Chcem sa spytat, nakolko na googli som toho tiez vela nenasiel, ci sa niekomu nestalo, ze sa mu po namontovani adaptera Shimano SM-MA90-F180P/P (vymenil som povodny 160 mm kotuc za vacsi 180 mm ) riadnom pripevneni podla navodu po necelych 50 km ohli skrutky ?
Brzdy su zakladne Sram level a kotuc je 1,8 mm siroky 180 mm Galfer.
Je to vpredu, na vidle, uz pri montazi nebolo lahke brzu ,,vycentrovat" aby dosticky nesuchali ( novy kotuc + nove platnicky ).
Dotahoval som podla navodu momentom 8 nm.
Po odjazdeni asi 50 km, kedze platnicky stale suchali mierne o kotuc som ich chcel nanovo vycentrovat, no uz pri povolovani som zistil, ze pri toceni imbusom sa skrutka cela hybe ( ohnuta tesne za zavitom vo vrchnej casti ).
Ta dlhsia bola ohnuta riadne a ta kratsia sice menej, ale tiez.
Stalo sa to uz niekomu ?
Spravil som nieco zle?
Netreba to dotiahnut viac?
Celkove mi to pride s tymto adapterom problematickejsie ako v pripade prechodu zo 160 na 200 mm, kde sa montuje adapter na uchyt na vidlici zvlast dvoma skrutkami a potom brzda na adapter dalsim parom kratsich skrutiek.
Tento sposob predlzenia zo 160 na 180 mm je trochu divny tym, ze sroby su dost dlhe a vnutorny priemer dier na adapteri je vacsi ako hrubka srobov a ma to tam volu a 4 ,,klzne" plochy, kde sa to asi moze hybat.
Dakujem za akykolvek komentar, radu skusenost...
Pridal som aj fotku, ako to tam bolo nahodene, podlozky boli spravne, adapter tiez a aj na kotuci je vidno, ze dosticky dosadali tam, kam mali.

Prílohy:

DSC_0446.JPG
DSC_0446.JPG 119.73 KiB thumb_up0thumb_down

DSC_0448.JPG
DSC_0448.JPG 89.38 KiB thumb_up0thumb_down

DSC_0437.JPG
DSC_0437.JPG 198.7 KiB thumb_up0thumb_down

DSC_0451.JPG
DSC_0451.JPG 84.1 KiB thumb_up0thumb_down

12.12.2022 - 15:12:24
00
bude asi tým že maš adapter sitmano a brzdu sram.. nemaju sa radi :D
12.12.2022 - 15:46:56
01
Tak tak, tiež sa mi zdá sa z obrázku, že shimano má trocha väčšiu rozteč, síce si tam skrutky narval, ale brzdením sa len viac ohli, lebo od začiatku neboli dobre usadené, išli dokriva.
12.12.2022 - 16:10:13
00
:-)
Pokial viem, tie adaptery su univerzalne. Aj zavitove diery v rame si znacku nevyberaju. Sroby aj adapter su z jedneho balicka.
10 nm podla mna vyriesi aj tuto lahku antipatiu :-)

Akoze viem, ze existuje asi aj adapter od Sramu, ale kedze sa napriklat tu vobec nepredava, bral som to tak, ze tieto by nemali byt ,,rasisti".
Mam napriklad aj retaz Shimano na kazete a prehadzovacke Sram a uplne bezproblemov.
BTW - vie niekto, preco SRAM adaptery uz tuna neponukaju? Stali trikrat tolko ako tie od Shimana - iba toto bol ten dovod?
12.12.2022 - 16:11:42
00
Dredd napísal:
Tak tak, tiež sa mi zdá sa z obrázku, že shimano má trocha väčšiu rozteč, síce si tam skrutky narval, ale brzdením sa len viac ohli, lebo od začiatku neboli dobre usadené, išli dokriva.


To asi nie, fotka je robena uz bez srobov, len aby bolo jasne, ako to tam bolo a ze to bolo dobre otocene. MOzno preto to vyzera, ze to nepasuje.
Ten adapter nie je sirsi, roztec je rovnaka, pri montazi to bolo vsetko OK - praveze to malo az na moj vkus prilis velku volu - ale to nebolo kombinaciou SRAM - SHIMANO ale skor tym, ze samotne sroby od Shimana v tom adapteri Shimano maju volu- su uzsie ako diera na adapteri a je to tak asi z dovodu moznosti ,,vycentrovat" to na kotuc, aby dosticky nesuchali.
Rozhodne som to tam nerval nasilu a roztecou to nie je.
Trvalo asi 10-12 pokusov, kym som to dako vystredil.
Navyse oba sroby su zohnute tesne pod hlavickou, nie tam, kde je zavit.

Mne osobne by ale pripadalo logickejsie, ak by aj v tom adapteri uz bol zavit a donho siel srob napevno ako ked to cele ma volu. Kupil som novy, ale bojim sa, ze dodrzanim postupu ako predtym mozem dospiet k tomu istemu vysledku. Len stale neviem preco.
12.12.2022 - 16:20:04
00
8nm nemohlo zohnut M6 hentak, ten problem imho musi byt v niecom inom ...
12.12.2022 - 16:27:19
00
ivast napísal:
8nm nemohlo zohnut M6 hentak, ten problem imho musi byt v niecom inom ...


Ano, suhlas, dotahovanim to urcite nie je, ani roztecou.
Vazim okolo 100 kg, ale je to XC bicykel, ani na tom neskacem, ani nic extremne - len Karpaty a toto bolo cisto 50 km po asfalte ( dvakrat som otocil z PK Zapadnuty kut ).

Niekde sa nieco hybe, co by sa nemalo, ale neviem co.
Tie sroby su docela hrube fakt, nechce sa mi verit, ze by Shimano balilo do adaptera dake ,,blato".
12.12.2022 - 16:32:30
00
Opýtam sa len pre istotu…Dĺžka skrutiek bola postačujúca ? Lebo ja som len pár týždňov dozadu musel zháňať skrutky, vedel som vopred, že sériové nebudú postačovať. Tiež predná vidla a shimano adaptér. Sériovo dodávané 38 mm boli krátke, bolo treba min 42 mm (shimano mounting bolt type C)
12.12.2022 - 16:43:34
00
Dredd napísal:
Opýtam sa len pre istotu…Dĺžka skrutiek bola postačujúca ? Lebo ja som len pár týždňov dozadu musel zháňať skrutky, vedel som vopred, že sériové nebudú postačovať. Tiež predná vidla a shimano adaptér. Sériovo dodávané 38 mm boli krátke, bolo treba min 42 mm (shimano mounting bolt type C)


Pri montazi som si to prirovnal a prislo mi to OK.
Aj ked teraz nasadim tie podlozky + hrubku toho adaptera na povodne skrutky ( ked to bolo bez adaptera - lebo tie dve boli rovnako dlhe povodne - myslim, ze asi 20 mm ) tak to podla mna sedi.
K adapteru su myslim 38 mm a druha 32 mm.

Ak by boli kratke skrutky - myslim, ze by sa asi stalo, ze by som to bud vytrhol zo zavitovej diery vo vidlici ( co by asi bol pruser celkom ) alebo by bol aspon poskodeny zavit. Zavitu ale nic nie je.
A rovnako je vidno, ze som zavitom bol az na tej modrej farbe, ci co to tam byva, aby skrutky lepsie drzali.
A ako som spominal - ohnute to je az na tej hladkej casti, nad zavitom - smerom k hlavicke.
Cize mi z toho vychadza, ze sa dako z tohto spojenia pohla prave samotne brzda.
Ale nemala by sa.

Prílohy:

DSC_0455.JPG
DSC_0455.JPG 162 KiB thumb_up0thumb_down

12.12.2022 - 17:01:35
00
Mozno uplna blbost, no nemaju byt opacne podlozky? Najprv "konvexna" potom "konkavna" a hlava sroubu? Neviem ale, ci by to malo vplyv na vycentrovanie sroubu.
12.12.2022 - 17:22:27
00
Ta podložka s vnútornou guloplochou vyzerá rozlacnuto...
Asi tých 10Nm bolo o čosi viac.
12.12.2022 - 17:23:18
00
Nemam teraz pri sebe Sram skrutky ale mam pocit, ze cast bez zavitu na nich mala mensi priemer ako pri Shimano skrutkach aby sa dali prevliect sram strmenom aj pod uhlom. Skus moznom aj ci su dobre zafrezovane taby na vidlici- dotiahni adapter s brzdou iba jednou skrutkou a uvidis, ci nevznikne medzera medzi vidlicou a adapterom.
Sram PM +20 adapter sme naskladnovali naposledy v aprili a odvtedy je nedostupny.
12.12.2022 - 17:24:04
00
Dudo napísal:
Mozno uplna blbost, no nemaju byt opacne podlozky? Najprv "konvexna" potom "konkavna" a hlava sroubu? Neviem ale, ci by to malo vplyv na vycentrovanie sroubu.


Nie, podlozky su spravne podla mna.

Prílohy:

DSC_0458.JPG
DSC_0458.JPG 195.05 KiB thumb_up0thumb_down

12.12.2022 - 17:30:20
00
rs955i napísal:
Ta podložka s vnútornou guloplochou vyzerá rozlacnuto...
Asi tých 10Nm bolo o čosi viac.


Bolo to 8 nm ( navod hovori 6 az 8 Nm, kvoli mojej vahe davam vzdy vyssiu hodnotu )
Skor by som sa rad spytal, ci by to nemalo byt mozno aj viac - aspon tych spominanych 10 Nm ?
12.12.2022 - 17:32:31
00
Zigo napísal:
Nemam teraz pri sebe Sram skrutky ale mam pocit, ze cast bez zavitu na nich mala mensi priemer ako pri Shimano skrutkach aby sa dali prevliect sram strmenom aj pod uhlom. Skus moznom aj ci su dobre zafrezovane taby na vidlici- dotiahni adapter s brzdou iba jednou skrutkou a uvidis, ci nevznikne medzera medzi vidlicou a adapterom.
Sram PM +20 adapter sme naskladnovali naposledy v aprili a odvtedy je nedostupny.


Doma skusim odfotit ako to tam budem davat nanovo ( kupil som novy adapter, lebo solo skrutky som nikde nezohnal, vsetky boli bud kratsie, alebo dlhsie ).
Do buducna chcem zvacsit aj zadny kotuc, takze sa to minie.

Skusim tam dat len jednu skrutku ako pises a uvidime - odfotim.
Ale nemal som pocit, ze by mi tam nieco odstavalo.

Divny pocit som mal z vacsej diery na adapteri, v ktorej origo skrutky dost plavaju.
Cele sa to nedotiahnute tak divne hybalo vsetkymi smermi ( cize nic neslo pod uhlom - dalo sa s tym hybat komplet kazdym smerom )
V reali je teda moznych viacero poloh samotneho adaptera pod brzdou, zalezi, v ktorej to clovek zrovna dotiahne.
kedze sa to ,,dotahuje" volne so ,,zatiahnutou" brzdou, posobi to dost benevolentne.
12.12.2022 - 17:39:55
00
keyboard_arrow_up