chcem sa spytat na vas nazor ohladom spd a bezpecnosti. Po vcerajsej nehode realne uvazujem o vrateni sa ku klasickym pedalom. Jazdim s nimi uz cca mesiac. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze padnut s nimi sa vacsinou podari prakticky ked uz clovek s bikom "stoji". Neuvedomi si, ze je pripnuty a vacsinou zazmatkuje a uz "lezi". Je taktiez pravda, ze pravdepodobnost padu je priamo umerna poctu divakov. Prvy pad som bral ako vystrahu aby som si uvedomoval, ze som pripnuty. Na stastie si to iba odniesla trosku zakrvavena noha. Pravdupovediac od tej chvile som pri bicyklovani zacal pocitovat vzdy urcitu davku "strachu" pred dalsim nechcenym a mozno aj zbytocnym padom (nakolko s klasickym pedalom by sa mi to nestalo). Vcera som si vysiel zajazdit si a po zrhuba hodinke som na bajku zastal, odopol som si pravu nohu a oprel som sa nou o zem. Doteraz neviem ako, zrazu som stratil rovnovahu a cele tazisko sa prevalilo na lavu stranu. Pri pokuse o opretie sa o lavu nohu som zistil ze ostala pripnuta, zazmetkoval som a uz som lezal na zemi. Bol to dost nestastny pad, vyrazilo mi to dych, padol som na bok a v krizoch ucitil strasnu bolest. Nedokazal som sa nadychnut a cele telo sa ocitlo v soku. Po chvilke som sa spamatal a cely vystraseny co sa vlastne stalo som sa zacal davat dokopy. V oblasti krizov obrovksa bolest, myslel som v tej chvili na najhorsie, ze som ocrhnul a podobne veci. Nastastie som vsak dokazal vstat a pomaly dojst do najblizsej dediny. No cele to skoncilo rengenovanim na pohotovosti a teraz na druhy den chodim ako keby ma poriadne seklo v krizoch. Mam 28 rokov, zivot pred sebou a zacinam si uvedomovat, ze toto nie je ziadna sranda. Co si o SPDckach myslite vy?
31.07.2008 - 09:29:11
00
:? je to len vec cviku...niekto si tým prejde tak ako ty, niekto nemá najmenší problém...
31.07.2008 - 09:39:53
00
ja sa zas citim bezpecnejsie z naslapami, nez z obycajnymi pedalmi. Pri pade som nevypol nohu asi len raz, ked som v stupani prepadol dozadu na chrbat, inac si vobec neuvedomujem ze davam nohu dole z pedalu.
31.07.2008 - 09:42:22
00
aj podla mna je to vsetko len o zvyku...ja som si na zaciatku pouzivania SPD "zvykal" na vypinanie tak, ze som siel po ceste a striedavo som zapinal a vypinal lavu a pravu nohu a dostal som sa do takeho stadia, ze vypinanie je pre mna uz ako reflex...jednoducho na to nemyslim a "vypinam sa" aj ked idem na normalnom pedale. cize treba mat na tom nieco najazdene

a okrem toho co sa bezpesconsti tyka tak SPD dava podla mna vacsiu istotu v zjazdoch
31.07.2008 - 09:44:10
00
Aj podla mna je to vascia istota a trochu to prida aj na ovladatelnosti biku.Staci si na to zvyknut.Chyt sa steny ked sedis na biku a striedavo vypinaj pravu a lavu nohu,dokym si na to nezvyknes.Potom to bude prirodzene ako ked kychas tak si ds ruku pred usta :P
31.07.2008 - 10:02:59
00
zo zaciatku si povol silu vypinania kym si nezvyknes a potom postupom casu pomalicky dotiahni ako ti bude vyhovovat
31.07.2008 - 10:11:05
00
vcera som isiel 3km bez spd a trochu aj do kopca ale citil som sa ovela nebezpecnejsie-ked slapem do kopca tak sa mi vzdy smykne noha dole s pedalu ale ked mam spd tak sa mi ani nezosmykne a mozem ten isty kopec vyslapat vecsou rychlostou. uz mam spd asi 2 mesiace a zatial bez padu ktory by zavinili spd
31.07.2008 - 10:36:59
00
ja som sa zje...al hned prvy krat - tiez som zastal a nestihol vytiahnut nohu, a trosku si rozbil prave koleno. no a minule som narazil na necakanu prekazku v terene a detto som zastal a padol na to iste este nezahojene koleno :wink: .
SPD su super po rovine a do kopca, ale v narocnejsich terenych zjazdoch to je dost rizikove - jedna necakana prekazka a si v riti (nech si vravi kto chce co chce, ale tu nohu nikdy nedas tak rychlo dole ako ked ju mas volnu - sak asi preco zjazdari pouzivaju normalne pedale...) rozmyslal som presne nad takouto alternativou, ze ked budem chciet zajazdit nejake lepsie zjazdy, kupim si normalne pedale (s hrotmi) a tie budem nahadzovat. ako mam namontovane SPD v zjazdoch som opatrnejsi, hlavne v mokrom a clenitom terene.

P.S. co sa tyka krizov - ja mam 26 a uz ma 3x seklo (z toho raz na biku, no nie pri pade) z toho raz tak, ze som mesiac chodil ako 90 rocny dedko... :oops:
31.07.2008 - 10:39:38
00
Suvisi to s bezpecnostou aj spd. Ked mas dobre pevne tretry mozes sa odopnut a nakopat dedinskeho psa v ramci sebaobrany.
btw: haukou mam rad .
31.07.2008 - 10:40:07
00
duurkoo kup si betale z hrotmi - pistale sa ti podakuju a sem tam si aj osamote poplaces :lol:
31.07.2008 - 10:41:57
00
neviem ako ty, ale ja si nezvyknem "opierat" pistale o pedale :wink:.
btw myslim freeridove pedale nieco taketo

Prílohy:

1440.jpeg
1440.jpeg 71.5 KiB thumb_up0thumb_down

31.07.2008 - 10:54:50
00
spd som mal na starom biku nikdy viac...hanbyhodne pady pred publikom..ale klobuk dole pred niektorymi ako napriklad jeden 95 kilovy biker z race ktory ich pouziva na bikrose :P
31.07.2008 - 11:10:04
00
no quasko ich myslel tiež, ale ak nejazdíš s chráničmi, sem-tam sa stane, že ťa "pohladia"...
31.07.2008 - 11:10:51
00
sak nech ma radsej obcas pohladia, ako by som mal spravit "šípku" aj s celým bikom pripevneným na nohách :)
31.07.2008 - 11:13:45
00
sak asi preco zjazdari pouzivaju normalne pedale...

neviem ci sa mi to zda ale nepouzivaju niektori take a niektori take?
31.07.2008 - 11:17:38
00
keyboard_arrow_up