Poznám 2 lekárov z urgentu. Poznám lekára, čo jazdí v záchranke už 20 rokov. Bol som na XY zdravotných kurzoch, dokonca 3 kurzy som absolvoval aj v Anglicku (povinnosť od zamestnávateľa). Čo všade hovoria:
1) zastaviť sa obhliadnuť situáciu a nič nerobiť
2) zavolať na 155 a riadiť sa pokynmi z linky
3) pred tým, ako čokoľvek začnete robiť, použiť rukavice pre vlastnú ochranu. Zranený človek môže mať HIV, žltačku či iných XY chorôb.
4) pokiaľ ste osoba, čo pri úrazoch panikári, keď vidí krv odpadáva, nemáte robiť nič, len volať na 155 a snažiť sa zastaviť niekoho iného na pomoc. Znie to kruto, ale záchranka nemusí potom riešiť osobu navyše. Okrem toho človek v panike narobí viac škôd ako úžitku.
5) nemáte robiť nič, čo by vás mohlo ohroziť.

Čo rady polície?
1) ak idete po ceste z nízkou intenzitou dopravy, tak určite skontrolovať a zistiť stav. Ak treba, volať záchranku a platí čo som písal vyššie. Pokiaľ idete už v kolóne a vidíte nehodu a sú tam už pomáhajúci ľudia, pokiaľ vám vyslovene nedajú znamenie, tak máte ísť ďalej. Neplatí, ak ste člen záchranných zložiek, či už profesionálnych, alebo dobrovoľníckych, vtedy sa odporúča pomôcť, možno je na to aj zákon, neviem.
2) ak tam zastavíte, spomalíte, očumujete, zvyšujete dopravnú zápchu, ktorá spomaľuje príjazd záchranných zložiek a komplikuje dopravu. Je to hlavne problematické na 2 pruhovych cestách, okreskách a podobne. Diaľnica je pomerne široká, tam je záchranárska ulička, krajnica... Ak tam budete behať a reálne vás netreba, len zvyšujete zmätok na mieste, veľa odstavených áut blokuje premávku, zaberá priestor, ktorý budú záchranné zložky potrebovať po príjazde.
21.11.2022 - 11:50:10
03
Dnes som sa trochu presiel po frankfurte pred odletom a veru tu je to zem zasluben pre Jaroh-a a spol. Vodici jazdia extremne ohladuplne, napr pri odbocovani idu pomalinky a davaju pozor aj ked maju chodci a cyklisti cervenu. Cyklisti maju uzasnu infrastrukturu a aj ked aj napriek tomu jazdia ako ovce tak na nich nikto netrubi, vsetci vodici su k nim ohladuplni. A chcem upozornit ze aspon polovica vodicov nie su nemci ale kdejaki turci a ina haved a vela ludi z celej europy co tu robi v bankovnictve
22.11.2022 - 15:59:30
03
ina haved :-D live and let die!
22.11.2022 - 19:47:56
02
Už som písal, najlepšie sa jazdí na bicykli v Nemecku... To už aj Holandsko zaostáva...
22.11.2022 - 20:33:14
00
a zatial vo vychodnej gubernii, dnesne Nko:

Takmer 750-tisíc eur sa presunie z rozvoja cyklistiky na železnice, schválila to vláda. Súhlasila s tým, že sa kapitálové výdavky z roku 2020, ktoré boli určené na rozvoj cyklistickej dopravy, použijú na výstavbu a modernizáciu železničnej infraštruktúry. (tasr) 😂
23.11.2022 - 10:52:01
10
Treba na niecom predsa drevo z vydrancovanych lesov vozit do polska a spat nekvalitny nabytok.
23.11.2022 - 11:30:26
00
mirec16 napísal:
a zatial vo vychodnej gubernii, dnesne Nko:

Takmer 750-tisíc eur sa presunie z rozvoja cyklistiky na železnice, schválila to vláda. Súhlasila s tým, že sa kapitálové výdavky z roku 2020, ktoré boli určené na rozvoj cyklistickej dopravy, použijú na výstavbu a modernizáciu železničnej infraštruktúry. (tasr) 😂


Odporúčam počkať s hejtom, ministerstvo dopravy k tomu pripravuje podrobnejšie vyjadrenie, malo by byť vonku ešte dnes. Podľa prvých neoficiálnych informácií ide o nejaké rozpočtové opatrenie, projekty, ktoré z toho mali byť podporené (cyklostojany pri školách), svoje peniaze údajne dostanú.
23.11.2022 - 11:43:55
00
takze to bude mozno este horsie? :D
23.11.2022 - 12:29:06
00
Z hľadiska financií by horšie byť nemalo. Slovensku už teraz má vyčlenených okolo 200 mil na cykloinfraštruktúru (z toho cca 80 mil do polovice 2026 a zvyšok do 2030). Problém je skôr v ochote a schopnosti samospráv plánovať a budovať cykloinfraštruktúru. Ten záujem nie je veľký veľký, takže je celkom reálne, že tie peniaze sa naopak nevyčerpajú.
23.11.2022 - 13:13:23
02
Kenai napísal:
Uprimne na dilanici, ja nie. Volam zachranne zlozky za jazdy alebo z prveh odpoicvadla. Neviem urobit nic co by zabranilo tomu aby to dalsie auto zapichlo do mna. A pravidlo cislo 1. je nepridavat dalsich zranenycha a obete.
Ak by som z akychkolvek dovodov musel zastavit auto na dlanici, urychlene vystupujem a preliezam zvodidla do pola a stojim 100m od dianice minimalne.

Pravidlo č.2: keď už chceš zastaviť tak pred nehodou (všeobecne, nie len na ďalnici - tam to môže biť jedno - ale tam hlavne nebiť na ceste ktorá nie je zabezpečená, je X videí ako ľudia na diaľnici lamentujú nad defektom alebo ťuknutým autom, až kým ich na fašírku nezroluje kamión). Aj záchranári môžu ísť len do zabezpečeného priestoru, lebo mŕtvy záchranár je na 2 veci.

PS: pamätám ako som na ceste do LM (nie ďiaľnica) utekal k havarovanému autu, záchranka nikde, len policajt riadil trochu dopravu. Mal som pocit, že hlúčik ľudí tam zachraňuje dieťa (nie že bi som pri dospelom nezastavil), keď som k ním prišiel, policajt že čo blbnem a tam ľudia lamentovali nad odrhnutým kolesom :lol:
23.11.2022 - 14:06:10
01
Kenai napísal:
scarinkoBTW: update od zachranarov. Viete ako sa zmenila prva pomoc pri zranenom v bezvedomi bez pulzu a dychu ? Kto nevie nech si nastuduje. Nemam priestor to tu vysvetlovat, ale co je dolezite je, ze sa uz nedycha. A aj to preco sa to zmenilo. Zmenilo sa to lebo ludia bez praxe to v tom strese domrsili a v konecnom dosledku sposobili dalsiu traumu postihnutemu. Iniciativny blbec horsi ako triedny nepriatel. A to bohuzial plati aj tu.

Pomahjte ale v ramci svojich moznosti a nie domnelich, teoretickych, ale skutocnych praxou overenych.

Na ventilácii moc toho nedomrvíš na rozdiel od nepriamej masáži srdca (v zmysle fraktúr rebier či pneumothoraxu ale to ti je v tomto prípade jedno, to je menšie zlo ako smrť). Lenže správna ventilácia nie je o tom otvoríš niekomu len tak ústa a trochu do neho fúkneš pričom a ešte rozmýšľať aký pomer "fúkania" a stáčania je správny a pri tomto zbytočne strácaš čas. Proste len masáž srdca urobí lepšiu pomoc ako strácanie času nesprávny, neadekvátnym ventilovaním, pričom ten kto to naozaj nevie tak ten vzduch nepretlačí do pľúc (napr. správnym chvatom a záklonom neuvoľní dýchacie cesty). A keď stláčaš hrudník, tak predsa čiastočne stláčaš hrudník (aj keď hrudníkové dýchanie je neefektívne), len treba tomu nešťastníkovi aspoň zakloniť hlavu...
23.11.2022 - 14:17:19
00
milos21 napísal:
... ale tam hlavne nebiť na ceste ktorá nie je zabezpečená...

nie že bi som pri dospelom nezastavil

Ale pan doktor, po nočnej?
23.11.2022 - 17:19:48
00
tento frajer zo vcera tu uz bol?
https://www.bratislavskenoviny.sk/policia/74338-nehoda-na-racianskej-vodic-zdemoloval-lexus-a-skoncil-s-tazkymi-zraneniami-v-nemocnici?fbclid=IwAR3V5seK4MVY_t5vw_OYGLvI5D9QcrVp-L5VybwgaV_jKM3zhGy-28KSZeU

https://www.facebook.com/1244035837/videos/846108143103457?idorvanity=35748862669
23.11.2022 - 17:20:47
00
milos21 napísal:
Na ventilácii moc toho nedomrvíš na rozdiel od nepriamej masáži srdca (v zmysle fraktúr rebier či pneumothoraxu ale to ti je v tomto prípade jedno, to je menšie zlo ako smrť). Lenže správna ventilácia nie je o tom otvoríš niekomu len tak ústa a trochu do neho fúkneš pričom a ešte rozmýšľať aký pomer "fúkania" a stáčania je správny a pri tomto zbytočne strácaš čas. Proste len masáž srdca urobí lepšiu pomoc ako strácanie času nesprávny, neadekvátnym ventilovaním, pričom ten kto to naozaj nevie tak ten vzduch nepretlačí do pľúc (napr. správnym chvatom a záklonom neuvoľní dýchacie cesty). A keď stláčaš hrudník, tak predsa čiastočne stláčaš hrudník (aj keď hrudníkové dýchanie je neefektívne), len treba tomu nešťastníkovi aspoň zakloniť hlavu...


Na uvod, necitim sa byt kompetentny na tuto debatu, lebo mam vycvik, ale prax zasostava (vdaka bohu) a zachranar niesom. Cele je to pre mne nutne zlo spojene s mojou pracou. To co dalej napisem som dostal od profesionalov v danom obore a posuvam ako mi bolo povedane.
Parafrazujem:
Nedycha sa lebo ludia nevedia optimalne zabezpecit aby dychali do pluc a dychaju do zaludka. Co obvikle vedie k vyvolaniu zvracania a zaneseni zvratkov do dychacich ciest. Tiez ide o velmi nebezpecnu cinnost z hladiska prenosu chorob bez adekvatneho vybavenia a jeho optimalneho pouzitia.


Ako u vsetkoho, vyskakovat si treba do urovne svojich schopnosti. Ak obet poznam, nebojim sa chorob alebo mam po ruke vhodne vybavenie (medibag s ambuvakom...) kludne pojdem daleko za ramec toho, co sa radi ako amaterska zachrna. Na druhu stranu, ak ide o neznameho cloveka, nemam na jeho zraneni ziaden podiel, tak si dam obrvsky pozor aby som neskoncil za svoju pomoc este pred sudom a s nejakou fasa chorobou.
23.11.2022 - 17:38:58
00
Kenai nevravím že tí záchranári nemali pravdu (mali a úplnú), len to zmrvenie mi vyznelo tak, že laik by to chápal, že niekomu ublížiš práve tým dýchaním. Tam ubližuješ skôr zbytočným riešením (často aj nesprávnym a neefektívnym edit: prípadne aj tým nepriamym vyvolaním zvracania ako som si teraz všimol že cituješ) dýchania a zanedbávania masáže srdca, lebo laik má pocit že mu tak vdychuje život, prípadne podvedome má počas života pocit že dýchať musí ale že mu bije srdce si tak neuvedomuje. Ak vieš ako, vieš sa chrániť, event. zachraňuješ niekoho pri kom ti to nevadí (rodina, životná láska, vlastné dieťa), tak je to super bonus, ale na úkor dýchania nesmieš zanedbať masáž srdca, hlavne ak si sám a nevládzeš...

Už len z hláv ľudí sa doteraz nepodarilo vytĺcť jeden nešvár vyťahovania jazyka "SERTE NA JAZYK A LEN ZAKLONTE HLAVU" nie raz som videl pohryzené prsty, vylámane zuby, krvavé ďasná (a to len pri epilepsiách)

detskechoroby.rodinka.sk

PS1: U detí dokonca je dobré v úvode vdýchnuť, lebo malému dieťaťu skôr niečo nepozorovane zabehne ako dostane infarkt (mimo úrazov). Keby ste vedeli (a videli na RTG) aké veľké mince, sponky, špendlíky, baterky, magnety dokážu deti prehltnúť (niekedy aj vdýchnuť) len tak lebo keď sa nikto nedíva je najlepší nápad si tieto predmety len tak dávať do úst :lol: Žiaľ nie raz sa to zasekne v "krku" alebo v inej časti pažeráka...

PS2: a keď som na ambulancii nachytal ako si dieťa dáva papier do úst, a matka že to nič nie je, že ona zo stolice bežne vyťahuje kúsky módneho katalógu :lol: Ale to je už úplne mimo témy...
23.11.2022 - 18:07:41
03

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up