa mu uplne. A je ine si dat 2 piva (1 pocas a druhe po vykone) ako si ich dat v sobotu neskoro vecer pred spanim v den, kedy som ziaden vykon nepodal. Preto treba zo soboty urobit den, kedy sa clovek hybe a to za kazdu cenu! Potom sa clovek nauci najst si cas aj na pohyb a to je dalsi klucovy moment v chudnuti. Kazde usilie musi byt odmenene a tato motivacia musi fungovat spolahlivo a dlhodobo. Cize nestaci len makat na chudnuti a kazdy den trosku schudnut, to cloveka neuspokoji uplne. treba aj nejaky ten rozumny cheating, orosenu odmenu (ale len ked si zasluzis). Ked som zacal drzat keto na jar 2017 schudol som behom necelych troch mesiacov priblizne 10kg. teda da sa schudnut 1kg/tyzden a ked clovek pri tom uplne vyluci alkohol ide to rychlejsie. Dalsia dolezita vec, ak nemate vo svojom okoli nikoho, kto by vas vo vasej diete podporoval, ako to mam ja (uplne vsetci mi rozpravaju o tom ako je to, co robim nezdrave), tak sa musite naucit motivovat sa uplne sam, aby ste boli nezavisli od podpory druhych. Druhi sa vam budu len posmievat, alebo vas ignorovat, alebo dokonca robit zlobu, napr. tak, ze budu do vas systematicky hustit, ze nerobite dobre co robite (hoci ani nevedia co vsetko a co presne robite) a budu vam hovorit, ze mate robit presne to, co robite a budu trvat na tom, ze to nerobite, lebo oni si to myslia. A nepresvedcite ich, to nema zmysel, to nikdy nerobte. Ludia su schopni pocuvat len to, na co su dusevne pripraveni. Pokial nebude po dome behat vysekany adonis, nikto si ani len nahodou nevsimne nejake ciastkove uspechy, toto si treba tiez uvedomit. Preto to netreba ani ocakavat a netreba zaspat niekde v polovici na vavrinoch ako som to ja urobil uz velakrat. Clovek to musi robit pre seba, pre svoje zdravie, nie preto ako chce vyzerat a pre obdiv inych. Adonis je len vedlajsi produkt zdravia, je to vonkajsia podoba zdraveho tela, ale dolezite je to, co je vnutri, v peceni, creve, ale hlavne v hlave. Toto som napisal, lebo viem, ze nie kazdy to ma doma lahke, empatia akoby nebola ludska vlastnost. Ked si clovek nepomoze sam, nikto mu nepomoze. Ked si clovek dokaze pomoct sam, ziadnu pomoc od druhych uz nepotrebuje a to je sloboda. Treba si ist za svojim, nepocuvat tie dristy naokolo, ale robit to rozumne, vsetko s mierou. Napr. ked nemam doobeda vobec hlad, hoci naposledy som jedol den predtym o 6pm, je to preto, ze som sa nehybal. Hodinka vonku hned z rana a hop!: ranajocky sa zrazu ziadaju. a na vahe na druhy den sa nijako neprejavia, pretoze telo zotrvacne pali este dlho po vykone. Vykonom sa nemusi nutne rozumiet nejaka velka namaha. Staci hodinova rezka chodza vo zvlnenom terene vo fat burning zone, netreba ist s tepom vyssie a drzat to tam, vobec to nie je nutne. Prijem a vydaj musia byt vybalancovane, mierne v prospech vydaja. Nie je pravda, ze clovek musi zacat den vydatnymi ranajkymi, ktore navyse obsahuju aj sacharidy, lebo sacharidy treba jest hlavne dopopludnia. Lebo to niekto povedal ako ja teraz hovorim opak. Ked viem, ze sa dnes nebudem mat sancu hybat az do obeda, kedy pojdem na obed, tak si ranajky (ak sa mi neziadaju), jednoducho nedam, lebo nemam hlad. Treba jest len vtedy, ked ma clovek hlad, nie preto, ze je toko a toko hodin, hoci vsetci ostatni zeru ako n apovel (len preto, ze udrela nejaka konkretna hodina). Nenechajte si od nikoho pyskovat, ze cas obeda u normalnych ludi je okolo 12h. nenazyvajme teda jednotlive jedla tradicne: ranajky, obed, vecera a desiata, olovrant niekde medzi tym. ale ich ratajme ako prve, druhe, tretie... jedlo a konzumujme ich vtedy, ked na ne mame chut. treba si najst vlastny rezim, ktory vyhovuje len mne. inak to nebude fungovat a balanc sa rozhodi ako po cukre. potom su stavy presytenia, plynnatost, stavy unavy z preplnenia, to je tiez strata rovnovahy. Tomu vsetkemu sa da vyhnut. Je normalne, ked cloveku citelne poklesne energia aj pocas dna, ale musi to suvisiet s podanim vykonu, nie cisto s mnozstvom prijateho jedla. Toto vsetko pisem uprimne vam, ktorych to moze z akehokolvek dovodu zaujimat (viem si predstavit vela ludi, ktori sa s dietou a chudnutim nedostali ani do mojho stadia "na pol ceste"), ale pisem to aj sam pre seba, aby som si to po sebe mohol hned precitat a kriricky posudit, ci so vsetkym naozaj suhlasim a aj aby som si to mohol precitat kedykolvek neskor, v buducnosti, o rok, o dva a zistit, ake som prip. robil chyby, coho som sa nedrzal, prip. ako som sa posunul, zmenil nazor na zaklade skusenosti. Lebo ked ma niekto schudnut napr. zo 100kg na svoju idealnu vahu, ktora je 75kg, tak to nie je len tak. Nech si to niekto najskor skusi a potom nech keca. Ked to chce dokazat a udrzat, musi sa od zakladu a natrvalo zmenit a neprerusene a neoblomne sa sustredit na svoj ciel. a to cloveka pohlti. Pochopte ma, neda sa o tomto hodit rec s clovekom, ktory podobnu dietu nedrzi, to by bolo obtazovanie a nema to absolutne ziaden vyznam ani pre jedneho zo zucastnenych. ja takeho cloveka vo svojom okoli nemam, takze cas od casu, niekedy menej, niekedy viac, to potrebujem dostat zo seba, pomaha mi to vytrvat v mojom usili. Nie ze by som vyslovene trpel, ale je to pomaly, tiahly proces, clovek neschudne zo dna na den a som v tom uplne sam. kto si toto cele precital, hoci ho nikto nenutil, je bud brutalne zvedavy, alebo to bolo pre neho zaujimave, lebo sa v mojich pocitoch a pristupe ciastocne, alebo uplne nasiel a su mu nejakym sposobom blizke. kto bude na moj vyplod reagovat podpichovanim, na toho reagovat nebudem, to hovorim vopred, aby si niekto nerobil zbytocnu namahu. dufam, ze tento moj vyplod niekomu pomoze na jeho dlhej ceste.
04.12.2019 - 12:43:52
04
Naozaj si myslis ze si to aj niekto cele precita? :D
04.12.2019 - 12:45:53
010
ja isto nie :D sorry
04.12.2019 - 12:54:30
02
Tak toto je hodená rukavica pre Vuka :tmi:
Skúsim to prečítať doma na Pc, na mobile určite nie.
04.12.2019 - 13:05:28
00
Povazujem za dobre, ze si si nasiel "cestu" (LC) ako dosiahnut "ciel" (schudnut). Nasiel si si proste nejaku metodu a ta funguje, lepsie ako nic. S vacsinou zvysnych nazorov sa ale nestotoznujem (a bolo tu spominane, preco).

dve poznamocky:
- mas tam chybu "vela sacharidov malo tukov" - si myslel asi opacne
- vyvaruj sa jedenia susenych hrozienok a datli (ak si ich nevyrabas sam)- fakt velky sajrajt

v kazdom pripade drzim palce :y:
04.12.2019 - 13:27:10
00
dudo, berem. ja ani svoje nazory nikomu nevnucujem. a nie, poznamocka c.1 mam to dobre. myslene je to tak, ze jem prilis vela sacharidov a malo tukov na to, aby sa to dalo nazvat keto dietou, preto uz budem o sebe hovorit ako o cloveku na LC diete, nie na keto. poznamocka c.2: tie datle v skutocnosti nejem, beriem si ich do vacku na bike, keby bolo zle. ale este nebolo. radsej prisposobim tempo akoby som ich daval zbytocne do ust. na nejakom preteku si viem predstavit, ze by som po nich siahol, keby som potreboval kick. hrozienka si odvazim male mnozstvo a mam ich raz za tyzden, prisne to sledujem. len kvoli tomu, ze verim, ze v kazdom ovoci je nieco zdrave. konec koncov cronometer.com mi vyhodi presne kolko coho. stale lepsie par hrozien alebo datla-dve ako kus mliecnej cokolady, alebo bonbonek, z ktoreho by bola cela bonboska. najma belgicka cokolada - "morske plody" ma vzdy vedeli dostat do kolien. horku 90% zjem celu v priebehu tyzdna, na tom nic zle nevidim.
ennio: ani ma nenapadlo, ze by to niekto cital na mobile, to urcite nerob. ja osobne mobil pouzivam ne telefonovanie a posielanie sprav a na zaznam tras a kvoli nejakym praktickym appkam, ktore zjednodusuju zivot, nikdy nie na sufrovanie, to nie je dobre na krcnu chrbticu.:)
04.12.2019 - 13:42:06
00
Ja som do dal a vo veľa veciach to mám s autorom podobné :) tiež som schudol s 96kg na 66kg a bolo obdobie kedy som aj ja držal low carb a bolo to zaujímavé obdobie ( v dobrom ) no Pri 66kg som už cítil že už začína odchádzať aj výkon na biku tak som s dietou skončil a prešiel som na bežnú stravu a postupne som sa za rok dopracoval na 75kg. teraz som viac menej spokojný akurát zhodím nejaké 3-5kg prebytočného tuku a bude to ideál. Výkon sa ani nedá porovnať. Proste nebe a dudy :D Dnes už fungujem na bežnej sacharidovej strave ktorá mi pri podávaní výkonov funguje lepšie. Jem len 3 jedlá v priebehu 4-6 hodín v okolí tréningu a potom nejem nič 18-20 hodín. Takto mi to vyhovuje najviac. Ale na chudnutie bola low carb jednoznačne top voľba pre mňa - chute žiadne, hlad žiaden a kg išli dolu jedna radosť.
04.12.2019 - 13:42:54
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up